Przewodnik turystyczny po HiszpaniiZabytki naturalne i historyczne w HiszpaniiZamek Alcázar w Segowii : jak go znaleźć, godziny otwarcia i ceny biletów, wycieczki do pałacu, co tam można zobaczyć, ciekawostki

Zamek Alcázar w Segowii : jak go znaleźć, godziny otwarcia i ceny biletów, wycieczki do pałacu, co tam można zobaczyć, ciekawostki

W tym artykule opowiem o zamku Alcazar w Segowii, jego historycznym i kulturowym znaczeniu, a także dlaczego warto go odwiedzić podczas pobytu w Hiszpanii. Opowiem również, o godzinach otwarcia i kosztach biletów do zamku, abyś mógł/a zaplanować swoją wizytę. Na koniec, podam kilka wskazówek dotyczących dotarcia do zamku Alcazar w Segowii, aby ułatwić planowanie podróży.

Spis treści

Zamek Alcazar w Segowii: dlaczego jest interesujący i czy warto tam jechać

Alcazar — słowo arabskiego pochodzenia, w tłumaczeniu oznacza — zamek, twierdzę. Tę nazwę noszą zamki w Hiszpanii i Portugalii, zbudowane w czasach arabskich (VII-XIV wiek), a także pałace w stylu mauretańskim, zbudowane później. Oprócz Alcazaru w Segowii szczególną uwagę zasługują Alcazary w Toledo, Sewilli, Madrycie, Kordobie.

Ufortyfikowana osada na miejscu zamku w Segowii istniała znacznie wcześniej niż Arabowie, już w czasach rzymskich. Z tej samej epoki pochodzi doskonale zachowany akwedukt.

Pierwsze pisemne wzmianki o twierdzy pochodzą z 1120 roku, do tego czasu Maurowie, pokonani przez katolików, opuścili już Segowię. Do czasów panowania Alfonsa VIII zamek był drewniany. Król Alfons VIII Szlachetny, panujący nad Kastylią przez 56 lat, rozpoczął budowę kamiennego zamku i uczynił Alcazar swoją rezydencją.

Zamek Alcazar w Segowii

Zamek Alcazar w Segowii

Obecnie, zamek jest jednym z najpopularniejszych obiektów turystycznych nie tylko w Segowii, ale także w całej Kastylii (obok akweduktu i katedry).

Od 1953 roku mieści się w nim muzeum. W 11 salach prezentowane są wnętrza królewskiego zamku, meble, broń, zbroje, portrety monarchów. Na wieży Juana II znajduje się punkt widokowy z pięknymi widokami na okoliczne krajobrazy.

  • Agregator taksówek i transferów, w którym możesz określić cenę za przejazd, która jest dla Ciebie wygodna: GetTransfer
  • Wynajem samochodu w Hiszpanii: Discovercars, Economybookings oraz AutoEurope
  • Ubezpieczenie turystyczne dla podróżujących do Hiszpanii: Ektatraveling
  • Bilety na prom, autobus, samolot, pociąg w Hiszpanii: 12go
  • Znajdź tanie hotele: Hotellook.pl
  • Agregator wyszukiwania biletów lotniczych: WayAway (+usługa cashback, dla tych, którzy dużo latają — WayAway+)
  • Znajdź przewodnika, wycieczki lub bilety do muzeum: GetYourGuide.pl

Ceny biletów do zamku Alcazar w Segowii i godziny otwarcia

Dostęp do zamku Alcazar dla indywidualnych zwiedzających i wycieczek jest możliwy codziennie według letniego lub zimowego harmonogramu:

  • od 1 kwietnia do 31 października od 10:00 do 20:00;
  • od 1 listopada do 31 marca od 10:00 do 18:00.

Kasy zamykają się pół godziny przed zamknięciem muzeum.

  • Pełny bilet kosztuje 10 euro.
  • Studenci, emeryci, dzieci w wieku od 6 do 16 lat.
  • Osoby niepełnosprawne i rodziny wielodzietne płacą ulgową cenę — 8 euro.
  • Darmowe wejście przysługuje dzieciom poniżej 6 roku życia.

W kasie można otrzymać audioprzewodnik, kosztuje 3,50 euro. Za udział w wycieczce, która odjeżdża po zamku co pół godziny, trzeba dopłacić 2 euro. Możliwa jest płatność gotówką lub kartą.

Jak dostać się do zamku Alcazar w Segowii

Segowia jest połączona drogami z wszystkimi sąsiednimi miastami i stolicą. Podróż z Madrytu samochodem zajmie około 1 godziny, a szybkim pociągiem można tam dotrzeć w 30 minut.

Aby dotrzeć do Alcazaru samochodem ze stolicy Hiszpanii bez korzystania z płatnych dróg, należy wyjechać z Madrytu autostradą M 607 w kierunku Navacerrada, a następnie jechać krętą, ale piękną drogą M 601 do Segowii.

W okolicy Starego miasta znajdują się tylko dwa darmowe parkingi. Najbliższy znajduje się przy rondzie Paseo Ezequiel González, 20 minut spacerem wzdłuż Calle de San Valentín.

Stare miasto jest głównie strefą dla pieszych, parkingi w niebieskiej i zielonej strefie są płatne, a ruch samochodowy po wąskich ulicach jest ograniczony. Jednak, piesze spacery pozwalają lepiej poznać miasto. Dla osób z trudnościami w poruszaniu się przydatna będzie linia autobusowa nr. 10, która zatrzymuje się obok pałacu Alcazar.

Innym sposobem dotarcia do Alcazaru są autobusy międzymiastowe. Zatrzymują się one na dworcu autobusowym w Segowii, położonym w centrum miasta. Od niego do zamku trzeba przejść 1,4 km na północny zachód.

Wycieczki z wizytą w zamku Alcazar w Segowii

Zwiedzaj miasto Segowia, podczas spaceru z przewodnikiem. W Alcazarze dowiesz się o jego historycznym znaczeniu, przechadzając się po jego pokojach i salach.

Rozpocznij od Akweduktu. Podczas spaceru odkryjesz bogato zdobione historyczne budynki, takie jak Casa de los Picos. Zobacz z zewnątrz niektóre romańskie kościoły, takie jak kościół San Martin, a także część starej dzielnicy żydowskiej.

Kontynuuj spacer w kierunku centralnego placu Plaza Mayor w Segowii. Odwiedź katedrę Segowii i podziwiaj ją od środka. Dowiedz się więcej o wielu zabytkach i budynkach w towarzystwie doświadczonego przewodnika.

Z Madrytu rano udasz się do Segowii, małego miasta, które zaskoczy cię od momentu, gdy wysiądziesz z autobusu.

Spacer z przewodnikiem rozpocznie się przy Akwedukcie, jednym z najstarszych zabytków Hiszpanii. Mający ponad 16 kilometrów długości, został zbudowany ponad 2000 lat temu. Podczas wizyty dowiesz się, jak został zbudowany (bez użycia cementu) oraz trasę, którą woda dotarła do Segowii.

Znając historię Akweduktu Segowii, udasz się w kierunku Plaza Mayor. Odkryjesz niektóre z zabytków miasta, takie jak Casa de los Picos, którego fasada ma 617 granitowych szczytów, lub Plaza Medina del Campo, gdzie znajdziesz kościół San Martin z 1117 roku, i Torreon de Losoy, z którego można podziwiać zapierający dech w piersiach widok na Segowię.

Podróż rozpoczyna się najwygodniejszym sposobem, na pokładzie najszybszego pociągu w Hiszpanii (osiągającego maksymalną prędkość 300 km/h). Możesz zaoszczędzić nawet do 2 godzin, w porównaniu z autobusem — bez opóźnień i korków w dużych miastach, dotrzesz do Toledo w zaledwie 30 minut.

W trakcie podróży zobaczysz wiejskie krajobrazy, których nie zobaczyłbyś, podróżując autostradą.

Po malowniczej podróży twoja przygoda rozpocznie się od słynnego akweduktu Segowii, cudu rzymskiego inżynierstwa, zbudowanego w I wieku naszej ery. Dobrze zachowany Akwedukt, ciągnący się przez serce miasta, jest niesamowitym widokiem.

Następnie, kontynuuj spokojny spacer La Senda de los Molinos, który łączy krajobrazy, naturę, geologię i przemysłową historię miasta Segowia.

Może się przydać: zobacz wszystkie wycieczki z wizytą w zamku Alcazar w Segowii pod tym linkiem

Co można zobaczyć w zamku Alcazar w Segowii

Zwiedzanie najstarszej części Alcazaru rozpoczyna się od Dziedzińca Broni — wewnętrznego dziedzińca zamku.

Z niego można wejść do Sali Starego Pałacu. Ta część fortyfikacji została zbudowana w XII wieku, za czasów Alfonsa VIII.

Z tamtych czasów zachowała się ściana z podwójnymi oknami. Sala kominkowa pochodzi z czasów przebudowy Filipa II.

W Królewskiej Sali można zobaczyć imponujący fryz: przedstawia on 52 monarchów Asturii, Leónu i Kastylii.

Zamek Alcazar w Segowii

W zamku znajduje się wiele sal, więc można się tu «zagubić» na długo

Styl «mudejar dworski» jest najbardziej wyraźnie reprezentowany w Sali Tronowej, Sali Galerii, Sali Cordu i Sali Szyszaków. «Mudejar dworski» to styl artystyczny, który zachował muzułmańskie cechy, ale został przekształcony i dostosowany do religijnych i kulturowych przekonań katolików, demonstrując wyrafinowane elementy luksusu i bogactwa.

Nazwa pochodzi od mudejarów, muzułmanów, którzy pozostali w Hiszpanii po zwycięstwie rekonkwisty, stopniowo wypieranych lub zmuszonych do przyjęcia chrześcijaństwa (morysków).

Architektura mudejar to prace mistrzów mauretańskich, których tradycje były przejmowane przez budowniczych katolickich. Z czasem, pod koniec XVI wieku, następuje połączenie mudejar, gotyku i hiszpańskiej Renesansu.

Podczas zwiedzania sal zamku Alcazar, można zobaczyć królewską sypialnię i małą domową kaplicę. U podnóża wieży Juana II znajduje się Sala Broni z dużą kolekcją zbroi i broni z różnych epok, a także mały pokój, w którym znajduje się starożytny pras do bicia monet i skrzynie na skarby.

Zbroje w zamku Alcazar

Muzeum Broni — tutaj znajduje się wiele rycerskich zbroi, zachowanych w dobrym stanie

Eksponaty w zamku Alcazar

Ponieważ, pierwotnie było to budowla wojskowa, wewnątrz znajduje się kolekcja zbroi. To, co można teraz zobaczyć, to czasy Izabeli I Katolickiej i późniejsze.

Aby wykuć takie zbroje, trzeba było ogromnej ilości pierwszorzędnej stali (nawet do 90% tej stali trafiało do żużla, podczas wielokrotnego kucia) i ogromnego nakładu pracy.

Zbroje w zamku Alcazar

Jak już mówiłem, w tej sali jest jeszcze wiele takich skarbów

A ile to mogło kosztować, lepiej nawet nie wspominać. Nie każdy król w średniowiecznej Europie mógł pozwolić sobie na pełną zbroję. Zdarzali się jednak, bogaci królowie, a Hiszpania się wyróżniała. Szczególnie, gdy do kraju zaczęło płynąć złoto z Ameryki.

Zbroje w zamku Alcazar

Jeden z pancerzy z bliska, abyście mogli przyjrzeć się wszystkim jego detalom

Ta kolekcja znajduje się w Sali Starego Pałacu. Zachowały się w niej podwójne okienne otwory, które dostarczały światło do pomieszczeń pierwotnego pałacu, zanim dobudowano Salę Galerii.

Budowa sali w jej obecnym kształcie datuje się na czasy króla Alfonsa X. Z niej można przejść do Sali Kominkowej (która pojawiła się podczas przebudowy za Filipa II), gdzie prezentowane są meble z XVI wieku.

Meble w zamku Alcazar

Sala kominkowa — w tej sali znajduje się wiele starych, antycznych mebli, oczywiście nie wolno ich dotykać ani na nich siadać

Dalej, można przejść do Sali Tronowej, która pojawiła się w zamku w czasach panowania dynastii Trastamara. Znajdują się tutaj tronowe fotele, stworzone na wizyty króla Alfonsa XIII i królowej Wiktorii Eugenii, z okazji stulecia powstania 2 maja w Madrycie. Pomnik na placu królowej przed zamkiem, został właśnie zbudowany z okazji tego jubileuszu.

Sala Tronowa w zamku Alcázar

Sala Tronowa wygląda jak z filmu o średniowieczu, kiedyś tu zasiadali królowie i królowe

W wielu okiennych otworach pałacu znajdują się witraże (Sala Starego Pałacu często nazywana jest nawet Salą z weneckimi witrażami). Sala Tronowa nie jest wyjątkiem.

Witraże w zamku Alcazar

Odrębnym rodzajem sztuki w zamku są witraże, których jest tu równie wiele, co zbroi

Z balkonu Sali Galerii roztacza się imponujący widok na okolice Segowii, dodatkowo wzmocniony tym, że zamek znajduje się wysoko na skałach. Jedynym minusem jest to, że na balkon nie wpuszczają turystów.

Widoki z zamku Alcazar

To widok na okolice Segowii z Sali Galerii

Natomiast z okien Królewskiej Sali i sąsiedniego Salonu Sznura można w pełni cieszyć się okolicami Segowii.

Po prawej stronie widać królewski klasztor Świętej Marii del Parral. W 1654 roku pożar zniszczył znaczną część budynków klasztornych, które wkrótce zostały odbudowane pod kierunkiem Fryderyka Pedra de Juego.

Widoki z zamku Alcazar

Królewski klasztor Świętej Marii del Parral

Trochę bardziej na lewo rozpościera się widok na dolinę rzeki Eresma i kościół Vera Cruz (Iglesia de la Vera Cruz), na drugim planie. W XII wieku został założony przez templariuszy (ta okrągła forma jest charakterystyczna dla ich świątyń), a w XIV wieku, po klęsce zakonu,, przejęli go Szpitalnicy, obecnego Zakonu Maltańskiego.

Widoki z zamku Alcazar

Dolina rzeki Eresma i kościół Vera Cruz

Warto zwrócić uwagę na azulejos, którymi wyłożone są wiele ścian. Bardzo przypomina Portugalię. Tutaj, podobnie jak tam, wiele elementów zostało zapożyczonych od Arabów.

Wnętrze w zamku Alcazar

Wnętrze zamku zachowało się w przybliżonym stylu

Następnie, można przejść do kaplicy. To właśnie tam Filip II poślubił Annę Austriacką.

Kaplica w zamku Alcazar

W kaplicy znajduje się wiele dzieł sztuki, które można długo podziwiać

To właśnie tam można zobaczyć obraz Bartolomeo Carduccio «Pokłon Trzech Króli», który udało się uratować, podczas niszczycielskiego pożaru w 1862 roku.

Obrazy w zamku Alcazar

A także obrazy są obficie reprezentowane

Ponadto prezentowane są tam starożytne ikony, ale czy znajdowały się one tam historycznie, nie jest zbyt jasne.

Obrazy w zamku Alcazar

Dość przerażające ikony

Na wejściu do Muzeum Królewskiej Szkoły Artylerii wskazuje moździerz, stojący w rogu wewnętrznego dziedzińca. Na to samo wskazuje tabliczka, umieszczona obok niego, jeśli odwiedzający zamek okazali się niewystarczająco domyślni.

Muzeum Królewskiej Szkoły Artylerii w zamku Alcazar

Moździerz, wskazujący na wejście do Muzeum Królewskiej Szkoły Artylerii

Po ślubie Filipa II z Anną Austriaczką dwór królewski przeniósł się do Madrytu, a Alcazar w Segowii przez dwa wieki pełnił rolę państwowego więzienia.

Dopiero po 200 latach, w 1762 roku, Karol III rozkazał zlikwidować więzienie i przenieść tutaj Królewską Szkołę Artylerii, która istniała tutaj przez około sto lat przed pożarem w 1862 roku.

Obecnie, jest to najstarsza z istniejących akademii wojskowych. Stojaki z reprodukcjami podręczników pozwalają zorientować się, co tutaj nauczano.

Eksponaty w zamku Alcazar

Stanowiska z reprodukcjami różnych urządzeń i pocisków

Są nawet trójwymiarowe modele. Poniżej przedstawiona jest pozycja artylerii oblężniczej.

Eksponaty w zamku Alcazar

Trójwymiarowe modele urządzeń wystrzeliwujących

Amunicja i urządzenia do pracy z nimi. Interesujący jest pocisk z wcześniej przygotowanymi występami do nacięć. W okresie przejściowym od gładkolufowej artylerii do zaryglowanej, było to dość powszechne.

Eksponaty w zamku Alcazar

A oto pociski, wyglądają bardzo ciężko

Poniżej jeden z takich dział okresu przejściowego. Podejrzewam, że właśnie dla niego przeznaczony był pocisk z wystawy.

Eksponaty w zamku Alcazar

Instalacja wystrzeliwująca dla pocisków

Warto dodać, że na górnych piętrach budynku od 1898 roku do dziś, znajduje się Główny Archiwum Wojskowe.

Wychodząc z muzeum, można wspiąć się na wieżę Juana II — główną wieżę Alcazaru w Segowii. Na jej dolnych piętrach prezentowane są eksponaty z okresu, gdy zamek był rezydencją królewską.

Eksponaty w zamku Alcazar

Kolejna machina, chociaż nigdy nie zrozumiałem, co to jest

Stamtąd na górną platformę wieży prowadzi spiralna klatka schodowa, składająca się z 152 stopni. Już, gdy schodziłem, słyszałem, jak ktoś liczył, idąc w górę: «… 57, 58, 59, 60…». A przecież, to naprawdę, niewielka klatka schodowa.

Schody w zamku Alcazar

Spiralna klatka schodowa jest wysoka, nie wszystkim łatwo było się wspiąć na górę

Oprócz imponującej wieży Juana II, wzdłuż murów zamkowych, wznoszą się małe wieżyczki z ostrosłupowymi dachami, pokrytymi czarnym łupkiem. To było jedną z ostatnich zmian w wyglądzie Alcazaru, dokonaną za panowania króla Filipa II.

Wieże w zamku Alcazar

Małe wieżyczki wokół zamku Alcazar

W przeciwieństwie do nich, wieża Juana II wygląda jak prawdziwe umocnienie, chociaż dość archaiczne. Nawet małe wieżyczki na górze to miejsca dla strażników.

Wieże w zamku Alcazar

Miejsca dla wartowników, z których widać miasto dobrze

Ale nie wspinają się tam, aby dotknąć średniowiecza, ale dla zachwycających widoków na okolicę. Widok na Segowię jest tego wart, żeby wspiąć się na 80-metrową wysokość. Niezapomniane widowisko.

Segowia, Hiszpania

Widoki tutaj są wspaniałe, czasem nawet zapierające dech w piersiach

Podobał Ci się artykuł? Podziel się nim z przyjaciółmi:
Facebook
Twitter
Pinterest
WhatsApp

PRZYDATNE USŁUGI W JĘZYKU POLSKIM, Z KTÓRYCH REGULARNIE KORZYSTAM PODCZAS MOICH PODRÓŻY

  • Znajdź przewodnika, wycieczki lub bilety do muzeum: GetYourGuide.pl
  • Znajdź tanie hotele: Hotellook.pl
  • Wynajem samochodu w Hiszpanii: Discovercars, Economybookings oraz AutoEurope
  • Ubezpieczenie turystyczne dla podróżujących do Hiszpanii: Ektatraveling
  • Agregator taksówek i transferów, w którym możesz określić cenę za przejazd, która jest dla Ciebie wygodna: GetTransfer
  • Bilety na prom, autobus, samolot, pociąg w Hiszpanii 12go
  • Agregator wyszukiwania biletów lotniczych: WayAway (+usługa cashback, dla tych, którzy dużo latają — WayAway+)

O AUTORZE

Dobrze widzieć Cię na mojej stronie!

Mam nadzieję, że informacje, którymi się tu dzielę, przydadzą się Wam, bo uwielbiam nie tylko podróżować, ale także dzielić się własnymi doświadczeniami i odkryciami.

Wład Rozhkov

marketingowiec, podróżnik