Przewodnik turystyczny po HiszpaniiZabytki naturalne i historyczne w HiszpaniiSetenil de las Bodegas (Miasto w skale): gdzie się znajduje i jak się tam dostać, wycieczki, co zobaczyć w tym wyjątkowym miejscu, lokalna kuchnia, hotele

Setenil de las Bodegas (Miasto w skale): gdzie się znajduje i jak się tam dostać, wycieczki, co zobaczyć w tym wyjątkowym miejscu, lokalna kuchnia, hotele

Setenil de las Bodegas — biały miasto w skałach, jedno z jaskrawych w Andaluzji. Znajduje się w prowincji Kadyks. Miasto położone jest na zboczu bazaltowej skały, w wąwozie wyrzeźbionym przez rzekę Trejo. 

Setenil przyciąga turystów domami, których ściany i dachy zastępują skały. Skały zwisają nad ulicą, i wydaje się, że zaraz się zawalą. Ale tak nie jest, bazaltowe bloki stoją tutaj już od kilku milionów lat. 

Większość domów w mieście została zbudowana poprzez rozbudowę i wzmocnienie naturalnych jaskiń. Tak sprawnie łączą się ze skałami, że tworzy się wrażenie spójności obrazu. Wydaje się, że jesteś w bajkowym miejscu, gdzie jakiś marzyciel stworzył niesamowite, wymyślne rzeźby.

W dzisiejszym artykule opowiem o odwiedzeniu tego niesamowitego miasta, o tym, co tutaj można zobaczyć, jak się tu dostać i innych przydatnych informacjach dla turystów, którzy chcą odwiedzić to miejsce.

Spis treści

Setenil de las Bodegas (Miasto w skale, Hiszpania): unikalne miasto z dachami ze skał, dlaczego warto je odwiedzić

W Andaluzji, na południu Hiszpanii, wśród pagórkowatej okolicy, w dolinie krętego wąwozu, wyrzeźbionej przez rzekę Trejo, rozciąga się niesamowite miasto o nazwie Setenil de las Bodegas. Jest częścią słynnego turystycznego szlaku białych miast Andaluzji. Wiele turystów, którzy przyjeżdżają do słynnej Rondy, odwiedza także Setenil, ponieważ te dwa unikalne miasta znajdują się bardzo blisko siebie.

Niezwykłą cechą miasta Setenil de las Bodegas jest to, że większość jego domków nie jest zbudowana na zboczach okolicznych skał, ale dosłownie «wciśnięta» w nie.

Domy w skałach, Setenil de las Bodegas

Ulica w skale w Setenil de las Bodegas

Jak dotrzeć do Setenil de las Bodegas samodzielnie

Miasto Setenil de las Bodegas znajduje się 136 km od Kadyksu, 97 km od Malagi lub 116 km od Sewilli. Najbliższe lotniska znajdują się w Maladze (lotnisko w Maladze) i Sewilli (lotnisko w Sewilli). Najłatwiej dotrzeć tu samochodem lub autobusem.

Jednak, większość tras autobusowych wymaga przesiadki w mieście Ronda, oddalonym o 19 km od Bodegas.

Bądź ostrożny, jeśli będziesz podróżować samochodem: droga do miasta jest wąska i kręta, ale lokalne krajobrazy wokół cieszą oko.

Położenie Setenil de las Bodegas na mapie

Po wjeździe do miasta emocje sięgają zenitu: wydaje się, że trafiłeś na planie fantastycznego filmu: zwisające skały, wąskie uliczki, zamknięta przestrzeń. Jednak, ten strach szybko znika, a kolorowa, ciepła atmosfera wokół cieszy oko.

Parking kosztuje 2 euro za godzinę, poniżej zamieszczę mapę z lokalizacją parkingu w mieście.

Parking w Setenil de las Bodegas

Może się przydać: na mojej stronie jest obszerny artykuł o wynajmie samochodów w Hiszpanii, w którym opisałem wszystkie niuanse tej usługi w kraju.

Wycieczki do Setenil de las Bodegas - najwygodniejszy sposób, aby odwiedzić to miejsce

To nietypowe miasto można odwiedzić również, w ramach wycieczki zorganizowanej, korzystając z transferu tam i z powrotem, nie martwiąc się o dojazd. Jeśli podróżujesz bez własnego samochodu lub po prostu chcesz podziwiać piękno tego miejsca, to opcja ta będzie doskonała.

Poniżej przedstawiam listę takich wycieczek z różnych miast:

Odkryj kulturę Andaluzji podczas tej jednodniowej wycieczki autokarowej z Malagi do miasta Ronda i unikalnego miasta Setenil de las Bodegas. Weź udział w spacerowej wycieczce po Rondzie i odwiedź muzeum areny na walki byków.

Zostaniesz odebrany z centralnego punktu spotkania w Maladze, a następnie będziesz mógł odpocząć podczas podróży klimatyzowanym autokarem do Setenil de las Bodegas, gdzie będziesz mieć wolny czas na lunch i zwiedzanie okolicy.

Kontynuuj podróż do miasta Ronda, aby zwiedzić historyczne centrum Rondy. Zatrzymaj się przy Nowym Moście, aby podziwiać wąwóz Tajo i jego malowniczy widok, odwiedź arenę walk byków i Muzeum Corridy.

Odkryj ducha Andaluzji podczas wycieczki z Costa del Sol z podróżą w obie strony. Odwiedź nietypowe Setenil de las Bodegas i romantyczne miasto Ronda.

Opuszczając Costa del Sol i Malagę, wyruszysz malowniczą trasą z lokalną roślinnością, taką jak drzewa pomarańczowe, oliwne i dębowe, a także białą wioską Ardales i Cuevas del Beserr.

Odwiedź Setenil de las Bodegas, jedną z najpiękniejszych i najbardziej oryginalnych białych miast prowincji Kadyks. Skorzystaj ze swojego wolnego czasu, aby cieszyć się tym wyjątkowym miastem. Zwiedź domy wkomponowane w skały klifu i spróbuj lokalnej kuchni lub wina w jednym z lokali w mieście.

W Rondzie dotrzesz na dworzec autobusowy, a następnie kontynuujesz pieszą wędrówkę i cieszysz się wycieczką po głównych atrakcjach. Piesza wycieczka po romantycznym centrum miasta z jego kościołami, pałacykami i najstarszą areną do walk byków w Hiszpanii oferuje wiele odkryć.

Ciesz się niesamowitym widokiem na Puente Nuevo, który przecina Tajo (Rozłam) na rzece Guadalevín, gdzie spróbujesz hiszpańskiego wina na tarasie z ekskluzywnym widokiem na most Teju.

Spotkaj się z przewodnikiem w Torre del Oro w Sewilli i wsiądź do przestronnego autobusu, aby udać się na relaksującą wycieczkę do Rondy. Poznaj Hiszpanię od swojego przewodnika, przemierzając idylliczną wiejską okolicę. Po drodze zatrzymaj się, aby rozprostować nogi i zrobić zdjęcia w niektórych zachwycających miejscach.

Wybierz opcję wycieczki, która obejmuje zwiedzanie Rondy z lokalnym przewodnikiem, lub opcję wycieczki, która pozwoli ci zwiedzić miasto we własnym tempie, pozostawiając czas na zwiedzanie i obiad. Podziwiaj słynne skały Rondy i most Puente Nuevo, który przecina przepaść o głębokości 120 metrów nad rzeką Guadalevín.

Udaj się do miasta Setenil de las Bodegas, które słynie z budowania domów w skałach. Będziesz mieć trochę wolnego czasu, aby spacerować po mieście i cieszyć się pięknem jego uroczych, pełnych kwiatów ulic. Zrób zdjęcie zamku na szczycie wzgórza lub zwiedź ruiny rzymskiego teatru.

Wróć do autobusu, aby powoli wrócić na miejsce spotkania w Sewilli, gdzie będziesz mógł pożegnać się ze swoim przewodnikiem. Na koniec wycieczki otrzymasz raport ze zdjęciami, wykonanymi przez swojego przewodnika.

Odbierzemy cię z miejsca spotkania niedaleko twojego hotelu na Costa Tropical, gdzie będziesz mógł zrelaksować się i odpocząć podczas podróży klimatyzowanym autobusem do Setenil de las Bodegas, gdzie będziesz miał czas na obiad i spacer.

Kontynuuj podróż do miasta Ronda, aby zwiedzić historyczne centrum Rondy. Zatrzymaj się przy Nowym Moście, aby podziwiać wąwóz Tajo i jego panoramiczny widok.

Wyrusz na pieszą wycieczkę po romantycznym centrum miasta z jego kościołami, pałacykami i najstarszą areną do walk byków w Hiszpanii. Na koniec wycieczki zostaniesz odwieziony z powrotem do miejsca spotkania w Maladze.

Może się przydać: sprawdź wszystkie dostępne wycieczki do Setenil de las Bodegas pod tym linkiem

Atrakcje i zabytki w Setenil de las Bodegas: co można tu zobaczyć?

Nowoczesne miasto rozpoczęło swoją historię w 1484 roku, chociaż dokładnie wiadomo, że ludzie pojawili się tutaj 25 tysięcy lat temu. Niestety, z tamtych czasów nie zachowały się tu żadne zabytki. 

Spośród zabytków historycznych wyróżniają się jedynie ruiny Mauretańskiego zamku (ul. Calle Villa, 32), Katedra Inkarnacji (ul. Calle Villa, 25) i ratusz (ul. Calle Villa, 25). Wszystkie one znajdują się obok siebie — na szczycie najwyższego wzgórza w mieście.

Widok na zamek, Setenil de las Bodegas

Tak wyglądają mury zamku w Setenil de las Bodegas, niestety nie udało mi się dotrzeć aż do samego zamku

Interesujący fakt: naukowcy uważają, że nazwa «Setenil» wiąże się z wydarzeniami wojennymi i pochodzi od łacińskiego zwrotu “septem nihil”, co oznacza «siedem razy bez rezultatu». Dokładnie tyle razy Rzymianie nieudolnie próbowali zdobyć miasto. Przyrostek “de las Bodegas” pojawił się w średniowieczu, kiedy w regionie zaczęło rozwijać się winiarstwo.

W ogóle Setenil to sama w sobie wielka atrakcja turystyczna. Nawet domy, które nie mają żadnej wartości architektonicznej, robią wrażenie i wzbudzają zainteresowanie. Wszystko za sprawą konstrukcji. Dachy zastępują wielotonowe skały, których krawędzie, oprócz samych domów, zasłaniają również, chodniki.

W mieście są dwie główne ulice: Cuevas del Sol i Cuevas de Sombra. Pierwsza nazwa oznacza «Słoneczne jaskinie» — domy na niej znajdują się po stronie słonecznej. Druga, odpowiednio, «Jaskinie w cieniu» — ze względu na ciągły półmrok spowodowany zwisającymi nad głową skałami — miły bonus dla tych, którzy źle znoszą upał.

Plan miasteczka Setenil de las Bodegas

Plan miasteczka Setenil de las Bodegas

 • Agregator taksówek i transferów, w którym możesz określić cenę za przejazd, która jest dla Ciebie wygodna: GetTransfer
 • Wynajem samochodu w Hiszpanii: Discovercars, Economybookings oraz AutoEurope
 • Ubezpieczenie turystyczne dla podróżujących do Hiszpanii: Ektatraveling
 • Bilety na prom, autobus, samolot, pociąg w Hiszpanii: 12go
 • Znajdź tanie hotele: Hotellook.pl
 • Agregator wyszukiwania biletów lotniczych: WayAway (+usługa cashback, dla tych, którzy dużo latają — WayAway+)
 • Znajdź przewodnika, wycieczki lub bilety do muzeum: GetYourGuide.pl

Domy z dachami ze skał i ulice pod kamiennymi blokami

Zewnętrzne ściany domów są przedłużeniem naturalnych kamienistych jaskiń wewnątrz budynków. Odpowiednia atmosfera w jaskiniach pozwala wykorzystywać je nie tylko do mieszkania, ale także do dojrzewania szynki i sera. 

Pełna nazwa miasta Setenil de las Bodegas świadczy o rozwiniętym winiarstwie, w którym jaskinie odgrywają ważną rolę. W Setenil nie trzeba szukać jaskiniowej winiarni, na jakimś zakręcie sama znajdzie cię.

Idziesz uliczkami Bodegas i wydaje się, że ten ciężki blok kamienia zaraz spadnie na głowę, ale miejscowi mieszkańcy są na tyle przyzwyczajeni do takich widoków, że nawet nie zwracają na nie uwagi. I co więcej, zdołali harmonijnie wkomponować w taki unikalny krajobraz swoje małe domki, sklepy i bary.

Jak wiele małych miast w Hiszpanii, Setenil de las Bodegas jest bardzo oryginalny. Pomimo pewnego, wydającego się zamknięcia, miejscowi mieszkańcy są bardzo otwarci i serdeczni, a atmosfera w mieście jest ciepła i sprzyjająca przyjemnym letnim spacerom po zacienionych Cuevas de Sombra. Do tego miasta chce się wracać, okazało się nieco tajemnicze, ale szalenie pociągające. Taki właśnie jest, miasto z dachami ze skał!

Ulicy w skałach, Setenil de las Bodegas
Ulicy w skałach, Setenil de las Bodegas
Ulicy w skałach, Setenil de las Bodegas

Tak wyglądają ulice tego miasta, a wchodząc do lokalu możesz podziwiać naturalny sufit ze skał

Kuchnia i restauracje Setenil de las Bodegas

Setenil de las Bodegas zdobył sławę winnym i kulinarnym centrum Andaluzji: tutaj przygotowuje się doskonałe mięsne potrawy, w tym pikantne wieprzowe kiełbaski chorizo, które można skosztować w licznych barach i restauracjach miasta.

Lokalne kulinarne arcydzieła to, przede wszystkim, produkty wieprzowe. W mieście i okolicach działa kilku producentów kiełbasy «chorizo» i innych kiełbas. Można je spróbować w sklepach wiejskich i restauracjach.

Dzięki wysokiej jakości lokalnych produktów i urzekającym krajobrazom restauracje pod skałami uważane są za jedne z najlepszych w prowincji Malaga.

Setenil znajduje się w Andaluzji, co oznacza, że koniecznie trzeba spróbować «gazpacho» (zimna zupa pomidorowa), jego kuzyna «ajoblanco» — puree z rozgniecionego chleba, migdałów, czosnku i oliwy z oliwek, «gachas» — gęsty sos z mąki i przypraw z podrobami oraz «puchero» — gulasz z ciecierzycą lub ryżem z różnymi warzywami i mięsem.

Ceny w restauracjach są zupełnie nienaruszone przez turystów: kolacja za 30 euro z winem dla dwóch osób — to norma. Szybka przekąska w stylu setenilskim — tapas za 1,50-5 euro (zestaw przekąsek plus kieliszek wina). Miejscowi znają się również, na słodyczach. Główne «gwiazdy» to pâte i wypieki.

Bar w Setenil de las Bodegas

Jeden z barów w mieście, jak wspomniałem wcześniej, wewnątrz można zobaczyć naturalny dach skalny

Hotele w Setenil de las Bodegas: gdzie zatrzymać się na kilka dni

Ponieważ w mieście nie ma możliwości budowy dużych budynków, lokalne hotele są bardzo małe — dosłownie 5-7 pokoi. Koszt noclegu w dwuosobowym pokoju rzadko przekracza 60 euro (z śniadaniem). I to w najlepszym, dwugwiazdkowym hotelu. 

Ale widok z okien każdego z nich jest wspaniały, otwiera się na skały. Można też wynająć mieszkanie u lokalnych mieszkańców — osobny dom z 4 sypialniami kosztuje 50-70 euro za dobę, a studio — 40-50 euro.

Może się przydać: sprawdź wszystkie hotele i apartamenty w Setenil de las Bodegas pod tym linkiem

Podobał Ci się artykuł? Podziel się nim z przyjaciółmi:
Facebook
Twitter
Pinterest
WhatsApp

PRZYDATNE USŁUGI W JĘZYKU POLSKIM, Z KTÓRYCH REGULARNIE KORZYSTAM PODCZAS MOICH PODRÓŻY

 • Znajdź przewodnika, wycieczki lub bilety do muzeum: GetYourGuide.pl
 • Znajdź tanie hotele: Hotellook.pl
 • Wynajem samochodu w Hiszpanii: Discovercars, Economybookings oraz AutoEurope
 • Ubezpieczenie turystyczne dla podróżujących do Hiszpanii: Ektatraveling
 • Agregator taksówek i transferów, w którym możesz określić cenę za przejazd, która jest dla Ciebie wygodna: GetTransfer
 • Bilety na prom, autobus, samolot, pociąg w Hiszpanii 12go
 • Agregator wyszukiwania biletów lotniczych: WayAway (+usługa cashback, dla tych, którzy dużo latają — WayAway+)

O AUTORZE

Dobrze widzieć Cię na mojej stronie!

Mam nadzieję, że informacje, którymi się tu dzielę, przydadzą się Wam, bo uwielbiam nie tylko podróżować, ale także dzielić się własnymi doświadczeniami i odkryciami.

Wład Rozhkov

marketingowiec, podróżnik

WAKACJE, TURYSTYKA, INFORMACJA