Pałac Alhambra w Granadzie: czy warto go odwiedzić, jak dotrzeć i znaleźć, jak kupić bilety i ile one kosztują, godziny otwarcia, co ciekawego można zobaczyć

W tym artykule opowiem o tym, jak dostać się do pałacu Alhambra, cenach biletów, jak tam dotrzeć i co można tam zobaczyć.

Mogę śmiało powiedzieć, że wrażenia z wizyty w Alhambra w pełni spełniły moje oczekiwania. Szczerze mówiąc, to, co zobaczyłem, nie tylko mnie zachwyciło, ale wręcz zaskoczyło.

Spędziłem prawie cztery godziny w Alhambra i śmiało mogę powiedzieć, że to jedno z najlepszych miejsc, które odwiedziłem.

Spis treści

Pałac Alhambra: czym jest i czy warto go odwiedzić?

Alhambra to imponujący kompleks pałacowo-parkowy i zabytek architektury islamskiej, położony w andaluzyjskim mieście Granada. Kompleks został zbudowany w XIII wieku za panowania dynastii Nasrydów. Obecnie, Alhambra jest wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Alhambra to kompleks architektoniczny, który zasługuje na miano dumy nie tylko miasta Granada, ale także całej Andaluzji i Hiszpanii. Alhambra jest uważana za Ósme Cudowne Świat i to niesamowite miejsce zawsze znajduje się na listach najważniejszych i najciekawszych atrakcji świata. Według oficjalnych danych w 2022 roku odwiedziło ją 3,8 mln osób.

Pałac Alhambra w Granadzie

Panoramiczny widok na Pałac Alhambra w Granadzie

Na terenie kompleksu znajduje się wiele obiektów: alcazaba (twierdza), pałace Nasrydów, wieże, bramy, place, galerie, promenady, ogrody, stawy i pałac Generalife. 

Alhambra jest otwarta dla zwiedzających i daje możliwość zobaczenia autentycznej, zachowanej architektury tamtego czasu. To właśnie tutaj, jak nigdzie indziej, można zapoznać się z takim nurtem architektonicznym jak mudéjar.

Jak kupić bilety do Alhambry i ile one kosztują?

Bilety do Alhambry są sprzedawane w kasach przy wejściu do kompleksu architektoniczno-parkowego, a także w różnych firmach turystycznych. Zalecam zakup biletów z wyprzedzeniem, zwłaszcza w sezonie letnim, ponieważ to miejsce jest bardzo popularne wśród turystów. 

Jeśli przyjedziesz do Alhambry bez wcześniejszego zakupu biletów, możesz po prostu nie dostać się do kompleksu. Oto informacje: 

 1. Standardowy bilet na 1 dzień obejmuje nieograniczone zwiedzanie Alcazaby, pałaców Nasrydów, pałacu i ogrodów Generalife, pałacu Karola V i muzułmańskich łaźni. Cena biletu zaczyna się od 14 euro.
 2. Jeśli planujesz odwiedzić tylko pałac i ogrody Generalife, cena biletu zaczyna się od 7 euro. 
 3. Wieczorny spacer po Alhambrze kosztuje od 8 euro. 
 4. Wieczorny spacer po Generalife kosztuje od 5 euro. 

I jeszcze jedna mała rada dotycząca biletów. Na dolnej części biletu wstępu do Alhambry, pod napisem «Horario Palacios Nazaries», podane jest czas wejścia do pałaców Nasrydów. Musisz wejść do pałaców dokładnie o tej godzinie, w przeciwnym razie możesz stracić swoje bilety.

Może się przydać: zobacz bilety wstępu do pałacu Alhambra pod tym linkiem

Godziny otwarcia Alhambry

Alhambra jest otwarta codziennie do zwiedzania. Godziny otwarcia to: 

 • od kwietnia do października: 08:30-20:00; 
 • od października do marca: 08:30-18:00. 

 

Kasy otwierają się pół godziny przed otwarciem kompleksu, czyli o 08:00. Istnieją również, godziny wieczorne (wymagany oddzielny bilet): 

 • od października do marca: 20:00-21:30 (piątek-sobota); 
 • od kwietnia do października: 22:00-23:30 (wtorek-sobota). 

 

Wieczorne zwiedzanie ogrodów Generalife ma również, swoje oddzielne godziny: 

 • kwiecień-maj: 22:00-23:30;
 •  wrzesień-październik: 22:00-23:30; 
 • październik-listopad: 20:00-21:30 (wtorek-sobota). 

 

Zwróć uwagę, że w kasach kompleksu sprzedawana jest ograniczona liczba biletów dziennie, dlatego, dla pewności, lepiej kupować bilety z wyprzedzeniem online. W ten sposób będziesz mógł wybrać dogodną dla siebie datę i godzinę.

 • Agregator taksówek i transferów, w którym możesz określić cenę za przejazd, która jest dla Ciebie wygodna: GetTransfer
 • Wynajem samochodu w Hiszpanii: Discovercars, Economybookings oraz AutoEurope
 • Ubezpieczenie turystyczne dla podróżujących do Hiszpanii: Ektatraveling
 • Bilety na prom, autobus, samolot, pociąg w Hiszpanii: 12go
 • Znajdź tanie hotele: Hotellook.pl
 • Agregator wyszukiwania biletów lotniczych: WayAway (+usługa cashback, dla tych, którzy dużo latają — WayAway+)
 • Znajdź przewodnika, wycieczki lub bilety do muzeum: GetYourGuide.pl

Jak dotrzeć do Granady pociągiem

Jak już wspomniano wcześniej, Alhambra znajduje się w mieście Granada, w prowincji Andaluzja. Granada jest uważana za dość duże miasto jak na lokalne standardy i jest połączona bezpośrednimi połączeniami kolejowymi i drogowymi z wieloma miejscowościami.

Aby dotrzeć do Granady pociągiem:

 1. Z Malagi można tam dotrzeć w ciągu 1-3 godzin. Pociąg poranny odjeżdża o 9:25, a wieczorny o 20:25. Cena biletu wynosi 23 euro.
 2. Z Sewilli — w ciągu 2,5 godziny. Pociąg z Sewilli odjeżdża o 7:40, 9:43 i 12:20, a także wieczorny o 19:15. Cena biletu wynosi 47 euro.
 3. Z Madrytu — w ciągu 4 godzin. Z Madrytu jest najwięcej opcji pociągów, można znaleźć pociąg praktycznie o dowolnej porze. Przeważnie pociągi odjeżdżają o godzinach: 
 • 7:25, 9:35 — poranne; 
 • 12:35, 14:35, 15:10 — popołudniowe; 
 • 16:35, 20:05 — wieczorne. 


Cena biletu różni się, zaczynając od 68 euro i sięgając nawet 111 euro.

Jak dojechać do Granady samochodem

Aby dotrzeć do Granady samochodem, jadąc autostradą z Almerii, Madrytu lub Malagi, musisz skręcić w kierunku Sierra Nevady na obwodnicę Granady. Na skrzyżowaniu będzie znak wskazujący na Motril/Sierra Nevada. 

Tutaj musisz zjechać. Kiedy wjedziesz do tunelu, przejdź na lewy pas, a po wyjeździe z tunelu znajdziesz się na rondzie, gdzie zobaczysz znak Alhambra. 

Po wjechaniu na górę około 1 kilometra dotrzesz bezpośrednio do parkingu przy samym kompleksie architektoniczno-historycznym Alhambry. Możesz również, zostawić samochód w centrum Granady, na jednym z publicznych parkingów.

W sezonie letnim może to być bardziej korzystne, ponieważ parking przy samej Alhambrze często jest całkowicie zapełniony. 

Po zostawieniu samochodu w mieście możesz spacerować do Alhambry pieszo lub dojechać autobusem.

Może się przydać: na mojej stronie jest obszerny artykuł o wynajmie samochodów w Hiszpanii, w którym opisałem wszystkie niuanse tej usługi w kraju.

Jak znaleźć pałac Alhambra w Granadzie?

Autobusy do Alhambry odjeżdżają z Placu Izabeli Katolickiej (hiszp. Plaza Isabel la Catolica) i Placu Nowego (hiszp. Plaza Nueva) w Granadzie. Do Alhambry kursują autobusy o numerach 30, 31 i 32.

W Granady do Alhambry istnieje kilka pieszych tras. Na każdej z tych tras będziesz mógł zobaczyć kilka ciekawych miejsc i zapoznać się z architekturą miasta.

Pierwsza opcja: 

Przejdź z Placu Nowego (hiszp. Plaza Nueva) na ulicę Cuesta de Gomerez i idź nią w górę. Ta trasa, przechodząca przez Bramy Imperium, Park Alhambry i Fontannę Karola V, uważana jest za najkrótszą drogę do Alhambry. 

Druga opcja: 

Najbardziej interesującą i pouczającą trasą jest trasa z Placu Realejo przez ulicę Cuesta del Realejo. Trasa prowadzi przez wąskie uliczki i schody w starożytną żydowską dzielnicę Granady. Podczas poruszania się po tym labiryncie wąskich uliczek, możesz orientować się na sylwetkę ogromnego hotelu Alhambra Palace, który będzie widoczny praktycznie przez całą drogę. 

Trzecia opcja: 

Trzecia trasa prowadzi do Alhambry z Campo del Principe. Tutaj głównym punktem orientacyjnym będzie dla Ciebie hotel Alhambra Palace. Jednak, ta trasa jest mniej malownicza, a jej końcowa część prowadzi przez drogę samochodową do Alhambry. 

Niezależnie od tego, którą trasę wybierzesz, zwróć uwagę na wygodne buty do spacerów i zabierz ze sobą kilka butelek wody.

Co ciekawego można zobaczyć w pałacu Alhambra?

Plan kompleksu pałacowego Alhambra

Plan kompleksu pałacowego Alhambra

Alhambra: stara część kompleksu

Wchodząc do Alhambry, wyszedłem na plac Plaza de los Aljibes i bramę Puerta del Vino. Po lewej stronie tego placu, na szczycie wzgórza, znajduje się najstarsza część Alhambry — starożytna muzułmańska twierdza Alcazaba.

Najbardziej znaną budowlą tego bastionu jest jego najwyższa wieża, Torre de la Vela, czyli Wieża Strażnicza, z której roztacza się niesamowity widok na Granadę.

Twierdza Alhambra
Wieża Torre de la Vela

Wejście do twierdzy Alhambra / Wieża strażnicza w twierdzy Alhambra

Po drugiej stronie placu znajduje się równie słynna budowla, Pałac Karola V. Pałac zaskoczył nas swoimi rozmiarami i przepychu. Jest również, uważany za jedno z pierwszych dzieł hiszpańskiego renesansu.

Wchodząc do Pałacu trafiliśmy do Muzeum Alhambry, gdzie można znaleźć wiele pięknych eksponatów, związanych z hiszpańską i muzułmańską kulturą. Znajduje się tu również, Muzeum Sztuk Pięknych, gdzie często odbywają się wystawy malarskie.

Wewnętrzny dziedziniec pałacu Karola V
Wewnętrzny dziedziniec pałacu Karola V

Wewnętrzny dziedziniec pałacu Karola V

Alhambra: pałace Nasrydów

Alhambra, z dumą, przede wszystkim słynie z pałaców Nasrydów, które posiadają niezliczoną ilość labiryntów z pokojami, wewnętrznymi dziedzińcami i ogrodami. Te pałace są sercem Alhambry i słusznie uważane są za ósme Cudowne Światło.

Ponieważ, kolejny emir próbował wprowadzić coś swojego do kompleksu, zostały zbudowane trzy: Mexuar, Palacio de Comares i Palacio de los Leones. Pierwszy pełnił funkcję rady ministrów, drugi był oficjalną rezydencją emira, a trzeci — jego prywatnymi pokojami.

Ponadto, kompleks pałacowy symbolizuje luksus i bogactwo dynastii Nasrydów i jest uważany za jedno z najlepszych dzieł arabskiej architektury.

Pałace Nasrydów dziedziniec wewnętrzny

Imponująca architektura wewnętrznych dziedzińców Alhambry

Meshuar (Mexuar)

Najważniejszą i najstarszą częścią kompleksu pałacowego Nasrydów jest budowla Mexuar, w której wcześniej odbywały się rozprawy sądowe i różne spotkania państwowe. Z wewnętrznego dziedzińca Patio de los Arrayanes można podziwiać oszałamiającą kamienną fasadę pałacu Comares Palace. 

W Mexuar znajduje się główna sala z bogato zdobionym sufitem w motywy geometryczne, kolumnami o skomplikowanych kształtach konsol i ścianami ozdobionymi płytkami ceramicznymi i gipsowymi ornamentami. 

Obok znajduje się kaplica, a na zewnątrz dziedzińce z portykami, basenami i ogrodami. Mexuar został znacząco przebudowany po zmianie muzułmańskich władców przez Hiszpanów.

sala Meshuar

Sala Meshuar w kompleksie pałacowym Nasrydów

Pałac Comares

Pałac Comares słynie z kolorowych witraży głównej sali: 

 • Złotego Pokoju, który służył jako recepcja; 
 • Sali Łodzi z ścianami pokrytymi ornamentami i płytkami ceramicznymi; 
 • oraz najwyższej wieży w Alhambra z Salą Ambasadorów. 

 

W tej części znajdują się bogato zdobione łaźnie — hammamy oraz Dziedziniec Mirtów z fontanną.

Wewnątrz pałacu znajduje się wspaniała sala Salon de Embajadores, zwana również, Salą Tronową lub Salą Ambasadorów. W tej sali pałaców Alhambry szczególną uwagę warto zwrócić na kopułę oraz delikatnie rzeźbione dekoracje na ścianach, arkadach i innych elementach sali.

Dziedziniec Mirtowy w pałacu Comares
Dziedziniec Mirtowy w pałacu Comares
Sala Salon de Embajadores
Sala Salon de Embajadores

Dziedziniec Mirtów w pałacu Comares / Woda w tym marmurowym basenie jest całkowicie nieruchoma. W niej odzwierciedla się wieża Comares / Wejście do sali Salon de Embajadores / Sala Salon de Embajadores

Pałac Lwów

Przechodząc przez ten salon, trafiłem do kolejnego wspaniałego budynku w Alhambra, Pałacu Lwów, który był centrum prywatnego życia królewskiej rodziny.

W centrum pałacu znajduje się wewnętrzne patio z elegancką fontanną, podtrzymywaną przez figury 12 lwów, a wokół dziedzińca znajdują się balkony na smukłych kolumnach.

Z wewnętrznego dziedzińca można dostać się do innych sal Pałacu Lwów w Alhambra: Los Abencerrajes, Los Reyes, Las Dos Hermanas.

Pałac Lwów w Alhambra
Pałac Lwów w Alhambra

Wyjście do wewnętrznego dziedzińca Pałacu Lwów / Wewnętrzny dziedziniec Pałacu Lwów

Bogactwo architektoniczne sal Alhambry zachwyca nawet najbardziej wymagających miłośników architektury: dosłownie każdy centymetr kwadratowy tych pomieszczeń można uznać za cenny i piękny dzieło sztuki. Delikatność pracy mistrzów po prostu zadziwia wyobraźnię.

Ogrody Generalife w Alhambra

Ogrody Generalife w Alhambra, pełne zieleni, fontann, sztucznych zbiorników wodnych i wyrafinowanych elementów architektonicznych.

Kompleks Generalife obejmuje pałac i otaczający go krajobrazowy park.

Pałac i ogrody Generalife są położone na uboczu głównego kompleksu architektoniczno-historycznego. Można je odwiedzać oddzielnie od głównej części Alhambry.

Ogrody Generalife

Park ogrodów Generalife

Pałac Generalife to dawna letnia rezydencja emirów. Znajduje się tutaj pałac, przytulne dziedzińce i luksusowe ogrody.

Sam pałac jest niewielki, bardziej przypomina letnią rezydencję, a przed jego wejściem znajduje się dziedziniec z kanałem nawadniającym i basenem. Jednak, największe zainteresowanie budzą właśnie ogrody. Można je podzielić na Górne i Dolne ogrody.

Ogrody Generalife

Zachwycający widok na Alhambrę i ogrody Generalife

Górne ogrody

Aby dostać się do Górnych Ogrodów, wyjdź z Dziedzińca Cyprysowego i wspiąć się po Lwiej Klatce Schodowej. 

Po drodze zobaczysz Wodną Klatkę Schodową, zbudowaną w celu połączenia Generalife z kaplicą, położoną na zboczu.

Warto również, zobaczyć Romantyczny mirador — typowy przykład neogotyku.

Dziedziniec Acequia w Generalife

Dziedziniec Acequia w Generalife

Dolne ogrody

Z południowej strony pałacu Generalife przylegają tzw. Niższe ogrody Generalife. 

Niższe ogrody są ulubionym miejscem odpoczynku mieszkańców miasta i turystów.

Tutaj można podziwiać fontanny, misternie przycięte drzewa i krzewy, stawy i kanały o idealnie geometrycznych kształtach.

Dolne ogrody Generalife
Dolne ogrody Generalife
Dolne ogrody Generalife
Dolne ogrody Generalife

Dolne ogrody Generalife

Pałac Generalife

Ponieważ pałac Generalife nie był używany do przyjęć, a do odpoczynku, ustępuje pałacom Alhambry pod względem luksusu. 

Jest to dość proste, lakoniczne budynku, stojącego wśród oszałamiających pięknych ogrodów. 

Pałac został przebudowany na początku XIV wieku, a ogrody uważane są za najstarsze ogrody mauretańskie na terenie dzisiejszej Hiszpanii.

Pałac Generalife
Pałac Generalife

Pałac Generalife pośrodku ogrodów / Widok z Generalife na Alhambra

Podobał Ci się artykuł? Podziel się nim z przyjaciółmi:
Facebook
Twitter
Pinterest
WhatsApp

PRZYDATNE USŁUGI W JĘZYKU POLSKIM, Z KTÓRYCH REGULARNIE KORZYSTAM PODCZAS MOICH PODRÓŻY

 • Znajdź przewodnika, wycieczki lub bilety do muzeum: GetYourGuide.pl
 • Znajdź tanie hotele: Hotellook.pl
 • Wynajem samochodu w Hiszpanii: Discovercars, Economybookings oraz AutoEurope
 • Ubezpieczenie turystyczne dla podróżujących do Hiszpanii: Ektatraveling
 • Agregator taksówek i transferów, w którym możesz określić cenę za przejazd, która jest dla Ciebie wygodna: GetTransfer
 • Bilety na prom, autobus, samolot, pociąg w Hiszpanii 12go
 • Agregator wyszukiwania biletów lotniczych: WayAway (+usługa cashback, dla tych, którzy dużo latają — WayAway+)

O AUTORZE

Dobrze widzieć Cię na mojej stronie!

Mam nadzieję, że informacje, którymi się tu dzielę, przydadzą się Wam, bo uwielbiam nie tylko podróżować, ale także dzielić się własnymi doświadczeniami i odkryciami.

Wład Rozhkov

marketingowiec, podróżnik