Przewodnik turystyczny po HiszpaniiZabytki naturalne i historyczne w HiszpaniiSewilla, Hiszpania: jak się tam dostać, najlepszy czas na wizytę, atrakcje turystyczne, wycieczki, transport w mieście, hotele

Sewilla, Hiszpania: jak się tam dostać, najlepszy czas na wizytę, atrakcje turystyczne, wycieczki, transport w mieście, hotele

Sewilla — miasto w Hiszpanii, które od pierwszych chwil zdobywa serca turystów. To tutaj narodziła się namiętna Carmen i uwodzicielski Don Juan, flamenco i ulubiona przez Hiszpanów corrida.

To miejsce ma wszystko, czego potrzeba do wypoczynku: wspaniała południowa przyroda, bajeczna architektura i wiele atrakcji turystycznych. Jeśli chcesz morza — jedna z najlepszych kurortowych stref w kraju, Costa del Sol, znajduje się tuż obok.

W dzisiejszym artykule opowiem o tym pięknym mieście, jak się tam dostać, jakie atrakcje warto odwiedzić, o transporcie w mieście i wielu innych przydatnych informacjach dla tych, którzy chcą odwiedzić Sewillę.

Spis treści

Sewilla - uśmiech Andaluzji: czy warto tu jechać?

Sewilla — miasto na południu Hiszpanii, stolica Andaluzji. Położone na równinie nad rzeką Guadalquivir, która dzieli miasto na dwie części — historyczne centrum (na lewym brzegu) i Triana.

To jedno z najbardziej uroczych miast Hiszpanii, które może poszczycić się niesamowitymi zabytkami i relikwiami przeszłości, elegancką architekturą i magiczną atmosferą.

W stolicy Andaluzji spotyka się i dziwnie miesza wschodnia i zachodnia kultura, muzułmańskie i hiszpańskie dziedzictwo historyczne. Miasto oczarowuje od pierwszego spojrzenia, to prawdziwe kulturalne i historyczne serce Hiszpanii.

Sewilla to eleganckie budynki i brukowane ulice, stare latarnie uliczne i dorożki, ogniste rytmy flamenco i aż trzy obiekty z listy światowego dziedzictwa UNESCO.

Tu można zobaczyć zabytki, które z pewnością zrobią wrażenie!

Na przykład, Katedra w Sewilli — jedno z największych gotyckich kościołów na świecie z majestatyczną wieżą, która kiedyś była minaretem starożytnej meczetu. Albo pałac Alkazar w stylu mudejar z przepięknymi ogrodami.

Ale prawdziwe urok tego miasta kryje się w małych dziedzińcach i krętych alejkach średniowiecznej dzielnicy Barrio Santa Cruz.

Dzielnica Triana, Sewilla

Widok na dzielnicę Triana od strony rzeki

Najlepszy czas na wizytę w Sewilli

Wrzesień-styczeń to jeden z najlepszych okresów na odwiedzenie Sewilli. W tym czasie jest stosunkowo niewiele turystów, niskie ceny hoteli i biletów. Zima jest dość ciepła, ale często deszczowa.

Luty-czerwiec uważany jest za wysoki sezon. W tym czasie odbywają się najbardziej znane festiwale, panuje doskonała, komfortowa pogoda, a długi dzień pozwala na zrobienie wszystkiego.

Lipiec-sierpień — nie jest najlepszym okresem na odwiedzenie stolicy Andaluzji. W tym czasie jest bardzo gorąco. Ale jeśli nie przeszkadza Ci upał, możesz cieszyć się Sewillą bez tłumów turystów.

Fontanna w pałacu Alcázar, Sewilla

Fontanna w pałacu Alcázar

Jak dostać się do Sewilli

W Sewilli znajduje się lokalne lotnisko, oddalone o pół godziny jazdy od centrum miasta. Łączy ono andaluzyjską stolicę z metropoliami Hiszpanii i Europy.

Po przylocie na lotnisko w Sewilli masz cztery opcje dotarcia do centrum:

 1. Autobus, który kursuje do Plaza de Armas. Za 4 euro zawiezie cię na dworzec autobusowy, który znajduje się obok starego miasta i głównych atrakcji turystycznych.
 2. Taksówką. Koszt zależy od odległości, pory dnia i dnia tygodnia.
 3. Za pomocą usługi rezerwacji transferów. Koszt — od 40 euro. To doskonała opcja dla turystów, podróżujących z dziećmi, w grupach lub, na przykład, przybywających w nocy.
 4. Aby nie dostosowywać się do rozkładu komunikacji publicznej, wynajmij samochód. Wypożyczalnie znajdują się zarówno na lotnisku, jak i w centrum miasta. Wystarczy mieć przy sobie prawo jazdy, paszport i kartę kredytową do opłacenia usług.

 

Może się przydać: na mojej stronie jest obszerny artykuł o wynajmie samochodów w Hiszpanii, w którym opisałem wszystkie niuanse tej usługi w kraju.

Lokalizacja miasta Sewilla na mapie

Pociągiem

Do Sewilli można łatwo dotrzeć pociągiem, główny dworzec kolejowy Santa Justa znajduje się w północnej części miasta, zaledwie 10 minut jazdy od centrum.

Stąd odjeżdżają szybkie pociągi AVE do Madrytu (tylko 2,5 godziny jazdy, do 20 połączeń dziennie), a także pociągi lokalne, regionalne i dalekobieżne. Na przykład, do Malagi, gdzie znajduje się kolejne duże lotnisko Malaga — Costa del Sol, podróż pociągiem zajmuje nie więcej niż 2 godziny.

Autobusem

Dla podróży po malowniczej Andaluzji najlepiej korzystać z autobusów. W Sewilli są dwie dworce autobusowe:

 1. El Pradi, położony bliżej centrum, do którego można dostać się praktycznie wszystkimi autobusami. Stąd odjeżdżają trasy głównie do miast andaluzyjskich prowincji (z wyjątkiem Huelvy).
 2. Plaza de Armas — znajduje się obok terenu wystawowego „Expo-92”, również niedaleko centrum miasta. Tutaj przyjeżdżają autobusy z całego kraju, a także z północy i zachodu prowincji, z Huelvy i Portugalii.
 • Agregator taksówek i transferów, w którym możesz określić cenę za przejazd, która jest dla Ciebie wygodna: GetTransfer
 • Wynajem samochodu w Hiszpanii: Discovercars, Economybookings oraz AutoEurope
 • Ubezpieczenie turystyczne dla podróżujących do Hiszpanii: Ektatraveling
 • Bilety na prom, autobus, samolot, pociąg w Hiszpanii: 12go
 • Znajdź tanie hotele: Hotellook.pl
 • Agregator wyszukiwania biletów lotniczych: WayAway (+usługa cashback, dla tych, którzy dużo latają — WayAway+)
 • Znajdź przewodnika, wycieczki lub bilety do muzeum: GetYourGuide.pl

Atrakcje Sewilli: co warto zobaczyć?

Dosłownie każdy zakątek miasta, nasyconego kolorami i posiadającego gorący temperament, skrywa autentyczną piękno: w labiryntach uliczek można natknąć się na sklepy z wachlarzami, kolorowymi ubraniami i kastaniety, na słynnej arenie — obejrzeć ekscytującą corridę, w miejscach kultury — podziwiać estetykę namiętnego tańca flamenco.

W Sewilli jest wiele do zobaczenia także wśród zabytków architektonicznych — wytworne pałace, monumentalne katedry i starożytne muzea w dużej mierze ukształtowały architektoniczną twarz miasta.

Pałac Królewski Alkazar w Sewilli

Pałac Alkazar to kolejny symbol stolicy Andaluzji, wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Królewski pałac w Sewilli pierwotnie był muzułmańskim fortem, który w X wieku wzniósł pierwszy kalif Andaluzji.

Budowa obecnego królewskiego zamku rozpoczęła się w XIV wieku. Jest to najlepszy przykład stylu architektonicznego mudejar w Hiszpanii, chociaż elementy architektury islamskiej, gotyku, renesansu i baroku są również, wyraźnie widoczne.

Alkazar to hiszpańskie słowo, synonim umocnionego zamku. Faktycznie, słowo pochodzi od arabskiego słowa «al-qasr», które oznacza pałac lub zamek.

Kolejka turystów przy wejściu do Pałacu Królewskiego Alcázar

Kolejka turystów przy wejściu do Pałacu Królewskiego Alcázar

Początkowo, na miejscu pałacu znajdowała się rzymska osada, później zajęta przez Wizygotów. W VIII wieku miasto zostało zdobyte przez Arabów, którzy zbudowali tutaj twierdzę. W XIII wieku Ferdynand Kastylijski przekształcił twierdzę w pałac królewski.

W XIV wieku Pedro I przebudował Alkazar w stylu mudejar. Mudejar charakteryzuje się tym, że stanowi mieszankę elementów architektonicznych muzułmańskich i chrześcijańskich. Ten styl można znaleźć tylko w rejonie Pirenejów.

Przy wejściu koniecznie zwróć uwagę na Bramę Lwów. Po lewej stronie znajduje się Sala Sprawiedliwości i fragment starej ściany arabskiej. Po prawej stronie jest Dom Handlu, w którym przyjęto Kolumba po drugiej podróży.

Z lewej strony znajduje się wejście do wewnętrznego dziedzińca i gotyckiego pałacu z XIII wieku. Przechodząc przez główne wejście, można zobaczyć pałac w stylu mudejar — najpiękniejszy budynek Alkazaru.

Godziny otwarcia:

 • Zima (październik-marzec): od poniedziałku do niedzieli, od 9:30 do 17:00.
 • Lato (kwiecień-wrzesień): od poniedziałku do niedzieli, od 9:30 do 19:00.
Wnętrze pałacu królewskiego Alcázar
Wnętrze pałacu królewskiego Alcázar
Wnętrze pałacu królewskiego Alcázar

Wnętrze pałacu królewskiego Alcázar

Muzeum Sztuk Pięknych w Sewilli (Museo de Bellas Artes de Sevilla)

Swoją znaczącą rolę w światowej kulturze odegrało jedno z najważniejszych muzeów sztuki w Hiszpanii — Muzeum Sztuk Pięknych, zlokalizowane w historycznym centrum Sewilli na Placu Muzealnym.

Początkowo, muzeum mieściło się w tym samym miejscu w budynku dawnego klasztoru, ale pożar w 1810 roku zniszczył niemal wszystkie budynki, a po 15 latach wszystko zostało odbudowane praktycznie od zera w stylu klasycyzmu.

Na początku zbiory muzeum były uzupełniane eksponatami z pobliskich świątyń i klasztorów, dlatego rdzeniem ekspozycji są przedmioty o tematyce religijnej.

Dziś, obok nich, w kolekcji znajdują się arcydzieła malarstwa od XV do XX wieku, stworzone przez znanych hiszpańskich artystów.

Plac Hiszpański

Plac Hiszpański to jedno z najbardziej imponujących miejsc w Sewilli. Ma kształt elipsy, o średnicy 200 m i powierzchni około 50 000 metrów kwadratowych. Jego architekturę wyróżnia ogromny półokrągły budynek z epoki Odrodzenia z balkonami opartymi na balustradach.

Na placu znajduje się również, monumentalna fontanna. Perłą placu jest kanał, który sprawia, że to miejsce często nazywane jest wenecką Sewillą. Tutaj znajduje się również, Park de Maria Luisa.

Plac Hiszpański w Sewilli
Plac Hiszpański w Sewilli

Plac Hiszpański w Sewilli zachwyca swoimi rozmiarami i architekturą

Katedra w Sewilli

Katedra w Sewilli to największy gotycki kościół na świecie, wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. To religijne miejsce ustępuje rozmiarami jedynie bazylice św. Piotra w Watykanie i katedrze św. Pawła w Londynie.

Ciekawostką jest, że katedra została zbudowana na miejscu muzułmańskiej meczetu z XII wieku. Budowę kościoła rozpoczęto w 1401 roku, po tym jak Hiszpanie odzyskali miasto, i zakończono dopiero w 1506 roku. Pięć lat po zakończeniu budowy kopuła zawaliła się. Została odbudowana w 1519 roku.

Do katedry prowadzi aż osiem drzwi, a jej wnętrze zachwyca. Kościół posiada najdłuższy nawę i największy ołtarz w Hiszpanii. Uważa się, że tutaj znajdują się szczątki Krzysztofa Kolumba, a także grobowiec Ferdynanda III Kastylijskiego.

Katedrę w Sewilli otaczają niewielkie kolumny, połączone ogromnymi łańcuchami. Łańcuchy te zostały zamontowane w 1565 roku, aby uniemożliwić handlarzom wjazd na teren kościoła ze swoimi końmi, podczas złej pogody.

Na północnej fasadzie znajduje się kolekcja popiersi autorstwa rzeźbiarza Susillo, z których każde przedstawia ważną postać dla miasta.

Katedra w Sewilli

Katedra w Sewilli po prostu zapiera dech w piersiach swoim wyglądem, zwłaszcza miłośnikom architektury w stylu gotyckim

La Giralda

La Giralda to jeden z głównych symboli Andaluzji, wieża-dzwonnica będąca częścią Katedry w Sewilli. Jest to prawdopodobnie, jedno z najstarszych budynków w Sewilli, zbudowane w XII wieku, jako minaret meczetu.

Wieża ma wysokość 97,5 metra i w tamtym czasie była jedną z najwyższych budowli na świecie. Dzwonnica została przebudowana w stylu renesansowym w XVI wieku, ale nadal zachowała cechy architektury mauretańskiej.

Od czerwca do września można wejść na taras widokowy La Giralda.

Dom Piłata (Casa de Pilatos)

Dom Piłata to jedna z najbardziej znaczących rezydencji w Sewilli. Oficjalnie znany jest jako Królewski Książęcy Dom Medinaceli. Według legendy, dom ten jest rzekomo kopią pałacu Poncjusza Piłata. Stąd nazwa — Casa de Pilatos.

Budynek, zbudowany pod koniec XV wieku, jest mieszanką włoskiego renesansu, gotyku i hiszpańskiego mudejar.

W pałacu można podziwiać kolorowe płytki, rzeźbione drewniane sufity, arkady i rzeźbione kolumny.

Pięknie urządzony dziedziniec z marmurowym fontanną w centrum.

Obecnie Dom Piłata nadal częściowo zamieszkały i jest rezydencją 18. księżnej Medinaceli i jej rodziny. Podczas wycieczki można odwiedzić piętro. Można tam zobaczyć kilka umeblowanych pokoi, aby zrozumieć, jak żyli arystokraci.

Dom Piłata, Sewilla
Dom Piłata, Sewilla
Dom Piłata, Sewilla

Fontanna, kamienna koronka w arkadowych otworach i jedna z rzeźb zdobiących dom Piłata

Dzielnica Santa Cruz

Serce Sewilli. Bardzo trudno oprzeć się urokowi tej dzielnicy z krętymi, wąskimi uliczkami, malowniczymi domkami, przylegającymi do siebie, ledwo uchylonymi kratami wewnętrznych dziedzińców i małymi placami.

Łatwo się domyślić, że w średniowieczu była to dzielnica żydowska (juderia). Po wygnaniu Żydów z Hiszpanii wszystkie lokalne synagogi zostały przekształcone w kościoły.

Spacer po dzielnicy można rozpocząć od łuku Juderii (można tam dotrzeć z patio de Banderas) i dalej iść ulicą Wody (callejón del Agua), która biegnie wzdłuż muru. Lub, wychodząc z wcześniej wspomnianego patio, można od razu skręcić w prawo na ulicę Romero Morube (Calle Romero Morube).

Obchodząc Alkazar, trafiamy na plac Sojuszu (Plaza de la Alianza).

Przechodzimy przez niego i idziemy ulicą Rodrigo Caro do placu Doña Elvira (plaza de Doña Elvira). To jeden z najbardziej charakterystycznych placów w całej dzielnicy z ławkami, wyłożonymi kafelkami, małym kamiennym fontanną w centrum i dającymi cień drzewami pomarańczowymi.

Stąd ulicą Gloria (Calle Gloria) wychodzimy na kokieteryjny plac Honorowych (Plaza de los Venerables).

Dzielnica Santa Cruz na mapie Sewilli

Dzielnica Santa Cruz na mapie Sewilli

Dzielnica Triana

Przechodząc przez most Triana lub Izabeli II (1845 r.), można podziwiać wspaniałe widoki brzegów rzeki Guadalquivir i wkroczyć do jednej z najbardziej charakterystycznych dzielnic Sewilli — Triany.

Tradycyjnie osiedlali się tu marynarze i garncarze. Wielu znanych śpiewaków flamenco i torreadorów pochodziło z tej dzielnicy. Na placu Altozano (la plaza del Altozano) ustawiony jest pomnik jednemu z nich — torreadorowi Juanowi Belmonte (1882-1962).

Do dzielnicy Triana można wejść z ulicy Czystości (calle de la Pureza), gdzie między skromnymi domami znajduje się Kaplica Marynarzy (Capilla de los Marineros). W niej przechowywany jest szczególnie czczony w mieście obraz «Dziewicy Nadziei Triany». W Trianie znajduje się także najstarszy kościół w Sewilli — Świętej Anny.

Warto zajrzeć na ulicę Betis (Calle Betis), która ciągnie się wzdłuż brzegu rzeki.

Dzielnica Triana, Sewilla
Dzielnica Triana, Sewilla
Dzielnica Triana, Sewilla

Ulice dzielnicy Triana w Sewilli

Złota Wieża (Torre del Oro)

Złota Wieża — kolejny znany symbol Sewilli, co sprzyja jej bogata historia, nietypowa architektura, a także fakt, że jest to jedno z niewielu budowli, wzniesionych w czasach panowania Maurów.

Początkowo, była to strażnica, a po zdobyciu miasta przez Hiszpanów wieża zaczęła być wykorzystywana do innych celów — na przykład, jako magazyn, biuro służb morskich i nawet więzienie.

Obecnie, całe pomieszczenia wieży zajmuje muzeum morskie.

37-metrowa wieża góruje nad niskimi budynkami miasta, a jej iglica już z daleka przyciąga uwagę.

Złota Wieża w Sewilli

Torre del Oro — złota wieża w Sewilli

Arena do walk byków Maestranza

Arena Maestranza uważana jest za najbardziej popularną spośród hiszpańskich aren do walk byków. Od wiosny do jesieni odbywa się tutaj imponujące widowisko — ekstremalne walki byków.

To właśnie na tej arenie kiedyś pierwszy matador zaczął walczyć z bykiem bez broni, i to właśnie od Maestranzy wszystkie areny, które wcześniej miały prostokątny kształt, stały się okrągłe. 

Monumentalne koło Sewilskiej areny imponuje swoim wyglądem i rozmiarem — pomieści około 14 tysięcy widzów. Nic dziwnego, że budowa Maestranzy trwała ponad sto lat, kończąc się pod koniec XIX wieku.

Obok areny znajduje się kaplica do modlitw matadorów przed walką oraz lazaret dla rannych w trakcie walki.

Inne ciekawe miejsca w Sewilli, które również warto odwiedzić

 • Klasztor de Santa Paula — założony w XV wieku. Zawiera cenne dzieła sztuki.
 • El Costurero de la Reina — uroczy budynek w parku Maria Luisa. Podobno zbudowany dla żony Alfonsa XII i dosłownie tłumaczy się jako «pokój krawiecki».
 • Mury miejskie. Sewilla była otoczona murami już od czasów Cesarstwa Rzymskiego. Podczas mauretańskiej inwazji fortyfikacje zostały rozbudowane. Mury Sewilli miały długość 7 km, 166 wież i 13 bram. Większość umocnień została zniszczona w XIX wieku. Fragmenty starych murów i bramy można zobaczyć przy kościele Macarena.
 • El Postigo (Bramy Olejne) — najbardziej znany wjazd do miasta. Zostały zbudowane w XII wieku przez Arabów.
 • Królewskie stocznie nad rzeką Guadalquivir. Wykorzystywane jako suchy dok w XV wieku.
 • Torre de la Plata (Srebrna Wieża) — jedna z zachowanych wież oryginalnych arabskich murów. Datowana na XIII wiek.
 • Parlament Andaluzji — monumentalny historyczny budynek z XVI wieku.
 • Ayuntamiento (Ratusz) — historyczny budynek z XVI wieku w stylu renesansowym.
 • Muzeum tańca flamenco, poświęcone najbardziej znanemu tańcowi Hiszpanii.
 • Muzeum sztuki — kolekcja obejmuje dzieła sztuki od okresu gotyku do XX wieku. Uważane za drugie muzeum po madryckim Prado.
 • Muzeum Archeologiczne — interesująca kolekcja zabytków od epoki paleolitu do fenicjan.

Wycieczki w Sewilli - najwygodniejszy sposób na zobaczenie zabytków tego miasta

Aby nie szukać samemu i zobaczyć wiele atrakcji Sewilli, można zarezerwować wycieczkę. Podczas wycieczki przewodnicy opowiedzą wiele interesujących faktów o poszczególnych atrakcjach.

Również, polecam dokonać wcześniejszej rezerwacji, aby nie martwić się o to po przyjeździe. W ten sposób zaoszczędzisz swój czas i będziesz mógł w pełni cieszyć się pięknym miastem Sewilla.

Poniżej przedstawiłem listę wycieczek, które wydały mi się najbardziej interesujące:

 • Sewilla: wycieczka z przewodnikiem po Katedrze, Giralda i Alkazarze — od 54 euro od osoby

  Poznaj bogatą historię Sewilli, odwiedzając dwa jej najważniejsze miejsca: Katedrę i Alkazar.

  Najpierw zobacz piękną Katedrę w Sewilli i jej unikalną architekturę. Ciesz się wejściem bez kolejki, a następnie dowiedz się wszystkiego o bogatej i wielokulturowej historii tego świętego miejsca od swojego przewodnika. Wspiąć się na Giralda, dzwonnicę katedry.

  Następnie odwiedź Alkazar i zdobądź wyobrażenie o różnorodności kultur i dziedzictwa, istniejących w Sewilli. Po wejściu bez kolejki Twój przewodnik poprowadzi Cię na przyjemny spacer wśród drzew pomarańczowych i mirte i pomoże zrozumieć głębię historii i kultury Sewilli.

   

 • Sewilla: rejs jachtem po Guadalquivirze z napojami i jedzeniem — od 25 euro od osoby

  Miejsce zbiórki znajduje się na nabrzeżu Nowego Jorku, zaledwie kilka metrów od centrum Sewilli. Po przywitaniu przez przyjaznych członków załogi, wejdź na pokład w pełni wyposażonej jachty klasy premium i wyrusz w podróż po rzece Guadalquivir.

  Podziwiaj widoki na lokalne atrakcje, takie jak Torre del Oro, arena walk byków Real Maestranza i Puente de Triana.

  Jacht wyposażony jest w klimatyzację, ogrzewanie, dolną pokład oraz przestrzenną taras słoneczną. Podczas rejsu będzie grała muzyka, a w otwartym barze będzie można kupić dodatkowe napoje.

   

 • Sewilla: pokaz flamenco z dodatkowym biletem do muzeum flamenco — od 25 euro od osoby

  Przeżyj tradycyjne, na żywo show flamenco w najlepszym miejscu w Sewilli, w budynku z XVIII wieku, otoczonym drzewami pomarańczowymi i zbudowanym na szczycie rzymskiego świątyni. Doświadcz prawdziwej duszy flamenco.

   

 • Sewilla: 3-godzinna wycieczka rowerem elektrycznym — od 40 euro od osoby

  Zwiedź Sewillę na rowerze elektrycznym i odwiedź popularne miejsca w mieście, a także jego ukryte skarby. Pokonaj większe odległości w mieście z mniejszym wysiłkiem niż pieszo i dotrzyj do miejsc, niedostępnych dla samochodów lub autobusów. Podróż rowerem elektrycznym jest również, idealna w upalny dzień.

  Podczas wycieczki rowerem z przewodnikiem zobaczysz takie atrakcje jak pałac Alkazar, dzielnice Triana i Arenal, park Marii Luisy, plac Hiszpański i wiele innych. Niektóre z tych miejsc są obiektami światowego dziedzictwa UNESCO.

  Ponadto, poznanie Sewilli w ten fascynujący sposób nie tylko zapozna Cię z najlepszymi atrakcjami, ale także da doskonałe rozeznanie w mieście i pomysły na to, jak spędzić resztę swojej wizyty w tym mieście.

Może się przydać. Wybierz wycieczkę z odpowiednim programem i ceną. Wszystkie wycieczki po Sewilli można zobaczyć, przechodząc pod ten link

Jak poruszać się po mieście: transport publiczny w Sewilli

Najwygodniej poruszać się pieszo po centrum miasta, jednakże, biorąc pod uwagę, że niektóre znaczące «must-see» znajdują się stosunkowo daleko, na przykład, pawilony «Expo-92», transport publiczny może się przydać.

Najlepiej jest kupić bilet na 1-2 dni na turystyczny autobus Hop on — Hop off (24 godziny — 26 euro / 11 euro dla dzieci).

Jednakże, jako alternatywę, można zapoznać się z tradycyjnymi, dla mieszkańców Sewilli, środkami transportu — autobusem lub metrem.

Autobusy

Sieć miejskich autobusów w Sewilli obejmuje praktycznie całe miasto, autobusy są bardzo komfortowe, a koszt przejazdu jest stosunkowo niski.

Istnieje kilka linii, które umożliwiają dotarcie z jednego końca miasta na drugi, a także 5 tras okrężnych (C1 i C2 — najlepsze i najbardziej «efektowne» dla turystów, C3, C4 i C5). Po północy autobusy kursują tylko na specjalnych nocnych trasach.

Koszt przejazdu wynosi od 0,7 do 1,5 euro, w zależności od liczby przystanków, ale łatwiej jest kupić kartę za 2 euro, którą można doładować na terminalach. Jeśli korzystanie z autobusów jest częste, opłaca się kupić karnet Bonobus na 10 przejazdów, sprzedawane są tylko w kioskach z papierosami i gazetami.

Metro

Metro w Sewilli to dość nowy środek transportu, zostało otwarte dopiero w 2009 roku i od tego czasu ciągle jest rozbudowywane i wydłużane. Obecnie, metro obejmuje praktycznie wszystkie dzielnice miasta, otwierając się około 6:30 i kończąc o 23:00, w dni robocze oraz o 2:00, w piątki i soboty.

Koszt przejazdu zależy od liczby przesiadek, minimalnie wynosi 1,17 euro, a za bilet dzienny — 4,5 euro.

Rower na wypożyczenie

Lokalna sieć punktów wypożyczalni rowerów Sevici rozciąga się po całym mieście: można szybko znaleźć żelaznego przyjaciela (prawie 250 parkingów) i niedrogo. Koszt wynosi od 1,05 do 2,05 euro za godzinę (w zależności od dzielnicy), plus trzeba będzie opłacić tzw. «członkostwo» na tydzień za 12 euro.

Może się przydać: zamówienie dobrego roweru na cały dzień w Sewilli, w korzystnej cenie, można na tej stronie

Powóz konny

Wyjątkowo romantyczny i spokojny sposób poruszania się po Sewilli. Oficjalny postój «przewoźników» znajduje się po wschodniej stronie Katedry, na Plaza del Triunfo.

Taksówki

Najlepszy sposób poruszania się po mieście w nocy, gdy niektóre obszary Sewilli stają się niebezpieczne. Najlepsze usługi oferują Tele Taxi i Radio Taxi. Podróż według taryfy i licznika: 0,60/0,80 euro za 1 km w nocy/dniem, opłata początkowa 3 euro.

Wynajem samochodów

Każda decyzja o wynajmie samochodu do podróży po Sewilli wymaga głębokiego zastanowienia — zatłoczone ulice, mało miejsc parkingowych, wiele jednokierunkowych ulic: miasto zostało zaprojektowane dla koni i powozów, a nie dla dużych samochodów.

Jednakże, jeśli chcesz podróżować po okolicach stolicy Andaluzji, jak i po całym regionie, samochód może się bardzo przydać. Na lotnisku i dworcu kolejowym znajdują się biura wynajmu Avis i Hertz, ale lepiej zarezerwować wcześniej.

Aby znaleźć doskonałą opcję wynajmu samochodu w Sewilli, uwzględniając stosunek «cena/jakość», polecam skorzystać z trzech następujących usług porównywania ofert różnych wypożyczalni samochodów: DiscoverCars, EconomyBooking, AutoEurope.

Hotele w Sewilli: gdzie zatrzymać się, jeśli podróżujesz samodzielnie na kilka dni

Najlepszym obszarem dla turystów jest oczywiście okolica Katedry — tutaj znajdują się najspokojniejsze i najbardziej autentyczne uliczki, a wszystkie atrakcje są na wyciągnięcie ręki.

Wybór jest dość duży: są zarówno okazałe pałace, jak i budżetowe hostele. Wszystkich łączy jeden czynnik — dzwonienie dzwonnicy Giralda, zapraszające mieszkańców na mszę, a także małe parkingi lub ich całkowity brak.

Stara dzielnica żydowska Santa Cruz to kolejny smakowity kawałek Sewilli, ale ceny tutaj należą do najwyższych. Nic dziwnego: widoki na Giralda lub Alkazar, wiele prywatnych dziedzińców-patio, głównie designerskie wnętrza.

Są też minusy — małe pokoje. Najbardziej budżetowym rozwiązaniem będzie zatrzymać się w Triana (hałaśliwe), po drugiej stronie rzeki Guadalquivir lub przy Placu Hiszpańskim, gdzie znajdują się głównie nowoczesne hotele.

Jednak, pod względem bezpieczeństwa ta okolica nie jest wzorowa. Wreszcie, warto zwrócić uwagę na hotele przy dworcu Santa Justa, zwłaszcza jeśli planujesz dużo podróżować po prowincji. Jednak, do centrum z jego atrakcjami będzie trzeba przejść, co najmniej, 20 minut pieszo.

Może się przydać: sprawdź wszystkie dostępne hotele i apartamenty w Sewilli pod tym linkiem

Podobał Ci się artykuł? Podziel się nim z przyjaciółmi:
Facebook
Twitter
Pinterest
WhatsApp

PRZYDATNE USŁUGI W JĘZYKU POLSKIM, Z KTÓRYCH REGULARNIE KORZYSTAM PODCZAS MOICH PODRÓŻY

 • Znajdź przewodnika, wycieczki lub bilety do muzeum: GetYourGuide.pl
 • Znajdź tanie hotele: Hotellook.pl
 • Wynajem samochodu w Hiszpanii: Discovercars, Economybookings oraz AutoEurope
 • Ubezpieczenie turystyczne dla podróżujących do Hiszpanii: Ektatraveling
 • Agregator taksówek i transferów, w którym możesz określić cenę za przejazd, która jest dla Ciebie wygodna: GetTransfer
 • Bilety na prom, autobus, samolot, pociąg w Hiszpanii 12go
 • Agregator wyszukiwania biletów lotniczych: WayAway (+usługa cashback, dla tych, którzy dużo latają — WayAway+)

O AUTORZE

Dobrze widzieć Cię na mojej stronie!

Mam nadzieję, że informacje, którymi się tu dzielę, przydadzą się Wam, bo uwielbiam nie tylko podróżować, ale także dzielić się własnymi doświadczeniami i odkryciami.

Wład Rozhkov

marketingowiec, podróżnik

WAKACJE, TURYSTYKA, INFORMACJA