Przewodnik turystyczny po HiszpaniiZabytki naturalne i historyczne w Hiszpanii → Toledo zwiedzanie: jak poruszać się po mieście, zabytki i wycieczki, hotele w mieście, gdzie zjeść i gdzie kupić pamiątki

Toledo zwiedzanie: jak poruszać się po mieście, zabytki i wycieczki, hotele w mieście, gdzie zjeść i gdzie kupić pamiątki

W tym artykule opowiem o mieście Toledo, jego infrastrukturze transportowej, głównych atrakcjach turystycznych, wydarzeniach kulturalnych i festiwalach.

Dowiedziesz się o lokalnej kuchni i restauracjach, gdzie można spróbować tradycyjnych dań. Specjalnie opowiem o zakupach w Toledo i podam najlepsze miejsca na zakupy w mieście, a także wymienię kilka hoteli, w których możesz się zatrzymać, jeśli przyjeżdżasz tutaj samodzielnie.

Spis treści

Toledo: dlaczego to miasto jest interesujące i czy warto tu przyjechać

Toledo to niewielkie miasto w centrum kraju, 72 km na południe od Madrytu — dawna stolica Hiszpanii. Toledo odegrało ważną rolę w historii Hiszpanii przez całą swoją historię.

Dziś jest to ośrodek kulturalny z populacją 78 000 mieszkańców, wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Wygląd zewnętrzny Toledo to niesamowite połączenie stylów wprowadzonych przez jego mieszkańców.

Historyczne centrum Toledo to zespół architektoniczny średniowiecznego miasta z labiryntem wąskich brukowanych uliczek i dużą liczbą interesujących historycznych budynków.

Miasto Toledo
Miasto Toledo

Miasta Toledo nie da się zwiedzić w ciągu i kilku dni

Jak i czym najlepiej poruszać się po Toledo?

Najwygodniej poruszać się po Toledo pieszo, ponieważ odległości w mieście są bardzo małe. Jednak, jeśli jesteś zmęczony, możesz skorzystać z usług taksówek, które są często spotykane w mieście.

Koszt krótkiej przejażdżki to 4-6 euro. Numer telefonu do zamówienia taksówki, z którego korzystaliśmy: (+34 925) 25 50 50

Dużą popularnością cieszą się również, otwarte pociągi ZocoTren, które kursują po mieście. Odjeżdżają one co godzinę z placu Zocodover. Latem (kwiecień – wrzesień) pociągi kursują co pół godziny od 11:00 do 24:00. Bilet kosztuje 4,5 euro.

Bilety są sprzedawane przy placu Zocodover, pod adresem Calle Sillería, 14.

Transport w Toledo
Transport w Toledo

Urocze pociągi powoli zawiozą cię po mieście

Wycieczki w Toledo

Odwiedź miasto Toledo — obiekt z listy światowego dziedzictwa UNESCO, słynące z wąskich średniowiecznych uliczek, pięknej architektury i bogatej historii.

Wyrusz w podróż z komfortu centrum Madrytu. Posłuchaj krótkiego wstępnego opowiadania twojego eksperta-przewodnika o tym, co będziesz mógł zobaczyć i gdzie pójść w Toledo.

Po przybyciu do Toledo będziesz mógł podziwiać miasto z jednego z najpiękniejszych punktów widokowych. Następnie, rozpocznie się 45-minutowa wycieczka po historycznym centrum.

Podróżuj w czasie i odkrywaj miasto, w którym trzy kultury historycznie żyły w harmonii przez wieki. Usiądź na wycieczkowym autobusie w Toledo i zwiedzaj jego liczne atrakcje w swoim własnym tempie.

Z góry dwupoziomowego otwartego autobusu zobaczysz świadectwa tego, że społeczności chrześcijańska, żydowska i muzułmańska żyły obok siebie. Podziwiaj synagogi sefardyjskie i meczety w kształcie podkowy.

Witaj w Tajemniczym Toledo, gdzie poznasz historię następujących atrakcji (pamiętaj, że aby wejść do wymienionych atrakcji, będziesz musiał zapłacić za wejście do każdej z nich osobno):

 • Alcazar Toledo;
 • Stary miejski więzienie (1 euro);
 • Katedra (10 euro);
 • Dzielnica żydowska;
 • Synagoga Samuela Levi (3 euro);
 • Klasztor San Juan de los Reyes (4 euro);
 • Kościół Jezuitów (4 euro);
 • Meczet Chrystusa Światła (4 euro).

Na koniec wycieczki przewodnik poda ci mapę i ulotkę z zaleceniami, dotyczącymi ceny każdej atrakcji, czasu potrzebnego na jej zwiedzanie, a także pięknych widoków panoramicznych i typowej kuchni miasta z najlepszymi potrawami.

Może się przydać: zobacz wszystkie wycieczki w Toledo pod tym linkiem

Zabytki i atrakcje w Toledo: co warto zobaczyć odwiedzając te miasto

Dwie najważniejsze rzeczy, których brakuje wszystkim turystom udającym się do Toledo, to czas i siły. Czas jest potrzebny, aby zobaczyć niezliczone zabytki i atrakcje miasta, a siły będą potrzebne, aby przemierzyć wszystkie jego kręte i pagórkowate uliczki pieszo.

Aby opuścić Toledo z poczuciem spełnionego obowiązku, warto zaplanować trochę więcej czasu na wycieczkę, a buty i ubranie wybierać jak najbardziej wygodne.

Katedra w Toledo

Główny kościół w Toledo znajduje się w pierwszej dziesiątce najlepszych katedr w Hiszpanii. Jest to klasyczny przykład średniowiecznej gotyckiej architektury, dlatego wewnątrz można znaleźć wiele charakterystycznych cech tego stylu, w tym różowe okna, łukowe przypory, żeberkowe sklepienia i ostre łuki.

Skarbiec katedry to prawdziwa galeria sztuki, przechowująca obrazy mistrzów starej szkoły, w tym prace Velazqueza, Goyi i oczywiście El Greco.

Adres: Santa Iglesia Catedral Primada, Calle Cardenal Cisneros, 1, 45002 Toledo, Hiszpania.

Katedra w Toledo
Katedra w Toledo

Wspaniała katedra w Toledo, wygląda groźnie

Klasztor San Juan de los Reyes

Katoliccy monarchowie Izabela i Ferdynand celowo wznieśli ten ogromny klasztor i kościół franciszkański z XV wieku w samym sercu żydowskiej dzielnicy, aby wyraźnie pokazać wyższość swojej wiary. Władcy planowali znaleźć spoczynek właśnie tutaj, ale los zdecydował inaczej, i obecnie ich szczątki spoczywają w Grenadzie.

Charakterystyczną cechą klasztoru jest jego dwupoziomowa struktura, która stanowi harmonijne połączenie późnego („jasnego”) gotyku na dole i stylu mudéjar na górze.

Adres: San Juan de los Reyes, Calle de los Reyes Católicos, 17, 45002 Toledo, Hiszpania.

Klasztor San Juan de los Reyes, Toledo
Klasztor San Juan de los Reyes, Toledo

Katolicki klasztor San Juan de los Reyes swoim wyglądem naprawdę udowadnia, kto tu rządzi

 • Agregator taksówek i transferów, w którym możesz określić cenę za przejazd, która jest dla Ciebie wygodna: GetTransfer
 • Wynajem samochodu w Hiszpanii: Discovercars, Economybookings oraz AutoEurope
 • Ubezpieczenie turystyczne dla podróżujących do Hiszpanii: Ektatraveling
 • Bilety na prom, autobus, samolot, pociąg w Hiszpanii: 12go
 • Znajdź tanie hotele: Hotellook.pl
 • Agregator wyszukiwania biletów lotniczych: WayAway (+usługa cashback, dla tych, którzy dużo latają — WayAway+)
 • Znajdź przewodnika, wycieczki lub bilety do muzeum: GetYourGuide.pl

Muzeum Synagoga del Tránsito

Ta wspaniała synagoga została zbudowana w 1355 roku za specjalnym zezwoleniem króla Piotra I. Obecnie mieści się tutaj muzeum sefardyjskie. Po renowacji ogromny kompleks modlitewny odzyskał dawny blask, dzięki czemu teraz masz okazję podziwiać jego mauretańskie dekoracje i wyrafinowany sufit z drewna sosnowego z misternym rzeźbieniem.

Eksponaty muzeum rzucają światło na historię rozwoju kultury żydowskiej w Hiszpanii i obejmują znaleziska archeologiczne, ogród pamięci, kostiumy i artefakty ceremonialne.

Adres: Sinagoga del Tránsito, Calle Samuel Levi, Toledo, Hiszpania.

Muzeum Synagoga del Tránsito, Toledo
Muzeum Synagoga del Tránsito, Toledo

Kultura żydowska jest bardzo silnie obecna w Toledo

Muzeum Santa Cruz

Trudno sobie wyobrazić, że kiedyś w XVI wieku ten budynek był szpitalem. Teraz jego wspaniała dekoracyjna krużganek witają wszystkich odwiedzających pięknego muzeum sztuki i ceramiki.

Głównym punktem muzeum jest ogromna galeria na parterze, ułożona w kształcie krzyża. Różnorodne dzieła malarskie i rzeźby są opatrzone tabliczkami wyjaśniającymi, dzięki którym można poznać historię konkretnego eksponatu.

Adres: Museo de Santa Cruz, Calle Miguel de Cervantes, 3, 45001 Toledo, Hiszpania.

Muzeum Santa Cruz w Toledo
Muzeum Santa Cruz w Toledo

W muzeum Santa Cruz znajduje się wiele pięknych dzieł sztuki

Dom-Muzeum El Greco

Na początku XX wieku zamożny arystokrata wykupił dom, w którym, jak sądził, mieszkał wielki El Greco, po czym budynek został odrestaurowany w duchu tamtego czasu. Kupujący się pomylił — El Greco nigdy nie mieszkał w tej posiadłości, jednak muzeum jego imienia nadal działa i cieszy się popularnością.

Muzeum przechowuje niezłą kolekcję dzieł mistrza, w tym «Zbawiciela», obrazy apostołów oraz prace jego syna i uczniów. Oprócz tego można tu zobaczyć odkopane ruiny piwnic starożytnej rezydencji.

Adres: Museo del Greco, Paseo Tránsito, s/n, 45002 Toledo, Hiszpania.

Dom-Muzeum El Greco w Toledo
Dom-Muzeum El Greco w Toledo

Muzeum El Greco cieszy się dużą popularnością w Toledo

Muzeum kultury Wizygotów

Czasem ten lud z lekceważeniem nazywany jest «Wizygotami» (pierwsza część słowa jest przekładana jako «wtargnięcie») ze względu na zniszczenie, jakie spowodowali w Europie w średniowieczu. Wizygoci zajęli swoje miejsce w mało znanej części hiszpańskiej historii, zagubionej między okresem rzymskim a panowaniem Maurów.

O ich kulturze wiadomo niewiele, a mało gdzie można dowiedzieć się więcej niż w Toledo — mieście, które w VI i VII wieku faktycznie było stolicą Wizygotów. W tym skromnym, ale bardzo fascynującym muzeum, zlokalizowanym w XIII-wiecznym kościele San Román, można dowiedzieć się wiele o życiu starożytnego ludu.

Adres: Museo de los Concilios y la Cultura Visigoda, Calle San Román, s/n, 45002 Toledo, Hiszpania.

Muzeum kultury Wizygotów w Toledo
Muzeum kultury Wizygotów w Toledo

W tym Muzeum kultury Wizygotów przedstawiona jest historia ludu Wizygotów, która wiele opowiada o nich

Meczet Cristo de la Luz

Na północnych zboczach miasta można znaleźć skromny, ale bardzo piękny meczet (jeden z 10 zachowanych w Toledo), którego wystroju można dostrzec ślady architektoniczne z czasów średniowiecznych muzułmańskich podbojów.

Cristo de la Luz został zbudowany około XI wieku n.e., a z czasem spotkał go typowy los dla hiszpańskich meczetów — został przekształcony w kościół, jednak oryginalne sklepienia i łuki przetrwały do naszych czasów w niezmienionej postaci.

Adres: Mezquita del Cristo de la Luz, Calle Cristo de la Luz, 22, 45002 Toledo, Hiszpania.

Meczet Cristo de la Luz w Toledo
Meczet Cristo de la Luz w Toledo

Meczet Cristo de la Luz

Szpital Tavera

Tavera to swoisty tandem kilku atrakcji, zgromadzonych pod jednym dachem. Jako jasny przykład architektury hiszpańskiego renesansu, to dawne budynku szpitala obecnie przekształciło się w galerię sztuki, promującą twórczość El Greco i innych lokalnych mistrzów.

Charakterystycznymi cechami Tavery są elegancki podwójny dziedziniec z ażurową kolumnadą oraz imponujący (choć nieukończony) ołtarz, stworzony przez El Greco.

Adres: Hospital de Tavera, Calle Duque de Lerma, 2, 45003 Toledo, Hiszpania.

Szpital Tavera, Toledo
Szpital Tavera, Toledo

Dawne budynku szpitala obecnie przekształciło się w galerię sztuki

Muzeum gobelinów i tekstyliów

Muzeum gobelinów i tekstyliów zostało otwarte w 2014 roku w budynku dawnej szkoły muzycznej z XVII wieku. Tutaj można zobaczyć wspaniałe gobeliny z XV wieku, z których większość poświęcona jest tematom religijnym. Najdłuższy eksponat mierzy prawie 10 metrów.

Co roku, podczas uroczystości Bożego Ciała, gobeliny są wystawiane na zewnątrz poza mury muzeum (nawet pomimo oczywistych szkodliwych skutków oddziaływania środowiska).

Na parterze muzeum znajduje się ciekawa ekspozycja poświęcona dawnej szkole muzycznej — tutaj można usłyszeć nagrania chóru studentów zarejestrowane na taśmie.

Adres: Museo de Textiles y Orfebrería, Plaza Colegio Infantes, 11, 45001 Toledo, Hiszpania.

Muzeum gobelinów i tekstyliów w Toledo
Muzeum gobelinów i tekstyliów w Toledo

Wiele gobelinów wiszą na ścianach tego muzeum

Zamek San Servando

Po lewej stronie rzeki, naprzeciwko mostu Alcántara, znajduje się Zamek San Servando. Został on zbudowany w XIV wieku jako klasztor na polecenie Alfonsa VI, ale ze względu na swoje strategiczne położenie był często wykorzystywany w celach wojskowych.

Zamek jest wyraźnym przykładem twierdzy, zbudowanej zgodnie z kanonami stylu mudéjar — jego groźne wieże, zębate mury i charakterystyczne bramy w stylu arabskim z pewnością zrobią na Tobie niezatarte wrażenie. Jedynym minusem jest to, że zamek jest zamknięty dla publiczności, więc turyści mogą jedynie podziwiać go z zewnątrz.

Adres: Zamek San Servando, Subida Castillo San Servando, 45006 Toledo, Hiszpania.

Zamek San Servando, Toledo
Zamek San Servando, Toledo

Zamek San Servando wydaje się być bardzo surowy, jakby ktoś na pewno był torturowany w jego piwnicach

Klasztor Santo Domingo El Antiguo

Ten niesamowicie starożytny klasztor z XI wieku pilnie strzeże jednego z najwcześniejszych dzieł El Greco — «Wniebowstąpienie Marii» (1679 r.), które zdobi środek masywnego pozłacanego ołtarza.

Malarz namalował ten obraz zanim stał się sławny, dlatego różni się nieco stylem od typowych prac artysty. Przez małe okno z żelazną kratą można zobaczyć ołowiany sarkofag z ciałem samego El Greco.

Adres: Convento de Santo Domingo El Antiguo, Pl. Sto Domingo Antiguo, 2, 45002 Toledo, Hiszpania.

Klasztor Santo Domingo El Antiguo w Toledo
Klasztor Santo Domingo El Antiguo w Toledo

Klasztor Santo Domingo El Antiguo

Widokowa platforma Mirador del Valle

Jeśli nie zdecydowaliście jeszcze, co zobaczyć w Toledo, koniecznie udajcie się na widokową platformę Mirador del Valle, skąd możecie podziwiać piękną panoramę miasta i zdecydować, co odwiedzić w pierwszej kolejności.

Aby to zrobić, musicie przekroczyć rzekę Río Tajo i wspiąć się na wzgórze. Widok stamtąd jest dokładnie taki sam jak na słynnym pejzażu El Greco «Widok na Toledo» (1596–1600).

Adres: Mirador del Valle, Ctra. Circunvalación, s/n, 45004 Toledo, Hiszpania.

Widokowa platforma Mirador del Valle w Toledo
Widokowa platforma Mirador del Valle w Toledo

Widokowa platforma Mirador del Valle — stąd można zobaczyć wiele zabytków Toledo

Kościół Santo Tomé

W kościele Santo Tomé przechowywany jest najbardziej znany dzieło El Greco «Pogrzeb hrabiego Orgaza», do którego prowadzi osobne wejście z Plaza del Conde. Uważa się, że w chwili pogrzebu hrabiego w 1322 roku, święci Augustyn i Stefan mieli zstąpić z nieba na ziemię, do grobu.

Praca El Greco dokładnie przedstawia to wydarzenie, przy czym można zobaczyć na niej samego mistrza, jego syna oraz Cervantesa.

Adres: Iglesia de Santo Tomé, Plaza del Conde, 4, 45002 Toledo, Hiszpania.

Kościół Santo Tomé w Toledo
Kościół Santo Tomé w Toledo

Santo Tomé — bardzo jasny i przyjazny kościół

Most Alcántara

W pobliżu szpitala Santa Cruz można znaleźć most Alcántara, przerzucony nad głębokim wąwozem rzeki Tagus. Most został zbudowany przez starożytnych Rzymian, a w 866 roku Maurzy całkowicie przebudowali przeprawę. Obecny most został prawdopodobnie zbudowany w XIII-XIV wieku.

Wieża Puerta de Alcántara powstała na zachodnim końcu mostu w 1484 roku, a bramy w stylu barokowym na zachodnim krańcu zostały dodane znacznie później — w 1721 roku. Z mostu można podziwiać wspaniały widok na miasto, wznoszące się z rzeki po stromych zboczach.

Adres: Puente de Alcántara, 45006 Toledo, Hiszpania.

Most Alcantara w Toledo
Most Alcantara w Toledo

Przez długi czas stałem i tylko patrzyłem na ten most

Plaza Zocodover

To ruchliwe miejsce od długiego czasu było centrum miasta. Od 1465 roku do lat 60. XX wieku, we wtorki odbywał się tutaj rynek, który był kontynuacją arabskiego «suk ad-dawab» («rynek bydła»), stąd pochodzi jego nazwa.

Na tej placu mieszkańcy Toledo przez wieki cieszyli się walkami byków i byli świadkami publicznych spaleń na stosie w czasach inkwizycji. Niestety, w ostatnich latach nawet to miejsce ustąpiło pod naporem gigantów przemysłu fast food, i teraz działa tutaj tylko jedna lokalna kawiarnia.

Adres: Plaza Zocodover, 45001 Toledo, Hiszpania.

Plaza Zocodover w Toledo
Plaza Zocodover w Toledo

Jak wszędzie w Hiszpanii, na takim placu, tutaj tłumy ludzi i czasami trudno się przedrzeć

Muzeum Wojskowe Alcazar

Na najwyższym punkcie miasta dumnie wznosi się potężny Alcazar Toledo. Zamek został odbudowany za czasów Franco, po czym przekształcił się w ogromne muzeum wojskowe.

Znajdują się tutaj różnorodne mundury i medale, jednak największe zainteresowanie wzbudza sekcja historyczna z obszernym opisem historii kraju w języku hiszpańskim i angielskim. Galerie są naprawdę ogromne, więc będziesz potrzebować sporo sił umysłowych i fizycznych, aby przyswoić całą tę wiedzę podczas jednej wizyty.

Adres: Alcázar, Calle de la Union, s/n, 45001 Toledo, Hiszpania.

Muzeum Wojskowe Alcazar w Toledo
Muzeum Wojskowe Alcazar w Toledo

Nawet nie wiedząc, co to za budowla, można pomyśleć, że to jakiś obiekt wojskowy

Wydarzenia kulturalne i festiwale

Miasto jest interesujące ze względu na swoje bajeczne narodowe święta, których same nazwy mogą wzbudzić ogromne zainteresowanie i zdziwienie u turystów.

Fiesta de la Vaca

Pod koniec stycznia miejscowi mieszkańcy obchodzą święto «Fiesta de la Vaca», którego nazwa dosłownie można przetłumaczyć jako «Festiwal Krowy». Święto to jest poświęcone patronowi miasta — Świętemu Pawłowi, i zachwyca obfitością jaskrawych i aktywnych atrakcji rozrywkowych.

Podczas tego święta na ulicach miasta można zobaczyć ludzi przebranych za krowy, którzy próbują dogonić mieszkańców i ciekawskich turystów. Jeśli im się to uda, to opieszały obywatel musi wykupić się od «świątecznego zwierzęcia» smakołykiem lub pieniędzmi.

Jazz Toledo a Todo Saxo

Festiwal Jazz Toledo a Todo Saxo, który, jak można zrozumieć z nazwy, poświęcony jest jazzowi i pokrewnym gatunkom muzycznym. Oprócz tradycyjnych koncertów z udziałem znanych headlinerów, uczestników wydarzenia czekają warsztaty i pokazy filmowe na temat świata muzyki.

Festiwal muzyczny odbywa się w połowie września, a miejsca wydarzeń to:

 • po pierwsze, scena open-air na placu Plaza del Ayuntamiento;
 • a po drugie, mury jednej z najbardziej znaczących atrakcji miasta — Museo del Greco.

Ciekawostką jest to, że wszystkie wydarzenia festiwalu można odwiedzić zupełnie za darmo.

I Domus Week

Równie interesującym festiwalem w Toledo jest poświęcone piwu wydarzenie o nazwie I Domus Week. Odbywa się ono w najbardziej odpowiednim czasie, gdy większość tego rodzaju festiwali ma miejsce — w połowie października.

Uczestnicy będą mogli delektować się smakiem piwnego napoju od lokalnych producentów (w tym piwem rzemieślniczym), obejrzeć konkursy kucharzy i piwowarów, wziąć udział w tematycznych wycieczkach, posłuchać koncertów muzycznych.

Jeśli ktoś sądzi, że na tego rodzaju festiwale nie warto zabierać małych turystów, bardzo się myli: dla nich organizowane są wspaniałe atrakcje.

Podczas festiwalu będzie można degustować nowe smaki piwnego napoju, które prezentują lokalni producenci. Wszystkie wydarzenia będą miały miejsce w murach browaru Fábrica Cerveza Domus.

Religijne święta

W Toledo, podobnie jak w każdym innym hiszpańskim mieście, szczególne miejsce w kalendarzu festiwali zajmują religijne święta. Wśród wszystkich innych najbardziej obchodzone są Święto Bożego Ciała (Corpus Christi) i Wielki Tydzień (Semana Santa).

Festiwal Corpus Christi odbywa się 60 dni po Wielkanocy i jest prawdopodobnie najjaśniejszym wydarzeniem w stolicy Kastylii-La Manchy, a jego program imponuje swoim bogactwem i kolorowością.

Obejmuje on konne procesje, procesję ulicami centrum miasta z udziałem uczestników festiwalu ubranych w historyczne kostiumy, inscenizacje scen biblijnych, muzyczne i teatralne przedstawienia, uroczyste nabożeństwa, a także otwarcie warsztatów rzemieślniczych i jarmarków.

Szczególną uwagę poświęca się przygotowaniom do święta — uczestnicy przygotowują się na miesiące przed wydarzeniem.

Święto Semana Santa, które jest niczym innym, jak tygodniem przed Wielkanocą, również nie obywa się bez jasnych procesji, zachwycających każdego miłośnika turystyki kulturalnej i chcącego poznać lokalną kulturę.

Miejscem procesji staje się historyczne centrum stolicy Kastylii-La Manchy (tak jak podczas Corpus Christi), które tworzy niepowtarzalną atmosferę, dzięki której religijne uroczystości dostarczają niesamowitych wrażeń swoim widzom.

W przeciwieństwie do Semana Santa, święto Wielkanocy (Pascua) jest tradycyjnie obchodzone w gronie rodziny. Dla mieszkańców jest to jedno z najspokojniejszych rodzinnych świąt z tradycyjnym stołem, na którym podawane są dania lokalnej kuchni.

Co zjeść w Toledo

Niezwykle istotną częścią podróży po Hiszpanii jest poznanie kuchni jej regionów: podobnej w pewnych aspektach, ale zawsze charakteryzującej się własną historią, tradycjami i potrawami, które warto spróbować.

Jasnym przykładem jest kuchnia prowincji Toledo. Ta kuchnia ma bardzo starożytne korzenie i opiera się na trzech filarach: doskonałym serze, mięsie dzikich zwierząt i słynnej słodyczy — marcepanie.

Pierwsza z tych kategorii reprezentowana jest przez słynny twardy ser «manchego» («lamancha»). Prawdziwy ser manchego produkowany jest z pasteryzowanego mleka owczego i wyłącznie w prowincjach Kastylii-La Manchy: w Kuenka, Ciudad Real, Albacete i właśnie w Toledo.

Różne odmiany tego sera różnią się czasem dojrzewania i, odpowiednio, intensywnością smaku. Tak więc wyróżnia się stary, dojrzały, półdojrzały, świeży manchego, manchego w oleju itp.

Produkty mięsne w Toledo reprezentowane są, przede wszystkim, przez mięso dzikich zwierząt, zarówno małych, jak i dużych. Tutaj można spróbować dań z królika, dziczyzny pod sosem, dzika, duszone mięso oraz różne rodzaje królika (z czosnkiem, myśliwskie, z ryżem itp.).

Flagowym daniem lokalnych kucharzy jest duszona kuropatwa po toledański (długo duszona z cebulą, czosnkiem i liściem laurowym). Oprócz dziczyzny od dawna cenione są tu także inne rodzaje mięsa — baranina i pieczony prosiak, a także jagnięcina przygotowana z pomidorami, jajkiem, szafranem i białym winem.

Jamon w Toledo
Jamon w Toledo

Aha, i jamon, nie można się bez niego obejść, jak te ogromne kanapki z jamonem

Jeśli chodzi o desery, w Toledo jest ich wiele: są to ciasta, ciasteczka w kształcie kwiatów (flores de sarten), lokalna konfitura (arropes) oraz galaretka na bazie wina (mostillo).

Ale tradycyjnym i najbardziej znanym słodkim przysmakiem w Toledo jest oczywiście marcepan, którym miejscowi zajadają się nie tylko w Boże Narodzenie, jak w niektórych innych krajach, ale przez cały rok.

Marcepan w Toledo
Marcepan w Toledo

Marcepanu tu wystarczy dla wszystkich

Restauracje z lokalną kuchnią

Na liście najpopularniejszych dań Kastylii-La Manchy pierwsze miejsce zajmuje «pisto manchego». To smażone na oliwie warzywa — papryka, cukinia, pomidory, czasem dodaje się bakłażany. Według przepisu, przed podaniem pisto powinno postać pół godziny, a na stół podaje się je z różnymi wędlinami i jajkami.

To danie i wiele innych równie, smacznych można spróbować w restauracji El Carmen de Montesión, która posiada jedną gwiazdkę Michelin. Lokal prowadzi najlepszy szef kuchni Kastylii-La Manchy — Ivan Serděno. Swoją podstawową wiedzę zdobył w jednej z najbardziej znanych restauracji w Toledo, El Bohío.

W restauracji obowiązują specjalne oferty, a w dni robocze opracowano specjalne menu w stałej cenie. Za 27,5 euro otrzymasz aperitif, dwie przekąski, dwie drugie dania, wino i deser. Koniecznie spróbuj zupy czosnkowej (sopa de ajo), konserwowanej wieprzowiny (lomo de orza) i ryby escabeche, marynowanej w ostrym sosie.

Średni rachunek — 40 euro od osoby.

Adres: Urbanización Montesión, Calle Montesión, 107, Toledo.

Niedaleko dworca kolejowego znajduje się restauracja As de Espadas, która słynie z tradycyjnej kuchni La Manchy, przyprawionej nutkami nowoczesności. Procesem kieruje szef kuchni Marcos Torres. Dla niego najważniejsze jest zaopatrzenie się w najświeższe produkty.

Restauracja specjalizuje się w ciecierzycy z małymi kalmarami (los garbanzos con chipirones), duszonej kuropatwie (perdiz estofada) i baraniej nodze, przygotowanej w białym winie (caldereta manchega). Desery również, są godne uwagi, wśród nich szczególnie znane są toledańskie marcepany (mazapán de Toledo), które są tu przygotowywane od pięciu wieków.

Nietypową usługą restauracji jest możliwość przyniesienia własnego wina, a dodatkowo zaproponują schłodzenie go całkowicie za darmo.

Średni rachunek — od 35 euro od osoby.

Adres: Paseo de la Rosa, 64, Toledo.

Jeśli dla Ciebie ważna jest nie tylko smaczna kuchnia, ale także wyjątkowa atmosfera, zajrzyj do restauracji Locum, która znajduje się w samym sercu Toledo, niedaleko Katedry, i mieści się w przystosowanym budynku z XVII wieku.

Jako przekąskę warto spróbować tradycyjnego hiszpańskiego chleba z pomidorami, czosnkiem i suszonym mięsem jelenia (pan tomate con cecina de ciervo y ajoblanco). Z ryb proponują jesiotra z kwaśno-słodkimi paprykami (esturión con pimientos agridulces), a na coś bardziej sycącego — cenne mięso iberyjskiej świnii z kiełbasą krwawniczą morcilla, podane z sosem z suszonych śliwek (la presa de cerdo ibérico con pastel de morcilla y orejones). Przyjemna muzyka będzie doskonałym uzupełnieniem wykwintnego menu.

Nie odmów sobie słodkości, tutaj zasługuje ona na szczególną uwagę. W regionie Kastylii-La Manchy tradycyjnym deserem są potrawy, w przygotowaniu których wykorzystuje się, przede wszystkim, migdały. Ciasto-marcepan z kremem serowym i borówkami (pastel de mazapán con helado de queso y arándanos) będzie doskonałym zakończeniem posiłku.

Średni rachunek — 50 euro od osoby.

Adres: Calle Locum, 6, Toledo.

Zakupy w Toledo: co przywieźć na pamiątkę?

Jednym z największych centrów handlowych w mieście jest Centro Comercial Luz del Tajo, gdzie można znaleźć towary na każdy gust. Znajdują się tu sklepy odzieżowe i obuwnicze znanych europejskich marek, a także można odwiedzić sklepy projektantów hiszpańskich marek. Miłośnikom nowoczesnej mody i praktycznych rzeczy spodoba się sklep Obaibi, gdzie sprzedawana jest wysokiej jakości i stylowa odzież na co dzień.

Kobiety zainteresowane będą odwiedzeniem sklepu odzieżowego Parfois, w którym można nabyć nie tylko stylowe stroje, ale także akcesoria do nich. Wśród sklepów obuwniczych w centrum handlowym szczególnie warto zwrócić uwagę na Loogo, gdzie znajduje się obuwie różnych stylistycznych kierunków.

Na parterze znajduje się duży supermarket, w którym warto zajrzeć w poszukiwaniu wina, sera i mięsnych delikatesów, a także czekolady i innych popularnych w regionie słodyczy.

Równie imponującym jest centrum handlowe Parque Comercial Abadía, które przypadnie do gustu oszczędnym turystom i tym, którzy preferują praktyczne rzeczy. W centrum handlowym działa kilka sklepów sportowych, są sklepy z wysokiej jakości codzienną odzieżą w przystępnych cenach.

Wiele turystów przyciąga różnorodność cukierni i kawiarni w centrum handlowym, a odwiedzających z dziećmi ucieszą sklepy z zabawkami.

Kolorowe centrum handlowe Centro Comercial Puerta de Toledo również, będzie interesujące dla tych, którzy przyzwyczaili się robić wszystkie zakupy w jednym miejscu. Przez cały rok odbywają się tutaj regularne wyprzedaże, podczas których wysokiej jakości rzeczy można nabyć z dużymi rabatami.

To centrum handlowe w dużej mierze jest skierowane do odwiedzających z dziećmi, jest tu wiele atrakcji dla dzieci i karuzel. Można tu odpocząć w przytulnych kawiarniach, a w supermarkecie sprzedawane są niedrogie dania gotowe.

Wśród znajdujących się w Toledo sklepów z pamiątkami szczególną uwagę zasługuje Art-Croix, imponuje różnorodnością ekskluzywnych pamiątek i przystępnym poziomem cen.

Należy zwrócić szczególną uwagę na dekoracyjną broń, interesujące magnesy i breloczki ręcznie robione, a przedstawicielki płci pięknej ucieszy bogaty wybór biżuterii ręcznie robionej.

Luksusowe dekoracyjne ostrza w tym sklepie kosztują nie więcej niż 5 euro, można tu za umiarkowaną cenę wybrać naprawdę interesujące rzeczy.

Pamiątki w Toledo
Pamiątki w Toledo

Poza tym, w mieście znajduje się wiele małych sklepików z pamiątkami, takimi jak ten

W mieście działa wiele sklepów specjalizujących się w sprzedaży słodyczy. Bardzo interesującym miejscem jest Jacinta & Maria Chocolates, gdzie można znaleźć piękne zestawy ręcznie robionych cukierków, czekoladę z różnymi dodatkami oraz wyśmienite ciasta.

Sklep znajduje się w tym samym budynku co kawiarnia o tej samej nazwie, dzięki czemu wszyscy odwiedzający mogą spróbować słodyczy przed zakupem.

Prawdziwą atrakcją miasta jest sklep Casa Cuartero, który został otwarty już w latach 20. ubiegłego wieku. Specjalizuje się w sprzedaży najlepszych regionalnych delikatesów, w którym zawsze można znaleźć popularne gatunki sera i szynki, wina z różnych regionów Hiszpanii, oliwę z oliwek oraz różne rodzaje konserw.

Hotele w Toledo: gdzie zatrzymać się

 • AC Hotel Ciudad de Toledo cieszy się bardzo korzystnym położeniem i oferuje imponujący panoramiczny widok na miasto z okien. Ponadto, hotel został zaprojektowany tak, aby nie wyglądać obco wśród starożytnej architektury, lecz harmonijnie się z nią łączyć.

Wszystkie pokoje w hotelu wyposażone są w minibar, telewizory plazmowe, klimatyzację, duże łóżka king-size. Hotel oferuje śniadanie (14,50 euro), siłownię.

Cena apartamentów zaczyna się od 81 euro.

Adres: Carretera de Circunvalación, 15.

 • Eurostars Palacio Buenavista — hotel znajduje się na miejscu starożytnego pałacu Buenavista, który według legendy został zaprojektowany przez samego El Greco.

Klienci mają do wyboru szeroki zakres zabiegów spa, masaży, usług kosmetycznych, duży park, basen, siłownię czynną całą dobę, parking zadaszony, salę konferencyjną i sale na imprezy rodzinne.

Restauracja «Don Kichot», mieszcząca się w hotelu, zdobyła sławę jednej z najlepszych restauracji w La Mancha. W dni robocze serwowane są tu obiady.

Hotel oferuje pokoje dla osób z ograniczoną sprawnością, pokoje dla palących oraz dla podróżujących z zwierzętami.

Cena pokoju zaczyna się od 100 euro.

Adres: Calle Concilios de Toledo, 1.

 • Sercotel San Juan de los Reyes — cichy hotel w samym sercu Toledo wchłonął ducha miasta, jego historię i jest gotowy podzielić się tym z gośćmi.

W hotelu znajduje się 35 pokoi wyposażonych w jacuzzi, klimatyzację, sejf, minibar, telewizor. Dostępny jest bezpłatny parking, śniadanie wliczone w cenę pokoju, parking zadaszony (17 euro), dwie duże sale konferencyjne i na wydarzenia rodzinne.

W hotelu działa bar, taras, restauracja tradycyjnej kuchni La Fábrica de Harinas, gdzie codziennie serwowany jest obiad w cenie od 18 euro.

Przy rezerwacji pokoju na 10 dni przed przyjazdem przysługuje 10% zniżki, a przy rezerwacji pokoju na dwie noce, nie krócej niż tydzień przed przyjazdem, przysługuje 15% zniżki.

Cena pokoju zaczyna się od 77 euro.

Adres: Calle Reyes Católicos, 5.

Może się przydać: zobacz wszystkie hotele i apartamenty w Toledo pod tym linkiem

Podobał Ci się artykuł? Podziel się nim z przyjaciółmi:
Facebook
Twitter
Pinterest
WhatsApp

PRZYDATNE USŁUGI W JĘZYKU POLSKIM, Z KTÓRYCH REGULARNIE KORZYSTAM PODCZAS MOICH PODRÓŻY

 • Znajdź przewodnika, wycieczki lub bilety do muzeum: GetYourGuide.pl
 • Znajdź tanie hotele: Hotellook.pl
 • Wynajem samochodu w Hiszpanii: Discovercars, Economybookings oraz AutoEurope
 • Ubezpieczenie turystyczne dla podróżujących do Hiszpanii: Ektatraveling
 • Agregator taksówek i transferów, w którym możesz określić cenę za przejazd, która jest dla Ciebie wygodna: GetTransfer
 • Bilety na prom, autobus, samolot, pociąg w Hiszpanii 12go
 • Agregator wyszukiwania biletów lotniczych: WayAway (+usługa cashback, dla tych, którzy dużo latają — WayAway+)

O AUTORZE

Dobrze widzieć Cię na mojej stronie!

Mam nadzieję, że informacje, którymi się tu dzielę, przydadzą się Wam, bo uwielbiam nie tylko podróżować, ale także dzielić się własnymi doświadczeniami i odkryciami.

Wład Rozhkov

marketingowiec, podróżnik

WAKACJE, TURYSTYKA, INFORMACJA