WAKACJE, TURYSTYKA, INFORMACJA

Wynajem samochodu w Hiszpanii: jakie są sposoby, ceny, ubezpieczenie, zasady lokalnych firm, zasady ruchu drogowego, plusy, minusy i porady

Samochód w podróży to nie tylko środek transportu, ale także luksus wolności: możesz jechać, dokąd chcesz, niezależnie od rozkładu autobusów i pociągów. Dlatego, przygotowałem informacje na temat wynajmu samochodu w Hiszpanii.

W tym artykule szczegółowo opowiem wszystko, co wiem, na podstawie własnego doświadczenia, na temat: ile kosztuje wynajem samochodu w Hiszpanii, gdzie najlepiej go wynająć, jakie dokumenty będą potrzebne i co trzeba wiedzieć o prowadzeniu samochodu w tym kraju.

Spis treści

Dlaczego wynajem samochodu w Hiszpanii to doskonały wybór dla podróży po kraju

Wynajem samochodu w Europie, dla mnie osobiście, od dawna stał się rutyną. Jest to bardzo wygodne: samochód można zarezerwować, zarówno online, jak i na miejscu, w biurze wypożyczalni.

Tanią prywatną komunikację można wynająć w każdym większym europejskim mieście. Nie powiem, że zawsze jest to bardzo tanie, ale dla osób gotowych na takie wydatki można znaleźć budżetową opcję (szczególnie, jeśli ktoś się z kimś połączy).

Zasady wynajmu będą, prawie identyczne, wszędzie, ale w różnych krajach są swoje «niuanse». Dziś proponuję dowiedzieć się, czym różni się wynajem samochodu w Hiszpanii i jak można go wziąć bez depozytu i bez karty.

Co jest potrzebne do wynajęcia samochodu w Hiszpanii w 2023 roku?

Większość dostawców wynajmu samochodów w Hiszpanii wymaga od klientów minimalnego zestawu dokumentów:

  1. Po pierwsze, oczywiście, wymagane są prawo jazdy kategorii «B».
  2. Paszport. Chociaż na Teneryfie poproszono mnie o wynajem tylko prawo jazdy, możliwe, że to zależy od tego, że to wyspa, nie ma dokąd wyjechać.
  3. Kierowca musi osiągnąć określony wiek i mieć doświadczenie w prowadzeniu. W Hiszpanii wynajem samochodu jest dostępny od 21 roku życia, przy dwuletnim stażu jazdy.

Jednak, wiele firm dodatkowo wymaga posiadania karty kredytowej, nie akceptuje kart debetowych ani gotówki.

W praktyce, działa to «raz na jakiś czas» — możliwe, że twoja karta debetowa, z odpowiednią kwotą depozytu, w pełni zadowoli wynajmującego, ale lepiej nie ryzykować i wyjaśnić tę kwestię podczas rezerwacji.

Ceny wynajmu samochodów w Hiszpanii

Koszt wynajmu będzie zależał od:

  • marki i klasy samochodu;
  • od wypożyczalni;
  • miasta, w którym odbierasz samochód;
  • lokalizacji biura firmy w mieście;
  • okresu wynajmu.

Na przykład, wynajem samochodu w Barcelonie kosztuje od 96 do 156 euro (ekonomiczny Nissan Micra) za 3 dni. W pierwszym przypadku, jest to lotnisko w Barcelonie (a za 1 dzień kosztowałoby to 59 euro), a w drugim — dworzec kolejowy (za dzień 105 euro). Jak widać, korzystniej jest odebrać samochód, w każdym przypadku, po przylocie.

Średnie ceny wynajmu (3 dni i 7 dni):

  • klasa «mini»: od 20 euro, od 40 euro (Fiat 500);
  • klasa «ekonomiczna»: od 25 euro, od 44 euro (Opel Corsa);
  • klasa «standardowa»: od 37 euro, od 80 euro (Nissan Juke).

Do tego dolicz kwotę kaucji — od 300 do 800 euro, w zależności od dostępności tej opcji i klasy samochodu. Wynajem samochodu w Hiszpanii bez udziału własnego i kaucji jest możliwy, ale pod warunkiem, że usługa oferuje taką możliwość lub nabywasz dodatkowe ubezpieczenie (o różnych rodzajach ubezpieczeń porozmawiamy później).

Porada: porównaj ceny w pobliskich miastach. Na przykład, wynajem samochodu na lotnisku w Barcelonie jest tani, ale na pobliskich kurortach koszt wynajmu samochodu może być 2-3 razy wyższy.

I nie zapomnij o kosztach paliwa!

Za litr A-95 zapłacisz 1,57 euro; A-98 — 1,65 euro. Benzyny 92 nie ma w ogóle w kraju. Pomimo wysokich kosztów benzyny, można znaleźć tanie alternatywy: w Hiszpanii nadal powszechne jest paliwo diesel w cenie 1,45 euro za litr, a wiele samochodów tankuje gaz — 0,8 euro za litr. Ale takie samochody w wynajmie są droższe — co najmniej od 40 euro.

Do dodatkowych kosztów można zaliczyć drugiego kierowcę i fotelik dziecięcy (5-9 euro, za każdą «opcję», dziennie).

Zauważ: istnieją dodatkowe opłaty dla kierowców poniżej 25 roku życia — u każdej firmy te opłaty są różne, średnio wynoszą 10-20 euro dziennie w dodatku do podstawowego kosztu wynajmu.

Międzynarodowe firmy

Poniżej przedstawiono przykładowe ceny wynajmu samochodów w międzynarodowych firmach w 2023 roku. Minimalny koszt za dobę, jeśli wynajmujesz samochód na 10 dni, wynosi od 7 do 8 euro.

Jeśli, jednak, wynajmujesz samochód z wszystkimi opcjami (pełne ubezpieczenie, kaucja, franczyza, nielimitowane kilometry), koszt będzie mniej więcej taki:

  • Małe samochody (Hyundai i10, Opel Adam) — od 19 euro za dobę;
  • Samochody klasy średniej (Opel Corsa, VW Polo) — od 24 euro za dobę;
  • Duże samochody (Seat Toledo, Peugeot 3008) — od 33 euro za dobę;
  • Vany (Ford Galaxy, Opel Vivaro) — od 55 euro za dobę.

W tej liście przedstawione są ceny firm z oceną 8+ na 10 możliwych.

Dostawcy z oceną poniżej 8 oferują podobne samochody o 2-3 razy niższej cenie, ale nakładają pewne ograniczenia — na przykład, nie oferują nielimitowanych kilometrów lub nie oferują pełnego ubezpieczenia.

Przed zdecydowaniem się na skorzystanie z takich wypożyczalni, należy dokładnie zapoznać się z warunkami wynajmu.

Lokalne firmy

Wynajem w podstawowej taryfie na 10 dni, z depozytem do 1050 euro i obowiązkowym ubezpieczeniem z franczyzą do 1050 euro:

  • Kompaktowe samochody (Fiat 500, Opel Corsa) — 7 euro za dzień;
  • Średnia klasa (Ford Focus, VW Golf) — 8-12 euro za dzień;
  • Terenówki (Opel Zafira, VW Touran TDI) — od 40 euro za dzień;
  • Vany (VW Transporter TDI, Ford Galaxy) — 40-60 euro za dzień.

Podobny wynajem, ale w taryfie „premium” — bez depozytu, z pełnym ubezpieczeniem bez franczyzy:

  • Małe samochody — od 27 euro za dzień;
  • Średnia klasa — 30-35 euro za dzień;
  • Terenówki — od 60 euro za dzień;
  • Vany — 60-90 euro za dzień.

Ubezpieczenie samochodu w Hiszpanii

W Hiszpanii istnieje kilka rodzajów ubezpieczeń, dlatego omówimy to bardziej szczegółowo:

  • Third Party Liability (TPL) — kierowca ponosi ograniczoną odpowiedzialność, jeśli wyrządzi szkodę osobie trzeciej;
  • Collision Damage Waiver (CDW) — kierowca ponosi ograniczoną odpowiedzialność za uszkodzenia wynajętego samochodu;
  • Theft Protection (TP) — jeśli wynajęty samochód zostanie skradziony, poniesiesz tylko ograniczoną odpowiedzialność;
  • Personal Accident Insurance (PAI) — określa konkretne kwoty odszkodowania w przypadku obrażeń kierowcy i jego pasażerów;
  • Extended Protection (EP) — kierowca ponosi ograniczoną odpowiedzialność, jeśli zostanie wytoczony pozew przez osobę trzecią za szkody materialne lub obrażenia ciała.

Dla turystów najważniejsze są pierwsze trzy rodzaje ubezpieczeń. Jeśli chcesz zawrzeć umowę bez udziału własnego, wykup pełne ubezpieczenie za około 10 euro dziennie. Ochroni cię to przed wszelkimi nieprzyjemnościami, pod warunkiem, że nie jesteś winny. Szkła i opony są również, objęte tym ubezpieczeniem.

Wyrażenie «ogranicza odpowiedzialność» oznacza, że twoja odpowiedzialność finansowa w tych przypadkach jest częściowo zniesiona (ubezpieczenie z udziałem własnym) lub całkowicie (bez udziału własnego).

W serwisach online wszystko jest prostsze — w karcie pojazdu można zaznaczyć odpowiednie opcje ubezpieczenia. Zdarzają się również, samochody, gdzie wszystko to jest już wliczone w cenę.

Parkowanie przy poboczu samochody, Hiszpania
Parkowanie przy poboczu samochody, Hiszpania
Parkowanie przy poboczu samochody, Hiszpania

Oto powód, dla którego polecam wykupienie maksymalnego ubezpieczenia dla wynajętych samochodów w Hiszpanii

  • Agregator taksówek i transferów, w którym możesz określić cenę za przejazd, która jest dla Ciebie wygodna: GetTransfer
  • Wynajem samochodu w Hiszpanii: Discovercars, Economybookings oraz AutoEurope
  • Ubezpieczenie turystyczne dla podróżujących do Hiszpanii: Ektatraveling
  • Bilety na prom, autobus, samolot, pociąg w Hiszpanii: 12go
  • Znajdź tanie hotele: Hotellook.pl
  • Agregator wyszukiwania biletów lotniczych: WayAway (+usługa cashback, dla tych, którzy dużo latają — WayAway+)
  • Znajdź przewodnika, wycieczki lub bilety do muzeum: GetYourGuide.pl

Jak wynająć samochód w Hiszpanii? Nasza instrukcja krok po kroku

  1. Wynajem samochodu w Hiszpanii, zazwyczaj, zaczyna się od poszukiwań, na których stronach najlepiej dokonać rezerwacji. Sprawdzamy ceny, decydujemy, gdzie chcemy wynająć samochód – na lotnisku czy w mieście. Osobiście nie polecam szukać samochodu w Hiszpanii na miejscu, istnieje ryzyko, że w ogóle nie będzie samochodu (nie będzie dostępny lub nie będzie można go wynająć za gotówkę). Zazwyczaj, wszystko rezerwujemy z wyprzedzeniem online.
  2. Planujemy swój budżet: określamy, jaki samochód będzie najlepszy (para podróżująca lekko może wziąć małego Fiata, a większa rodzina z dziećmi nie obejdzie się bez vana), na ile dni potrzebny jest wynajem. Uwzględniamy koszty paliwa i inne wydatki. Ostatnio, najbardziej polubiłem samochody z silnikiem diesla – są bardziej opłacalne, jeśli planujesz dużo jeździć, ale koszt wynajmu jest wyższy.
  3. Na co jeszcze zwracam uwagę podczas wynajmu samochodu w Hiszpanii? Sprawdzam najtańsze opcje i odrzucam je ze względu na rodzaj skrzyni biegów – wygodniej jest mi z drugą opcją. Wybieram samochód, sprawdzam rok produkcji, obecność kaucji (jeśli jest, możliwość zostawienia gotówki), zastanawiam się nad rodzajem ubezpieczenia.
  4. Planujemy trasę: jeśli zwracasz samochód w tym samym biurze, w którym go wynająłeś, może to obniżyć cenę wynajmu. Jeśli, jednak, pierwszym punktem twojej podróży jest, na przykład, Madryt, a ostatnim – Barcelona, lotnisko, to cena może znacząco wzrosnąć. Staram się zawsze zwracać samochód w tym samym miejscu.
  5. Oczekując na klucze do zarezerwowanego samochodu (czyli już na miejscu, na lotnisku lub w mieście), sprawdzamy dokumenty. Jeśli wszystko jest poprawne, dokonujemy płatności.
  6. Następnie, określona kwota jest blokowana na karcie kredytowej lub pobierana w gotówce. Jeśli chcesz uniknąć kaucji, jak już wspomniano, możesz wykupić dodatkowe ubezpieczenie (można to zrobić z wyprzedzeniem, online). Co ciekawe, na Teneryfie wynająłem samochód z pełnym ubezpieczeniem — bez kaucji, bez płatnością kartą, nawet paszportu nie poprosili. Wszystkie dane zostały wprowadzone z prawa jazdy, podczas zwrotu samochodu również, nie sprawdzili, powiedzieli, że ubezpieczenie jest pełne i nie ma problemu.
  7. W każdym przypadku (nawet jeśli masz ubezpieczenie) zawsze dokładnie oglądamy samochód pod kątem wszelkich uszkodzeń, rys i zadrapań. Wszystko odnotowujemy na specjalnym formularzu. Ważne jest, aby zwrócić uwagę na wszystko, w przeciwnym razie, jakąś niezauważoną wgniecenie mogą później doliczyć do twojego rachunku. Zawsze robię zdjęcia/filmy i kilka razy bardzo mi to pomogło.

Zasady ruchu drogowego i cechy jazdy w Hiszpanii

Kierowcy w Hiszpanii są dość spokojni, a większość z szacunkiem traktuje innych uczestników ruchu drogowego i nie używa klaksonu bez ważnego powodu.

Jednak, warto wiedzieć kilka rzeczy o hiszpańskich drogach:

  • Ograniczenia prędkości w Hiszpanii: w obszarze zabudowanym — 50 km/h; poza obszarem zabudowanym — 90 km/h; droga szybkiego ruchu — 100 km/h;
    Autostrada — 120 km/h (minimalna prędkość na autostradzie — 60 km/h).
  • Uważaj na rowerzystów — wielu z nich nie uważa za konieczne nauki zasad i może stwarzać niebezpieczne sytuacje.
  • Na drogach wiejskich zawsze trzymaj się prawego pasa — pozostałe są przeznaczone do wyprzedzania.
  • Jeśli natrafisz na korek na drodze wiejskiej, koniecznie włącz światła awaryjne, abyś był widoczny z daleka. Jak tylko za tobą zatrzyma się kolejny kierowca, możesz wyłączyć sygnał.
  • Większość autostrad w Hiszpanii jest wyposażona w kamery kontrolne prędkości. Niektóre z nich ostrzegają o przekroczeniu prędkości przez kierowcę zagranicznego pojazdu i informują najbliższy posterunek policji. W takim przypadku funkcjonariusz ma prawo zatrzymać pojazd i nałożyć mandat, który należy natychmiast uiścić.
  • Używanie świateł mijania w ciągu dnia jest obowiązkowe tylko podczas przejazdu przez tunele. Radary detekcyjne są dozwolone w Hiszpanii, ale urządzenia antyradarowe są zakazane (kara wynosi, średnio, 6000 euro).
  • Przy wynajmie samochodu warto sprawdzić, czy jest w nim obowiązkowe wyposażenie: dwa trójkąty ostrzegawcze (w razie potrzeby należy ustawić oba), koło zapasowe i kamizelka odblaskowa (do użytku, podczas opuszczania pojazdu na jezdnię lub pobocze). Przydatne będzie również, posiadanie zestawu żarówek do reflektorów, gaśnicy i apteczki.
  • W Hiszpanii obowiązkowe jest stosowanie pasów bezpieczeństwa przez wszystkich pasażerów oraz przewożenie dzieci o wzroście poniżej 135 cm w specjalnym foteliku lub z użyciem booster’a. 
  • Rozmowa przez telefon komórkowy jest dozwolona tylko w trybie głośnomówiącym, bez użycia słuchawek.

Parkingi w Hiszpanii

W sercu dużych hiszpańskich miast zawsze trudno znaleźć wolne miejsce parkingowe, a tym bardziej, darmowe. Strefa, oznaczona na niebiesko oznacza, że parkowanie samochodu należy opłacić w pobliskim automacie. 

W niektórych miejscach parkowanie w ciągu dnia w dni robocze bez specjalnego dokumentu jest całkowicie zabronione.

Podziemne parkingi na wjeździe mają informacje o wolnych miejscach lub ich braku. Na wyjeździe z takiego parkingu znajduje się kasa do opłaty. 

W niektórych hiszpańskich miastach działa system Ora Zona. Pozwala on nabyć bilet parkingowy w małym supermarkecie lub kiosku, który umożliwia parkowanie samochodu na krótki czas: od pół godziny do 90 minut.

Zabronione jest pozostawianie samochodu na chodniku z żółtą linią lub napisem Vado.

Parkowanie samochodów w Hiszpanii

Typowy parking samochodowy w Hiszpanii

Mimo że wszystko wydaje się dość skomplikowane, poprawne parkowanie w Hiszpanii nie będzie problemem, jeśli wcześniej zgłębisz ten temat i zapoznasz się z określonymi zasadami.

Najważniejszą z tych zasad jest to, że parkowanie jest dozwolone tylko w specjalnie wyznaczonych strefach. Warto zauważyć, że nie tylko policjanci, ale także mieszkańcy uważnie przyglądają się przestrzeganiu tego przepisu.

Dlatego, nie ryzykuj i nie polegaj na szczęściu, parkując obok domu, na którym znajduje się znak, zakazujący parkowania. Właściciel domu na pewno nie przymknie na to oka i koniecznie wezwie lawetę.

Oczywiście, jak to w każdym przepisie bywa, istnieją wyjątki. Na przykład, podczas meczu piłkarskiego policjanci nie będą nakładali mandatów, jeśli zostawisz samochód niedaleko stadionu. 

W pozostałych przypadkach, mając trudności ze znalezieniem miejsca parkingowego, nie ryzykuj i nie łam prawa — poszukaj płatnego parkingu.

Płatnych parkingów w Hiszpanii jest wystarczająco i ich znalezienie nie stanowi większego problemu. Są tutaj, zarówno parkingi podziemne, jak i naziemne.

Przy każdym parkingu powinien znajdować się znak informujący, komu i na jak długo można pozostawać na danym parkingu.

Znaki parkingowe w Hiszpanii

Znaki parkingowe w Hiszpanii

  1. Znak „Àrea residents” oznacza, że parkingiem mogą korzystać tylko mieszkańcy. Od godziny 08:00 do 20:00, od poniedziałku do piątku, wymagany jest bilet parkingowy.
  2. Znak „Àrea preferent” oznacza, że parking jest dozwolony dla wszystkich. Jednak, dla osób spoza miejscowości maksymalny czas parkowania wynosi 1 godzinę. Dla osób spoza miejscowości wymagany jest bilet parkingowy, od godziny 08:00 do 20:00, od poniedziałku do soboty, a dla mieszkańców tylko od poniedziałku do piątku.
  3. Znak „Àrea blava” oznacza, że parking jest dozwolony dla wszystkich. Od godziny 09:00 do 14:00 i od 16:00 do 20:00, od poniedziałku do piątku, wymagany jest bilet parkingowy. Maksymalny czas parkowania wynosi 2 godziny.

Parkowanie podziemne w Hiszpanii

Płatne podziemne parkingi w centrach handlowych. Zazwyczaj, każde centrum handlowe w Hiszpanii posiada płatny parking.

Jednakże, istnieje możliwość skorzystania z parkingu zupełnie za darmo — taka opcja jest oferowana, praktycznie, we wszystkich dużych centrach handlowych, pod pewnymi warunkami. 

Na przykład, jeśli odwiedzasz centrum handlowe w godzinach «bezpłatnego parkowania» (zazwyczaj, jest to czas sjesty), to opłata za parkowanie samochodu na parkingu nie jest pobierana. Co więcej, istnieje możliwość przedłużenia tego czasu, po prostu dokonując zakupów na określoną kwotę.

Oprócz dużych centrów handlowych, istnieje możliwość bezpłatnego parkowania także w zwykłych sklepach spożywczych. Wystarczy tylko pokazać bilet parkingowy kasjerowi, podczas płacenia za zakupy.

Publiczne podziemne płatne parkingi. W miastach Hiszpanii publiczny parking jest oznaczony specjalnym symbolem „P” (Parking publico). Takie parkingi, zazwyczaj, znajdują się w budynkach mieszkalnych i biurowych, i pomimo nazwy „publiczny”, nie jest możliwe parkowanie na nich za darmo.

Publiczny parking jest prywatną własnością, dlatego koszty usług, jak również, godziny otwarcia, mogą się różnić i zależą od właściciela danego parkingu. Może to być tryb całodobowy lub bardziej skrócony (na przykład, do ósmej wieczorem).

Zanim skorzystasz z usług publicznego parkingu, zalecamy zapoznanie się z warunkami jego funkcjonowania. I należy zacząć od zapoznania się z informacjami podanymi na tablicy, umieszczonej bezpośrednio pod wskaźnikiem. 

Jeśli na tablicy widnieje słowo „ocupado”, oznacza to, że wszystkie miejsca są zajęte, w przeciwnym przypadku zobaczysz słowo „libre” — oznacza to, że są wolne miejsca.

Kolejną cechą hiszpańskich parkingów podziemnych jest możliwość wynajęcia miejsca parkingowego na dłuższy okres. Wybierając wolne miejsce, zwróć uwagę, czy puste miejsce nie jest oznaczone jako „plaza reservada” lub krótszą wersją „reservado”. Oznacza to, że dane miejsce jest zarezerwowane na dłuższy okres i nie można tu parkować.

Podziemny parking w Hiszpanii
Podziemny parking w Hiszpanii

Podziemny parking w Hiszpanii

Komercyjne parkingi naziemne

W Hiszpanii strefy płatnych naziemnych parkingów, zazwyczaj, są oznaczone różnymi kolorami.

Strefa niebieska. Taka strefa parkingowa jest najbardziej powszechnym wyborem. W języku hiszpańskim nazywa się «zona azul» i jest oznaczona specjalną niebieską kropkowaną linią na jezdni oraz znakiem w postaci rysunku, przedstawiającego rękę wrzucającą monetę.

Zwróć uwagę na różnicę w systemie płatności. W przeciwieństwie do parkingów podziemnych, opłata następuje nie przy wyjeździe, ale od razu po zaparkowaniu.

Dla ułatwienia płatności w strefie niebieskiej są specjalne parkometry, przeznaczone do opłacania parkingu, w zależności od potrzebnego czasu. Otrzymany bilet z parkomatu należy umieścić w widocznym miejscu pod przednią szybą.

Pracownicy strefy niebieskiej uważnie sprawdzają obecność takiego biletu. I nie zapomnij przedłużyć czasu parkowania, jeśli minął, i pozostawić bilet z opłaconym dodatkowym czasem w tym samym widocznym miejscu.

Niedbałe podejście do terminowej opłaty może skutkować niepożądanymi konsekwencjami — mogą nałożyć na ciebie mandat, a samochód mogą odholować na parking kar.

Maksymalna liczba godzin na jedno opłacenie wynosi nie więcej niż dwie godziny.

Warto zauważyć, że płatny parking może znacząco uderzyć w twój portfel, ponieważ cena za 1 godzinę wynosi średnio od 1 do 3 euro. Ale są też pozytywne momenty — w weekendy oraz w godzinach nocnych opłata za usługę parkowania w strefie niebieskiej nie jest przewidziana.

Godziny pracy płatnego parkingu mogą się różnić, w zależności od miasta, w którym się znajdujesz, szczegóły zawsze są podane na znaku. Zazwyczaj, będziesz musiał płacić za parkowanie:

  • od 9:00 do 16:00 i od 16:00 do 20:00 — w dni robocze;
  • od 9:00 do 14:00 — w soboty.

Strefa przybrzeżna ma swoje własne cechy. Zimą można korzystać z parkingu w strefie niebieskiej za darmo, ale latem czas płatnego parkowania może być wydłużony, dlatego zalecamy dowiedzieć się o tych szczegółach z wyprzedzeniem.

Niebieska strefa parkingowa w Hiszpanii

Niebieska strefa parkingowa w Hiszpanii

Pomarańczowa lub zielona strefa. Te strefy przeznaczone są do parkowania na specjalnych warunkach i można je znaleźć praktycznie w każdym większym mieście w Hiszpanii.

W gruncie rzeczy, mamy do czynienia z tą samą strefą, ale jest ona przeznaczona wyłącznie dla tych, którym nie udało się zamieszkać w pobliżu. Natomiast, właściciele samochodów, mieszkający w pobliżu mogą korzystać z szeregu przywilejów, począwszy od preferencyjnych cen za parkowanie, a kończąc na możliwości pozostawienia samochodu na długi okres (od tygodnia do 3 miesięcy).

Dla pozostałych właścicieli samochodów zasady parkowania i opłaty nie będą miały specjalnych różnic, w porównaniu ze strefą niebieską.

Jednorazowo można opłacić parkowanie z ograniczeniem czasowym (do 2 godzin), ponadto parkować można tylko w określone dni tygodnia. Najczęściej, są to dni robocze, z rzadkimi wyjątkami, kiedy można parkować także w soboty. Czas parkowania to od 8:00 do 20:00.

W czym zatem różnią się strefy pomarańczowa i zielona? W samej funkcji strefy nie ma różnic. Po prostu, w niektórych miastach strefy są oznaczone inaczej. Na przykład, w Madrycie i Barcelonie strefę oznacza się kolorem zielonym („zona verde”), a w Saragossie i Walencji ta sama strefa będzie oznaczona już kolorem pomarańczowym i nazywać się będzie „zona naranja”.

Przypomnijmy, że korzystać z przywilejów tego parkingu mogą tylko właściciele samochodów, posiadający kartę rezydenta. Przy tym, koniecznie musi być zameldowanie w tym miejscu.

Pomarańczowa i zielona strefa parkingowa w Hiszpanii
Pomarańczowa i zielona strefa parkingowa w Hiszpanii

Pomarańczowa i zielona strefa parkingowa w Hiszpanii

Specjalne strefy parkowania. Oprócz ogólnodostępnych stref parkowania istnieją również, specjalistyczne miejsca parkingowe, do których dostęp jest znacznie ograniczony, a także strefy, gdzie w ogóle nie wolno parkować. Do takich stref należą wymienione poniżej kategorie.

  • Strefa dla mieszkańców — oznaczona znakiem «zona residentes» i przeznaczona wyłącznie dla parkowania samochodów, których właścicielami są mieszkający w pobliżu mieszkańcy.
  • Strefa załadunku i rozładunku — oznaczona na asfalcie znakami w postaci żółtych przekątnych linii. Można z niej korzystać wyłącznie w celach załadunku lub rozładunku w ściśle określonych godzinach: od poniedziałku do piątku od 8:00 do 20:00. Istnieją również, ograniczenia czasowe — nie dłużej niż 30 minut. Opłata za korzystanie z takiej strefy nie jest pobierana.
  • Zakaz parkowania. Niezależnie od miasta, w którym się znajdujesz, oznaczenie takiej strefy będzie takie samo. Jeśli na asfalcie jest namalowana ciągła żółta linia, lepiej nie parkować na tym odcinku.

Jak postępować, jeśli twój samochód został odholowany w Hiszpanii. Odpowiedzi na często zadawane pytania

W większości przypadków przyczyną jest naruszenie obowiązujących przepisów na terenie tego kraju. Przed zaparkowaniem zwróć uwagę na znaki, ostrzegawcze zakazu parkowania. Zazwyczaj, w Hiszpanii są one umieszczone na terenach takich jak:

  • miejsca postojowe dla taksówek;
  • podziemne i naziemne garaże;
  • miejsca załadunku i rozładunku towarów;
  • przejścia dla pieszych;
  • pobocza z zakazem parkowania.

Upewnij się również, że nie zaparkujesz swojego samochodu na podwójnej ciągłej linii lub w miejscu, gdzie twój samochód będzie przeszkadzał w ruchu innym pojazdom lub pieszym.

Zauważ: usługi holownika w Hiszpanii nie są tanie, a ceny mogą się różnić, w zależności od miasta. Najbardziej boleśnie dla twojego portfela będzie odholowanie samochodu w Madrycie, Barcelonie i Saragossie. Do bardziej «łagodnych», pod tym względem miast, należą: Leon, Melilla i Jaen.

Przestrzegłeś przepisów, ale zdążyłeś przybyć na miejsce przed załadowaniem samochodu na lawetę?

Częściowo masz szczęście i istnieje szansa, że uda ci się dogadać z pracownikiem firmy. Jeśli masz szczęście, możesz wyjść z sytuacji tylko z ustnym ostrzeżeniem. W przeciwnym razie, nie obejdzie się bez zapłacenia mandatu, ale nie zapomnij poprosić o potwierdzenie zapłaty.

Czy w ogóle można odmówić opłacenia usług holownika?

Można, ale w takim przypadku, samochód pozostanie na parkingu karowego, i nie będzie można go stamtąd odebrać. Widzisz więc, że to nie jest opcja, i niestety trzeba będzie zapłacić.

Jeszcze jeden szczegół: posiadanie niezapłaconych mandatów nie będzie stanowiło przeszkody w odzyskaniu samochodu z parkingu karowego. Pozwolą odebrać pojazd, żądając jedynie opłacenia kosztów bieżącego holowania.

Los nie był po twojej stronie i twój samochód został ewakuowany?

Pierwszą rzeczą, którą warto zrobić, jest zadzwonienie do komisariatu policji miejskiej. Tutaj będziesz mógł uzyskać informacje o lokalizacji parkingu karowego, skąd wkrótce będziesz musiał odebrać samochód.

Jak odebrać samochód z parkingu karowego w Hiszpanii?

Najłatwiej, w takiej sytuacji, mają ci, którzy są właścicielami holowanego samochodu. W tym przypadku, będzie potrzebne przedstawienie prawa jazdy oraz dokumentu, potwierdzającego tożsamość. Poza tym, możesz zostać poproszony o okazanie dokumentów samochodu.

Trudniejsza sytuacja wystąpi, jeśli samochód nie należy do Ciebie, a właścicielem jest inna osoba. Będziesz musiał dostarczyć nie tylko oficjalne upoważnienie do korzystania z pojazdu (pełnomocnictwo) od właściciela samochodu, ale także jego dokumenty.

Zalecamy również, unikanie pogarszania sytuacji, domagając się zbyt agresywnie zwrotu swojego samochodu, jeśli został odholowany pod koniec dnia roboczego, a parking karowy jest już zamknięty. Zostań cierpliwym do rozpoczęcia nowego dnia roboczego, ponieważ w tej sytuacji nie przewiduje się żadnych «wyjątków».

Podsumowując: nie łam przepisów ruchu drogowego, parkuj samochód tylko w wyznaczonych miejscach, nie zaniedbuj usług płatnych parkingów — w ten sposób zabezpieczysz się przed wieloma nieprzyjemnymi sytuacjami i nieplanowanymi wydatkami.

5 praktycznych porad dotyczących wynajmu samochodu w Hiszpanii

Oczywiście, jak przed każdą podróżą, zdobywajmy mądrość:

1. Każde forum turystyczne przypomina nam, że podróżowanie bez międzynarodowego prawa jazdy nie jest najlepszym pomysłem — zwłaszcza gdy mamy do czynienia z miejscową policją. Jak dotąd, jeździliśmy zawsze bez nich.

2. Przydatna wskazówka — wynajmuj samochód nie w stołecznych biurach. Ceny wynajmu samochodu w Madrycie i Barcelonie są znacznie wyższe niż w takich miastach jak: Girona, Salou czy Reus. Dojeżdżając tam raz transportem publicznym, możesz sporo zaoszczędzić. Ale lepiej go także tam zwrócić. Warto wynajmować samochody od lokalnych wypożyczalni, gdzie ceny i warunki są korzystniejsze! Serwis, w którym zazwyczaj szukamy takich samochodów, jest wymieniony wyżej, co fajne, że są dostępni także w Hiszpanii.

3. Parking samochodów w Hiszpanii jest zróżnicowany kolorystycznie. Bądźcie uważni:

  • biały kolor — parking dozwolony (choć może być ograniczenie czasowe);
  • niebieski — płatny parking;
  • zielony — tylko z specjalnym zezwoleniem;
  • żółty — zabroniony lub tylko dla osób niepełnosprawnych.

4. W większych miastach lepiej dodatkowo ubezpieczyć szyby i opony. Szczególnie dotyczy to Barcelony: centrum miasta jest tam pełne motocyklistów, którzy łamią szyby, aby zdobyć przedmioty z wnętrza.

5. Pamiętaj, aby zrobić wideo, zrobić zdjęcia wszystkich wiórów, wgnieceń i wszelkich niedoskonałości.

Podobał Ci się artykuł? Podziel się nim z przyjaciółmi:
Facebook
Twitter
Pinterest
WhatsApp

PRZYDATNE USŁUGI W JĘZYKU POLSKIM, Z KTÓRYCH REGULARNIE KORZYSTAM PODCZAS MOICH PODRÓŻY

  • Znajdź przewodnika, wycieczki lub bilety do muzeum: GetYourGuide.pl
  • Znajdź tanie hotele: Hotellook.pl
  • Wynajem samochodu w Hiszpanii: Discovercars, Economybookings oraz AutoEurope
  • Ubezpieczenie turystyczne dla podróżujących do Hiszpanii: Ektatraveling
  • Agregator taksówek i transferów, w którym możesz określić cenę za przejazd, która jest dla Ciebie wygodna: GetTransfer
  • Bilety na prom, autobus, samolot, pociąg w Hiszpanii 12go
  • Agregator wyszukiwania biletów lotniczych: WayAway (+usługa cashback, dla tych, którzy dużo latają — WayAway+)

O AUTORZE

Dobrze widzieć Cię na mojej stronie!

Mam nadzieję, że informacje, którymi się tu dzielę, przydadzą się Wam, bo uwielbiam nie tylko podróżować, ale także dzielić się własnymi doświadczeniami i odkryciami.

Wład Rozhkov

marketingowiec, podróżnik