Przewodnik turystyczny po HiszpaniiZabytki naturalne i historyczne w HiszpaniiJaskinia Jameos del Agua na Lanzarote: gdzie się znajduje i jak się tam dostać, godziny otwarcia i cena biletu, dostępne wycieczki i co można zobaczyć w jaskini

Jaskinia Jameos del Agua na Lanzarote: gdzie się znajduje i jak się tam dostać, godziny otwarcia i cena biletu, dostępne wycieczki i co można zobaczyć w jaskini

W północnej części wyspy Lanzarote można zobaczyć jedno z pierwszych projektów Césara Manrique — jaskinię Jameos del Agua. To miejsce, gdzie natura spotyka się z sztuką.

Takiego miejsca nie ma nigdzie indziej, jest wyjątkowe i zasługuje na uwagę i poświęcony czas. Wrażenia z tego miejsca pozostaną w pamięci na całe życie. Wizyta w tym kompleksie jaskiń nie jest podobna do zwykłego zwiedzania jaskiń, gdzie przechadzasz się długimi tunelami i podziwiasz wyjątkowe formy kamieni, wystające z sufitu i ścian.

W tym artykule chcę podzielić się moim doświadczeniem zwiedzania jaskini Jameos del Agua, opowiedzieć o godzinach otwarcia i kosztach wstępu, a także oczywiście o tym, co można zobaczyć w środku.

Spis treści

Jaskinię Jameos del Agua na Lanzarote: co to za miejsce i dlaczego warto je odwiedzić

Na północy wyspy Lanzarote znajduje się kompleks jaskiń Jameos del Agua — miejsce, gdzie natura spotyka się z sztuką.

Jameos del Agua to dolna część dużego kompleksu wulkanicznych jaskiń Cueva de Los Verdes, powstałych około 3 tysiące lat temu. To niezwykłe miejsce na Lanzarote, naturalne cudowne dzieło, które dzięki genialnemu architektowi stało się jedną z najbardziej uderzających atrakcji na Wyspach Kanaryjskich.

Jaskinia znajduje się wewnątrz wulkanicznego tunelu, który powstał w wyniku erupcji wulkanu Monte Corona. Lawa wulkaniczna rozlała się i zastygła na powierzchni wyspy, tworząc rury, które schodzą na dno oceanu. Tunel ma 6 km długości, z czego 1,5 km znajduje się pod dnem morskim.

César Manrique w swoim genialnym projekcie harmonijnie połączył naturę z dziełem ludzkich rąk. Przemienił jaskinie w dzieło sztuki.

Kamień przy wejściu do kompleksu jaskiń

Kamień przy wejściu do kompleksu jaskiń

Projekt został rozpoczęty w 1965 roku i zakończony w 1987 roku. W jaskiniach znajduje się unikalna sala koncertowa na 600 osób z fantastyczną akustyką, podziemna restauracja z barem i parkietem do tańca oraz gigantyczna jaskinia Jameo Grande.

Kompleks jaskiń składa się z dwóch groty (Jameo Chico i Jameo Grande), połączonych otwartą galerią z sztucznym jeziorem.

Tabliczka z podpisem Manrique w kompleksie Jameos del Agua

Tabliczka z podpisem Manrique w kompleksie Jameos del Agua

Jaskinia Jameo Grande ma długość 62 metrów, wysokość 21 metrów i szerokość około 20 metrów. Do niej prowadzą kamienne schody. W tej jaskini znajduje się także wewnętrzna laguna z wodą morską, w której żyją unikalne ślepe kraby albinosy. 

Wokół sztucznego jeziora znajduje się prawdziwy tropikalny ogród.

Kraby albinosy
Kraby albinosy

Kraby albinosy

 • Agregator taksówek i transferów, w którym możesz określić cenę za przejazd, która jest dla Ciebie wygodna: GetTransfer
 • Wynajem samochodu w Hiszpanii: Discovercars, Economybookings oraz AutoEurope
 • Ubezpieczenie turystyczne dla podróżujących do Hiszpanii: Ektatraveling
 • Bilety na prom, autobus, samolot, pociąg w Hiszpanii: 12go
 • Znajdź tanie hotele: Hotellook.pl
 • Agregator wyszukiwania biletów lotniczych: WayAway (+usługa cashback, dla tych, którzy dużo latają — WayAway+)
 • Znajdź przewodnika, wycieczki lub bilety do muzeum: GetYourGuide.pl

Trochę o pochodzeniu Jameos del Agua

Jeśli przetłumaczymy frazę «Jameos del Agua» z języka rdzennych mieszkańców wyspy Lanzarote, archipelagu Wysp Kanaryjskich, otrzymamy «Pustka z wodą». Wiele lat temu, gdy wulkan Monte Corona nie spał, jak dzisiaj, lecz gwałtownie wybuchał, lawa spływająca została schłodzona przez wodę morską, krzepnąc w kształcie.

Z czasem, w tej ogromnej rurze powstały pustki. W wyniku tej wielowiekowej działalności naturalnej na wyspie Lanzarote powstał jeden z najbardziej niezwykłych centrów przyrodniczo-kulturowych na planecie.

W czasach wielkich odkryć geograficznych, podbojów nowych terytoriów i handlu niewolnikami, tunel służył jako schronienie dla miejscowych mieszkańców, którzy ukrywali się przed chciwymi konkwistadorami lub piratami, odwiedzającymi wyspę pod różnymi flagami.

Następnie, to naturalne cudowne miejsce było opuszczone, czasami ciesząc oczy nielicznych badaczy. Wreszcie, pod koniec lat 60. XX wieku, «pustka» stała się popularnym obiektem turystycznym.

W istocie Jameos del Agua jest kontynuacją dużego wulkanicznego tunelu Cueva de los Verdes. Jednak, pomysły Cesara Manrique i Jesusa Soto, którzy kierowali projektem adaptacji «pustek wodnych», uczyniły tę część tunelu osobną atrakcją turystyczną i unikalnym miejscem, gdzie natura i nowoczesne sztuki nie konfliktują, lecz organicznie uzupełniają i ujawniają piękno siebie nawzajem.

Jak dostać się do jaskini Jameos del Agua

Można dojechać do Jameos del Agua autobusem lub samochodem.

Na autobusie. Można dojechać autobusem na 3 liniach do miejscowości Punta de Mujeres. Pozostały dystans wynosi 1,5 kilometra, który można pokonać pieszo lub taksówką.

Linii autobusowe:

 • nr. 7;
 • nr. 9;
 • nr. 26.

Samochodem. Najlepiej dojechać do jaskiń samochodem drogą LZ-1, następnie skręcić na drogę LZ-204 i jesteś prawie na miejscu. Obok kompleksu jaskiń znajduje się bezpłatny parking samochodowy.

Dla tych, którzy zastanawiają się, czy podróżować po Hiszpanii własnym środkiem transportu, na mojej stronie jest artykuł o tym, jak wynająć samochód w Hiszpanii.

Położenie Jameos del Agua na mapie

Zorganizowane wycieczki to kolejny sposób na zwiedzenie Jameos del Agua

Do jaskiń można również, dostać się w ramach zorganizowanej wycieczki. Zazwyczaj, firmy oferują transfer z różnych miast do jaskiń.

Wyróżniłem kilka dobrych wycieczek z wizytą w Jameos del Agua, zarówno z transferem z Lanzarote, jak i z transferem z innych wysp Wysp Kanaryjskich:

Lanzarote: jednodniowa wycieczka po wulkanach i jaskiniach z transferem — od 55 euro od osoby

Odkryj atrakcje południa i północy Lanzarote w tej całodniowej wycieczce. Odwiedź Park Narodowy Timanfaya, El Golfo, La Geria i Jameos del Agua w ciągu jednego dnia.

Podczas rezerwacji należy podać nazwę swojego hotelu, a zostaniesz odebrany z najbliższego miejsca. Dokładne miejsce i czas zostaną przesłane do Ciebie e-mailem.

Lanzarote: Jameos del Agua i północna część wyspy Lanzarote — od 35 euro od osoby

Odkryj północną część Lanzarote podczas porannej wycieczki. Spaceruj po słynnej jaskini Jameos del Agua i podziwiaj niezapomniany widok z klifu Famara.

Arrecife: wycieczka na pół dnia po północnej części Lanzarote — od 47 euro od osoby

Odkryj atrakcje tej wyspy Kanaryjskiej podczas wycieczki autokarowej z przewodnikiem. Wycieczka obejmuje spacer do Mirador del Rio i Jameos del Agua.

Z Fuerteventury: wycieczka na Lanzarote z degustacją wina i obiadem — od 124 euro od osoby

Przepraw się promem z Fuerteventury na Lanzarote, aby wziąć udział w jednodniowej wycieczce z przewodnikiem, degustacją wina i obiadem. Odwiedzisz Park Narodowy Timanfaya i tunel lawy Jameos del Agua, a bilety wstępu są już wliczone w cenę wycieczki.

Może się przydać: zobacz wszystkie wycieczki z wizytą w Jameos del Agua pod tym linkiem

Ceny biletów do jaskini Jameos del Agua i godziny otwarcia

Ceny biletów wstępu do Jameos del Agua:

 • Dorośli — 9 euro;
 • Dzieci w wieku 7-12 lat — 4,5 euro.

 

Może się przydać: aby kupić bilet do Jameos del Agua na samodzielną wizytę, można to zrobić pod tym linkiem

Godziny otwarcia Jameos del Agua:

Dni tygodnia

W zimie

Lato (od 1 lipca do 30 września)

Niedziela — piątek

10:00 – 18:30

10:00 – 18:30

Sobota

10:00 – 22:00

10:00 – 00:30

Co można zobaczyć wewnątrz jaskini Jameos del Agua

Centrum sztuki i kultury Jameos del Agua dzieli się na dwie główne części: Jameo Chico (Mała pustka) i Jameo Grande (Duża pustka). Każda część oferuje odwiedzającym coś wyjątkowego.

Ponadto, odwiedzający nie mogą przegapić pięknej białej laguny, a ci, którzy chcą dowiedzieć się więcej o powstawaniu jaskiń lawowych i wulkanach ogólnie, mogą odwiedzić muzeum i ośrodek naukowy — «Dom Wulkanów» (Casa de los Volcanes). Od 1987 roku w tym centrum prowadzone są ważne prace naukowe i edukacyjne z zakresu wulkanologii.

Jameo Chico

Jameo Chico (Mała pustka) rozpoczyna się od kamiennych schodów, prowadzących do pięknego wulkanicznego jaskinia. Czarna skała, stworzona przez naturę, ożywiona jest starannie dobranymi roślinami i oryginalną ornamentyką, stworzoną przez współczesnych artystów.

Następnie, znajduje się słone jezioro. Najczystsza woda, kraby albinosy, artystyczne oświetlenie — tworzą niepowtarzalną i egzotyczną atmosferę tej części tunelu jaskiniowego.

Głębokość jeziora zmienia się, w zależności od pływów oceanicznych, ale nie ma to wpływu na przejrzystość wody, a wszyscy mieszkańcy tego zbiornika wodnego są doskonale widoczni o każdej porze. Czasami, poziom wody jest tak wysoki, że odwiedzający muszą moczyć nogi.

Wewnątrz Jameo Chico
Wewnątrz Jameo Chico
Wewnątrz Jameo Chico

Wewnątrz Jameo Chico

Jameo Grande

Przechodząc przez kładkę nad jeziorem, odwiedzający Jameos del Agua trafiają do Jameo Grande. Główną atrakcją «wielkiej pustki» jest sala koncertowa z niepowtarzalną akustyką.

Często odbywają się tutaj koncerty, których uczestnictwo pozostawi jasne i niezapomniane wspomnienia.

Koncertowa sala w "Wielkiej Pustce"

Koncertowa sala w «Wielkiej Pustce»

Podziemna sala koncertowa znana jest ze swojej akustyki, regularnie odbywają się w niej koncerty i festiwale muzyczne.

W soboty po godzinie 19:00 w kompleksie jaskiń odbywają się imprezy znanymi didżejami i muzykami.

Basen sztucznej laguny

Jaskinny kompleks wyspy Lanzarote ozdabia sztuczna laguna, kontrastująca z czarnym wulkanicznym krajobrazem bielą misy i jaskrawo niebieskim kolorem wody.

Mimo atrakcyjności i estetycznej nieskazitelności tego obiektu, stworzonego według projektu Césara Manrique, tutaj nie można się kąpać. Ale to prawdopodobnie jedyna rzecz, która trochę rozczarowuje licznych odwiedzających.

Malownicza laguna, dzieląca małą i wielką pustkę
Malownicza laguna, dzieląca małą i wielką pustkę
Malownicza laguna, dzieląca małą i wielką pustkę

Malownicza laguna, dzieląca «małą» i «wielką» pustkę

Restauracja Jameo Chico

Niezapomnianym doświadczeniem będzie kolacja w jaskiniowej restauracji Jameo Chico, która w ciągu dnia działa jako bar, serwujący niesamowicie aromatyczną kawę, a wieczorem przekształca się w pełną restaurację z lokalną kuchnią.

Można tu odpocząć i zrelaksować się, oraz oczywiście skosztować różnorodnych dań kuchni europejskiej. Polecam spróbować ośmiornicy z grilla podaną z sosem Mojo, grillowanego sera z pomidorowym dżemem, morskich przysmaków, popijając to wszystko Malwazją.

Restauracja Jameo Chico
Restauracja Jameo Chico

Restauracja Jameo Chico

Centrum Naukowe "Wulkan"

Obok kompleksu jaskiń znajduje się oddział instytutu naukowego, który zajmuje się badaniem lokalnej fauny, flory i geologii. Ekspozycja, stworzona przez pracowników instytutu, przedstawia interesujące fakty, znaleziska i inne przydatne informacje na temat jaskiń.

Centrum Naukowe "Wulkan"
Centrum Naukowe "Wulkan"
Centrum Naukowe "Wulkan"

Oto jak wygląda Centrum Naukowe «Wulkan» od środka. Z architektonicznego punktu widzenia jest równie, imponujące, jak same jaskinie

Podobał Ci się artykuł? Podziel się nim z przyjaciółmi:
Facebook
Twitter
Pinterest
WhatsApp

PRZYDATNE USŁUGI W JĘZYKU POLSKIM, Z KTÓRYCH REGULARNIE KORZYSTAM PODCZAS MOICH PODRÓŻY

 • Znajdź przewodnika, wycieczki lub bilety do muzeum: GetYourGuide.pl
 • Znajdź tanie hotele: Hotellook.pl
 • Wynajem samochodu w Hiszpanii: Discovercars, Economybookings oraz AutoEurope
 • Ubezpieczenie turystyczne dla podróżujących do Hiszpanii: Ektatraveling
 • Agregator taksówek i transferów, w którym możesz określić cenę za przejazd, która jest dla Ciebie wygodna: GetTransfer
 • Bilety na prom, autobus, samolot, pociąg w Hiszpanii 12go
 • Agregator wyszukiwania biletów lotniczych: WayAway (+usługa cashback, dla tych, którzy dużo latają — WayAway+)

O AUTORZE

Dobrze widzieć Cię na mojej stronie!

Mam nadzieję, że informacje, którymi się tu dzielę, przydadzą się Wam, bo uwielbiam nie tylko podróżować, ale także dzielić się własnymi doświadczeniami i odkryciami.

Wład Rozhkov

marketingowiec, podróżnik