Jaskinia Cueva de los Verdes Lanzarote: co to za miejsce, cena biletów i godziny otwarcia, jak się tam dostać, dostępne wycieczki

Lanzarote to wyspa wulkanów. Kratery, zastygłe pola lawy i inne ślady erupcji tworzą jej «księżycowy» krajobraz. Na północy wyspy znajduje się jedna z największych na świecie jaskiń lawy — Cueva de Los Verdes (Jaskinia Los Verdes).

W tym artykule chcę opowiedzieć o samej jaskini, a także o kosztach jej zwiedzania, godzinach otwarcia, dojazdach i wycieczkach.

Spis treści

Jaskinia Cueva de los Verdes na Lanzarote: dlaczego warto ją odwiedzić

Jaskinia Los Verdes to jedna z najbardziej widowiskowych atrakcji wyspy Lanzarote, stanowi harmonijne połączenie naturalnego piękna i dzieła ludzkiej ręki. Jaskinia ma pochodzenie wulkaniczne, do lat 70. ubiegłego wieku uważana była za najdłuższy wulkaniczny tunel na świecie.

Los Verdes powstała w wyniku erupcji wulkanu La Corona, która miała miejsce kilka tysięcy lat temu.

Podczas erupcji rozgrzana lawa przepaliła kanał w skałach, tworząc tunel o długości 6,1 km. W miarę osłabiania intensywności erupcji, tunel oczyścił się z lawy, a dzięki gazom wulkanicznym, które w kontakcie z tlenem zapalały się, na suficie tunelu powstała reliefowa powierzchnia, przypominająca stalaktyty.

Wulkaniczny tunel biegnie od krateru wulkanu La Corona aż do wybrzeża. W najszerszym miejscu jaskinia ma szerokość 24 metrów, a maksymalna wysokość jej sklepień wynosi 15 metrów. Jaskinia ma znaczną wysokość, sięgającą 230 metrów.

Tabliczka z nazwą jaskini przy wejściu

Przy wejściu do jaskini Cueva de los Verdes znajduje się taka tabliczka z jej nazwą

W jaskini Cueva de los Verdes jest dość chłodno, przez cały rok temperatura powietrza utrzymuje się na poziomie +19°C.

Ciekawy fakt: Cueva de los Verdes przez wiele lat służyła jako niezawodne schronienie dla mieszkańców wyspy. Guancze ukrywali się w niej przed hiszpańskimi zdobywcami. Później, miejscowa ludność schroniła się w tych salach i jaskiniach przed pirackimi napadami i wyprawami niewolniczymi. Wulkanolodzy, którzy zbadali jaskinię, znaleźli w niej artefakty z okresu prekolumbijskiego — narzędzia i przedmioty codziennego użytku.

Wejście do jaskini Cueva de los Verdes
Wejście do jaskini Cueva de los Verdes

Wejście do jaskini Cueva de los Verdes

Cena biletów do jaskini Cueva de los Verdes i godziny otwarcia

Wejście do jaskini jest płatne, cena biletu zależy od wieku:

 • Dorośli: 10 euro;
 • Dzieci (7-12 lat): 4,50 euro;
 • Dzieci (0-6 lat): bezpłatnie.

 

Jaskinny kompleks jest czynny codziennie, od 10:00 do 18:00.

Ważne: Ostatnie wejście o godzinie 16:00.

 • Agregator taksówek i transferów, w którym możesz określić cenę za przejazd, która jest dla Ciebie wygodna: GetTransfer
 • Wynajem samochodu w Hiszpanii: Discovercars, Economybookings oraz AutoEurope
 • Ubezpieczenie turystyczne dla podróżujących do Hiszpanii: Ektatraveling
 • Bilety na prom, autobus, samolot, pociąg w Hiszpanii: 12go
 • Znajdź tanie hotele: Hotellook.pl
 • Agregator wyszukiwania biletów lotniczych: WayAway (+usługa cashback, dla tych, którzy dużo latają — WayAway+)
 • Znajdź przewodnika, wycieczki lub bilety do muzeum: GetYourGuide.pl

Jak dostać się do jaskini Cueva de los Verdes

Do Cueva de los Verdes można dojechać autobusem lub samochodem.

Autobusem. Można dojechać autobusem na 3 liniach do miejscowości Punta de Mujeres. Pozostały dystans wynosi 1,5 kilometra, który można pokonać pieszo lub taksówką.

Linii autobusowe:

 • nr. 7;
 • nr. 9;
 • nr. 26.

Samochodem. Najlepiej dojechać do jaskiń samochodem drogą LZ-1, następnie skręcić na drogę LZ-204 i jesteś praktycznie na miejscu. Przy kompleksie jaskiń znajduje się bezpłatny parking.

Dla tych, którzy zastanawiają się, czy podróżować po Hiszpanii własnym środkiem transportu, na mojej stronie jest artykuł o tym, jak wynająć samochód w Hiszpanii.

Położenie Cueva de los Verdes na mapie

Wycieczki do jaskini Cueva de los Verdes jako kolejny sposób na jej odwiedzenie

Odwiedzenie jaskini Cueva de los Verdes można zrealizować w ramach wycieczki zorganizowanej. Firmy zazwyczaj zapewniają transfer do jaskini i innych miejsc, objętych wycieczką.

Wybrałem kilka wycieczek, które wydały mi się interesujące:

Lanzarote: wycieczka po Timanfaya, Cueva de los Verdes i Jameos del Agua — od 69 euro od osoby

Weź udział w wycieczce po idyllicznej wyspie Kanaryjskiej, która łączy w sobie fascynujące połączenie natury i przygody. Odwiedź 3 różne atrakcje turystyczne i poznaj wyspę Lanzarote z bliższej perspektywy.

Lanzarote: wycieczka do Cueva de los Verdes i Jameos del Agua — od 49 euro od osoby

Odkryj północną część wyspy Lanzarote w tej półdniowej wycieczce autokarowej. Poznaj tajemnice jaskini Cueva de los Verdes (Jaskinia Zielona) i Jameos del Agua, które zainspirowały Césara Manrique do stworzenia dwóch swoich dzieł architektonicznych.

Lanzarote: jednodniowa wycieczka po wulkanach i jaskiniach z transferem — od 55 euro od osoby

Odkryj atrakcje południa i północy wyspy Lanzarote w tej całodniowej wycieczce. Odwiedź Park Narodowy Timanfaya, El Golfo, La Geria i Jameos del Agua w ciągu jednego dnia.

Lanzarote: główne atrakcje wyspy na cały dzień — od 85 euro od osoby

Odkryj główne atrakcje Lanzarote, w tym Park Narodowy Timanfaya, Cueva de los Verdes i Jameos del Agua, podziwiając zachwycające widoki. Możemy założyć, że będziesz zafascynowany gejzerami w Górach Ognia.

Może się przydać: zobacz wszystkie wycieczki z wizytą w jaskini Cueva de los Verdes pod tym linkiem

W skrócie, co można zobaczyć w jaskini Cueva de los Verdes

Od 1964 roku jaskinia została przystosowana do masowego zwiedzania i udostępniona dla turystów. W jaskini Cueva de Los Verdes zainstalowano elektryczność, wyposażono podziemną galerię w potężne reflektory. Projekt oświetlenia został stworzony przez Jesúsa Soto.

Kolorowe oświetlenie galerii, jaskiń i sal podkreśla ich surowe piękno i tworzy magiczny efekt. To jedna z najpiękniejszych atrakcji na Lanzarote, którą koniecznie warto odwiedzić.

Turyści mogą zwiedzić tylko część jaskini, dostępne jest około dwóch kilometrów.

Podziemne jezioro w Cueva de los Verdes

Podziemne jezioro w Cueva de los Verdes

W jaskini zawsze gra muzyka, a unikalna akustyka sprawia niezapomniane wrażenie. W jednej z galerii znajduje się prawdziwa sala koncertowa, w której od czasu do czasu odbywają się koncerty.

Jedną z atrakcji, połączonych ze sobą podziemnych galerii jest znajdująca się niedaleko jaskinia Jameos del Agua, gdzie znajduje się podziemne jezioro z wodą morską. W jeziorze żyje ślepy biały krab, rzadkie stworzenie, które jest bardzo rzadko spotykane i stało się jednym z głównych symboli Lanzarote.

Część jaskini otwarta dla turystów

Jak już wcześniej wspomniałem, od 1964 roku część jaskini została udostępniona do zwiedzania. Obecnie turyści mają dostęp do około dwóch kilometrów lawowej tuby. Wejście do jaskini Los Verdes znajduje się na płaskowyżu La Malpaís. Podziemna galeria jest oświetlona reflektorami (projekt oświetlenia wykonany przez Jesúsa Soto).

Turyści nie muszą martwić się niską temperaturą powietrza wewnątrz jaskini. Termometr przez cały rok utrzymuje się na poziomie +19°C.

Grupa turystyczna schodzi do jaskini

Grupa turystyczna schodzi do jaskini

W kolorowym oświetleniu korytarze, groty i sale nabierają mistycznego wyglądu. W niektórych miejscach można zobaczyć dziwne warstwy skał, przypominające stalaktyty. Ściany i sklepienia są pokryte fantastycznymi wzorami, «narysowanymi» przez gaz, wydobywający się z stygnącej lawy.

Podczas zwiedzania towarzyszy turystom muzyka. W jaskini znajduje się nawet prawdziwa sala koncertowa: niesamowita akustyka, wynikająca z porowatej lawy, która nie rezonuje, umożliwia organizację koncertów.

Wnętrze jaskini Cueva de los Verdes
Wnętrze jaskini Cueva de los Verdes
Wnętrze jaskini Cueva de los Verdes
Wnętrze jaskini Cueva de los Verdes
Wnętrze jaskini Cueva de los Verdes

Wnętrze jaskini Cueva de los Verdes

Podobał Ci się artykuł? Podziel się nim z przyjaciółmi:
Facebook
Twitter
Pinterest
WhatsApp

PRZYDATNE USŁUGI W JĘZYKU POLSKIM, Z KTÓRYCH REGULARNIE KORZYSTAM PODCZAS MOICH PODRÓŻY

 • Znajdź przewodnika, wycieczki lub bilety do muzeum: GetYourGuide.pl
 • Znajdź tanie hotele: Hotellook.pl
 • Wynajem samochodu w Hiszpanii: Discovercars, Economybookings oraz AutoEurope
 • Ubezpieczenie turystyczne dla podróżujących do Hiszpanii: Ektatraveling
 • Agregator taksówek i transferów, w którym możesz określić cenę za przejazd, która jest dla Ciebie wygodna: GetTransfer
 • Bilety na prom, autobus, samolot, pociąg w Hiszpanii 12go
 • Agregator wyszukiwania biletów lotniczych: WayAway (+usługa cashback, dla tych, którzy dużo latają — WayAway+)

O AUTORZE

Dobrze widzieć Cię na mojej stronie!

Mam nadzieję, że informacje, którymi się tu dzielę, przydadzą się Wam, bo uwielbiam nie tylko podróżować, ale także dzielić się własnymi doświadczeniami i odkryciami.

Wład Rozhkov

marketingowiec, podróżnik