Przewodnik turystyczny po HiszpaniiZabytki naturalne i historyczne w HiszpaniiRonda, Hiszpania: gdzie to jest i jak się tam dostać, najlepszy czas na wizytę, atrakcje turystyczne i wycieczki, hotele, zakupy, restauracje i kawiarnie

Ronda, Hiszpania: gdzie to jest i jak się tam dostać, najlepszy czas na wizytę, atrakcje turystyczne i wycieczki, hotele, zakupy, restauracje i kawiarnie

Ronda — miasto unoszące się nad przepaścią, ojczyzna corridy i jedno z najpiękniejszych miejsc w Hiszpanii. Dzięki efektownemu położeniu na stromych skałach i zachwycającym widokiem na zielone równiny Andaluzji, miasteczko zdobyło światową sławę.

Ronda, jak magnes przyciągający artystów i innych ludzi sztuki, inspirowała nawet samego Ernesta Hemingwaya.

Dziś opowiem o wizycie w tym niezwykłym mieście, o jego zabytkach, o tym, jak się tam dostać, informacjach o wycieczkach i wielu innych rzeczach, które będą przydatne dla turystów, pragnących odwiedzić Rondę.

Spis treści

Ronda - czym jest śnieżnobiały klejnot Andaluzji i czy warto go odwiedzić

Starożytne hiszpańskie miasto Ronda znajduje się 100 km od Malagi, w górzystym terenie, na wysokości 750 m n.p.m.

To dość spokojne miasto o niespiesznym tempie życia. Turyści, preferujący wycieczki do Hiszpanii częściej przyjeżdżają tu na jednodniowe wycieczki niż na cały urlop. Wszystkie atrakcje miasta można zobaczyć w ciągu jednego dnia.

Ci, dla których aktywne spędzanie każdego dnia nie ma tak dużego znaczenia, pokochają Rondę za możliwość całkowitego odosobnienia, jakie daje to miasto.

Miasto zostało ogłoszone narodowym pomnikiem Hiszpanii i zostało zbudowane po obu stronach głębokiej wąwozu Tajo (ponad 100 m, na dnie wąwozu płynie rzeka Guadalevín), który dzieli je na dwie części: starą część miasta z XIII wieku i nową część miasta z XVIII wieku).

Obie części są połączone tzw. «Nowym Mostem», zbudowanym w XVIII wieku. Specyficzne położenie Rondy, teren przecięty przez wiele wieków, utrzymywał miasto w izolacji, gdzie w trudnych okresach historii różni historyczni bohaterowie znajdowali schronienie.

Za założycieli Rondy uważani są Celtowie, którzy założyli osadę w VI w. p.n.e. i nazwali ją Arundą.

Widok na Rondę

Panoramiczny widok na unikalne miasto Ronda — miasto unoszące się nad przepaścią

Gdzie znajduje się Ronda

Ronda należy do znanych andaluzyjskich «białych miasteczek», niezwykle fotogenicznych i lubianych przez podróżnych.

Znajduje się w górskiej okolicy prowincji Malaga, wchodzącej w skład autonomicznego regionu Andaluzji. Od Malagi i złotych plaż Costa del Sol dzieli ją 50 km.

Główną cechą miasteczka jest położenie na wysokości 723 metrów nad poziomem morza. Zbudowana na dwóch wysokich górach, jakby unosi się nad wąwozem El Tajo. Na dnie wąwozu płynie rzeka Guadalevín, tworząc stromą kanion.

Ponadto, Ronda zapada gościom w pamięć niebem o niesamowitym ultramarynowym odcieniu, który wspaniale prezentuje się na zdjęciach.

Położenie miasta Ronda na mapie

Klimat Rondy, najlepszy czas na wizytę

Ponieważ Andaluzja to południowa część Hiszpanii, klimat w Rondzie jest śródziemnomorski i dość gorący. Dzięki sąsiedztwu z Afryką, latem temperatura powietrza może osiągać nawet +40°C.

Ponadto, w mieście nie ma morza ani świeżej bryzy, która łagodziła by upał.

Dlatego, jeśli nie lubisz upału, lepiej przyjechać wiosną lub jesienią. W ciągu dnia temperatura powietrza wynosi około +26°C, co sprawia, że spacerowanie jest bardzo komfortowe.

Zimą jest również, dość ciepło (do +23°C), ale często występują deszcze i duże wahania temperatury w ciągu dnia.

Na ulicach Rondy
Na ulicach Rondy

Spacer ulicami Rondy pod gorącymi promieniami słońca

 • Agregator taksówek i transferów, w którym możesz określić cenę za przejazd, która jest dla Ciebie wygodna: GetTransfer
 • Wynajem samochodu w Hiszpanii: Discovercars, Economybookings oraz AutoEurope
 • Ubezpieczenie turystyczne dla podróżujących do Hiszpanii: Ektatraveling
 • Bilety na prom, autobus, samolot, pociąg w Hiszpanii: 12go
 • Znajdź tanie hotele: Hotellook.pl
 • Agregator wyszukiwania biletów lotniczych: WayAway (+usługa cashback, dla tych, którzy dużo latają — WayAway+)
 • Znajdź przewodnika, wycieczki lub bilety do muzeum: GetYourGuide.pl

Jak dostać się do Rondy

Ronda to typowe «białe» miasteczko Andaluzji, należące do małych miast prowincji. Zabudowa uliczna składa się z wąskich uliczek i wybielonych niskich budynków, co nadaje Rondzie pewien wschodni klimat. W mieście zachowały się historyczne zabytki, dlatego warto przejść się po architektonicznych obiektach miasta.

Jednakże, bez wątpienia, główną atrakcyjność turystyczną miasto zyskało dzięki swojej charakterystycznej cech — pionowym skałom, na których jest usytuowane miasto. Ronda położona jest w górach, a na stromych klifach otaczających miasto znajduje się łukowaty most, który schodzi w górską otchłań. To właśnie te widoki przyciągają turystów do Rondy.

Ronda znajduje się w prowincji Andaluzji, na południu Hiszpanii, dlatego, aby się tu dostać, najpierw trzeba dotrzeć do najbliższego dużego miasta. Może to być Malaga (bliżej) lub Madryt (dalej). Następnie z dużych miast można skorzystać z transportu publicznego lub wynająć samochód, aby dotrzeć bezpośrednio do Rondy i jej malowniczych pionowych skał.

Przy okazji, jeśli, tak jak ja, wolisz być niezależny od transportu publicznego i wynająć samochód, to na mojej stronie jest duży artykuł o wynajmie samochodów w Hiszpanii, gdzie opisałem wszystkie niuanse tej usługi w kraju.

Ważne, dla tych, którzy podróżują samochodem: ze względu na kompaktowe rozmiary miasteczka i specyfikę terenu, sytuacja z parkingami nie jest zbyt dobra.

Dlatego, jeśli podróżujesz po Andaluzji samochodem, zostaw samochód na płatnych parkingach poza Starym Miastem (koszt zaczyna się od 2 euro za godzinę). W przeciwnym razie, ryzykujesz stracenie czasu na poszukiwanie miejsca parkingowego.

Aby znaleźć doskonałą opcję wynajmu samochodu w Hispanii, z uwzględnieniem stosunku «cena/jakość», polecam skorzystać z trzech następujących usług porównywania ofert różnych wypożyczalni samochodów: DiscoverCars, EconomyBooking, AutoEurope.

Jak dostać się do Rondy z Madrytu

Odległość między Madrytem a Rondą jest imponująca — 550 km. Miasta łączy droga nr. A-4.

Z Madrytu do Rondy można dostać się pociągiem. Kilka razy dziennie z madryckiego dworca Puerta Atocha kursują, bezpośrednie pociągi do Rondy. Czas podróży wynosi nieco mniej niż 4 godziny.

Bezpośrednie pociągi odjeżdżają rano o 8:35 i w południe o 15:05. W pozostałych godzinach kursują pociągi z przesiadkami (przesiadka w Kordobie lub Antequera), przy czym czas podróży wydłuża się proporcjonalnie do czasu poświęconego na przesiadkę.

Bilet na pociąg można kupić na dworcu kolejowym w Madrycie.

Jak dostać się do Rondy z Malagi

Malaga to duże miasto z międzynarodowym lotniskiem, położone na wybrzeżu Costa del Sol.

Odległość między Malagą a Rondą wynosi zaledwie 100 km. Oba miasta połączone są autostradami nr. A-357 i A-367.

Działa również, połączenie kolejowe. Między miastami kursują regionalne pociągi bezpośrednie, czas podróży wynosi nieco mniej niż dwie godziny. Istnieją także opcje z przesiadkami w Antequera, wtedy czas podróży wyniesie około nieco ponad dwie godziny. Bilet na pociąg można kupić na dworcu kolejowym w Maladze.

Jak dostać się do Rondy z Granady

Kolejny popularny szlak turystyczny prowadzi z Granady do Rondy, ponieważ oba miasta są dość blisko siebie. Odległość wynosi około 180 km.

Można dostać się z jednego miasta do drugiego pociągiem. Między miastami kursują zarówno pociągi bezpośrednie, jak i z przesiadkami. Bezpośrednie pociągi regionalne zaczynają kursować od godziny 7 rano, a czas podróży wynosi około 2,5 godziny.

Czasami można spotkać pociągi z przesiadkami (przesiadka w Antequera), ale kursują one znacznie rzadziej niż bezpośrednie. Czas podróży pociągiem z przesiadką wynosi nieco ponad 3 godziny. Bilet na pociąg można kupić na dworcu kolejowym w Granadzie.

Często turyści łączą podróż po Rondzie i Granadzie, ponieważ oba miasta posiadają ogromną liczbę atrakcji turystycznych.

Wycieczki do Rondy - najwygodniejszy sposób odwiedzenia tego miejsca

Podobnie jak wiele innych miast turystycznych, Rondę można odwiedzić jako część zorganizowanej wycieczki. Takie wycieczki rozpoczynają się z różnych miast Hiszpanii, głównie z Malagi, Sewilli, Granady.

Poniżej przedstawiłem listę wycieczek z różnych miast, które wydały mi się interesujące:

 

Z Granady: wycieczka po Rondzie z przewodnikiem — od 135 euro od osoby

Z Granady udaj się do pięknego górskiego miasta Ronda w Parku Narodowym Sierra de las Nieves. Dowiedz się więcej o jego bogatym dziedzictwie kulturowym po przybyciu i podziwiaj wspaniały widok na okolice.

Otoczony górami, w tym Sierra de Grazalema, miasto efektownie położone jest w głębokim kanionie El Tajo. Poznaj historię Celtów, którzy pierwsi osiedlili ten obszar i nazwali go Arunda. Przemierzaj wieki i spaceruj po typowych uliczkach, aby zanurzyć się w piękności jego atmosfery.

 

Z Malagi: całodniowa wycieczka autokarowa do Rondy i Setenil — od 55 euro od osoby

Zostaniesz odebrany z wyznaczonego miejsca spotkania w Maladze. Autokarem z klimatyzacją od razu pojedziesz do Setenil-de-las-Bodegas, gdzie będziesz miał wolny czas na lunch i zwiedzanie tego miasteczka.

Następnie przejazd do Rondy, aby zwiedzić jej historyczne centrum. Przy Nowym Moście będziesz mógł podziwiać kanion Tajo i jego panoramiczny widok, a następnie odwiedzisz arenę walk byków i Muzeum corridy.

Ronda to jedno z najstarszych miast w Hiszpanii, zbudowane na dwóch oddzielnych skałach, połączonych najbardziej znanym mostem w Hiszpanii — Nowym Mostem, zbudowanym w XVIII wieku. Przewodnik zaprezentuje Ci Rondę, a następnie będziesz miał czas na samodzielne zwiedzanie miasta.

Wydaj się na pieszą wycieczkę po romantycznym centrum miasta z jego kościołami, pałacykami i najstarszą areną corridy w Hiszpanii. Na zakończenie wrócisz do tego samego miejsca w Maladze, z którego rozpoczęła się Twoja wycieczka.

 

Z Sewilli: wizyta w białych miasteczkach i wycieczka po Rondzie — od 89 euro od osoby

W ramach tej wycieczki odwiedzisz Saharę-de-la-Sierra, Rondę i Grazalemę z przewodnikiem, wyruszając z Sewilli. Podziwiaj widoki typowych «białych» miasteczek Andaluzji, odwiedź fabrykę oliwy i poznaj Rondę, stolicę regionu Serrania, w Maladze.

Pierwszym przystankiem będzie Sahara-de-la-Sierra, miasto pochodzenia Nasrydzkiego. Następnie, odwiedzisz jedno z najbardziej znaczących białych miasteczek w Andaluzji — Grazalemę, która dała nazwę samej Sierra.

Ostatnim przystankiem będzie Ronda, jedno z najstarszych miast w Hiszpanii, znane z kanionu Tajo, który dzieli miasto na dwie części. Podziwiaj duże łuki tego starożytnego miejsca. Rozkoszuj się spacerem po ulicach Rondy, podążając śladami takich pisarzy jak Garcia Lorca i Ernest Hemingway.

 

Z Costa del Sol: wycieczka po Rondzie z biletem na Real Maestranza — od 66 euro od osoby

Weź udział w całodniowej wycieczce z Costa-del-Sol i odkryj malownicze andaluzyjskie miasto — Rondę. Odwiedź arenę walk byków Real Maestranza, jedną z najstarszych w Hiszpanii, i samodzielnie ją zwiedź, ponieważ w ramach tej wycieczki będziesz mieć dużo wolnego czasu.

Może się przydać: zobacz wszystkie wycieczki do Rondy pod tym linkiem

Atrakcje Rondy, które warto zobaczyć

Ronda to zupełnie wyjątkowe, niepodobne do niczego miasto. Położone na skałach, na wysokości 700 metrów i zwisające nad wąwozem El Tajo, w którym płynie górska rzeka, robi niezwykłe wrażenie swoim widokiem.

A kolorowe białe domki, wąskie uliczki, zachowane obiekty kulturowe — wszystko to sprawia, że miasto jest pożądanym miejscem do odwiedzenia przez turystów, ceniących narodowy klimat Hiszpanii.

Atrakcje Rondy można warunkowo podzielić na historyczne i przyrodnicze:

 1. Do pierwszych należą liczne zachowane w mieście: kościoły, fortyfikacje, domy znanych osób, muzea.
 2. Do drugich należą widoki na skały i wąwóz El Tajo, na których znajduje się samo miasto.

 

W Rondzie jest wiele zabytków zarówno starożytnych, jak i nowoczesnych. Aby nie szukać ich długo, wcześniej zaplanujcie szczegółową trasę na mapie.

Puente Nuevo (Nowy Most)

Wiszący nad przepaścią starożytny most Puente Nuevo to wizytówka miasteczka.

Budowa tej olbrzymiej konstrukcji, łączącej Stare i Nowe Miasto, trwała w latach 1759-1793.

Nadzorował budowę mostu architekt Jose Martin de Aldehuela. Udało mu się harmonijnie wkomponować swoje dzieło w naturalny krajobraz i ogólny styl architektoniczny Rondy.

Niestety, podczas budowy tego pięknego mostu zginęło ponad 40 osób, w tym sam architekt. Nawet dzisiaj ludzie czasem wybierają most, by rozliczyć się z życiem.

Jednak, zwykli turyści nie znają tych tragicznych szczegółów i chętnie fotografują się na tle Puente Nuevo.

Nawiasem mówiąc, dobre zdjęcia zrobicie zarówno z góry, z wysokości 98 m, jak i z dołu, jeśli zejdziesz w okolice podstawy mostu.

Ponadto, w dolnej części mostu odwiedźcie małą wystawę, poświęconą historii budowy (wcześniej znajdowała się tam lokalna więzienie).

Most Puente Nuevo

Widok z wąwozu na most Puente Nuevo

Puente Viejo i Puente de San Miguel – dolne mosty przez wąwóz

Schodząc ulicą Comandante Linares i przechodząc przez łukowate bramy, zobaczycie jeszcze dwa mosty, znane z fotografii w przewodnikach.

To Puente Viejo, zbudowany w 1616 roku, i Puente de San Miguel, znany także jako „Most Rzymski”.

Dziś turyści wykorzystują je jako punkty widokowe, a teren wokół mostów doskonale nadaje się do wypoczynku na łonie natury.

Puente de San Miguel

Puente de San Miguel — dolny most nad wąwozem

La Ciudad (Stare Miasto)

La Ciudad — główne miejsce, przyciągające turystów. To dziedzictwo architektury mauretańskiej — prawdziwy labirynt zabytkowych dzielnic, ślepych zaułków i krętych uliczek, prowadzących do skalistego urwiska.

Tutaj znajduje się większość miejskich atrakcji:

 1. Dom króla mauretańskiego;
 2. Kościół Santa Maria la Mayor;
 3. Pałac markiza Salvatierry — piękny budynek w stylu renesansowym.

 

Zwróć uwagę także na jedyny w Hiszpanii muzeum bandytów (bandolero), których zawsze było dużo w okolicznych górach Rondy.

Zobaczysz tam ubrania i broń bandytów (w tym ogromne noże-navaje), kolorowe scenki z życia bandolero, fotografie i archiwalne dokumenty.

To niezwykłe miejsce na ulicy Arminjane, wstęp kosztuje około 4 euro.

Stare Miasto Ronda

Widok na stare miasto Rondy z tarasu widokowego

Plaza de Toros w Rondzie

Kilka minut spacerem od Nowego Mostu znajduje się jedna z najstarszych aren do walki byków w kraju — Plaza de Toros (Real Maestranza).

Została zbudowana w 1785 roku z inicjatywy Królewskiego Towarzystwa Jeździeckiego.

Budowla to ogromny amfiteatr z piaskowca, składający się z arkadowej galerii i stu pięćdziesięciu toskańskich kolumn.

Arena może pomieścić 5000 widzów, ale w dni walk nie znajdziesz tu wolnych miejsc.

W końcu wielu mieszkańców Andaluzji nie wyobraża sobie życia bez tego widowiska.

Ponadto, Ronda to ojczyzna matadorów z dynastii Romero — założycieli współczesnej walki byków.

Arena walki byków w Rondzie
Arena walki byków w Rondzie
Pomnik byka w pobliżu areny walki byków w Rondzie

Arena walki byków w Rondzie i pomnik jednego z byków

Kościół Santa Maria la Mayor

Kościół Santa Maria la Mayor, zbudowany na miejscu dawnej meczetu, uważany jest za główny kościół w Rondzie.

Jeśli się przyjrzeć, nawet można dostrzec mihrab, wskazujący kierunek na Mekkę.

Na zewnątrz kościół wygląda skromnie, ale wnętrze zachwyca wspaniałością.

Zwróć szczególną uwagę na dwupoziomowy chór z cedru i orzecha oraz drewniane ławki, na których mistrzowsko wyrzeźbione są figury świętych i apostołów.

Kościół Santa Maria la Mayor

Kościół Santa Maria la Mayor

Park Alameda del Tajo

Ponieważ w zbudowanym na skałach mieście jest niewiele zieleni, wstęp do miejskich parków jest bezpłatny.

Jednym z takich parków jest Alameda Del Tajo, ogród botaniczny z wiekowymi drzewami i rzadkimi gatunkami roślin.

W parku znajduje się pięć bulwarów. Główny aleja kończy się luksusowym balustradą z punktem widokowym — doskonała okazja, by zobaczyć Rondę z najlepszej perspektywy.

Park Alameda-del-Tajo

Fontanna w parku Alameda del Tajo

Winnice

Miasteczko jest częścią górskiego regionu winiarskiego Sierra de Malaga, a lokalne wina zdobyły wiele nagród. Dlatego, nie odmów sobie przyjemności wybrania się na degustację po specjalnie zaprojektowanej trasie.

Podczas wizyty w winnicach spróbujesz najwykwintniejszych trunków, nauczysz się rozróżniać smak i aromat.

Jeśli nie chcesz nigdzie jechać — zajrzyj do miejskiego Muzeum Wina. Cena wycieczki z degustacją, w zależności od programu, wynosi od 5 do 45 euro.

Łaźnie arabskie

W dzielnicy Barrio de San Miguel znajdziesz Łaźnie arabskie — największe na Pirenejach i dobrze zachowane.

Pod sklepieniami z gwiaździstymi otworami (podobnie jak w Alhambra) znajdują się gorące, zimne i ciepłe kąpiele.

Woda w nich pochodziła ze źródła Arroyo de las Culebras poprzez specjalny system, który Arabowie zapożyczyli od Rzymian.

Łaźnie arabskie w Rondzie

Sale w arabskich łaźniach w Rondzie

Pałac Mondragon

Największy kompleks pałacowo-parkowy z czasów panowania Maurów, zbudowany w 1314 roku na szczycie skały.

Niestety, większość średniowiecznych elementów została ukryta w wyniku licznych rekonstrukcji, ale otoczony malowniczym ogrodem pałac prezentuje się imponująco.

Nieprzypadkowo służył jako rezydencja ostatniego muzułmańskiego władcy Rondy, Hameta el Zegri, a po przejęciu przez katolików przeszedł w posiadanie Ferdynanda II i Izabeli.

Pałac Mondragon
Pałac Mondragon

Architektura wnętrz pałacu Mondragon

Kościół Ducha Świętego

Kościół Ducha Świętego, bardziej przypominający dobrze umocnioną twierdzę, został założony przez katolików w 1485 roku dla upamiętnienia wyzwolenia Rondy spod panowania Maurów.

Kościół został ukończony i poświęcony dopiero w 1505 roku: wtedy był to jedyny katolicki kościół parafialny w mieście.

Świątynia została zbudowana w surowym stylu gotyckim, bez zbędnych ozdób. Taka ascetyczna architektura była uzasadniona. Władze obawiały się najazdów na Rondę, a kościół w przypadku zagrożenia wojennego pełnił funkcję obronnego bastionu.

Kościół Ducha Świętego w Rondzie

Widok z daleka na okazały Kościół Ducha Świętego

Muzeum Lary

Muzeum z dość nietypowymi eksponatami, nazwane na cześć założyciela Juana Antonio Lary Jurado, mieści się w jednym z pałaców z XVIII wieku.

W salach muzeum zobaczysz straszliwe narzędzia tortur, używane przez Święte Oficjum, a także eksponaty, związane z czarną magią i czarostwem.

Na wyższych piętrach znajdują się prostsze artefakty: stare maszyny do szycia i drukowania, kamery filmowe, za pomocą których na początku XX wieku kręcono nieme filmy.

Dom mauretańskiego króla

Pomimo nazwy, władcy Mauretanii nigdy nie mieszkali w pałacu zbudowanym na miejscu średniowiecznej studni.

Został zbudowany w XVIII wieku, a otaczające pałac ogrody w stylu neomudejar pojawiły się dopiero w 1912 roku.

Najbardziej oryginalnym elementem kompleksu jest schody, składające się z 300 stopni, prowadzące na dno wąwozu.

Z ciekawości zajrzyj do znajdującego się tutaj «Pokoju Tajemnic». Dwie osoby, znajdujące się w różnych częściach pokoju, mogą rozmawiać szeptem i doskonale słyszeć siebie nawzajem.

Dom mauretańskiego króla w Rondzie
Dom mauretańskiego króla w Rondzie

Widok na dom mauretańskiego króla z przeciwnej strony wąwozu

Miasto Acinipo

W okolicach Rondy, 20 km na północny zachód, znajdują się ruiny starożytnego osiedla Acinipo.

Ten obszar archeologiczny o powierzchni 32 hektarów w I-II wieku naszej ery był kwitnącym miastem, w którym bito własne monety.

Jednak, w V wieku Acinipo zostało złupione przez Wizygotów, a obecnie o dawnej świetności przypomina jedynie amfiteatr z wykutymi w zboczach wzgórza tarasami i pozostałości rzymskich łaźni.

Jaskinia Pileta

Jeśli przejedziesz 30 km na południe od Rondy, znajdziesz jaskinię Pileta, która powstała w epoce paleolitu.

Ten zabytek przyrody jest znany z prehistorycznymi malowidłami: na ścianach przedstawione są zwierzęta, ryby i różne abstrakcyjne symbole.

Co ciekawe, jaskinia jest prywatną własnością potomków Jose Bullona Labato — człowieka, który odkrył ją w 1905 roku. To właśnie oni mogą przewodniczyć ci wycieczkę.

Jaskinia Pileta w Rondzie

Wejście do jaskini Pileta

Punkty widokowe

Ronda to jedno z najbardziej fotogenicznych miasteczek na świecie, dlatego nie przegap punktów widokowych z zapierającymi dech w piersiach widokami.

Najbardziej popularne z nich znajdują się przy Nowym Moście i w parku Alameda del Tajo.

Równie zachwycające panoramy zobaczysz z punktu widokowego Mirador Puente Nuevo de Ronda, do którego dotrzesz ścieżką z placu Maria Auxiliadora.

Widok z punktu widokowego Mirador Puente Nuevo de Ronda

Widok z punktu widokowego Mirador Puente Nuevo de Ronda

Hotele w Rondzie: gdzie zatrzymać się na kilka dni

W Rondzie można znaleźć hotele różnej kategorii gwiazdkowej. Wszystkie one spełniają ogólnoeuropejskie standardy. Jeśli przyjeżdżasz do miasta samochodem, warto zatroszczyć się o kwestie parkingu, ponieważ w historycznym centrum miasta ulice są dość wąskie. Jeśli wolisz zatrzymać się poza miastem, zazwyczaj hotele oferują miejsca parkingowe.

Mimo że Ronda jest stosunkowo niewielkim miastem, na stronach rezerwacyjnych oferowanych jest około 150 opcji zakwaterowania.

Wśród nich są zwykłe hotele od 2 do 4 gwiazdek, apartamenty wyposażone w niezbędne meble i sprzęt, a także przytulne i klimatyczne hotele Parador, usytuowane w historycznych rezydencjach i zamkach.

Cena za nocleg waha się od 50 euro za mini apartamenty do 250 euro za pokój z jacuzzi w luksusowym Casa Palacio Villa Zambra 4 (recenzje tego hotelu są głównie entuzjastyczne).

Porada: lepiej zatrzymać się bliżej historycznego centrum, aby atrakcje turystyczne były w zasięgu spaceru.

Może się przydać: zobacz wszystkie hotele w Rondzie pod tym linkiem

Zakupy i jedzenie

Podczas spacerów po pięknym miasteczku utrzymanym w kolorystyce terrakoty i bieli, apetyt szybko się rozbudza. Można go zaspokoić w restauracjach Parador, Azahar, Restaurante Goyesca. Rachunek dla dwóch osób w restauracji wynosi od 60 do 150 euro, a lokalni kucharze specjalizują się w mięsnych daniach i słodyczach.

Jeśli budżet jest ograniczony — zapraszamy do znanych w całym kraju barów tapas. Kieliszek wina kosztuje od 2,5 euro, a zestaw przekąsek (oliwki, orzechy, smażone krewetki, mini szaszłyki) — od 10 euro.

Zakupy w Rondzie schodzą na drugi plan, ale tutaj również można zrobić miłe zakupy:

 1. Lokalne sklepy oferują szeroki wybór tkanin, kolorowej ceramiki, wyrobów skórzanych.
 2. Odzież i obuwie międzynarodowych i hiszpańskich marek znajdziesz na głównej ulicy handlowej Espinel.
Podobał Ci się artykuł? Podziel się nim z przyjaciółmi:
Facebook
Twitter
Pinterest
WhatsApp

PRZYDATNE USŁUGI W JĘZYKU POLSKIM, Z KTÓRYCH REGULARNIE KORZYSTAM PODCZAS MOICH PODRÓŻY

 • Znajdź przewodnika, wycieczki lub bilety do muzeum: GetYourGuide.pl
 • Znajdź tanie hotele: Hotellook.pl
 • Wynajem samochodu w Hiszpanii: Discovercars, Economybookings oraz AutoEurope
 • Ubezpieczenie turystyczne dla podróżujących do Hiszpanii: Ektatraveling
 • Agregator taksówek i transferów, w którym możesz określić cenę za przejazd, która jest dla Ciebie wygodna: GetTransfer
 • Bilety na prom, autobus, samolot, pociąg w Hiszpanii 12go
 • Agregator wyszukiwania biletów lotniczych: WayAway (+usługa cashback, dla tych, którzy dużo latają — WayAway+)

O AUTORZE

Dobrze widzieć Cię na mojej stronie!

Mam nadzieję, że informacje, którymi się tu dzielę, przydadzą się Wam, bo uwielbiam nie tylko podróżować, ale także dzielić się własnymi doświadczeniami i odkryciami.

Wład Rozhkov

marketingowiec, podróżnik

WAKACJE, TURYSTYKA, INFORMACJA