Jak dostać się z lotniska Barcelona El Prat do miasta: pociągiem Aeroexpress, autobusem wahadłowym, metrem, taksówką, wynajem samochodu na lotnisku (ceny, trasy, praktyczne wskazówki)

Transport między centrum Barcelony a terminalami lotniska El Prat jest doskonale zorganizowany — można dojechać autobusem, pociągiem (Aeroekspresem), metrem, taksówką lub wynajętym na lotnisku, samochodem.

Poniżej znajduje się szczegółowa instrukcja dojazdu z lotniska w Barcelonie (El Prat) o dowolnej porze dnia i jak dotrzeć do centrum miasta, unikając, przy tym, zamieszania na przystankach i miejscach, gdzie można wsiąść na odpowiedni środek transportu.

Spis treści

Lotnisko w Barcelonie (El Prat)

Lotnisko w Barcelonie znajduje się na południowym zachodzie, 13 kilometrów od centrum miasta. Druga nazwa — «El Prat» — lotnisko otrzymało od sąsiedniego miasta El Prat de Llobregat.

BCN (skrócona nazwa lotniska) składa się z dwóch terminali: T1 i T2. Terminal T2 jest podzielony na 3 sektory: T2A, T2B i T2C.

Lotnisko jest oficjalnie największym lotniskiem w Katalonii, obsługującym rocznie ponad 30 milionów pasażerów.

Lotnisko Barcelona El Prat

Lotnisko Barcelona El Prat

Na terenie lotniska znajduje się wszystko, co potrzebne do komfortowego oczekiwania na lot: restauracje i bary, sklepy Duty Free, plac zabaw dla dzieci, ładowarki do telefonów komórkowych, apteka, spa i centrum wellness. 

Hiszpania to raj dla miłośników zakupów, a lotnisko stolicy Katalonii nie jest wyjątkiem. Strefa odlotów to obszar z dużą ilością sklepów wolnocłowych. Ceny tutaj są umiarkowane, a ponadto można znaleźć specjalne oferty od znanych marek. 

Nie trzeba się martwić o spóźnienie na samolot podczas fascynującego procesu zakupów: tablice informacyjne o lotach są umieszczone w najbardziej widocznych miejscach. Warto na nie regularnie zwracać uwagę, ponieważ nie ma automatycznych komunikatów o zmianie miejsca wejścia na pokład na lotnisku w Barcelonie.

Można skorzystać z prysznica na terenie przeznaczonym dla pasażerów tranzytowych. Jest to usługa płatna: za 30-minutową procedurę higieniczną trzeba zapłacić 20 euro. W cenie zawarty jest zestaw przyborów toaletowych. 

Jak większość lotnisk na świecie, tutaj są dostępne wózki bagażowe, które można znaleźć w każdej strefie odprawy. Mają one również, dziecięce siedziska firmy Maxi-Cosi, co przypadnie do gustu podróżującym z małymi dziećmi. 

Za dodatkową opłatą bagaż jest pakowany: usługa Secure Bag działa przez całą dobę. Bezpieczeństwo na lotnisku El Prat jest na wysokim poziomie, ale w razie potrzeby na trzecim poziomie terminala T1 znajduje się oddział policji i ochrony lotniska. Oczywiście, nie mają one godzin odpoczynku.

Mapa lotniska w Barcelonie

Mapa-schemat lotniska w Barcelonie (El Prat)

Stanowiska odprawy, obsługiwane przez pierwszy terminal, znajdują się na trzecim piętrze w holu. 

Jeśli chcesz się zarejestrować na lot do Madrytu z Barcelony, udaj się do osobnej sali znajdującej się w północnym bloku terminala. 

W drugim terminalu pasażerowie są rejestrowani w trzech sektorach: A, B i C. 

Terminal, z którego samolot będzie odlatywał, jest podany na bilecie. 

Zazwyczaj. wyloty samolotów każdej linii lotniczej odbywają się z tego samego sektora.

Mapa położenia lotniska El Prat, w stosunku do Barcelony i innych miast w prowincji Katalonia

Hotele na lotnisku w Barcelonie

Jeśli nie jesteś zainteresowany noclegiem na lotnisku El Prat, zatrzymaj się w jednym z pobliskich hoteli: 

Air Rooms. To dobry hotel na lotnisku w Barcelonie, znajdujący się na pierwszym piętrze wewnętrznego pierwszego terminala. Oferuje 9 pokoi i 1 apartament. Każdy z nich wyposażony jest w telewizor, osobną łazienkę, wygodne łóżko, kapcie, szlafroki i ekspres do kawy. Możesz zarezerwować pokój na dobę lub na kilka godzin. 

Barcelona Airport Hotel. Znajduje się 5 minut jazdy od lotniska. Bezpłatne autobusy są dostępne przez całą dobę z częstotliwością co 20-30 minut, aby przewieźć gości z miasta. 

Tryp Barcelona Aeropuerto, który znajduje się jeszcze bliżej. Między hotelem a oboma terminalami jest również bezpłatny transfer. 

Dla oszczędnych gości Barcelony jest dostępny tzw. hotel kapsułowy typu europejskiego — Hotel Denit Barcelona. Jednak, ze względu na przepisy hotelowe w Hiszpanii i całej Europie, pokoje tutaj nie są tak małe jak w podobnych hotelach w Japonii, więc jest tu znacznie więcej przestrzeni i można odpocząć komfortowo. Systemy oświetlenia i wentylacji są na wysokim poziomie, a izolacja akustyczna zapewni spokojny sen. 

Może się przydać: Wszystkie hotele na lotnisku w Barcelonie (El Prat) lub w jego bezpośrednim sąsiedztwie

 • Agregator taksówek i transferów, w którym możesz określić cenę za przejazd, która jest dla Ciebie wygodna: GetTransfer
 • Wynajem samochodu w Hiszpanii: Discovercars, Economybookings oraz AutoEurope
 • Ubezpieczenie turystyczne dla podróżujących do Hiszpanii: Ektatraveling
 • Bilety na prom, autobus, samolot, pociąg w Hiszpanii: 12go
 • Znajdź tanie hotele: Hotellook.pl
 • Agregator wyszukiwania biletów lotniczych: WayAway (+usługa cashback, dla tych, którzy dużo latają — WayAway+)
 • Znajdź przewodnika, wycieczki lub bilety do muzeum: GetYourGuide.pl

Jak dojechać z lotniska El Prat do centrum Barcelony

Z lotniska Barcelona El Prat do centrum miasta można dojechać autobusami, pociągiem, taksówką, metrem oraz można wynająć samochód.

Ważne: Ponieważ na lotnisku w Barcelonie znajdują się 2 terminale oddalone od siebie o 4 kilometry, sprawdź z góry, z którego terminala odlatujesz, ponieważ na przejście między nimi zajmie około pół godziny. W przypadku pomyłki, usiądź w bezpłatnym zielonym autobusie — przystanki znajdują się przy wyjściu z terminali.

Trasa transferu do Barcelony

Bezpłatny shuttle między terminalami lotniska w Barcelonie

Pociąg Aeroexpress z lotniska Barcelona El Prat

Aeroexpress na lotnisko Barcelona to pociąg, jedno z najwygodniejszych sposobów dotarcia z lotniska do Barcelony lub w drugą stronę.

Pociąg Aeroexpress odjeżdża ze stacji na 2 terminalu lotniska El Prat, na linii kolejowej R2 Renfe, przez główną stację kolejową «Barcelona Sants» (Estació Sants), stacje Passeig de Grácia i El Clot. Czas podróży wynosi 20-30 minut.

Pociąg Aeroexpress ze stacji Passeig de Gracia

Rozkład jazdy i cena Aeroexpressu

Godziny odjazdu: 

 • z lotniska Barcelona — od 5:40 do 23:35; 
 • ze stacji Estació Sants — od 5:15 do 23:10; 
 • ze stacji Passeig de Grácia — od 5:05 do 23:05.

 

Cena biletu wynosi 3,80 euro. Bilet T10 (lub T-Casual — 10 biletów) można kupić za 11,35 euro.

Bilet T-Casual i T-Familiar

Jednym z trików, które pomogą zaoszczędzić pieniądze na transport w Barcelonie, jest zakup biletu T-Casual za 11,35 euro (na 10 przejazdów). Jest to bilet na 10 przejazdów we wszystkich środkach transportu publicznego w Barcelonie (autobus, metro, pociąg, tramwaj). Kupujemy go za każdym razem, gdy odwiedzamy miasto na. co najmniej, 2 dni.

Bilet T-Casual nie może być przekazywany innym osobom, ale bilet T-Familiar (10 euro za 8 przejazdów) może być przekazany towarzyszom podróży.

Oto jak można jeszcze bardziej wykorzystać bilet T-Casual w Barcelonie: przez 1 godzinę i 15 minut od momentu skasowania biletu, można przesiąść się 3 razy na inne środki transportu publicznego bez ponoszenia dodatkowych kosztów (automat odczytuje czas ostatniego stempla i jeśli określony okres nie minął, pozwala na przejazd). 

Jednak, ten trik nie działa przy ponownym przejeździe metrem lub autobusem o tym samym numerze — trzeba albo skasować kolejny przejazd, albo skorzystać z pociągu/tramwaju.

Bilet można zakupić na lotnisku Barcelona przy wejściu na stację kolejową lub na dowolnej stacji metra. Należy zauważyć, że nie można z nich korzystać w przypadku Aerobusu i na stacjach metra Aeroport T1 i Aeroport T2. Jednak, można z nich skorzystać w przypadku pociągu (Aeroekspressu).

Autobus z lotniska Barcelona (El Prat) do centrum Barcelony

Aerobus: najbardziej regularne, wygodne i szybkie busy ekspresowe, obsługujące oba terminale. Jednak, zdecydowanie nie najtańsze! Bilet T-Casual nie jest akceptowany.

Bilety na autobusy Aerobus z lotniska El Prat do centrum Barcelony (lub w przeciwnym kierunku) można zakupić online, pod tym linkiem.

Autobusy TMB: Najtańszy sposób dotarcia z lotniska do Barcelony to autobusy nr 46 firmy «TMB». Są to zwykłe miejskie autobusy, mniej komfortowe, bez przestrzeni bagażowej i z większą liczbą przystanków w trakcie trasy. Niemniej jednak, oprócz niskiej ceny biletu, tutaj obowiązuje bilet T-casual.

Autobusy Nitbus: Po północy można dotrzeć z lotniska Barcelona do centrum miasta autobusami Nitbus. Obowiązuje bilet T-casual.

Autobusy Aerobus w Barcelonie

Takie niebieskie autobusy jeżdżą z Placu Katalonii do lotniska El-Prat i z powrotem

Trasy autobusów z lotniska Barcelona (El Prat) do centrum miasta

Aerobus: 

 • autobus A1 — z Terminalu T1 z przystankami na Plaça Espanya i Plaça Universitat do Plaça Catalunya (centrum) i z powrotem; 
 • autobus A2 — to samo, ale z/do Terminalu T2. 

Czas podróży od punktu początkowego do końcowego wynosi około 35 minut. 

Autobusy TMB: autobusy z lotniska Barcelona jadą do Plaça Espanya i z powrotem. W drodze powrotnej zatrzymują się, najpierw, przy T2, a następnie przy T1. Czas podróży: około 40-50 minut.

Autobusy Nitbus: autobus N16 z lotniska jedzie z Plaça Catalunya do Terminalu T2, a następnie do Castelldefels i z powrotem. Autobus NIE dociera do Terminalu T1. Autobus N17 NIE zatrzymuje się przy Terminalu T2 i jedzie do Plaça Catalunya.

Również może się przydać. Połączenia autobusowe z lotniska Barcelona (El Prat) do innych miast w Katalonii: 

Rozkład jazdy i ceny autobusów z lotniska Barcelona (El Prat)

Aerobus: 

 • z lotniska do miasta — od 05:35 do 01:00, co 10 minut; 
 • z miasta do lotniska — od 05:00 do 00:30, co 10 minut. 

 

Cena przejazdu: 

 • 5,90 euro w jedną stronę; 
 • 10,20 euro w obie strony. 

 

Dzieci do 4 lat podróżują za darmo. Bilet powrotny ważny jest przez 15 dni. 

 

Autobusy TMB: 

 • z lotniska do miasta — od 05:30 do 23:50, co 35 minut; 
 • z miasta do lotniska — od 04:50 do 23:50, co 35 minut. 

 

Cena przejazdu: 2,4 euro w jedną stronę, dzieci do 4 lat podróżują za darmo. 

 

Autobusy Nitbus: 

 • autobus N16 z lotniska kursuje od 23:00 do 04:40; z miasta od 23:30 do 05:10, co 20 minut;
 • autobus N17 rozpoczyna trasę z Terminalu T1 o 21:55, ostatni kurs o 04:45, powrót odbywa się od 23:00 do 05:00 co 20 minut. 

 

Cena biletu na wszystkie autobusy to 2,4 euro w jedną stronę, można go kupić u kierowcy za gotówkę.

Mapa połączeń autobusowych El Prat

Ta mapa wyraźnie pokazuje wszystkie trasy autobusowe i kolejowe do Barcelony z lotniska El Prat oraz stacje, na których się zatrzymują

Taksówki z lotniska Barcelona (El Prat)

Taksówki to, oczywiście, szybki sposób na wyjazd z lotniska Barcelona, ale nie zawsze jest pewne, że szybko dotrzesz do centrum miasta. Korki w dużym mieście są nieuniknione, zwłaszcza rano i wieczorem.

Nie martw się o to, jak zamówić taksówkę na lotnisko i nie próbuj głosować bezpośrednio przy wyjściu z terminali — w Barcelonie wszystko jest zorganizowane. Na Terminalu T1 i T2 są specjalne strefy, gdzie pracownik rozdziela turystów do samochodów. Można je znaleźć na podstawie oznakowań i grup czarno-żółtych samochodów.

Aplikacja Uber nie działa tutaj.

Taksówki na lotnisku Barcelona

Taksówki na lotnisku Barcelona (El Prat)

Ile kosztuje taksówka z lotniska Barcelona?

Najtańsza taksówka z lotniska do centrum Barcelony (Plaça de Catalunya) kosztuje około 25-30 euro. W przeciwnym kierunku koszt jest podobny. Cena przejazdu taksówką składa się z opłaty minimalnej w wysokości 20 euro + 1,15-1,30 euro za kilometr.

Wstępna rezerwacja taksówki przed przybyciem na lotnisko Barcelona (El Prat)

Jeśli obawiasz się, że cena przejazdu taksówką z lotniska Barcelona może być wysoka, polecam zarezerwować taksówkę z wyprzedzeniem w sprawdzonej przez nas firmie Gettransfer, która oferuje wsparcie online w języku polskim i ustaloną z góry końcową cenę.

Klikając na ten link, zostaniesz przekierowany na ich stronę internetową, gdzie masz dwie opcje do wyboru:

 • Możesz skorzystać z prywatnego transferu po ustalonej, stałej cenie (w sekcji «Przewóz»).
 • Lub możesz podać dane swojej podróży i otrzymywać oferty od prywatnych kierowców z Barcelony na swoją skrzynkę e-mail, wraz z kosztem przejazdu i zdjęciami rzeczywistych samochodów (w sekcji «Taxi»).

Niezależnie od wybranej opcji, cały proces będzie przebiegał tak samo jak przy zwykłym transferze z lotniska. Po przylocie kierowca spotka Cię w strefie przylotów (możesz również podać w zgłoszeniu, żeby Cię witał z tabliczką) i zawiezie Cię do hotelu w dowolnym miejscu w Barcelonie lub w pobliskiej miejscowości, zgodnie z Twoimi preferencjami.

Również może się przydać: Sprawdź wszystkie opcje prywatnych transferów z lotniska Barcelona (El Prat) z możliwością wcześniejszej rezerwacji online.

Na lotnisku Barcelona (El Prat) jest metro?

Odpowiedź na pytanie, czy w lotnisku El Prat jest metro, kiedyś była negatywna. Dziś jest to jedna z opcji transferu między katalońską stolicą a terminalami T1 i T2, zajmująca około 30 minut.

Stacje metra na lotnisku Barcelona są połączone z miastem za pomocą linii L9 Sud. Nie przechodzi ona przez centrum, jednym z ważnych przystanków-orientacyjnych jest Zona Universitària, gdzie można przesiąść się na linię L3 i dojechać do placu Katalonii. 

W terminalu T1 metro znajduje się wewnątrz budynku na parterze, a w terminalu T2 na zewnątrz.

Mapa metra w Barcelonie

Mapa metra w Barcelonie

Rozkład jazdy i cena przejazdu metrem z lotniska El Prat

Dojazd metrem z międzynarodowego lotniska El Prat do centrum Barcelony kosztuje 5,15 euro w jedną stronę. 

Zwykły bilet jednorazowy lub karnet T-casual/T-Familiar nie są odpowiednie, konieczne jest zakupienie biletu Airport ticket (tam i z powrotem). 

Godziny pracy: 

 • od poniedziałku do czwartku i w niedzielę od 05:00 do 00:00; 
 • w piątek do 02:00;
 • w sobotę całodobowo.

Wynajem samochodu na lotnisku Barcelona (El Prat)

Na lotnisku Barcelona El Prat dostępne są usługi wynajmu samochodów zarówno w terminalu pierwszym, jak i drugim. Po przylocie z radością zaproponują Państwu swoje usługi takie firmy wynajmu samochodów jak Avis, Europcar, Goldcar Rental, Hertz, Sixt i inne.

Jednak, istnieją dwa minusy. Po pierwsze, nie działają one całodobowo (od 07:00 do 00:00), a po drugie, za pilność trzeba będzie zapłacić dodatkowo.

Sugeruję, przede wszystkim, zdecydować się na ubezpieczenie — jeśli chcesz wziąć samochód bez kaucji i bez udziału własnego, kup «supercover», czyli ubezpieczenie z pełnym zakresem, od wypożyczalni przy odbiorze samochodu. 

Jeśli jesteś ubezpieczony u brokerów, zostaw depozyt. Zaleca się również, zwrócić uwagę na ograniczenie kilometrów (na przykład, dla wynajmu powyżej 15 dni może być limit 100 km dziennie).

Może się również przydać: Hotele z własnym parkingiem w Barcelonie można znaleźć pod tym linkiem

Cena wynajmu samochodu na lotnisku w Barcelonie (El Prat)?

W sierpniu w wypożyczalniach samochodów na lotnisku w Barcelonie wynajmuje się znacznie więcej samochodów niż w pozostałych miesiącach roku. W tym miesiącu zauważa się najmniejszy wybór oferowanych samochodów i najwyższą cenę wynajmu. 

W takim wysokim sezonie, gdy liczba dostępnych samochodów jest minimalna, warto zarezerwować wynajem jak najwcześniej. Pozwoli to uzyskać najlepszą ofertę wynajmu po jak najkorzystniejszej cenie.

Najlepiej wynająć samochód na lotnisku w Barcelonie w listopadzie. W tym okresie koszt wynajmu jest około 32% niższy, w porównaniu do średniej rocznej ceny.

Klasa samochodu

Cena za dzień

Depozyt

Samochody kompaktowe

od 21 euro

od 500 euro

Samochody klasy średniej

od 25 euro

od 500 euro

SUV

od 25 euro

od 500 euro

Minivan

od 65 euro

od 500 euro

Samochody luksusowe

od 93 euro

od 500 euro

Kabriolety

od 46 euro

od 500 euro

*Ceny w tabeli są aktualne na wrzesień 2023 r. Aby uzyskać najnowsze ceny, sprawdź dostępne samochody na tej stronie

Aby znaleźć doskonałą ofertę wynajmu samochodu na lotnisku El Prat i ogólnie w Hiszpanii, uwzględniając stosunek «cena/jakość», polecam skorzystać z trzech następujących usług porównywania ofert różnych wypożyczalni samochodów: DiscoverCars, EconomyBooking, AutoEurope.

Top 5 najlepszych miejsc do odwiedzenia w Barcelonie i jej okolicach

 1. Klasztor Montserrat — został zbudowany jako wyraz czci dla Katalońskiej Matki Bożej. Otoczony jest 1200 skałami, co dodaje mu wspaniałości i czyni go imponującym i niepowtarzalnym. W bazilice klasztornej przechowywany jest drewniany posąg Matki Bożej. Tutaj znajduje się również wspaniałe muzeum, w którym prezentowana jest duża kolekcja wielkich artystów i rzeźbiarzy wszystkich czasów: El Greco, Caravaggio, Picasso, Dali i wielu innych.
 2. Girona — miasto w Hiszpanii, w regionie Katalonia, stolica prowincji o tej samej nazwie. Jest to jedno z najstarszych miast w Hiszpanii z jedną z ostatnich dobrze zachowanych dzielnic żydowskich. Fani Gry o Tron mogą rozpoznać średniowieczne kamienne uliczki Girony z 6. sezonu, gdzie były częścią miasta Braavos.
 3. Costa Brava — to najbardziej na północ wysunięte wybrzeże Hiszpanii i regionu Katalonia. Dno morza gwałtownie opada w głąb, i już po kilku metrach znajdziecie się pod wodą. Na początek można polecić odwiedzenie ogrodów botanicznych Mar i Mirta, a także Pinya de Rosa w Blanes.
 4. Sagrada Familia — to budowla, która jest wznoszona od 120 lat z niewielkimi przerwami. Według planów Gaudiego, świątynia powinna mieć trzy fasady: Narodzenia, Męki Pańskiej i Wniebowstąpienia Chrystusa. Nad każdą z nich wznoszą się 12 wież, odpowiadających liczbie apostołów. Dodatkowo, 6 wież ma być wzniesionych nad centralną nawą: 4 dla ewangelistów, jedna dla Matki Bożej i najwyższa, mająca 170 metrów — dla samego Chrystusa.
 5. Miasto Figueres — to małe miasteczko w prowincji Girona — Figueres, gdzie urodził się i spędził znaczną część swojego życia Salvador Dali. Dom numer 6 na tej małej ulicy był świadkiem narodzin Salvadora. Ale oprócz tego, w mieście znajduje się również muzeum zabawek, kościół Sant Pere i zamek San Fernando.

 

Może się przydać: zobacz wszystkie wycieczki w Barcelonie i jej okolicach pod tym linkiem

Podobał Ci się artykuł? Podziel się nim z przyjaciółmi:
Facebook
Twitter
Pinterest
WhatsApp

PRZYDATNE USŁUGI W JĘZYKU POLSKIM, Z KTÓRYCH REGULARNIE KORZYSTAM PODCZAS MOICH PODRÓŻY

 • Znajdź przewodnika, wycieczki lub bilety do muzeum: GetYourGuide.pl
 • Znajdź tanie hotele: Hotellook.pl
 • Wynajem samochodu w Hiszpanii: Discovercars, Economybookings oraz AutoEurope
 • Ubezpieczenie turystyczne dla podróżujących do Hiszpanii: Ektatraveling
 • Agregator taksówek i transferów, w którym możesz określić cenę za przejazd, która jest dla Ciebie wygodna: GetTransfer
 • Bilety na prom, autobus, samolot, pociąg w Hiszpanii 12go
 • Agregator wyszukiwania biletów lotniczych: WayAway (+usługa cashback, dla tych, którzy dużo latają — WayAway+)

O AUTORZE

Dobrze widzieć Cię na mojej stronie!

Mam nadzieję, że informacje, którymi się tu dzielę, przydadzą się Wam, bo uwielbiam nie tylko podróżować, ale także dzielić się własnymi doświadczeniami i odkryciami.

Wład Rozhkov

marketingowiec, podróżnik