Przewodnik turystyczny po HiszpaniiZabytki naturalne i historyczne w Hiszpanii → Klasztor Montserrat: cena biletu i godziny otwarcia, gdzie się znajduje i jak się tam dostać, wycieczki i co można zobaczyć podczas wizyty

Klasztor Montserrat: cena biletu i godziny otwarcia, gdzie się znajduje i jak się tam dostać, wycieczki i co można zobaczyć podczas wizyty

Montserrat (w katalońskim — ząbkowana góra) znajduje się w Pirenejach, 50 km od Barcelony. Jest to szczyt górski o wymyślnej formie, oddalony od głównego grzbietu. Na jej zboczu, na wysokości ponad 700 m, znajduje się męski klasztor o tej samej nazwie.

W tym artykule opowiem więcej o klasztorze Montserrat, jak się do niego dostać, ile kosztuje wstęp i jakie są godziny otwarcia, co można zobaczyć w środku i jakie wycieczki są dostępne.

Spis treści

Klasztor Montserrat: miejsce odosobnienia mnichów benedyktyńskich w górach Katalonii

Klasztor Montserrat w Hiszpanii to duchowy symbol Katalonii i szeroko znane centrum pielgrzymkowe. Święte miejsce znajduje się u podnóża gór Montserrat, co oznacza «Rozcięte góry», skąd wzięła swoją nazwę.

Świątynia znajduje się na wysokości 725 metrów nad poziomem morza. W odległości 50 kilometrów znajduje się miasto Barcelona. Długi na 10 kilometrów masyw gór z wapiennych skał przyciąga uwagę wielu turystów, odwiedzających Hiszpanię. Od niedawna obszar ten jest uważany za park narodowy Katalonii.

Znajduje się tutaj wiele szlaków górskich z oznaczeniami i rośnie tutaj ponad półtora tysiąca gatunków roślin. W 2003 roku zbudowano kolej linową i zębatą kolej żelazną, ponieważ góry stały się dużym obiektem turystycznym. 

Klasztor Montserrat jest siedzibą 79 mnichów, których praca polega na przyjmowaniu pielgrzymów z całego świata. Ludzie duchowi mogą tu przebywać przez pewien czas, mieszkając w celiach lub hotelu.

Klasztor Montserrat

Montserrat — klasztor na górze

Każdy może odpokutować za swoje grzechy, wziąć udział w Mszach Świętych i nawiedzić figurę Madonny. Aby to zrobić, zapoznaj się z harmonogramem z wyprzedzeniem (zobacz pełny harmonogram w następnej sekcji tego artykułu: «Godziny otwarcia klasztoru Montserrat i ceny biletów»).

Sama okolica przyciąga wzrok i sprawia, że chcesz pozostać tutaj jak najdłużej. Wyrafinowane góry, otaczające klasztor są miejscem siły i po prostu pięknym zjawiskiem naturalnym. Budynek doskonale wpasowuje się w ogólny widok swoją wyrafinowaną architekturą i harmonijnymi formami.

Wjeżdżając kolejką linową w góry, można podziwiać całe piękno z wysokości pięknych gór. Przechodząc serpentynową ścieżką, z każdego zakrętu ukazują się nowe widoki na klasztor i niesamowite krajobrazy. Taka spacer zajmie około godziny, ale zapewni mnóstwo niezapomnianych wrażeń.

Godziny otwarcia i ceny biletów do klasztoru Montserrat

Godziny otwarcia kompleksu klasztornego:

Bazylika

Od 7:00 do 20:00

Obraz Matki Boskiej

Od 8:00 do 10:30 i od 12:00 do 18:25

Centrum Duszpasterskie

Od 9:30 do 13:30 i od 16:00 do 18:00

Świętą Jaskinię

Od Poniedziałek do piątek: Od 10.30 do 16:00

Biuro Informacji

Od Poniedziałek do piątek: Od 9.00 do 17.30

Weekendy i święta: Od 9.00 do 18.30

Muzeum w Montserrat

Od 10.00 do 17.45

Wystawa audiowizualna

Od Poniedziałek do piątek: Od 9.00 do 17.30

Weekendy i święta: Od 9.00 do 18.30

Santa Cecília

Zamknięte

Kawiarnia

Od Poniedziałek do piątek: Od 08.45 do 17.30

Weekendy i święta: Od 8.45 od 18.30

Sklep „La Botiga”

Od Poniedziałek do piątek: Od 9.00 do 17.30

Weekendy i święta: Od 9.00 do 18.30

Bufet

Od 12.15 do 16.00

Restauracja Montserrat

Zamknięte

Bar de la Plaça (bar na placu)

Od Poniedziałek do piątek: Od 10.00 do 17.30

Weekendy i święta: Od 9.00 do 18.30

Queviures (supermarket)

Zamknięte

Cena wstępu: płatne jest zwiedzanie muzeum, sali z materiałami audio i wizualnymi, audioprzewodnik, broszura informacyjna.

Może się przydać: bilety wstępu do klasztoru Montserrat można kupić pod tym linkiem

 • Agregator taksówek i transferów, w którym możesz określić cenę za przejazd, która jest dla Ciebie wygodna: GetTransfer
 • Wynajem samochodu w Hiszpanii: Discovercars, Economybookings oraz AutoEurope
 • Ubezpieczenie turystyczne dla podróżujących do Hiszpanii: Ektatraveling
 • Bilety na prom, autobus, samolot, pociąg w Hiszpanii: 12go
 • Znajdź tanie hotele: Hotellook.pl
 • Agregator wyszukiwania biletów lotniczych: WayAway (+usługa cashback, dla tych, którzy dużo latają — WayAway+)
 • Znajdź przewodnika, wycieczki lub bilety do muzeum: GetYourGuide.pl

Jak dostać się do klasztoru Montserrat

Trasa jest bardzo popularna, dlatego istnieje kilka sposobów, aby samodzielnie dotrzeć do atrakcji.

W Katalonii kursują pociągi podmiejskie: FGC z dworca «Plaça Espanya» (linia R5) do stacji Montserrat — Aeri lub Monistrol de Montserrat. W pierwszym przypadku dotarcie do obiektu odbywa się kolejką linową, a w drugim — za pomocą Cremallera (kolej zębata). Autobus odjeżdża raz dziennie przez cały rok bezpośrednio do klasztoru.

Jeśli chcesz wjechać na górę kolejką linową, wysiądź na stacji Aeri de Montserrat, a jeśli chcesz wypróbować kolej zębatą Cremallera de Montserrat, musisz udać się na stację Monistrol de Montserrat

Ceny biletów:

 • 12,75 euro — podróż w jednym kierunku jednym środkiem transportu według wyboru (zwróć uwagę na miejsce docelowe);
 • 22 euro — podobna podróż, ale w obie strony;
 • 35,5 euro — dwie podróże metrem (tylko do Plaça Espanya), także trasa w obie strony jednym z transportów w górę, wjazd dwoma kolejkami linowymi, wizyta w sali z materiałami audio i wideo;
 • 53,85 euro — dwie podróże metrem (tylko do Plaça Espanya), trasa w dwie strony transportem w górę, wjazd dwoma kolejkami linowymi do sanktuarium, wizyta w sali audiowizualnej, a także wizyta w muzeum i restauracja.

Może się przydać: zwiedź imponujący masyw górski Montserrat dzięki biletowi łączonemu z Barcelony. Skorzystaj z biletu kolejowego w dwie strony oraz nieograniczonego dostępu do kolejki linowo-terenowej i podziwiaj piękno Monserrat.

Kolejka linowa do klasztoru Montserrat

Zdecydowaliśmy się wjechać na górę kolejką linową, więc wysiedliśmy na stacji Aeri de Montserrat

Samochodem z Barcelony można dojechać: 

 • wzdłuż Avinguda Diagonal; 
 • następnie, autostradą A-2 około 5 km do zjazdu nr. 5 na N-II (do Martorell, Lleida); 
 • następnie, N-II około 35 km do zjazdu nr 570 na N-IIА (ze wskazówką na Monserrat, Manresa); 
 • następnie N-IIА 600 m i skręcić w prawo na BV-111, 
 • po BV-111 około 1 km i ponownie skręcić w prawo na Carretera del Bruc w kierunku Manresa, 
 • po Carretera del Bruc 1,3 km, skręcić w lewo na Carretera de Monistor de Montserrat i kontynuować około 8 km do celu trasy.

Może się przydać: wcześniej opowiadałem o wynajmie samochodu w Hiszpanii i mam obszerny artykuł na ten temat na mojej stronie, polecam poświęcić kilka minut i go przeczytać.

Dojazd samochodem z Barcelony do klasztoru Monserrat

Taksówka do klasztoru Montserrat

Taksówki w Barcelonie są drogie. Podróż z lotniska El Prat wyniesie co najmniej 20 euro, dodatkowo trzeba zapłacić około 3 euro za wsiadanie. W obrębie miasta koszt podróży wynosi od 30 do 35 euro, a poza miastem każdy kilometr jest opłacany po cenie od 1,17 euro.

Dla większej grupy (od 7 osób) wygodnie będzie zarezerwować transfer do klasztoru.

Może to być przydatne: klikając na ten link i zostawiając zapytanie o transfer, możesz uzyskać oferty od kierowców z lotnisk w Splicie i Dubrowniku z wyprzedzeniem, ze zdjęciami samochodów i cenami, dzięki czemu możesz nie tylko zaoszczędzić pieniądze, ale także znaleźć wygodny transfer z Barcelony do Monserrat iz powrotem.

Wycieczki do klasztoru Montserrat

Zwiedź klasztor Montserrat z półdniową wycieczką z Barcelony. Wjedź na górę Montserrat pociągiem lub kolejką linową «Aeri». Podziwiaj piękno architektury klasztoru i posłuchaj historii o jego słynnej figurze Czarnej Madonny.

Wsiądź do autobusu z Barcelony i udaj się na górę Montserrat. Odkryj jego skalistą okolicę, piękne krajobrazy, lokalne napoje alkoholowe i kulturowe bogactwo tego miejsca.

Podążaj za lokalnym przewodnikiem po miejscu i dowiedz się o historii i stylu architektonicznym klasztoru. Zakochaj się w gotyckich i renesansowych detalach bazyliki i sanktuarium.

Wyjdź z zgiełku Barcelony do wspaniałych gór Montserrat wycieczką autobusową. Przejdź się po urokliwym krajobrazie, dowiedz się o jego historii od lokalnego przewodnika i odwiedź lokalny klasztor.

Po krótkiej podróży autobusem z miasta dotrzesz do imponującego obiektu z listy światowego dziedzictwa UNESCO — Montserrat.

Ciesz się zwiedzaniem lokalnego klasztoru i poznaj jego niesamowitą historię. Następnie, wyrusz na wędrówkę po magicznych wzgórzach, delektując się obiadem, podziwiając mistyczne widoki, lub zwiedź muzeum i dowiedz się więcej o historii tego słynnego zabytku.

Odkryj górę Montserrat podczas jednodniowej wycieczki z Barcelony. Na zębatym pociągu dotrzesz do punktu widokowego na szczycie góry. Odwiedź opactwo benedyktyńskie i zobacz słynne sanktuarium Matki Bożej Montserrat.

Odpocznij w spokojnej katalońskiej wsi w drodze. Po drodze posłuchaj, jak Twój przewodnik opowie historie i anegdoty o fascynującej historii Montserrat i religijnym wpływie tego miejsca.

Podziwiaj luksusowe pagórkowate krajobrazy z mikrobusu, zanim dotrzesz do najbardziej znanego regionu górskiego — Montserrat. Zobacz jego unikalne, nierówne krawędzie i imponującą strukturę. Wspiąć się zębatą koleją na szczyt góry Montserrat.

Może się przydać: aby zobaczyć wszystkie wycieczki do klasztoru Montserrat, kliknij w ten link 

Co można zobaczyć w klasztorze Monserrat

Na terenie kompleksu klasztornego znajdują się budynki o różnym przeznaczeniu — bazylika, budynki gospodarcze, szkoła muzyczna, hotel dla turystów, hotel dla pielgrzymów, sklepy, restauracje, stacje kolei zębatej, koleje linowe. Można również, spacerować po Placu Krzyża, gdzie znajduje się punkt informacyjny dla turystów, Placu Opata Oliwy, Matki Bożej.

Klasztor Montserrat

Infrastruktura klasztoru Montserrat obfituje w wiele budynków

Bazylika — serce miejsca kultu religijnego — jest skromnym, gotyckim budynkiem, ale ma dużą wartość. Przy drzwiach znajdują się płyty, na których przedstawiona jest historia Niepokalanego Poczęcia oraz stworzenia wszechświata. Przed bazyliką znajduje się wewnętrzny dziedziniec — atrium.

Do głównego wejścia prowadzą arkady. Obok wejścia, zamkniętego dla zwykłych turystów, stoi figura Świętego Benedykta. Po prawej stronie na ścianie można zobaczyć główne chrześcijańskie świątynie, a po lewej — historię klasztoru Montserrat. Podłoga jest wyłożona czarno-białym marmurem, a w centrum znajdują się łacińskie napisy, opowiadające o Chrzcie.

Nad zewnętrznym i wewnętrznym wystrojem pracowali liczni artyści, rzeźbiarze, w ten projekt włożono wiele czasu, środków i sił. Styl dominujący to modernizm, ale obecne są także inne kierunki architektoniczne. 

Do budowy ołtarza użyto lokalnego kamienia górskiego, ozdobionego srebrem. Także tron Madonny wykonany jest ze srebra. Świeczniki zostały podarowane klasztorowi przez lokalne społeczności.

Opactwo Montserrat wewnątrz

Wnętrze opactwa Montserrat

Szczególnym wspaniałością wyróżnia się Sala Tronowa. Jej długość wynosi 58 m, szerokość — 15 m. To tutaj zasiada na tronie Święta Dziewica Maria. Środki na budowę tronu ofiarowali lokalni mieszkańcy. Ściany ozdobione są ozdobnymi świecznikami. Na kolumnach przedstawieni są prorocy — Izajasz, Daniel, Ezechiel, Jeremiasz.

W bazylice znajdują się kaplice, z których każda ozdobiona jest dziełami znanych mistrzów — obrazami, rzeźbami.

Czarna Madonna z Montserrat

W świątyni koniecznie trzeba odwiedzić miejsce, gdzie znajduje się krzyż Świętego Michała i Czarna Madonna. Przy Czarnej Madonnie z Montserrat podróżnicy i pielgrzymi proszą o spełnienie swoich skrytych pragnień, pokonując dla tego tysiące, a nawet dziesiątki tysięcy kilometrów. 

 

Wśród kobiet istnieje przekonanie, że Czarna Madonna pomaga bezdzietnym stać się matkami. Statua o wysokości 95 centymetrów wykonana jest z czarnego topola. Przedstawia ona Marię — matkę Jezusa Chrystusa w złotych szatach, trzymającą na rękach małego syna.

Posąg Czarnej Madonny w klasztorze Montserrat
Posąg Czarnej Madonny w klasztorze Montserrat

Posąg Czarnej Madonny, trzymającej dziecko

Posąg Czarnej Madonny został stworzony przez Świętego Łukasza, zgodnie z legendą i sprowadzony do Hiszpanii przez Świętego Piotra. W 718 roku figura została ukryta w górach Montserrat przed Saracenami w jaskini. 

W 890 roku miało miejsce nietypowe zjawisko: pasterze zobaczyli światło w jaskini i usłyszeli śpiew, przypominający aniołki. W ten sposób został odnaleziony posąg Czarnej Madonny. Wkrótce, na tym cudownym miejscu zbudowano kaplicę, a jaskinia otrzymała nazwę „Santa Nova”. 

Do unikalnego posągu pielgrzymowali liczni znani ludzie, w tym Święty Ignacy Loyola. W 1881 roku Madonna została kanonizowana przez papieża Leona XIII i od tego czasu stała się patronką Katalonii.

Istnieje kilka hipotez, dlaczego rzeźba jest wykonana w czarnym kolorze: wykorzystanie ikonografii Izydy i Horusa, a także skojarzenie z Matką Ziemią (według wersji chrześcijańskiego teologa Świętego Ambrożego). 

Bardziej prawdopodobne wyjaśnienie to wiek drewna. Przez wiele lat drewno ma tendencję do ciemnienia, zwłaszcza jeśli w pobliżu regularnie palą się świece.

Chór klasztoru Montserrat

Idealnie trafić na to zabytkowe miejsce podczas nabożeństwa, aby posłuchać muzyki organowej i chóru chłopców z klasztoru Montserrat. 

 

Codziennie o godzinie 13:00 w katedrze rozbrzmiewa hymn Matce Marii w wykonaniu chóru chłopców, którzy uczą się w szkole muzycznej klasztoru. Ci, którzy byli tu podczas mszy, nie mogą ukryć swojego zachwytu nad dziecięcym chórem, przypominającym śpiew aniołków.

Chór klasztorny w Montserrat

Tutaj śpiewa chór chłopców przy klasztorze i brzmi to wspaniale

Muzeum Montserrat

W muzeum na terenie klasztoru znajduje się sześć stałych wystaw. W Montserrat przechowywane są bezcenne skarby, można zobaczyć nieznane obrazy Dalí, Picassa, Caravaggia. Cała kolekcja liczy 1300 obiektów sztuki. Najstarszym eksponatem jest egipski sarkofag, jego wiek sięga XIII wieku p.n.e.

Wiele dzieł sztuki zostało przekazanych do muzeum przy klasztorze przez osoby prywatne. Mnisi zaszczepiają w ludziach zainteresowanie kulturą.

Muzeum Montserrat

Muzeum Montserrat z licznymi eksponatami, wystawionymi tutaj

Stałe wystawy w muzeum Montserrat:

 • przedmioty kultury Egiptu, Cypru, Mezopotamii, Ziemi Świętej;
 • malarstwo z okresu XIII-XVIII wieku;
 • rzeźby i malarstwo Katalonii z okresu XIX-XX wieku;
 • wizerunki Czarnej Madonny w różnych stylach;
 • słowiańskie i bizantyjskie ikony;
 • kolekcja biżuterii.
Muzeum Montserrat

A oto same eksponaty Muzeum Montserrat

Informacje praktyczne:

 • Godziny otwarcia Muzeum Montserrat w dni robocze — 10:00-17:45;
 • Cena biletu do Muzeum Montserrat: pełny bilet — 8 euro, studencki i emerytalny — 6,50 euro, łączny bilet na zwiedzanie dwóch muzeów (Montserrat oraz Espai Audio Visual) — 7,50 euro.

Panoramiczna kolej linowa: wspaniałe widoki na otaczające góry

Znajduje się na wysokości 1 km, prowadzi do niej kolejka linowa Sant Joan. Dzięki niej można wjechać na taras widokowy, a także na początki szlaków turystycznych w strefie rezerwatu. Z tarasu można zobaczyć cały klasztor Montserrat w Katalonii, nawet Barcelonę w pogodny dzień.

Obok tarasu widokowego znajduje się Centrum Dzikiej Przyrody i restauracja.

Panoramyczne widoki z klasztoru Montserrat
Panoramyczne widoki z klasztoru Montserrat
Panoramyczne widoki z klasztoru Montserrat

Już podczas lotu staje się jasne, że dokonaliśmy właściwego wyboru. Sceneria wokół nas zapiera dech w piersiach. Górskie drogi w dolinie rzeki Llobregat, powtarzające się zakola błotnistego strumienia, dziwaczne skały posypane zielenią i przestrzeń błękitna od górskiej mgły — to jest coś!

Podobał Ci się artykuł? Podziel się nim z przyjaciółmi:
Facebook
Twitter
Pinterest
WhatsApp

PRZYDATNE USŁUGI W JĘZYKU POLSKIM, Z KTÓRYCH REGULARNIE KORZYSTAM PODCZAS MOICH PODRÓŻY

 • Znajdź przewodnika, wycieczki lub bilety do muzeum: GetYourGuide.pl
 • Znajdź tanie hotele: Hotellook.pl
 • Wynajem samochodu w Hiszpanii: Discovercars, Economybookings oraz AutoEurope
 • Ubezpieczenie turystyczne dla podróżujących do Hiszpanii: Ektatraveling
 • Agregator taksówek i transferów, w którym możesz określić cenę za przejazd, która jest dla Ciebie wygodna: GetTransfer
 • Bilety na prom, autobus, samolot, pociąg w Hiszpanii 12go
 • Agregator wyszukiwania biletów lotniczych: WayAway (+usługa cashback, dla tych, którzy dużo latają — WayAway+)

O AUTORZE

Dobrze widzieć Cię na mojej stronie!

Mam nadzieję, że informacje, którymi się tu dzielę, przydadzą się Wam, bo uwielbiam nie tylko podróżować, ale także dzielić się własnymi doświadczeniami i odkryciami.

Wład Rozhkov

marketingowiec, podróżnik

WAKACJE, TURYSTYKA, INFORMACJA