Przewodnik turystyczny po HiszpaniiZabytki naturalne i historyczne w Hiszpanii → Park Narodowy Timanfaya: jak dotrzeć tam na własną rękę, wycieczki, cena biletu, co można zobaczyć podczas wizyty, moje wrażenia

Park Narodowy Timanfaya: jak dotrzeć tam na własną rękę, wycieczki, cena biletu, co można zobaczyć podczas wizyty, moje wrażenia

Chcesz zobaczyć «obce» krajobrazy, przechadzać się po czarnych lawowych pustyniach, zajrzeć do kraterów wulkanów i skosztować potraw, przyrządzonych bezpośrednio nad otchłanią ognistego góry? Aby to zrobić, wystarczy przyjechać na wyspę Lanzarote i odwiedzić jej wyjątkowy park wulkaniczny Timanfaya.

Dla wielu osób wizyta w Parku Timanfaya to główny powód, dla którego przyjeżdżają na Lanzarote. Samą wyspę znaną jest jako «Ziemia Ognistych Gór», ale ta część zajmowana przez Park Narodowy Timanfaya maksymalnie oddaje znaczenie tego określenia. Niezwykłe wulkaniczne krajobrazy parku pozostawiają najmocniejsze wrażenia u każdego, kto odwiedził tę okolicę.

Jak dostać się do Parku Timanfaya, co tam zobaczyć, godziny otwarcia, ceny biletów, wycieczki — o tym i nie tylko w dzisiejszym artykule.

Spis treści

Park Narodowy Timanfaya: co to za miejsce i czy warto je odwiedzić

Park Narodowy Timanfaya został ogłoszony 9 sierpnia 1974 roku. Chroniony obszar przyrody znajduje się na terenie dwóch gmin (Yaiza i Tinajo) w centralno-zachodniej części wyspy i zajmuje powierzchnię 51,07 km².

Według zachowanych danych do roku 1730 Lanzarote był wspaniale rozwijającą się wyspą, o żyznych ziemiach i licznej ludności. Jednak, wszystko zmieniło się bezpowrotnie 1 września 1730 roku, kiedy w okolicach hiszpańskiej osady Timanfaya ziemia nagle się rozdzieliła i ze szczeliny wyrosła ogromna góra, a z jej szczytu wytrysnęła ognista fontanna, wypluwając przez 19 dni lawę wulkaniczną. To był dopiero początek.

Najbardziej intensywne erupcje wulkanów na Lanzarote miały miejsce między 1730 a 1736 rokiem. Erupcjom lawy towarzyszyły trzęsienia ziemi.

Widok na parking przy parku Timanfaya

Widok na parking obok parku Timanfaya, gdzie znajdują się kasy

Wulkany pokryły trzecią część wyspy martwą lawą o dziwacznych kształtach i różnych kolorach.

Aby zachować unikalne piękno tego miejsca, w 1974 roku hiszpańskie władze założyły Park Narodowy Timanfaya. Ponadto, na terenie parku prowadzone są poważne badania naukowe nad biosferą ziemi.

Timanfaya jest także popularną lokalizacją dla filmowców, na terenie parku kręcono wiele znanych filmów, takich jak «Milion lat przed naszą erą», «Gwiezdne wojny», «Rozkochane» oraz reklamy dla znanych marek.

Zastygła lawa, spływająca prosto do morza, Timanfaya
Zniszczony krater wulkanu w parku Timanfaya

Zastygła lawa, spływająca prosto do morza i zniszczony krater jednego z wulkanów

 • Agregator taksówek i transferów, w którym możesz określić cenę za przejazd, która jest dla Ciebie wygodna: GetTransfer
 • Wynajem samochodu w Hiszpanii: Discovercars, Economybookings oraz AutoEurope
 • Ubezpieczenie turystyczne dla podróżujących do Hiszpanii: Ektatraveling
 • Bilety na prom, autobus, samolot, pociąg w Hiszpanii: 12go
 • Znajdź tanie hotele: Hotellook.pl
 • Agregator wyszukiwania biletów lotniczych: WayAway (+usługa cashback, dla tych, którzy dużo latają — WayAway+)
 • Znajdź przewodnika, wycieczki lub bilety do muzeum: GetYourGuide.pl

Jak dostać się do Parku Narodowego Timanfaya

Na środkach transportu publicznego nie można dotrzeć do Parku Narodowego. Możesz tutaj przyjechać wynajętym samochodem, skorzystać z usług taksówki lub zarezerwować wycieczkę z miejsca pobytu.

Może być przydatne: więcej informacji na temat wynajmu samochodu w Hiszpanii znajdziesz w tym artykule

Dla tych, którzy podróżują samodzielnie: należy poruszać się drogą LZ-67, łączącą miasta Tinajo i Yaiza. A gdzie skręcić z drogi wskazuje symbol parku — diabełek.

Drogowskaz na drodze do parku Timanfaya

Drogowskaz z małym diabełkiem, który poprowadzi Cię do parku Timanfaya

Położenie parku Timanfaya na wyspie Lanzarote

Dla tych, którzy planują wybrać się do parku Timanfaya na własną rękę: aby znaleźć doskonały wariant wynajmu samochodu na wyspie Lanzarote i ogólnie w Hiszpanii, z uwzględnieniem relacji «cena/jakość», polecam skorzystać z trzech następujących usług porównywania ofert różnych wypożyczalni samochodów: DiscoverCars, EconomyBooking, AutoEurope.

Wycieczki do Parku Narodowego Timanfaya jako kolejny sposób na dotarcie do niego

Jak już wcześniej wspomniałem, drugim sposobem na odwiedzenie parku jest wycieczka zorganizowana w ramach grupy turystycznej. Poniżej przedstawiam listę kilku takich wycieczek, które można zarezerwować z wyprzedzeniem.

Lanzarote: główne atrakcje wyspy na cały dzień — od 85 euro od osoby

 • Odkryjemy dwie niesamowite jaskinie na północy wyspy: Cueva de los Verdes i Jameos del Agua
 • Podziwiaj zapierający dech w piersiach widok na wyspę La Graciosa z klifów. 
 • Odwiedź Dolinę Tysiąca Palm w Haria, gdzie zazwyczaj zostawiamy czas na samodzielny obiad.
 • Przed przerwą na obiad spróbuj wina La Geria od lokalnego producenta.
 • Zwiedzimy Ogniste Góry w Parku Narodowym Timanfaya. 
 • Wstąpimy na wyspę Isla de Hilario, aby podziwiać gejzery, zanim ruszymy dalej szlakiem Ruta de los Volcanes. 
 • Zatrzymamy się w Echadero de Camellos w Parku Narodowym Timanfaya.
 • Ostatecznie odkryj najlepsze, co ma do zaoferowania Wybrzeże Lawowe. Lawa wypływająca z Timanfai w XVIII i XIX wieku stworzyła unikalny krajobraz.

Zobacz więcej aktualnych wycieczek fakultatywnych w Hiszpanii na Getyourguide.pl

Spędź magiczny dzień na południu Lanzarote podczas wycieczki do Parku Narodowego Timanfaya. Odkryj świat, podróżując na wielbłądzie. Dowiedz się o geotermalnej energii w Górach Ognia.

Po spotkaniu, udaj się autobusem do Parku Narodowego Timanfaya. Po przybyciu rozpocznij ekscytującą krótką przejażdżkę na wielbłądzie, by spojrzeć na okolicę z nowej perspektywy. Podziwiaj Montañas del Fuego (Góry Ognia) i eksperymentuj z geotermalną energią, poznając jej działanie.

Kontynuuj zwiedzanie Parku Narodowego, poznając historię i rozwój tego cudu natury. Zdobądź głębsze zrozumienie, jak życie ludzi było kształtowane przez tę siłę natury, dzięki zapisom erupcji wulkanów udokumentowanym w XVIII wieku przez księdza z Yaiza.

Zobacz więcej aktualnych wycieczek fakultatywnych w Hiszpanii na Getyourguide.pl

Po spotkaniu z przewodnikiem na Twoim kurorcie na Fuerteventurze (dostępne z Corralejo i Castillo/Caleta de Fuste), udaj się do portu w Corralejo i wsiądź na ekspresowy prom, by dotrzeć do Playa Blanca na sąsiedniej wyspie Lanzarote. Podnieś się na pokładzie i poczuj morską bryzę podczas podróży pod gołym niebem.

 • Po przybyciu usiądź wygodnym, klimatyzowanym autobusem, by udać się do Parku Narodowego Timanfaya. 
 • Wciel się w wulkaniczny pejzaż południowo-zachodniej części wyspy i podróżuj przez wulkaniczną glebę, aby podziwiać uśpiony wulkan i inne atrakcje geotermalne w parku.
 • Zwiedź region winiarski La Geria, by zobaczyć unikalne okrągłe winnice i skosztować lokalnego wina. Z zadziwieniem spójrz na niezwykły widok winnic, pokrytych czarnym wulkanicznym popiołem.
 • Powróć do portu Playa Blanca, by wrócić łodzią do Corralejo, gdzie skorzystasz z transferu z powrotem na kurort zgodnie z Twoją rezerwacją.

Zobacz więcej aktualnych wycieczek fakultatywnych w Hiszpanii na Getyourguide.pl

Odkryj trudno dostępne szlaki wulkaniczne w parku narodowym Timanfaya na Lanzarote podczas unikalnej wycieczki z przewodnikiem i dodatkowym transferem z hotelu. Przemierzaj obszerne pola lawy, podziwiaj kratery i zgłębiaj geologiczną historię Timanfai z przewodnikiem.

 • Rozpocznij swobodną wędrówkę po parku narodowym Timanfaya, podążając wydeptanymi ścieżkami, aby doświadczyć autentycznych wrażeń wulkanicznych. 
 • Podążaj za przewodnikiem przez nieziemskie krajobrazy, pokryte wulkanicznym gruntem, aby z bliska zobaczyć wulkan.
 • Wspinaj się na wysokość 50 metrów, podczas tej spokojnej wędrówki i zgłębiaj fascynującą historię wulkaniczną Lanzarote z szczegółowymi wyjaśnieniami przewodnika. 
 • Zrób ekscytujące zdjęcia kraterów i odkrywaj majestatyczne pola lawy podczas tej niezapomnianej 7-kilometrowej wycieczki.

Zobacz więcej aktualnych wycieczek fakultatywnych w Hiszpanii na Getyourguide.pl

Ceny biletów i godziny otwarcia Parku Narodowego Timanfaya

Cena biletu do Parku Narodowego Timanfaya:

 • 12 Euro — dorośli.
 • 6 Euro — dzieci w wieku od 7 do 12 lat.

 

Dla mieszkańców Wysp Kanaryjskich ceny są niższe — 9,60 Euro dla dorosłych i 4,80 Euro dla dzieci.

W cenę biletu wliczone są:

 • Wycieczka po Montañas del Fuego;
 • Show z wulkanem (pokaz hydrotermalny);
 • Dostęp do restauracji El Diablo;
 • Bezpłatny parking.

 

Godziny otwarcia kasy: codziennie od 9:30 do 15:30.

Ostatnie wejście na trasę Szlaków Wulkanicznych o godzinie 16:00.

Moja rada: Park Narodowy odwiedzany jest przez dużą liczbę turystów w sezonie wysokim — od 1 lipca do 30 września oraz w okresie Wielkanocy. Zalecam przybycie na zwiedzanie między 9:00 a 11:00 oraz między 15:00 a 15:50, aby uniknąć długiego oczekiwania.

Krater w parku Timanfaya

Najbardziej fotogeniczny i piękny krater w parku

Wizyta w Parku Narodowym Timanfaya: jak wygląda, co można zobaczyć i moje wrażenia

W Parku Narodowym Timanfaya obowiązują surowe zasady dotyczące zwiedzania: 

 • można tam dotrzeć samodzielnie, jedynie do wejścia do parku; 
 • po terenie parku można poruszać się wyłącznie w ramach zorganizowanej grupy turystów korzystających z autobusów.

 

Jednakże, rozpoczęcie wycieczki zaleca się w Centrum Turystycznym w miejscowości Mancha Blanca (na mapie, którą zamieściłem powyżej, jest ona oznaczona czerwoną flagą). 

Można tam dowiedzieć się wiele ciekawych informacji na temat Parku Narodowego Timanfaya, odwiedzić wystawę tematyczną oraz skorzystać z programu audiowizualnego.

Muzeum w centrum turystycznym Timanfaya

Niewielkie muzeum w centrum turystycznym Timanfaya

Turystyczne trasy są standardowe dla wszystkich, obejmują wycieczkę po wulkanach Montañas del Fuego (ogniste góry), przejażdżkę na wielbłądach, pokazy geotermalne, wizytę w restauracji El Diablo. 

Większość z tych atrakcji można podziwiać tylko przez okno autobusu, ponieważ na trasie jest tylko kilka zorganizowanych przystanków. Niemniej jednak, nie przeszkadza to w czerpaniu przyjemności z podróży.

Jest surowo zabronione zabieranie, jako pamiątki, kawałków lawy wulkanicznej i kamieni.

Jednym z przystanków na trasie turystycznej jest przejażdżka na wielbłądach. To nie tylko atrakcja, ale także prezentacja tradycyjnego środka transportu, który był używany na Lanzarote do połowy XX wieku. Wielbłądy najczęściej służyły do transportu towarów, co nie dziwi, biorąc pod uwagę, że Lanzarote jest znacznie bliżej Afryki niż Europy.

Karawana wielbłądów w parku Timanfaya

Karawana wielbłądów, odjeżdżająca z przystanku w parku

Istnieje również, opcja pieszej wycieczki z przewodnikiem, którą należy zarezerwować z wyprzedzeniem — w Centrum dla Zwiedzających (jeśli podróżujesz do parku na własną rękę) lub poprzez wcześniejszą rezerwację odpowiedniej wycieczki pieszej pod tym linkiem

 • Tremenzana — trasa piesza o długości 7,37 km;
 • El Litoral — trasa piesza o długości 10,2 km. 

W parku znajduje się wiele wulkanów, z których najciekawsze to: Montaña de Timanfaya, Montaña Rajada, Caldera del Corazón Síllo, Nuevo del Fuego, El Chinyero, Caldera Quemada.

Mapa-schemat parku Timanfaya

Jak przebiega wycieczka po parku Timanfaya

Rozpoczyna się to od zjazdu do parkingu, wskazanego przez diabełka, o którym wcześniej wspominałem.

Tuż po zjeździe znajduje się mały parking, gdzie można zrobić zdjęcia za darmo. Następnie, w okrągłej kamiennej budce znajduje się kasa. Wejście do parku kosztuje około 12 euro, bilet dziecięcy — 6 euro. W cenie jest wliczony przejazd autobusem po parku.

Krajobrazy są niezwykłe! Otoczeni jesteśmy wulkanami. Docieramy do restauracji i dużego parkingu. To tutaj wszyscy przechodzą na wycieczkowe autobusy po parku.

Zjazd z drogi i parking w parku Timanfaya

Zjazd z drogi i parking w parku Timanfaya

Po ostatniej erupcji w 1824 roku nieużytki i trudne do zagospodarowania ziemie długo pozostawały nietknięte, przypominając wszystkim o zaistniałej na wyspie katastrofie. Dopiero w 1968 roku rozpoczęto ich kolonizację. 

Surowe krajobrazy wyspy postanowiono przekształcić w jej główny skarb, dlatego konieczne stało się zachowanie tych ponurych, lecz jednocześnie, delikatnych i unikalnych krajobrazów w ich pierwotnej formie.

Wszelkie przekształcenia w parku przeprowadzono pod kierownictwem znanego architekta Cezara Manrique. Dzięki niemu na terenie parku powstały szlaki turystyczne i nietypowa restauracja o nazwie «El Diablo».

Restauracja El Diablo w parku Timanfaya

Widok z daleka na czarny restaurację El Diablo w parku

Restauracja El Diablo

Autobus turystyczny, który wozi turystów po parku Timanfaya, rozpoczyna i kończy trasę przy nietypowej restauracji o nazwie «El Diablo». Restauracja ta została nazwana tak ze względu na swoje położenie nad kraterem najgorętszego wulkanu na wyspie — Islote de Hilario, gdzie jedzenie jest przygotowywane nie na zwykłych kuchenkach czy węglu, lecz na naturalnym geotermalnym ciepłe z wnętrza ziemi.

Przygotowywanie potraw w restauracji El Diablo
Przygotowywanie potraw w restauracji El Diablo

Oto jak wygląda «grill», na którym smaży się mięso w restauracji El Diablo

Nazwa miejsca Islote de Hilario tłumaczy się jako «Wyspa Hilario» i została nadana na cześć pustelnika, który mieszkał tutaj przez 50 lat ze swoją wielbłądem.

Wnętrze restauracji El Diablo w Timanfaii

Wnętrze restauracji El Diablo

Po wycieczce autobusowej, przed lub po niej, przy restauracji turyści mogą obejrzeć krótkie przedstawienie (co około 10 minut, udało mi się zobaczyć 4 razy). Wszyscy zostają skierowani w stronę zapadliska w ziemi, z którego wydobywa się gorące powietrze. 

Pracownik parku następnie, demonstracyjnie wrzuca sterty słomy do jamy w ziemi, która po chwili zapala się jasnym płomieniem. Następnie, polewa wiadro wodą, aby strumienie pary wytrysnęły na zewnątrz, jakby to był żywy gejzer.

Pracownicy parku tłumaczą gościom, że pokazywane tutaj zjawiska świadczą o tym, że aktywność wulkaniczna w tych miejscach nie ustaje i w odległości zaledwie piętnastu metrów pod ich stopami wrze magma, której temperatura sięga 600 °C.

To kończy wycieczkę. Całość trwała nie dłużej niż 40 minut. Zarówno wycieczka, jak i miejsce są niesamowite!

Pokaz z wulkanem w restauracji El Diablo, Timanfaya
Pokaz z wulkanem w restauracji El Diablo, Timanfaya
Pokaz z wulkanem w restauracji El Diablo, Timanfaya

To jest właśnie ten sam «Show z wulkanem», o którym wspomniałem wcześniej

Na autobusie

Kupując bilet wstępu do parku za 12 euro, automatycznie otrzymujesz przejażdżkę autobusem po najbardziej malowniczej i ekscytującej trasie — Ruta de Los Volcanes (Trasa Wulkanów). 

Trasa ta ma długość 14 km i zajmuje około 40 minut. Częstotliwość odjazdów autobusu zależy od pory roku i może wynosić od 10 do 30 minut. Po przyjeździe na parking zostaniesz skierowany pierwszy do autobusu.

Podczas wycieczki pasażerowie autobusu są oprowadzani w trzech językach (hiszpańskim, angielskim i niemieckim) przy dźwiękach odpowiedniej muzyki, opowiadając o wydarzeniach tutaj miało miejsce w latach 1730-1736.

Na trasie przewidziane są krótkie przystanki, aby turyści mogli podziwiać krajobrazy i robić zdjęcia, jednak opuszczanie wnętrza autobusu nie jest dozwolone. Oznacza to, że autobus zatrzymuje się na chwilę, a my fotografujemy przez szybę.

Jak tu pięknie! Szkoda, że większość tej piękności zobaczyliśmy tylko przez zielonawe okna autobusu. Potem miałem dużo pracy z poprawianiem kolorów na zdjęciach. Ale było tego warto!

Krajobrazy Parku Narodowego Timanfaya
Krajobrazy Parku Narodowego Timanfaya
Krajobrazy Parku Narodowego Timanfaya

Krajobrazy Parku Narodowego Timanfaya

Trasy turystyczne

Narodowy Park Timanfaya ma swoje unikalne zasady, dlatego zasady pobytu na jego terenie są dość surowe. Przemieszczanie się pieszo i samodzielnie jest kategorycznie zabronione! Dlatego, odwiedzającym proponuje się kilka opcji spacerów: 

 • autobusem (żółty); 
 • na wielbłądzie i pieszo (zorganizowane grupy, zielona trasa). 

 

Ostatnia opcja jeszcze nie została opisana.

Mapa Parku Narodowego Timanfaya

Mapa Parku Narodowego Timanfaya i tras turystycznych

Wycieczka piesza po wulkanach

Można odbyć spacer po Parku Narodowym Timanfaya dwoma trasami (patrz powyższa mapa):

 • El Litoral (jasno zielona linia);
 • Termesana (zielona linia).

Jednakże, należy się odpowiednio przygotować do każdej z nich. Ponieważ każda z dwóch wycieczek jest bezpłatna i odbywa się raz dziennie dla niewielkich grup, liczących od 8 do 10 osób, konieczna jest wcześniejsza rejestracja.

Wycieczki są prowadzone wyłącznie w języku hiszpańskim i angielskim. Należy przybyć na wyznaczone miejsce w Centrum Odwiedzających i Interpretacji w Mancha Blanca w pobliżu miejscowości Mancha Blanca 15 minut przed rozpoczęciem wycieczki (na mapie jest to flaga nr. 7).

Tworzone są 2 grupy — angielska i hiszpańska.

Każdy uczestnik musi mieć przy sobie paszport oraz pisemne zezwolenie na wejście do parku (można je uzyskać online i wydrukować po udanej rezerwacji na stronie: magrama.gob.es). Rejestracja jest trudna, zaleca się dokonywać jej 1-2 miesiące przed podróżą!

Należy pamiętać, że wycieczka może zostać odwołana z powodu złych warunków pogodowych. Uczestnictwo może również, zostać odmówione osobom, które nie spełniają szeregu obowiązkowych wymagań, takich jak: obuwie z zakrytymi palcami, nakrycie głowy, krem do opalania, woda do picia.

Długość trasy Ruta El Litoral to 10.2 km. To 3 godziny spaceru o średnim stopniu trudności.

Jeśli nie udało się zapisać na wycieczkę, istnieją niezależne trasy bez konieczności rejestracji i zezwoleń:

 • szlak na Caldera Blanca;
 • ścieżka na wulkan El Cuervo i okolice Pico Partido.
 •  

Może się przydać: zobacz doskonałą pieszą wycieczkę po parku Timanfaya, z wizytą na wulkanach, pod tym linkiem

Podobał Ci się artykuł? Podziel się nim z przyjaciółmi:
Facebook
Twitter
Pinterest
WhatsApp

PRZYDATNE USŁUGI W JĘZYKU POLSKIM, Z KTÓRYCH REGULARNIE KORZYSTAM PODCZAS MOICH PODRÓŻY

 • Znajdź przewodnika, wycieczki lub bilety do muzeum: GetYourGuide.pl
 • Znajdź tanie hotele: Hotellook.pl
 • Wynajem samochodu w Hiszpanii: Discovercars, Economybookings oraz AutoEurope
 • Ubezpieczenie turystyczne dla podróżujących do Hiszpanii: Ektatraveling
 • Agregator taksówek i transferów, w którym możesz określić cenę za przejazd, która jest dla Ciebie wygodna: GetTransfer
 • Bilety na prom, autobus, samolot, pociąg w Hiszpanii 12go
 • Agregator wyszukiwania biletów lotniczych: WayAway (+usługa cashback, dla tych, którzy dużo latają — WayAway+)

O AUTORZE

Dobrze widzieć Cię na mojej stronie!

Mam nadzieję, że informacje, którymi się tu dzielę, przydadzą się Wam, bo uwielbiam nie tylko podróżować, ale także dzielić się własnymi doświadczeniami i odkryciami.

Wład Rozhkov

marketingowiec, podróżnik

WAKACJE, TURYSTYKA, INFORMACJA