Palac Alcázar w Sewilli: jak go znaleźć, godziny otwarcia i ceny biletów, wycieczki do pałacu, co tam można zobaczyć, ciekawostki

W tym artykule opowiadam o najstarszym pałacu królewskim w Europie — Alcázarze w Sewilli i odpowiadam na pytania, które najczęściej pojawiają się u turystów przed jego odwiedzeniem: czy warto tu przyjechać na wycieczkę, jak znaleźć Alcázar w Sewilli, a także o godzinach otwarcia i cenach biletów.

W artykule opisuję również, co można zobaczyć w pałacu, w tym Bramy Lwów, Ogrody Alcázaru, Salę Sprawiedliwości, Dom Handlowy, a także kilka interesujących faktów o tym pałacu.

Spis treści

Palac Alcázar (Sewilla): co to jest i czy warto go odwiedzić?

Alcázar w Sewilli to najstarszy z pałaców królewskich w Europie, który nadal jest używany zgodnie z przeznaczeniem. W 1987 roku został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO (razem z katedrą w Sewilli i Archiwum Generalnym Indii).

W Alcázarcie został zawarty pokój sewilski (1729), kładąc kres wojnie angielsko-hiszpańskiej (1727-1729).

Ważne: Oprócz Alcázaru w Sewilli znane są również, alcazary w Toledo, Segowii, Madrycie, Kordobie i innych miastach. Dlatego, jeśli w Hiszpanii zaproponują ci odwiedzenie Alcázaru, upewnij się, który dokładnie.

Pałac Alkazar

Pałac wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO

Trochę historii Pałacu Alkazar.

Jest to jeden z najlepszych przykładów architektury w stylu mudejar (mauretański styl). Pierwsi na tym miejscu zbudowali swój pałac Almohady, nazwany Al-Muwarak.

Budowa obecnego budynku, na miejscu pierwszej arabskiej twierdzy z XII wieku, rozpoczęła się w 1364 roku na zlecenie króla Piotra I. Od czasu budowy był on konsekwentnie przebudowywany i rozbudowywany, nabywając nowe cechy stylowe.

Górne pomieszczenia Alkazaru były oficjalną rezydencją hiszpańskich królów, podczas ich pobytu w Sewilli. W pozostałym czasie, te pomieszczenia są otwarte dla publiczności.

Pałac Alkazar

Mauretański styl doskonale pasuje do tego pałacu

Alkazar w Sewilli to wyrafinowana arabska architektura, z bogato zdobionymi podłogami, sufitami i ścianami.

Moje wrażenia z architektury pałacu Alkazar w Sewilli:

 1. Najpiękniejszym miejscem pałacu uważa się Salon de Embajadores — Sala Ambasadorów Karola V. 
 2. Na Patio de las Doncellas («Dziedziniec Dziewic») warto podziwiać wyrafinowaną sztukaterię, kafelki i fryzy. 
 3. Wykwintny budynek uzupełniają piękne zielone ogrody, tonące w aromatach róż i drzew pomarańczowych.

Zresztą, kilka scen z znanego serialu «Gra o tron» zostało nakręconych w Alkazarze.

Pałac Alkazar w Sewilli

Przyjechałem tutaj częściowo ze względu na to, że właśnie tutaj kręcono niektóre sceny Gry o Tron

Jak znaleźć pałac Alkazar w Sewilli

Adres pałacu Alkazar: Banderas s/n 41004.

Pałac znajduje się w centrum miasta, więc łatwo go znaleźć. Jeśli jedziesz autobusem, skorzystaj z linii nr. T1 i C5.

Punkt orientacyjny: W pobliżu znajduje się Katedra i Wieża Giralda.

Położenie pałacu Alkazar na mapie Sewilli

Godziny otwarcia pałacu Alkazar i ceny biletów

Godziny otwarcia:

 • październik — marzec: codziennie od 9:30 do 17:00;
 • kwiecień — wrzesień: codziennie od 9:30 do 19:00;
 • Zamknięte: 1 i 6 stycznia, w Wielki Piątek i 25 grudnia.

Ceny biletów:

 • dorośli — 9,50 euro;
 • emeryci i studenci w wieku 17-25 lat — 2 euro;
 • dzieci do 16 roku życia i mieszkańcy — bezpłatnie;
 • Królewskie pokoje — 14 euro;
 • Sevilla Card — od 33 euro (wszystkie muzea w Sewilli, priorytetowe wejście, autobusy turystyczne, rejs lub «Złota Wieża», zniżki w sklepach, restauracjach i pokazach flamenco).

 

Przydatne informacje: Bilety do Pałacu Alkazar w Sewilli

Wycieczki do pałacu Alkazar

Sewilla: bilety do Alkazaru bez kolejki i wycieczka z przewodnikiemod 36 euro za osobę

Odwiedź perłę Sewilli i najstarszą królewską rezydencję w Europie podczas wycieczki z pominięciem kolejki. Wejdź do Alkazaru, wpisanego na listę światowego dziedzictwa UNESCO, i odkryj różnorodne kultury, które ukształtowały historię tego miasta.

Zwiedź Alkazar, gdzie kwitły rzymskie, wizygockie i arabskie wpływy. Podziwiaj piękne ogrody o powierzchni 7 hektarów, w których rosną rośliny z całego świata.

Dowiedz się o fascynującej, bogatej historii tego miejsca. Na koniec wycieczki będziesz miał czas na samodzielne zwiedzanie ogrodów i wewnętrznych dziedzińców.

Sewilla: wycieczka po Alkazarze w małej grupie z biletami wstępuod 52 euro za osobę

Wyrusz w podróż do Alkazaru w ramach wycieczki w małej grupie. Doświadczysz spersonalizowanego doświadczenia w grupie, maksymalnie, 8 gości królewskiej rezydencji i ominiesz kolejkę po bilety. Następnie zwiedź malownicze ogrody pałacowe.

Rozpocznij swoją wycieczkę od głównego monumentalnego obszaru Sewilli. Tam twój przewodnik szczegółowo opowie o tym miejscu.

Po tych informacjach omiń kolejkę po bilety do zabytków i idź prosto z przewodnikiem do kolejki na wejście. Gdy już będziesz w środku, poznaj Salę Sprawiedliwości i Pałac Gipsowy. Zostaniesz oczarowany dekoracjami i historiami, które tam miały miejsce.

Sewilla: wycieczka z przewodnikiem po Alkazarzeod 36 euro za osobę

Zwiedź dawny pałac mawryckich królów muzułmańskiej Hiszpanii podczas wycieczki po Alkazarze w Sewilli. Zanurz się w dramatyczną historię tego obiektu z listy światowego dziedzictwa UNESCO.

Wejdź przez imponujący plac Puerta del León i przejdź przez kompleks, składający się z kilku pałaców, królewskich komnat, dziedzińców i kaplic. Podziwiaj różnorodne cechy architektoniczne od islamskich po barokowe i renesansowe.

Dowiedz się o wielu historycznych wydarzeniach i królewskich dynastiach, takich jak historia legendarnego władcy XI wieku Muhammada ibn Abbada al-Mutamida i niektórych postaci, które oświetlały Hiszpanię na początku XIX wieku. W razie potrzeby skorzystaj z osobistego systemu audio podczas zwiedzania kompleksu z przewodnikiem.

Dowiedz się, dlaczego ten zabytek architektury został wybrany jako miejsce kręcenia serialu «Gra o tron». Następnie, rozkoszuj się pięknem ogrodów Alkazaru, gdzie można znaleźć prawie 200 różnych gatunków roślin z całego świata.

Może być przydatne: Zobacz wszystkie dostępne wycieczki do Pałacu Alkazar w Sewilli online pod tym linkiem

Co można zobaczyć w pałacu Alkazar

Zacznę od ważnej dla każdego turysty rzeczy: królewski pałac Alkazar i Katedra w Sewilli, podobnie jak Alhambra w Grenadzie i Alkazar oraz Mezquita w Kordobie, są bardzo popularnymi miejscami wśród turystów. Dlatego, wielokrotnie mentalnie podziękowałem autorom przewodnika po Hiszpanii Lonely Planet za radę, aby wcześniej kupić bilety online.

W Kordobie tego nie zrobiłem i ostatecznie stałem w kolejce tylko po bilet do Mezquity przez 40-50 minut. W Sewilli ogromna kolejka do Alkazaru stoi od samego rana, jeszcze przed otwarciem, i nawet z rezerwacją online trzeba trochę poczekać, ale ta kolejka jest znacznie krótsza i porusza się bardzo szybko.

Schemat pałacu Alkazar

 1. Lewa Brama.
 2. Sala Sprawiedliwości i Dziedziniec Gipsowy (turkusowy).
 3. Dziedziniec Myśliwski (różowy).
 4. Cuarto del Almirante i Sala Handlowa (kremowy).
 5. Pałac Mudéjar lub Pałac Piotra I (czerwony).
 6. Pałac Gotycki (niebieski).
 7. Fontanna Merkurego.
 8. Ogrody Alkazaru (zielony).
 9. Apeadero — szeroki korytarz.
 10.  Dziedziniec Sztandaru.

Jeszcze jedna istotna kwestia, związana z czasem, jaki warto poświęcić na zwiedzanie Alkazaru w Sewilli. Na początku myślałem, że możemy «się postarać» i zmieścić się w jeden dzień. Jednak, po odwiedzeniu Alkazaru i Katedry w Sewilli nie mieliśmy ochoty «się spieszyć». A i tak zgubiliśmy się w czasie.

Gdybym mądrze zorganizował podróż, zostałbym tam, przynajmniej, na cały dzień, a zwiedzanie Katedry i Alkazaru w jeden dzień nie byłoby w planie.

Mogą się przydać: Hotele w pobliżu pałacu Alkazar w Sewilli

 • Agregator taksówek i transferów, w którym możesz określić cenę za przejazd, która jest dla Ciebie wygodna: GetTransfer
 • Wynajem samochodu w Hiszpanii: Discovercars, Economybookings oraz AutoEurope
 • Ubezpieczenie turystyczne dla podróżujących do Hiszpanii: Ektatraveling
 • Bilety na prom, autobus, samolot, pociąg w Hiszpanii: 12go
 • Znajdź tanie hotele: Hotellook.pl
 • Agregator wyszukiwania biletów lotniczych: WayAway (+usługa cashback, dla tych, którzy dużo latają — WayAway+)
 • Znajdź przewodnika, wycieczki lub bilety do muzeum: GetYourGuide.pl

Lewa Brama

Obecnie, wejściem do pałacu Alkazar w Sewilli są tzw. Lewe Bramy. Kiedyś nazywano je Bramami Myśliwskimi (puerta de la montería). Bramy wykonane są w stylu Almohadów i pokryte płytkami z fabryki ceramicznej Mensaque, 1894.

Lewa Brama pałacu Alcazar
Lewa Brama pałacu Alcazar

Lewa Brama. Zawsze ogromna kolejka, więc przyjdzie ci trochę poczekać

Przekraczając arabskie mury z XII wieku, wchodzisz na dziedziniec del León. Po lewej stronie znajduje się Sala de la Justicia i seria trzech łuków w murze — pozostałości starożytnej twierdzy Almohadów, która była częścią systemu obronnego Alcazar.

Te otwory zostały wykonane po wybudowaniu pałacu króla Pedra. Dwa boczne łuki w kształcie podkowy są swoimi kopiami. Centralny łuk, który jest wyższy od bocznych, tworzy półkole z kamienia. Przejście prowadzi do Patio de la Montería.

Sala de la Justicia

Sala de la Justicia, zwana również, Salą Rady (sala de los Consejos). Była częścią wczesnego pałacu muzułmańskiego, gdzie zbierali się radcy wezyrów.

Sala to kwadratowa sala, której podłoga jest wykończona w stylu mudéjar, wykonanym w XIV wieku za panowania Alfonsa XI. Obok sali znajduje się dziedziniec — Patio del Yeso — jeden z niewielu zachowanych z okresu Almohadów.

Ma on prawie kwadratowy kształt z basenem pośrodku. Jedna ze stron jest ozdobiona arkadą.

Patio de la Montería

Nazwa dziedzińca pochodzi od myśliwych, którzy towarzyszyli królowi w jego polowaniach. Dziedziniec ma kształt trapezu. Po prawej stronie znajduje się korytarz, podzielony arkadami i marmurowymi kolumnami toskańskiego porządku oraz, w górnej i dolnej części, jońskiego porządku.

Z prawej strony prowadzi do Cuarto del Almirante. Schody prowadzą do Palacio Alto, gdzie znajduje się obraz przedstawiający Dziewicę Maryję autorstwa Juana de Roelasa.

Po lewej stronie dziedzińca znajduje się kaplica, Sala de Carlos V i Patio del Crucero oraz Pałac Gotycki (palacio gótico), częściowo przebudowany w XVIII wieku, zbudowany na bazie wcześniejszego pałacu gotyckiego, z którego zachowały się tylko Baños de María de Padilla.

Cuarto del Almirante

Cuarto del Almirante znajduje się na parterze Patio de la Montería. Po odkryciu Ameryki królowa Izabela w 1503 roku postanowiła utworzyć Izbę Handlową Indii (Casa de Contratación de Indias) — instytucję odpowiedzialną za regulację stosunków z Ameryką Północną i Południową, zajmującą się, między innymi, sądowymi sprawami między kupcami.

Dla umieszczenia tej instytucji wybrano Sewillę, a konkretnie — salę w pałacu Alcazar (Sala del Almirante del Alcázar). To, co teraz pozostało z dawnej Izby Handlowej, to tylko część tego, co stanowiło zespół budynków, oddanych lub zbudowanych dla niej.

Do tego należał również, Patio de la Montería, którego główna fasada wychodzi na Plaza de la Contratación.

Sala del Almirante w pałacu Alcazar

To tutaj królowa Izabela postanowiła utworzyć Izbę Handlową Indii

W 1717 roku Izba Handlowa przeniosła się do miasta Kadyks. Od 1793 roku to, co pozostało z Casa de Contratación, zostało włączone do zespołu pałacowego Alcazar w Sewilli.

Pałac Mudéjar lub Pałac Pedra I

Pałac został zbudowany z inicjatywy króla Pedra I w latach 1356-1366. Nad budową pracowali mistrzowie z Toledo, Grenady i samej Sewilli. Zgodnie z badaniami archeologicznymi, pałac został zbudowany od podstaw w miejscu, gdzie kiedyś stały inne budynki.

Pałac Pedra I w pałacu Alcazar

Osobisty pałac króla Piotra I

To był osobisty pałac króla Pedra I, w przeciwieństwie do bardziej formalnego gotyckiego pałacu, zbudowanego przez Alfonsa X. Przechadzając się po galeriach i salach pałacu, ozdobionych piękną kafelkową posadzką i stropem w stylu mudéjar, dotrzesz do Patio de las Doncellas — arcydzieła andaluzyjskiej sztuki mauryskiej.

Przechodząc przez nie, dotrzesz do królewskiej sypialni (Alcoba Real), przejdziesz przez salę ambasadorów (salón de embajadores) i trafić do salonu Karola V. Na górnym piętrze pałacu znajdują się królewskie apartamenty, odnowione w XVIII wieku.

Gotycki pałac

Nadzorował budowę pałacu Alfons X. Budowa rozpoczęła się w 1254 roku. Pałac służył jako sąd. Wejście do pałacu — od strony patio del Crucero, a także z Patio de las Doncellas.

Gotycki pałac Alcazaru w Sewilli ucierpiał w wyniku trzęsienia ziemi w 1755 roku, w wyniku czego w trakcie prac rekonstrukcyjnych dodano barokowe elementy architektoniczne. Fasadę pałacu wykonał Sebastian Van der Borcht.

Znajdują się tutaj:

 1. Sala tapiserii lub Salón de Tapices, została przebudowana po trzęsieniu ziemi w 1755 roku. Ta niewielka sala ozdobiona jest tapiseriami, przedstawiającymi zdobycie Tunezji w 1535 roku przez króla Karola. Tkaniny są flamandzkiego pochodzenia i zostały utkane przez Franciszka i Korneliusza Van de Gotte.
Komnata gobelinów w pałacu gotyckim

Komnata gobelinów w pałacu gotyckim

Oryginalne gobeliny, będące dziedzictwem narodowym, są teraz częścią kolekcji Królewskiego Pałacu w Madrycie.

 1. Los Baños de Doña María de Padilla (Łaźnie Pani Marii de Padilla) — to cysterny do zbierania deszczówki pod Patio del Crucero. Zostały nazwane na cześć Marii de Padilla, kochanki Pedra Okrutnego.
Łaźnie Pani Marii w pałacu Alkazar

Zbiorniki na deszczówkę Marii de Padilla

Ogrody Alkazar

Jedno z najbardziej malowniczych miejsc kompleksu pałacowego. Na ogromnym obszarze parku czekają:

 • egzotyczne drzewa i labirynty starannie przyciętych krzewów;
 • małe stawy i przytulne altanki;
 • delikatne fontanny z pitną wodą;
 • imponujące widoki, na tle których zrobicie idealne zdjęcia.

 

Po zwiedzeniu pałacu spacerujcie po ogrodach. Nie spieszcie się, poświęćcie na spacer przynajmniej godzinę. Obserwujcie artystów. Podziwiajcie pomarańcze i pawie. Zajrzyjcie w najbardziej oddalone zakamarki. 

Architektura ogrodowo-parkowa Alkazaru jest kolejnym jaskrawym przykładem harmonijnego połączenia kultury arabskiej i europejskiej.

Ogrody Alkazar
Ogrody Alkazar

Ogrody Alkazar

Dla Arabów ogrody miały ogromne znaczenie, uważano je za przedsionek raju, do którego trafiali muzułmańscy sprawiedliwi po śmierci. Faktycznie, ogrody Alkazaru przypominają raj: wiele altan, kanałów i fontann, cienie drzew, pawie spacerujące między kwiatami.

Ogrody otacza dwupoziomowa kamienna galeria. We wszystkich pałacach Al-Andalusa były ogrody z drzewami owocowymi i pachnącymi kwiatami. Ogrody służyły do uprawy warzyw i owoców dla mieszkańców pałacu, a także pełniły funkcję estetyczną. Zawsze obecna była woda w postaci nawadniających kanałów, stawów i basenów.

Zwróć szczególną uwagę na Estanque de Mercurio. Staw Merkurego — wspaniała fontanna z sztucznym wodospadem, który spływa z dachu pałacu.

Ogrody Alkazaru
Ogrody Alkazaru
Ogrody Alkazaru
Ogrody Alkazaru

I jeszcze trochę zdjęć tych wspaniałych ogrodów

Apeadero

To szeroki korytarz, przechodzący przez Alkazar w Sewilli. Fasada to Patio de Banderas autorstwa architekta Vermondo Resta, wykonana przez rzeźbiarza kamienia Diego Carballo. Na końcu znajduje się herb Filipa V.

Apeadero w pałacu Alkazar

Apeadero — szeroki korytarz, przechodzący przez cały pałac Alkazar

Dziedziniec Dziewic (Patio de las Doncellas)

Nazwa Patio oznacza «dziedziniec dziewic»: według legendy maurowie żądali co roku 100 dziewic jako daniny od chrześcijańskich królestw w Hiszpanii.

Dolny poziom dziedzińca został zbudowany przez króla Piotra I Kastylijskiego (1334 — 1369) i zawiera podpis Piotra jako «sułtana». Z boku dziedzińca znajduje się szereg okazałych sal.

W centrum znajduje się duży basen z pływającym ogrodem po obu stronach. Przez wiele lat dziedziniec był w całości wybrukowany marmurem z fontanną w centrum. Jednakże, jak wykazały badania historyczne, ogrody i basen były częścią pierwotnego projektu, więc zostały one odtworzone.

Dziedziniec Dziewic w Pałacu Alkazar
Dziedziniec Dziewic w Pałacu Alkazar

Patio de las Doncellas. Nazwa Patio oznacza «dziedziniec dziewic»: według legendy maurowie żądali co roku 100 dziewic jako daniny od chrześcijańskich królestw w Hiszpanii

Jednakże, niedługo po renowacji dziedziniec tymczasowo ponownie wybrukowano marmurem na życzenie reżysera Ridleya Scotta. Scott wykorzystał wybrukowany dziedziniec do nakręcenia dworu Króla Jerozolimy do swojego filmu «Królestwo Niebieskie».

Górny poziom patio został dodany w czasach panowania Karola V z dynastii Habsburgów (1500 — 1558). Ta część została zaprojektowana przez Luisa de Vegę w stylu włoskiego renesansu, chociaż w wykończeniu zawiera elementy zarówno stylu renesansu, jak i stylu Mudéjar. Budowa tej części trwała w latach 1540 — 1572.

Dom Handlu

Casa de Contratación (Dom Handlu) znajduje się obok la Monteria. Został zbudowany w 1503 roku przez katolickich królów (królowa Izabela I Kastylijska (1451 — 1504) i król Ferdynand II Aragoński (1452 — 1516), których małżeństwo w 1469 roku stanowiło podstawę zjednoczenia królestw Kastylii, Leónu i Aragonii — początku dzisiejszej Hiszpanii.

„Casa” zawiera także kaplicę, w której Krzysztof Kolumb spotkał się z Ferdynandem i Izabelą po swojej drugiej podróży. W kaplicy znajduje się „Święta Dziewica Maryja, patronka żeglarzy” — jedno z pierwszych obrazów, przedstawiających Indian i jedno z najwcześniejszych przedstawień Kolumba.

Dom Handlu w Pałacu Alkazar

To tutaj Krzysztof Kolumb spotkał się z Ferdynandem i Izabelą po swojej drugiej podróży

Dziedziniec Lalkowy

Piękne i eleganckie miejsce, ozdobione wyrafinowanym ornamentem. Nazwa dziedzińca, znajdującego się obok królewskich komnat, pochodzi od dwóch małych lalek ozdabiających arkadę.

Dziedziniec Lalek

Dziedziniec Lalek

Lalkowy dziedziniec został nazwany tak ze względu na kukiełkowe główki, ozdabiające bramę dziedzińca. W dziedzińcu wykorzystano kolumny i kapitele z okresu rzymskiego i czasów kalifatu islamskiego. W XIX wieku z Alhambry w Grenadzie przywieziono rzeźbione panele sztukatorskie.

Gipsowy dziedziniec (Patio del Yeso)

Jedno z niewielu miejsc, zachowanych z czasów panowania Almohadów. W centralnej części znajduje się basen, a po jednej ze stron kwadratowej przestrzeni zobaczysz uroczą arkadę.

Dziedziniec Gipsowy w pałacu Alkazar
Dziedziniec Gipsowy w pałacu Alkazar

Dziedziniec Gipsowy w pałacu Alkazar

I jeszcze kilka ciekawostek o pałacu Alkazar w Sewilli

 1. Alkazar w Sewilli, pałac zbudowany w stylu mauretańskim, stał się podczas kręcenia «Gry o tron» rezydencją rodziny Martell.
Gra o Tron w pałacu Alkazar

Kiedy odwiedzasz miejsca, gdzie kręcono Grę o Tron, czasem nawet nie wierzysz własnym oczom. Ale, na pewno, warto! (scena z serialu «Gra o tron»)

Najbarwniejszy członek tej dynastii był Oberyn Martell, który został brutalnie zamordowany w 4 sezonie. Po tym wydarzeniu, jego urocze córki knuły zemstę w otoczeniu wspaniałych ogrodów właśnie w Alkazarze w Sewilli.

 1. Piotr I, któremu zamek zawdzięcza swój rozkwit, był skłonny do egzekucji. Okrutny wobec wrogów, nie oszczędzał nawet swoich bliskich — żony i własnego brata.
 1. Fasada budynku została zbudowana za pomocą muzułmańskiego władcy Muhammada V, który wysłał mistrzów w zamian za pomoc wojskową dla Piotra. W rezultacie, nad jednym z głównych budynków katolickiej relikwii widnieje arabski napis: «Nie ma zwycięzcy poza Allahem».
 1. Znajdujący się w kompleksie Sala de Audiencias odwiedzali kiedyś Krzysztof Kolumb i Ferdynand Magellan. Ponadto w lokalnej kaplicy przechowywany jest obraz Matki Boskiej — patronki wszystkich żeglarzy.
Podobał Ci się artykuł? Podziel się nim z przyjaciółmi:
Facebook
Twitter
Pinterest
WhatsApp

PRZYDATNE USŁUGI W JĘZYKU POLSKIM, Z KTÓRYCH REGULARNIE KORZYSTAM PODCZAS MOICH PODRÓŻY

 • Znajdź przewodnika, wycieczki lub bilety do muzeum: GetYourGuide.pl
 • Znajdź tanie hotele: Hotellook.pl
 • Wynajem samochodu w Hiszpanii: Discovercars, Economybookings oraz AutoEurope
 • Ubezpieczenie turystyczne dla podróżujących do Hiszpanii: Ektatraveling
 • Agregator taksówek i transferów, w którym możesz określić cenę za przejazd, która jest dla Ciebie wygodna: GetTransfer
 • Bilety na prom, autobus, samolot, pociąg w Hiszpanii 12go
 • Agregator wyszukiwania biletów lotniczych: WayAway (+usługa cashback, dla tych, którzy dużo latają — WayAway+)

O AUTORZE

Dobrze widzieć Cię na mojej stronie!

Mam nadzieję, że informacje, którymi się tu dzielę, przydadzą się Wam, bo uwielbiam nie tylko podróżować, ale także dzielić się własnymi doświadczeniami i odkryciami.

Wład Rozhkov

marketingowiec, podróżnik