Przewodnik turystyczny po HiszpaniiZabytki naturalne i historyczne w Hiszpanii → Park Narodowy Teide: gdzie się znajduje i jak tam dotrzeć, dostępne wycieczki, atrakcje do zobaczenia, szlaki piesze w parku, praktyczne wskazówki dla turystów

Park Narodowy Teide: gdzie się znajduje i jak tam dotrzeć, dostępne wycieczki, atrakcje do zobaczenia, szlaki piesze w parku, praktyczne wskazówki dla turystów

Prawdopodobnie nie ma turystów, którzy odpoczywają na Teneryfie i nie odwiedzają Parku Narodowego Teide. Główna atrakcja wyspy przyciąga podróżnych z całego świata nie tylko swoją unikalną florą i fauną. 

Symboliczną wizytówką parku narodowego jest czynny wulkan Teide, którego wysokość przekracza 3500 metrów. Wspinaczka na niego jest bez wątpienia uważana za obowiązkowy rytuał podczas wizyty na Teneryfie. Podczas wędrówki na wulkan można jednocześnie podziwiać wszystkie piękno Parku Narodowego Teide.

W dzisiejszym artykule opowiem o wizycie w Parku Narodowym Teide, jak się tam dostać, co ciekawego można zobaczyć, jaką wycieczkę wybrać i inne przydatne informacje dla tych, którzy chcą odwiedzić to miejsce.

Spis treści

Teide: najwyższy punkt w Hiszpanii i Park Narodowy w centralnej części Teneryfy

Park Narodowy Teide jest jedną z głównych atrakcji Teneryfy. W 2007 roku został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w kategorii «Dziedzictwo Przyrodnicze». Ponadto, otrzymał europejski dyplom Rady Europy i jest częścią sieci parków przyrodniczych 2000. Zyskał takie uznanie dzięki wielu czynnikom:

 1. Między innymi zawiera najpełniejszą kolekcję roślin z górnego poziomu śródziemnomorskiego.
 2. Ponadto, jest jednym z najbardziej wyrazistych przejawów wulkanizmu na świecie i zdecydowanie, najbardziej znanym miejscem na Wyspach Kanaryjskich.

 

Park Narodowy Teide to doskonałe miejsce do poznania unikalnych cech aktywności wulkanicznej. Ten ogromny amfiteatr o średnicy 15 kilometrów, położony w centrum wyspy Teneryfa, powstał w wyniku licznych erupcji.

Co zaskakujące, to ogromne pole lawowe, którego większość znajduje się na wysokości ponad 2000 metrów, ma bogatą florę i faunę. Informacje o wszystkich bogactwach przyrody parku można uzyskać w dwóch centrach turystycznych oraz na tablicach informacyjnych. 

Park posiada cztery wejścia i kilka dróg, po których można poruszać się własnym lub publicznym transportem. Dzięki różnorodności oferowanych usług Park Narodowy Teide jest idealnym miejscem na rodzinny wypoczynek.

Widok na wulkan Teide z miasta La Orotava
Widok z Teide, Teneryfa
Widok z Teide, Teneryfa

Widok na wulkan Teide z miasta La Orotava oraz widoki z Teide

Jak dostać się do Parku Narodowego Teide

Autobusem (guagua):

Jest tylko dwie linie autobusów: nr. 342 z południa i nr. 348 z północy, obsługujące przewozy pasażerskie do kolei linowej.

 • Z południowych kurortów: Playa de Las Americas, Costa Adeje, Los Cristianos na linii nr. 342 obsługiwanej przez firmę TITSA. Odjeżdża raz dziennie, ze stacji Costa Adeje o 09:15, ze stacji Los Cristianos o 09:30. Powrót o 15:40.
 • Z miasta Puerto de la Cruz o 09:15 na linii nr. 348 raz dziennie, powrót o 16:05.
La Orotava, Tenerife

Panoramiczny widok na miasto La Orotava — położone najbliżej wulkanu Teide

Samochodem:

 • Z północnej części wyspy można dojechać trasą TF-21 La Orotava — Granadilla de Abona lub trasą TF-24 La Laguna — El Portillo.
 • Z południowej części wyspy — trasą TF-21.
 • Jeśli jedziesz z zachodu, wybierz trasę TF-38 Boca Tauce — Chio.

 

Może się przydać: na mojej stronie jest obszerny artykuł o wynajmie samochodów w Hiszpanii, gdzie opisałem wszystkie niuanse tej usługi w kraju. Jeśli, tak jak ja, lubisz być niezależny od rozkładów jazdy i tras transportu publicznego podczas podróży, polecam poświęcić kilka minut i zapoznać się z nim.

Położenie Parku Narodowego Teide na mapie i trasy autostradowe do wejść parku z różnych części Teneryfy

Wycieczki do Parku Narodowym Teide

Jeśli jesteś miłośnikiem astronomii lub po prostu szukasz wyjątkowego doświadczenia, wycieczka na Teide jest po prostu niezbędna. Wyspa Teneryfa jest znana z niesamowitego piękna natury, w tym czystego nieba, co czyni ją idealnym miejscem do obserwacji gwiazd. 

Góra Teide, wulkan o wysokości 3718 metrów, jest najwyższym punktem Hiszpanii, z którego rozciąga się zapierający dech w piersiach widok na nocne niebo.

Będziesz odebrany z różnych miejsc spotkań w Costa Adeje, Playa de las Américas i Los Cristianos. Wycieczka zabierze cię w malowniczą podróż przez oszałamiające krajobrazy Teneryfy, gdzie będziesz świadkiem zachwycającej piękności przyrody wyspy.

Odkryj zróżnicowaną geografię i geologię Teneryfy podczas jednodniowej wycieczki po 4 różnych krajobrazach wokół najwyższej góry wyspy.

Po spotkaniu w hotelu udaj się do obiektu dziedzictwa narodowego — góry Teide i Parku Narodowego Teide. Podziwiaj ekscytujący widok na zachodnie wybrzeże wyspy. Przemierzaj lokalne wioski, takie jak Vilaflor, i podziwiaj wspaniałe lasy sosnowe, zanim udasz się na płaskowyż wulkanu.

Podziwiaj księżycowy krajobraz, który posłużył jako plan filmowy dla produkcji takich jak «Planeta Małp» i «Bitwa Tytanów».

Odkryj inną stronę Teneryfy podczas jednodniowej wycieczki z przewodnikiem z Playa de las Américas, w tym transfer z hotelu. Udaj się do popularnego Parku Narodowego El Teide i zobacz ślady poprzedniej aktywności wulkanicznej podczas wycieczki w terenowych samochodach z napędem na cztery koła.

Ciesz się podróżą do górskich wiosek i poznaj geografię tego regionu oraz jego mieszkańców. Zobacz Vilaflor, najwyżej położoną wioskę w Hiszpanii, oraz typowe wioski Masca.

Na każdym przystanku Twój przewodnik opowie Ci o miejscach, które odwiedzasz. Będzie także przerwa w restauracji, gdzie można coś przekąsić.

Weź udział w 3-godzinnym pieszym wycieczce z przewodnikiem po jednej lub kilku z 30 tras na górze Teide. Duże zróżnicowanie i poziomy trudności pozwalają odwiedzającym łatwo wybrać swoją idealną trasę za pomocą wskazówek przewodnika.

Trasy z najbardziej malowniczymi widokami prowadzą na szczyt góry Teide (3718 metrów), do których można dotrzeć z punktu startowego La Rambleta (dostęp kolejką linową), a następnie ścieżką nr. 10.

Najpopularniejszą trasą jest bez wątpienia, wspinaczka na szczyt wulkanu. Jednak, liczba osób, które mogą odwiedzić tę strefę Teide, jest ograniczona.

Otrzymasz oficjalnego przewodnika, który przygotuje cię do wędrówki i będzie ci towarzyszył w trakcie trasy, opowiadając o malowniczych krajobrazach naturalnych.

Może się przydać: zobacz wszystkie wycieczki w Parku Narodowym Teide pod tym linkiem

Co zobaczyć i czym się zająć w Parku Narodowym Teide

Do wspinaczki najlepiej jest użyć samochodu (łatwo go wynająć), choć doświadczeni turyści prawdopodobnie będą chcieli zdobyć wulkan pieszo. Istnieje dobrze utwardzona droga, którą można łatwo wjechać na wysokość ponad dwóch tysięcy metrów. 

Aby znaleźć doskonałą opcję wynajmu samochodu na Teneryfie, z uwzględnieniem relacji «cena/jakość», polecam skorzystać z trzech następujących usług porównywania ofert różnych wypożyczalni samochodów: DiscoverCars, EconomyBooking, AutoEurope.

Następnie można skorzystać z kolejki linowej i pokonać dodatkowy tysiąc metrów w górę. Kolej linowa działa przez cały rok, jednak zimą w złych warunkach pogodowych czasami jest zamykana, ze względów bezpieczeństwa.

Może się przydać: zobacz różne opcje wjazdu kolejką linową na wulkan Teide pod tym linkiem

Parking u podnóża Teide

Parkowanie może być tutaj problemem, ponieważ jest tak wielu ludzi, którzy chcą wspiąć się na szczyt

Wrażenie i zainteresowanie budzą tzw. bomby wulkaniczne, które można spotkać na terenie parku. Podczas erupcji były wyrzucane z krateru wulkanu. Mają one bardzo nietypowe wnętrze. 

Wewnątrz, pod zastygłą czarną skorupą, znajduje się błyszczące mineralne jądro o oliwkowym kolorze. Ten minerał nazywa się oliwinem i zalicza się go do półszlachetnych kamieni.

Nietypową i zapadającą w pamięć pamiątkę z historią sięgającą milionów lat można zabrać ze sobą z Teneryfy — rękodzieło lub biżuterię z oliwinu, którą można nabyć w jednym z licznych sklepów na wyspie.

Zresztą, Park Narodowy Teide dosłownie rozkwita w okresie od kwietnia do czerwca. W tych miesiącach wszystko wokół pachnie i rozwija się w różnorodnych kolorach.

Podróż kolejką linową w obie strony kosztuje 27 euro od osoby (dla dzieci do 14 lat — 13,50 euro).

Kolej linowa na Teide

Kolej linowa na Teide

Przy odpowiednim zezwoleniu można samodzielnie dotrzeć na sam szczyt wulkanu (po przejechaniu kolejką linową pozostaje około dwustu metrów), ale pamiętaj, że konieczne jest uzyskanie wcześniejszej zgody od administracji Parku Narodowego Teide. Zazwyczaj, jest ona wydawana wszystkim turystom po okazaniu paszportu, a przepustka jest wydawana bezpłatnie.

Bardzo popularne wśród turystów jest obserwowanie wschodu słońca na szczycie wulkanu Parku Narodowego Teide. W pobliżu końcowej stacji kolejki linowej znajduje się pensjonat, gdzie za 25 euro od osoby można przenocować w przyzwoitych warunkach. W tym przypadku, nie będzie wymagane zezwolenie na wspinaczkę bezpośrednio do krateru.

Warto zauważyć, że godziny pracy kolei linowej to:

 • codziennie od 9:00 do 16:00; 
 • ostatnia wspinaczka o 16:00; 
 • ostatni zjazd o 16:50.

 

Porada: Najlepiej przyjechać dokładnie o otwarciu kolejki linowej lub już po południu, ponieważ w innych godzinach często tworzą się duże kolejki chętnych do wspinaczki na szczyt wulkanu.

Podwieszana kolej linowa i szlak pieszy, prowadzący na szczyt Teide

Wspinaczka na szczyt wulkanu, którego wysokość sięga 3 718 metrów, zapewni Ci niezapomniane wrażenia. Z najwyższego punktu Parku Narodowego Teide i wyspy Teneryfa można podziwiać malownicze widoki na ścianę Las Cañadas oraz wulkan sąsiadujący z Teide, zwany Pico Viejo, a w słoneczne dni dostrzec sześć pozostałych wysp Archipelagu Kanaryjskiego.

Aby wspiąć się na szczyt Teide, należy zabrać wygodne ubranie i obuwie, zabrać ze sobą środki ochrony przeciwsłonecznej i monitorować swoje samopoczucie na dużej wysokości.

Istnieją dwa sposoby dotarcia na szczyt Teide:

 • Pierwszy — za pomocą kolejki linowej, która rozpoczyna się u podnóża góry. Wspinaczka zajmie około ośmiu minut.
 • Drugi — odbyć pieszą wycieczkę szlakiem rozpoczynającym się obok góry Montaña Blanca. Na to potrzebne będą około sześciu godzin.

 

W obu przypadkach, jeśli chcesz dotrzeć na sam szczyt, konieczne jest uzyskanie pozwolenia na wejście na szczyt. W razie chęci można spędzić noc w schronisku górskim «Altavista», aby rano powitać zachwycający wschód słońca.

Mapa najlepszych miejsc do zobaczenia na Teide. Do większości z nich można dojechać autostradą TF-21, która przebiega przez Cañadas del Teide, choć w niektórych miejscach trzeba się trochę przespacerować, aby w pełni cieszyć się wspaniałością wulkanicznego krajobrazu

Skały Roques de García to najbardziej znany krajobraz Parku Narodowego Teide

Charakterystyczne formy skał Roques de García na tle wulkanu Teide są najbardziej znanym widokiem w Parku Narodowym Teide. Najbardziej godną uwagi jest skała Sinchado, której kształt przypomina ogromny, przechylony grzyb o nieregularnym kształcie. Skały stanowią część długiego łańcucha górskiego pochodzenia wulkanicznego, który wytrzymał siłę wiatrów przez wieki.

Skały znajdują się obok centrum turystycznego «Canyada Blanca» i hotelu-parador «Teide». Najbliższe wejście znane jest pod nazwą «La Ruleta». Znajduje się tam parking, punkt widokowy i punkt informacyjny. 

Z «La Ruleta» prowadzą w górę wyrzeźbione w skale stopnie, które są uważane za początek szlaku turystycznego, pozwalającego podziwiać różnorodne wulkaniczne formacje i piękno tych skał. 

Wskazówka: na mapie, którą zamieściłem poniżej, wejście “La Ruleta” oznaczone jest niebieskim znacznikiem.

Skały Roques de García, Teneryfa
Skały Roques de García, Teneryfa
Skały Roques de García, Teneryfa

Największą «gwiazdą» parku — Skały Roques de García

 • Agregator taksówek i transferów, w którym możesz określić cenę za przejazd, która jest dla Ciebie wygodna: GetTransfer
 • Wynajem samochodu w Hiszpanii: Discovercars, Economybookings oraz AutoEurope
 • Ubezpieczenie turystyczne dla podróżujących do Hiszpanii: Ektatraveling
 • Bilety na prom, autobus, samolot, pociąg w Hiszpanii: 12go
 • Znajdź tanie hotele: Hotellook.pl
 • Agregator wyszukiwania biletów lotniczych: WayAway (+usługa cashback, dla tych, którzy dużo latają — WayAway+)
 • Znajdź przewodnika, wycieczki lub bilety do muzeum: GetYourGuide.pl

Szlaki piesze

Aby naprawdę poznać Park Narodowy Teide, najlepiej założyć wygodne buty, zabrać ze sobą niezbędne wyposażenie do wędrówek po górach i wyruszyć na wędrówkę po licznych i dobrze przygotowanych szlakach pieszych tego rezerwatu.

Spośród czterech głównych tras szczególną uwagę zasługują:

 1. Wspinaczka z góry Montaña Blanca na najwyższy punkt wyspy Teneryfa — wulkan Teide (czas trwania tej trasy o wysokim stopniu trudności to 5,5 godziny);
 2. Szlak «Siete Cañadas», charakteryzujący się dużą długością, ale o niskim stopniu trudności.

 

Ponadto, istnieją dwie trasy okrężne:

 • «Rocas de García» o średnim stopniu trudności, rozpoczynająca się w okolicy hotelu-parador (oznaczone znacznikiem zielonym na mapie tras);
 • «Arenas Negras» o niskim stopniu trudności, rozpoczynająca się niedaleko centrum informacji turystycznej «El Portillo» (oznaczone znacznikiem fioletowym na mapie tras).

 

Te cztery trasy są uzupełnione pomocniczymi szlakami, które można również, zobaczyć na mapie, którą zamieszczam poniżej.

Mapa szlaków turystycznych w Parku Narodowym Teide (góra Montaña Blanca jest oznaczona na mapie z czerwonym znacznikiem)

Obserwatorium Astrofizyczne Teide (Observatorio Astronómico del Teide)

Nad szczytami Teneryfy rozciąga się wspaniałe niebo do obserwacji gwiazd północnej półkuli. Dlatego, w Parku Narodowym Teide znajduje się jedno z głównych obserwatoriów na świecie — Obserwatorium Astrofizyczne Teide, wyposażone w 10 teleskopów do obserwacji Słońca i nocnego nieba. Białe kopuły obserwatorium same w sobie są jedną z jego głównych atrakcji.

Obserwatorium znajduje się w okolicy Izaña, przy drodze TF-21, rozpoczynającej się w La Laguna. Centrum podlega Instytutowi Astrofizyki Wysp Kanaryjskich.

Wycieczki odbywają się w grupach od 15 osób w ciągu dnia od kwietnia do grudnia. Aby odwiedzić obserwatorium, konieczne jest wcześniejsze uzyskanie zgody.

Ostatnio obserwacja gwiazd stała się jedną z najpopularniejszych atrakcji w Parku Teide, dlatego pojawia się coraz więcej ofert prywatnych firm organizujących nocne wycieczki.

Może się przydać: zobacz wycieczkę do Obserwatorium Astrofizycznego Teide pod tym linkiem

Obserwatorium na Teide, Teneryfa

Widok na Obserwatorium na Teide

Dolina Minas de San Jose - Kolorowa dolina w pobliżu Teide

Gdy znajdziesz się w Dolinie Minas de San Jose, możesz poczuć, że nie jesteś w Parku Narodowym Teide, lecz na innym globie. Minas to złociste równiny ziemne z żółto-czerwonymi skałami o wymyślnych kształtach.

Na przeciwko znajdują się wulkaniczne wąwozy, a w oddali widać skalistą ścianę Cañadas del Teide, nad którą góruje niezwykle piękna góra o nazwie Guahara.

Dzięki temu unikalnemu połączeniu kolorów, tekstur i kształtów Las Minas cieszy się dużą popularnością wśród miłośników fotografii i reżyserów filmowych.

Wiele filmów zostało nakręconych tutaj, niektóre z nich są znane na całym świecie. «Wrath of the Titans» w reżyserii Jonathana Liebesmana (2012) i «One Million Years B.C.» w reżyserii Dona Chaffeya (1996) to tylko dwa z nich.

Może się przydać: zobacz wycieczki z wizytą w dolinie Minas de San José pod tym linkiem

Minas de San José, Teneryfa

Dolina Minas de San José i jej eteryczny krajobraz

Równina Ucanca

Ucanca to przestronna piaszczysta równina o złocistym kolorze, położona między malowniczymi skałami Roques de García i wielkim murem Las Canadas, w samym sercu Parku Narodowego Teide.

Dzięki swojemu położeniu, ciszy i niezwykłemu pięknu krajobrazu Ucanca jest magicznym miejscem dla wielu i ulubionym miejscem odpoczynku dla tych, którzy pragną odzyskać siły w kontakcie z naturą.

Aby dotrzeć na równinę Ucanca, należy kierować się na południe autostradą, przecinającą park (TF-21) i minąć hotel-parador «Teide». Samochód należy zostawić przy poboczu i kontynuować podróż pieszo.

Na równinie mogą znajdować się niezbyt głębokie kałuże, które czasem łączą się w jedno duże jezioro o krystalicznie czystej powierzchni, na której, jak w lustrze, odbija się wulkan Teide.

Równina Ucanca, Teneryfa

Widok na równinę Ucanca, ze specjalnie zaaranżowanej platformy widokowej

La Tarta - kolorowy wulkaniczny popiół w drodze na Teide

La Tarta to prosty przekrój w ziemi przy drodze, prowadzącej do Parku Narodowego Teide.

Jednakże, wygląd tego przekroju jest zadziwiający: wiele nachylonych warstw wulkanicznego popiołu różnych kolorów o grubości dziesiątek metrów. Razem przypominają tort czekoladowy z bitą śmietaną. Stąd też nazwa tego nietypowego miejsca, które zaskakuje tych, którzy je widzą po raz pierwszy.

La Tarta znajduje się na jednym z zakrętów drogi TF-24, niedaleko wschodniej granicy parku. Na tym zakręcie znajduje się punkt widokowy La Tarta, składający się z dwóch platform, usytuowanych na różnych poziomach, z informacyjnymi tablicami wyjaśniającymi pochodzenie tego ciekawego tworu.

Z tego miejsca widać wulkan Teide, a także czerwone zbocza porośnięte sosnami, opadające ku oceanowi.

Przekrój La Tarta, Teneryfa

A to jest przekrój La Tarte, wygląda jak ciasto warstwowe

Centrum turystyczne El Portillo

Wizyta w Parku Narodowym Teide najlepiej rozpocząć od centrum turystycznego El Portillo.

Ten nowoczesny kompleks, którego wejście jest bezpłatne, składa się z obszaru informacyjnego, kina 3D i ogrodu botanicznego. Tutaj dowiesz się o historii wyspy Teneryfa i Teide. 

Ponadto, znajdziesz szczegółowe informacje o geologicznej, biologicznej i krajobrazowej wartości tego parku, który został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w 2007 roku.

Centrum znajduje się obok wejścia do Parku Narodowego od strony miejscowości La Orotava i La Laguna (tras TF-24 i TF-21, odpowiednio), zaledwie 300 metrów od osady El Portillo, gdzie można znaleźć restauracje, kawiarnie i sklepy z pamiątkami.

Zasilanie centrum jest w pełni zapewnione dzięki energii słonecznej. Zapewnione są wszystkie udogodnienia dla osób z ograniczeniami fizycznymi.

Centrum turystyczne "Cañada Blanca" (Narodowy hotel-parador)

Centrum turystyczne Cañada Blanca i hotel-parador «Teide» znajdują się w budynku w kształcie kwadratowego kompleksu z murami wykonanymi z żółto-czerwonego i ciemnego kamienia wulkanicznego, usytuowanym na wysokości 2 152 metrów obok imponujących skał Rokas de García i u podnóża południowego grzbietu parku — słynnych gór Cañadas del Teide.

Wizyta w tym centrum jest obowiązkowa dla tych, którzy chcą dowiedzieć się więcej o Narodowym Parku Teide.

W jednej z nowoczesnych i dobrze oświetlonych sal centrum turystycznego Cañada Blanca odwiedzający mogą szczegółowo zapoznać się z bogatym dziedzictwem parku. 

Ci, którzy zdecydują się spędzić noc pod jednym z najczystszych nieboskłonów na świecie, mogą zatrzymać się w dwugwiazdkowym hotelu-paradorze «Las Cañadas del Teide», w którym, oprócz innych usług, dostępny jest dla wszystkich odwiedzających restauracja, basen, sauna i siłownia.

Dodatkowo, na miejscu znajduje się kawiarnia i sklep z pamiątkami.

Moje wskazówki dla osób chcących odwiedzić Park Narodowy Teide

 1. Wspinaczka nie jest zalecana dla osób z chorobami serca, układu krążenia, płucami, kobiet w ciąży oraz dzieci poniżej dwóch lat, ze względu na ryzyko zdrowotne, związane z wysokością.

 2. Przed wspinaczką zaleca się skonsultowanie się z lekarzem.

 3. Niezwykły poziom wysokości podczas poruszania się może wpłynąć na Ciebie poprzez głębokie oddychanie z powodu niedostatecznej zawartości tlenu w powietrzu.

 4. Zaleca się zabranie ze sobą:
 • Buty o mocnej podeszwie;
 • Odzież chroniącą przed wiatrem i chłodem (nawet latem);
 • Ochrona przed promieniami słonecznymi — krem;
 • Ze względu na jasne słońce, warto mieć okulary przeciwsłoneczne;
 • Wodę (co najmniej 1,5 litra na osobę przy założeniu 3-4-godzinnej wycieczki).
Podobał Ci się artykuł? Podziel się nim z przyjaciółmi:
Facebook
Twitter
Pinterest
WhatsApp

PRZYDATNE USŁUGI W JĘZYKU POLSKIM, Z KTÓRYCH REGULARNIE KORZYSTAM PODCZAS MOICH PODRÓŻY

 • Znajdź przewodnika, wycieczki lub bilety do muzeum: GetYourGuide.pl
 • Znajdź tanie hotele: Hotellook.pl
 • Wynajem samochodu w Hiszpanii: Discovercars, Economybookings oraz AutoEurope
 • Ubezpieczenie turystyczne dla podróżujących do Hiszpanii: Ektatraveling
 • Agregator taksówek i transferów, w którym możesz określić cenę za przejazd, która jest dla Ciebie wygodna: GetTransfer
 • Bilety na prom, autobus, samolot, pociąg w Hiszpanii 12go
 • Agregator wyszukiwania biletów lotniczych: WayAway (+usługa cashback, dla tych, którzy dużo latają — WayAway+)

O AUTORZE

Dobrze widzieć Cię na mojej stronie!

Mam nadzieję, że informacje, którymi się tu dzielę, przydadzą się Wam, bo uwielbiam nie tylko podróżować, ale także dzielić się własnymi doświadczeniami i odkryciami.

Wład Rozhkov

marketingowiec, podróżnik

WAKACJE, TURYSTYKA, INFORMACJA