Przewodnik turystyczny po HiszpaniiPrzydatne informacje dla osób, planujących podróż do Hiszpanii → Wynajem samochodu na Teneryfie: gdzie wynająć samochód, ceny wynajmu samochodów, сo jest potrzebne do wypożyczenia samochodu, ubezpieczenie, ceny benzyny, parkowanie

Wynajem samochodu na Teneryfie: gdzie wynająć samochód, ceny wynajmu samochodów, сo jest potrzebne do wypożyczenia samochodu, ubezpieczenie, ceny benzyny, parkowanie

W każdym kraju wynajmuję samochód. Połączenie podróży samolotem z wynajętym samochodem jest optymalne. Zapewnia większą swobodę, skraca czas podróży i zwiększa czas na relaks. Ponadto, nie zawsze można szybko dotrzeć autobusem do interesujących miejsc, nawet na tak rozwiniętej pod względem transportu wyspie jak Teneryfa.

Dzisiaj chciałbym podzielić się moim doświadczeniem wynajmu samochodu na wyspie Teneryfa i innych Wyspach Kanaryjskich. Omówię szczegóły wynajmu auta, opowiem o moich doświadczeniach, recenzję, ceny wynajmu samochodu. Dodatkowo, wspomnę o specyfice prowadzenia auta na Teneryfie, drogach i parkowaniu.

Spis treści

Gdzie wypożyczyć auto na Teneryfie

Najlepiej wynająć samochód prosto na lotnisku. Na Teneryfie znajdują się 2 lotniska: Aeropuerto de Tenerife Sur i Aeropuerto de Tenerife Norte. Międzynarodowe loty zazwyczaj docierają do południowego lotniska (TFS).

Wskazówka: Jeśli planujesz podróż na inny wyspę, prawdopodobnie będziesz leciał z Północnego Lotniska na Teneryfie. Wynajmij samochód na Południowym lotnisku, a zwróć go na Północnym. Zaoszczędzisz w ten sposób 110 euro na taksówce.

Czytaj także: Wynajem samochodu w Hiszpanii: jakie są sposoby, ceny, ubezpieczenie, zasady lokalnych firm, zasady ruchu drogowego, plusy, minusy i porady

Wynajęty samochód na Teneryfie

Samochód zaparkowany na placu z widokiem na górę Teide

Wynajem samochodów na międzynarodowym lotnisku Teneryfa Północna - Aeropuerto de Tenerife Norte

Na północy wyspy znajduje się Międzynarodowy Port Lotniczy Tenerife Północny — Aeropuerto de Tenerife Norte, znany również, jako Aeropuerto Los Rodeos, kod IATA — TFN. Z lotniska odlatują międzynarodowe linie lotnicze: Iberia, Air Europa, Air Nostrum, Finnair, Norwegian Air, Ryanair, Vueling, a także lokalne linie lotnicze z Wysp Kanaryjskich: Binter Canarias, Canary Fly.

W Północnym porcie lotniczym biura wypożyczalni samochodów znajdują się tuż przy taśmach bagażowych. Okienka biur są przelotowe, więc samochód można odebrać już po opuszczeniu strefy odbioru bagażu.

Biura wypożyczalni samochodów na północnym lotnisku na Teneryfie

Biura wypożyczalni samochodów na północnym lotnisku na Teneryfie

Na parkingu wynajmu samochodów znajduje się na ulicy. Musisz podążać za wskaźnikami, prowadzącymi na wyjście z lotniska, przejść przez małą ulicę, którą kursuje transport publiczny i taksówki, a natychmiast znajdziesz się na parkingu samochodów do wynajęcia. 

Obok miejsc wiszą jaskrawe tabliczki z logo i nazwą wypożyczalni, a na kopercie z kluczami i umową znajdziesz numer miejsca, na którym znajdziesz swój samochód.

Zatankowanie wynajętego samochodu na Północnym Lotnisku na Teneryfie będzie możliwe dopiero po przejechaniu 3 km, jeśli kierujesz się w stronę Santa Cruz de Tenerife lub na południe wyspy. 

Jednak, dojazd do tej stacji BP nie jest zbyt wygodny, trzeba wcześniej zjechać na drogę równoległą, jeśli poziom paliwa nie jest krytyczny, lepiej poczekać do zjazdu na TF-1 — następna okazja do zatankowania pojawi się po 25 km, za miastem Candelaria.

Wynajem samochodu na lotnisku Teneryfa Południowa - Aeropuerto Tenerife Sur Reina Sofia

Na południu wyspy znajduje się międzynarodowy Port Lotniczy Tenerife Sur Reina Sofia, o kodzie IATA — TFS. Dzisiaj do portu lotniczego na południu lądują praktycznie wszystkie linie lotnicze, obsługujące połączenia lotnicze z Teneryfą. 

Jeśli przyleciałeś na Teneryfę europejskim lotem, biura wypożyczalni samochodów znajdziesz w tej samej hali, co taśmy do odbioru bagażu.

Jeśli przyleciałeś lotem nieeuropejskim, bagaż będziesz odbierać na parterze, w takim przypadku musisz przejść na 1 piętro (schodami ruchomymi lub zwykłymi schodami) i, nie wychodząc na zewnątrz przez podwójne szklane drzwi, wejść z powrotem do budynku lotniska przez sąsiednie drzwi, tutaj znajdziesz okienka biur wypożyczalni samochodów.

Biura wypożyczalni samochodów na południowym lotnisku Teneryfie

Biura wypożyczalni samochodów na południowym lotnisku Teneryfie

Po otrzymaniu dokumentów i kluczy do samochodu, opuszczasz budynek lotniska, idąc prosto przez zielone przejście dla pieszych, przechodzisz kilka małych ulic przeznaczonych dla transportu publicznego i znajdujesz się na parkingu samochodów do wynajęcia.

Parking na lotnisku Tenerife Sur jest znacznie większy niż na lotnisku Tenerife Norte, ale są tam również kolorowe znaki wskazujące wypożyczalnie, zwykle z długim rzędem miejsc dla każdej z nich. 

Tutaj znajdują się również biura, gdzie możesz zadać pytania i odebrać foteliki dziecięce, jeśli są Ci potrzebne. Klucze do samochodu należy zwrócić w tych samych biurach ulicznych po zwróceniu pojazdu.

Możesz zatankować wynajęty samochód na południowym lotnisku praktycznie od razu po wyjeździe z parkingu lub na autostradzie kilka kilometrów dalej, jeśli zmierzasz w kierunku Las Américas.

Moje wskazówki dotyczące wynajmu samochodu na Teneryfie

 • Dokładnie przeczytaj umowę, przetłumacz ją w domu za pomocą Google Translate.
 • W niektórych firmach na Teneryfie nie jest wymagana karta kredytowa!
 • Musisz mieć ukończone 23 lata.
 • Posiadaj, co najmniej, 2-letnie doświadczenie w prowadzeniu samochodu.
 • Nie wolno jeździć po drogach gruntowych, ponieważ nie są one objęte ubezpieczeniem.
 • Najczęściej dno, szyby, sprzęgło, opony, felgi, zgubione klucze nie są objęte pełnym ubezpieczeniem (SCDW).

 

Na Wyspach Kanaryjskich wiele mniejszych firm jest skłonnych do wynajmu bez karty kredytowej, sprawdź w każdym konkretnym przypadku.

Może się przydać: w Hiszpanii, w tym na Teneryfie, podczas wszystkich naszych podróży, wynajmowaliśmy samochód w DiscoverCars. Aby upewnić się, że znalezione ceny i warunki są najbardziej odpowiednie, sprawdzaliśmy je ponownie na EconomyBookings i AutoEurope.

W zasadzie, jest to standardowa lista portali wynajmu samochodów, która pozwoliła nam znaleźć pojazd do wynajęcia, praktycznie we wszystkich krajach, w których mieliśmy taką potrzebę.

Co jest potrzebne do wypożyczenia samochodu w Tenerife

Wynajem samochodu na Teneryfie jest jeszcze łatwiejszy niż kupienie biletu na samolot.

Mogę napisać obszerny artykuł zawierający niezrozumiałe szczegóły i zbędne detale. Jednak, nie zrobię tego.

Dlatego, też do wynajęcia samochodu na Teneryfie potrzebne są tylko trzy rzeczy:

 • standardowe uprawnienia;
 • karta płatnicza Visa/Mastercard;
 • gotówka lub limit kredytowy;
 • twoja wola.
Samochody na parkingu wypożyczalni samochodów na Teneryfie

Samochody na parkingu wypożyczalni

 • Agregator taksówek i transferów, w którym możesz określić cenę za przejazd, która jest dla Ciebie wygodna: GetTransfer
 • Wynajem samochodu w Hiszpanii: Discovercars, Economybookings oraz AutoEurope
 • Ubezpieczenie turystyczne dla podróżujących do Hiszpanii: Ektatraveling
 • Bilety na prom, autobus, samolot, pociąg w Hiszpanii: 12go
 • Znajdź tanie hotele: Hotellook.pl
 • Agregator wyszukiwania biletów lotniczych: WayAway (+usługa cashback, dla tych, którzy dużo latają — WayAway+)
 • Znajdź przewodnika, wycieczki lub bilety do muzeum: GetYourGuide.pl

Rodzaje ubezpieczeń podczas wynajmu samochodu na Teneryfie

 • CDW — zazwyczaj w standardowej opłacie za wynajem samochodu zawarta jest ubezpieczenie z franczyzą.
 • Franczyza — to kwota, którą musisz pokryć w przypadku uszkodzenia samochodu. Na przykład, franczyza wynosi 300 euro. W przypadku szkody w wysokości 200 euro, zapłacisz 200 euro. Gdy szkoda wynosi 2000 euro, płacisz 300 euro w ramach franczyzy.
 • SCDW — pełne ubezpieczenie bez franczyzy. Nie ryzykujesz prawie nic poza silnikiem i podwoziem.
Wąskie górskie drogi na Teneryfie

Wąskie górskie drogi na Teneryfie

Czy warto wykupić pełne ubezpieczenie na Teneryfie

Często decyduję się na brak pełnego ubezpieczenia, szczególnie w krajach Unii Europejskiej, a zwłaszcza w Hiszpanii — kraju, w którym moim zdaniem jeżdżą najlepsi i najbardziej ostrożni kierowcy w Europie.

W przypadku Teneryfy firmy wynajmujące samochody, rozwiązały problem ubezpieczenia za nas. Jest ono już wliczone w cenę wynajmu.

Biorąc pod uwagę, że górskie drogi na Teneryfie bywają dość wąskie i kręte, drobne zadrapania są możliwe — dlatego lepiej wziąć pełne ubezpieczenie i nie martwić się o najgorsze. Zaufaj osobie, która miała ponad 100 wynajęć samochodów w ciągu ponad 10 lat podróży.

Przydatna wskazówka: z Discovercars możesz uzyskać pełne ubezpieczenie (z udziałem własnym) i zabezpieczyć się przed wszystkimi kłopotami na drodze, do 3000 euro. Wewnątrz karty samochodu radzę pozostawić dodatkową opcję «Pełna Ochrona» ustawioną «domyślnie». Tak, koszt samochodu wzrośnie o 6,36 euro dziennie (cena takiego ubezpieczenia na tym portalu jest taka sama dla wszystkich klas samochodów).

Pełna ochrona na Discovercars

Warunki pełnej ochrony na Discovercars

Ile kosztuje wynajem samochodu na Teneryfie

Naturalnie, cena zależy od klasy samochodu. Staram się unikać najtańszej opcji. Reszta zależy od budżetu.

Nigdy nie wynajmuję samochodów od tanich wypożyczalni typu Gold Star. Za niską ceną wynajmu kryje się wysoka cena pełnego ubezpieczenia i bardzo wymagający menedżerowie. W sumie, to pańska sprawa, ja staram się ich unikać.

Cena zależy również, od liczby dni wynajmu. Im więcej dni, tym niższa cena za dzień wynajmu.

Ile kosztuje wynajem auta typu Ford Focus lub Fiat 500 na Teneryfie na tydzień i więcej? Mój Fiat 500x kosztował 22 euro za dzień z pełnym ubezpieczeniem.

Średnie ceny wynajmu samochodów na Teneryfie

Średnie ceny wynajmu samochodów na Teneryfie w 2024 r. według portalu DiscoverCars

Dlatego, jako punkt odniesienia bierzemy aktualne ceny z witryn firm, gdzie już wielokrotnie wynajmowaliśmy pojazdy:

 1. System rezerwacji samochodów online: AutoEurope, które jednocześnie wyszukuje auta i porównuje ceny w kilku lokalnych firmach wynajmu;
 2. Duże międzynarodowe usługi rezerwacji samochodów online na całym świecie: DiscoverCars i EconomyBookings (aby jak najbardziej obiektywnie oszacować koszt wynajmu auta na Teneryfie na wymagane daty, przy określonych warunkach).

I nawet w takim przypadku musimy zrozumieć, że teraz te ceny są aktualne, a pojutrze mogą się zmienić. Dlatego, jeśli na razie wszystko nam odpowiada, staramy się ustalić bieżącą cenę, rezerwując pojazd przez internet (na szczęście, nie wszystkie firmy wymagają teraz wpłacenia pełnej przedpłaty — można zapłacić od razu 20%, a resztę po przyjeździe na Teneryfę).

W takim przypadku, cena wynajmu już się nie zmieni podczas naszej nadchodzącej podróży.

Ruch drogowy na Teneryfie

Ruch drogowy na Teneryfie

Polityka paliwowa w wypożyczalniach samochodów na Teneryfie

Różne firmy stosują różne polityki dotyczące tankowania. Dla tych, którzy nie wiedzą, wyjaśnię. Samochód otrzymujesz z pełnym bakiem, z pustym bakiem (tylko dojazd do stacji benzynowej) i zwracasz z taką samą ilością paliwa.

Osobiście mi to obojętne, ale wolę wypożyczać samochód z pełnym bakiem i zwracać go również, z pełnym. Tankuję przed oddaniem samochodu, około 10-20 km wcześniej, aby wskaźnik nie opadł o jedno oczko.

Przy odbiorze samochodu z pełnym bakiem, zostawiam depozyt za paliwo, który otrzymuję z powrotem przy oddawaniu samochodu (również, z pełnym bakiem). Jeśli oddaję samochód z pół baku, zwracają tylko połowę kosztów. Wszystko jest bardzo jasne i mi odpowiada.

Ile kosztuje benzyna na Teneryfie

Paliwo tutaj jest drogie, ale jest o prawie jedną czwartą tańsze niż na Półwyspie Iberyjskim. Średnia cena paliwa na wyspie wynosi 1,1 euro za litr benzyny o oktanowej liczbie 95.

Na różnych stacjach benzynowych można zauważyć różnice w cenach: czasami opłaca się przejechać do sąsiedniej stacji. Jest wiele stacji paliw na wyspie. Najdroższe benzyny są w centralnej części wyspy i w Los Gigantes.

Jeśli planujesz wycieczkę w góry, na wulkan Teide — zatankuj wcześniej. Na stacji paliw można kupić różne potrzebne drobiazgi, można tam także nabyć mapę wyspy. Wszędzie akceptowane są karty bankowe i ApplePay.

Jeśli zdecydujesz się zatankować na stacji samoobsługowej — najpierw zatankuj, a potem dokonaj płatności. Na większości stacji paliw obsłuży Cię pracownik stacji, po prostu powiedz ile euro chcesz zatankować lub Full — pełny bak.

Jaki samochód wynająć na Teneryfie

Preferencje są kwestią indywidualną. Należy pamiętać, że na Teneryfie jest wiele górskich dróg, a to właśnie w górach i za przełęczami znajdują się najciekawsze miejsca. Dlatego, jeśli łączna waga Państwa grupy przekracza 200 kg, nie ma sensu brać małych samochodów o niskiej mocy. Będziecie żałować. Wystarczy samochód średniej klasy, taki jak Ford Focus, Fiat 500x lub coś podobnego.

Tym razem wypożyczyłem Fiata 500x na Teneryfie i małego Opla Corsę na Gran Canarii. Obie samochody świetnie radziły sobie z górskimi przełęczami, Fiat był nowy, miał tylko kilka tysięcy kilometrów przebiegu. Opel był trochę starszy, ale w doskonałym stanie. Mieliśmy wystarczająco dużo miejsca dla dwóch osób, chociaż Fiat 500X był wygodniejszy, ale równie żarłoczny. Należy wziąć to pod uwagę.

Jeśli liczy się budżet, warto wybrać tanią Opla Corsę, która zużywa zaledwie 5-6 litrów paliwa na setkę nawet w górach.

SUV-y na Teneryfie NIE są konieczne, chyba że po prostu lubisz terenówki.

Parkingi na Teneryfie

Na Teneryfie wszystkie miejskie parkingi były bezpłatne. Istniało wiele parkingów, zawsze było miejsce, chociaż w popularnych miastach, takich jak Los Cristianos lub Las Americas, trzeba było zostawić samochód w odległości 10-15 minut spacerem od morza.

Płatne parkingi również istnieją, korzystaliśmy z nich tylko raz, gdy zostawiliśmy samochód w marinie — 1,50 euro.

Natomiast, na Gran Canarii większość parkingów jest płatna — nawet do 6 euro za dobę.

Samochodu nie ma tam, gdzie go zostawiłeś - co teraz zrobić?

Kradzieże samochodów na Teneryfie są rzadkością, pponieważ nie ma tam gdzie wywieźć samochodu, dlatego logiczne jest szukanie swojego samochodu na parkingu policyjnym — Deposito municipal. Numer telefonu Deposito poda wam wypożyczalnia samochodów, ale można też wziąć taksówkę: praktycznie wszyscy kierowcy na wyspie wiedzą, gdzie turysta powinien szukać odholowanego pojazdu.

Opłata za odzyskanie pojazdu różni się w różnych gminach i może wynosić nawet 100 euro. Aby uniknąć odholowania swojego samochodu, nie należy parkować na miejscach zakazanych, nawet jeśli już tam stoją inne pojazdy — mogą to być taksówki lub pojazdy służbowe.

Zakaz parkowania oznacza się standardowym znakiem «zakaz parkowania» oraz jedną lub dwiema żółtymi liniami wzdłuż chodnika. Jeśli brakuje takich oznaczeń lub jest biała linia, można tam zaparkować samochód.

Na Teneryfie nie ma płatnych naziemnych parkingów, są tylko podziemne parkingi z szlabanem i automatami do płatności. Można być pewnym, że albo parkowanie wzdłuż drogi jest zabronione, albo jest darmowe. Wiele hoteli bezpłatnie udostępnia miejsca parkingowe dla swoich gości.

Może się przydać: Hotele z własnym parkingiem na Teneryfie

Bezpłatny parking naziemny na Teneryfie

Bezpłatny parking naziemny na Teneryfie

Drogi na Teneryfie

Wszystkie drogi są bezpłatne. Z wyjątkiem niewielkiego odcinka od Los Gigantes na północ do Puerto de la Cruz, wokół wyspy biegnie luksusowa autostrada.

Pozostałe drogi są wysokiej lub bardzo przyzwoitej jakości, włącznie z lokalnymi, do odległych wiosek. Śmiało wybierajcie dowolną miejscowość czy atrakcję i ruszajcie w drogę.

Najtrudniejsza i najpiękniejsza droga prowadzi do wioski Masca. Mnóstwo serpentyn, ostrych zakrętów i zwężek do jednego pasa. Ale piękniiiiie! Po prostu zaplanujcie wycieczkę do wioski Masca wcześnie rano i nie będzie problemu.

Jedna z najpiękniejszych dróg prowadzi na wulkan Teide. Jest dość łatwa do jazdy, ale widoki są bajeczne. Mi droga bardziej się podobała niż sam wulkan.

Koniecznie przejedźcie się po Parku Narodowym Anaga. Stamtąd łatwo dostać się z stolicy Teneryfy — Santa Cruz, w mniej niż 30 minut. Tam czekają przepiękne widoki i nieskończona ilość punktów widokowych.

Wąskie górskie drogi na Teneryfie

Wąskie górskie drogi na Teneryfie

Krótkie podsumowanie i opinia na temat wynajmu samochodu na Teneryfie

Podróżowanie po Teneryfie samochodem to konieczność, jeśli celem jest nie tylko plażowanie. Pominięcie okazji do zobaczenia więcej piękna jest przestępstwem wobec samego siebie.

Wynajem samochodu jest łatwy od razu po przylocie na lotnisko lub w jednym z biur wypożyczalni. Zazwyczaj, istnieje opcja dostarczenia pojazdu pod wskazany adres, za dodatkową opłatą oczywiście.

Można wziąć samochód i podróżować po Wyspach Kanaryjskich, między wyspami kursują promy. Jednak, o wiele korzystniej jest zwrócić samochód i ponownie wypożyczyć na następnej wyspie.

Ceny wynajmu samochodów na Wyspach Kanaryjskich należą do najniższych w Europie. Wypożyczenie samochodu tutaj jest tańsze niż w kontynentalnej Europie, na przykład w Hiszpanii, we Włoszech czy we Francji.

Skały przy drodze na Teneryfie

Podczas podróży po wyspie Teneryfa można podziwiać skały wzdłuż drogi

Podobał Ci się artykuł? Podziel się nim z przyjaciółmi:
Facebook
Twitter
Pinterest
WhatsApp

PRZYDATNE USŁUGI W JĘZYKU POLSKIM, Z KTÓRYCH REGULARNIE KORZYSTAM PODCZAS MOICH PODRÓŻY

 • Znajdź przewodnika, wycieczki lub bilety do muzeum: GetYourGuide.pl
 • Znajdź tanie hotele: Hotellook.pl
 • Wynajem samochodu w Hiszpanii: Discovercars, Economybookings oraz AutoEurope
 • Ubezpieczenie turystyczne dla podróżujących do Hiszpanii: Ektatraveling
 • Agregator taksówek i transferów, w którym możesz określić cenę za przejazd, która jest dla Ciebie wygodna: GetTransfer
 • Bilety na prom, autobus, samolot, pociąg w Hiszpanii 12go
 • Agregator wyszukiwania biletów lotniczych: WayAway (+usługa cashback, dla tych, którzy dużo latają — WayAway+)

O AUTORZE

Dobrze widzieć Cię na mojej stronie!

Mam nadzieję, że informacje, którymi się tu dzielę, przydadzą się Wam, bo uwielbiam nie tylko podróżować, ale także dzielić się własnymi doświadczeniami i odkryciami.

Wład Rozhkov

marketingowiec, podróżnik

WAKACJE, TURYSTYKA, INFORMACJA