Przewodnik turystyczny po HiszpaniiZabytki naturalne i historyczne w HiszpaniiCasa Batlló (Barcelona): co to za miejsce, czy warto go odwiedzić, godziny otwarcia i ceny biletów wstępu, jak zwiedzać, samodzielnie i w ramach zorganizowanej wycieczki, co tam można zobaczyć

Casa Batlló (Barcelona): co to za miejsce, czy warto go odwiedzić, godziny otwarcia i ceny biletów wstępu, jak zwiedzać, samodzielnie i w ramach zorganizowanej wycieczki, co tam można zobaczyć

Dom Batlló, znany również, jako Casa Batlló, to jedno z arcydzieł katalońskiej architektury, które znajduje się w czołówce atrakcji Barcelony, polecanych do odwiedzenia przez turystów. Często nazywany jest skrzynią ze skarbami, i nie bez powodu.

W tym artykule opowiem dlaczego warto odwiedzić to miejsce, krótko przedstawię jego historię, ceny biletów, wycieczki oraz jak się tam dostać, co zobaczyć w Domu Batlló.

Spis treści

Casa Batlló - co przyciąga turystów do tego niezwykłego zabytku architektury?

Casa Batlló w Barcelonie to jedna z najbardziej znaczących atrakcji w Hiszpanii. Od 2005 roku znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Autorem Casa Batlló jest Antonio Gaudí — słynny hiszpański architekt. To jedyna praca wykonana przez niego w czystym stylu modernizmu.

Rocznie dom-muzeum odwiedza ponad 1 milion osób.

Casa Batlló nocą

Oświetlenie nocne Casa Batlló

Trochę historii Casa Batlló

Nie jestem zwolennikiem opowiadania o historii zabytków w moich recenzjach — łatwo można ją znaleźć w sieci i na Wikipedii, ale dom Casa Batlló jest tak monumentalny i niezwykły, że artykuł o nim nie może obejść się bez krótkiej wycieczki po jego historii.

Antoni Gaudí pracował nad domem Batlló, w latach 1904-1906. Pierwotnie, właściciel domu, potentat tekstylny Josep Batlló y Casanovas, planował zburzyć budynek i zbudować nowy dochodowy dom, oddając całą strukturę do dyspozycji Gaudiego.

Jednak, architekt zmienił zdanie co do burzenia budynku i przeprowadził jego pełną rekonstrukcję. Ponieważ, boczne ściany domu Batlló przylegają do sąsiednich budynków, Gaudí zaprojektował dwie nowe fasady: główna wychodzi na bulwar Passeig de Gracia, a druga — do wnętrza kwartału.

W wykończeniu wewnętrznego dziedzińca Gaudí, korzystając z kolorowych płytek ceramicznych, osiągnął oszałamiającą grę światła i cienia, a tzw. świetliki nie tylko zapewniły dobrą wentylację dziedzińca, ale także wypełniły go naturalnym światłem.

Mistrz dokonał również, pełnej przebudowy przestrzeni wewnętrznej: dodał piwnicę, taras, poddasze. Paraboliczne łuki, stworzone podczas budowy poddasza, stały się charakterystycznym elementem projektów Gaudíego, które wykorzystał w wielu swoich projektach. Okładzina głównej fasady została wykonana na Majorce w Manacorze.

Kafelki ceramiczne we wewnętrznym dziedzińcu Casa Batlló

Kafelki ceramiczne we wewnętrznym dziedzińcu Casa Batlló

W wyniku rekonstrukcji powstało arcydzieło, które nie tylko zachwyca przemyślaniem najdrobniejszych detali, ale także jest bardzo funkcjonalne. Badacze uważają, że praca nad domem Batlló stała się początkiem nowego etapu w twórczości mistrza.

Podczas tworzenia kolejnych budowli Antonio Gaudí już nie oglądał się na klasyczne szkoły architektoniczne, wypracowując swój niepowtarzalny styl. Chociaż, dom Batlló, podobnie jak inne projekty Gaudíego, należy do stylu modernizmu, sam autor nie identyfikował się z żadną konkretną szkołą.

Dom Batlló należał do rodziny Batlló do lat 50. Po zmianie kilku właścicieli stał się własnością rodziny Bernat. W latach 90 nowi właściciele domu Batlló przeprowadzili jego pełną renowację i udostępnili go szerokiej publiczności.

Od 1995 roku dom stał się centrum muzealnym, a corocznie, w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Gaudiego, odbywają się tutaj różne wydarzenia, poświęcone twórczości tego utalentowanego mistrza.

Fasada Casa Batlló
Fasada Casa Batlló
Fasada Casa Batlló

Fasada Casa Batlló

Jak znaleźć i jak się dostać do Casa Batlló w Barcelonie

Dom Batlló znajduje się na bulwarze Paseo de Gracia, 43. Ponieważ jest to jedna z głównych ulic Barcelony, kursuje tu wiele środków transportu publicznego. Ponadto, dom Batlló jest częścią trasy turystycznej, dojazd możliwy jest autobusem wycieczkowym nr. 3A.

Jeśli chcesz dojechać metrem, musisz wsiąść do pociągów linii L2, L3 lub L4 i wysiąść na stacji „Passeig de Gràcia”.

Autobusami nr. 22 i 24 należy dojechać do przystanku „Pg. de Gràcia — Consell de Cent”, lub na trasach nr. 7, H10, V15 do przystanku „Pg. de Gràcia — Aragó”.

Aby zamówić taksówkę, skorzystaj z aplikacji mobilnych: Hailo i Cabify.

Ponadto, możesz wynająć samochód, podróż z lotniska El Prat — zajmie około 30 minut.

Mogą się przydać: wszystkie niuanse wynajmu samochodu w Hiszpanii opisałem już wcześniej w tym artykule.

Współrzędne GPS domu Batlló: 41°23’30.0″N 2°09’53.0″E.

Położenie Casa Batlló na mapie

Ceny biletów do Casa Batlló i godziny otwarcia

Dom Batlló jest otwarty codziennie, od 9:00 do 20:00. Wejście dla zwiedzających kończy się godzinę przed zamknięciem muzeum.

Możesz odwiedzić muzeum przed oficjalnym otwarciem. Aby to zrobić, musisz kupić bilet «Bądź pierwszy!» i wtedy będziesz mógł wejść do muzeum o 8:30 wśród niewielkiej grupy wybranych uczestników. Będziesz mógł zwiedzić muzeum bez tłumu innych turystów i zrobić świetne zdjęcia bez obcych zwiedzających.

Bilety do Casa Batlló można kupić online lub w kasie. Zalecam zakup biletów z wyprzedzeniem, ponieważ w kasie może być bardzo długa kolejka, a poza tym bilety online są tańsze.

Podane przeze mnie ceny biletów do Casa Batlló dotyczą zakupu online. W kasie muzeum cena biletów jest wyższa o 4 euro. Dzieci do 7 roku życia wchodzą za darmo przy każdym rodzaju biletu i sposobie zakupu.

Zwykłe zwiedzanie (Bilet BLUE):

W cenie biletu jest zwiedzanie ekspozycji muzeum oraz korzystanie z przewodnika wzbogaconej rzeczywistości.

 • Bilet wstępu przy zakupie online kosztuje 25 euro.
 • Studenci, emeryci, dzieci (7-18 lat) — 22 euro.

 

Odwiedziny z PRIVATE HALL (Bilet SILVER):

W cenę biletu dodatkowo wliczona jest możliwość odwiedzenia Private Hall — sali katalońskiego modernizmu z meblami z 1900 roku.

 • Cena biletu online — 33 euro.
 • Studenci, emeryci, dzieci do 18 roku życia — 30 euro.

 

Wszystko w cenie (Bilet GOLD):

Dodatkowo oferowane jest możliwość wejścia bez kolejki i sesji zdjęciowej. 

Będziesz mógł zrobić zdjęcia w starych wnętrzach w kostiumach z tamtego okresu i zachować na pamiątkę «stary portret».

 • Cena biletu online — 35 euro.
 • Studenci, emeryci, dzieci do 18 roku życia — 32 euro.

 

Bilet «Bądź pierwszy!» (BE THE FIRST!):

Nie lubisz stać w kolejce i ciągle przeszkadzają ci inni turyści, uniemożliwiając ci cieszenie się sztuką, nie możesz zrobić udanych zdjęć, bo ciągle wchodzą w kadr obcy ludzie? W takim razie ta opcja jest dla ciebie! Z tym biletem zostaniesz wpuszczony do muzeum pół godziny przed oficjalnym otwarciem.

 • Cena biletów dla wszystkich kategorii — 39 euro.
 • Dzieci do 7 roku życia wchodzą za darmo.

 

Teatralna wycieczka:

Chcesz niezwykłego zwiedzania Casa Batlló, to kup bilet z teatralną wycieczką. Przewodniczyć ci będzie sam Gaudí lub gospodyni domu byłego właściciela, pana Ramoneta. Opowiedzą oni sekrety i ciekawe historie o budowie domu, codziennym życiu jego mieszkańców i burżuazji początku XX wieku. 

Wycieczka trwa średnio około godziny i odbywa się w języku angielskim. Spacer po domu w towarzystwie profesjonalnego aktora uczyni twoją wizytę bardziej atmosferyczną i pozwoli ci jeszcze głębiej zanurzyć się w twórczy świat Gaudiego.

Taka wycieczka odbywa się tylko w niedziele o 17:00.

 • Cena biletów dla wszystkich kategorii — 37 euro.
 • Dzieci do 7 roku życia wchodzą za darmo.

 

Koncert na dachu:

W okresie letnim (zwykle od czerwca do listopada) muzeum oferuje niezwykłe koncerty. Muzycy, śpiewacy i tancerze dają swoje występy, bezpośrednio na dachu Casa Batlló. 

Możesz kupić bilet na sesję, która odbywa się po oficjalnym zamknięciu muzeum. Najpierw odbywa się godzinna wycieczka po domu, a następnie udajesz się na dach, gdzie zostaniesz poczęstowany napojami i zaprezentowane zostanie show muzyczne.

Liczba miejsc jest ograniczona.

Ceny od 39 euro od osoby (dzieci do 7 roku życia, jak przy wszystkich wizytach, wchodzą za darmo).

Ważne: Zwiedzanie nie jest ograniczone czasowo. Wszystkie rodzaje biletów obejmują wideo-przewodnik, trwający około 45 minut.

Wycieczka odbywa się za pomocą SmartGuide. To urządzenie mobilne z rzeczywistością rozszerzoną w 11 językach, które jest wydawane każdemu odwiedzającemu na wejściu.

Na terenie całego domu dla odwiedzających działa bezpłatne Wi-Fi, co pozwala na robienie zdjęć i natychmiastowe udostępnianie ich w internecie.

Może się przydać: kupowałem bilety do Casa Ballo online, za pomocą tego linku

 • Agregator taksówek i transferów, w którym możesz określić cenę za przejazd, która jest dla Ciebie wygodna: GetTransfer
 • Wynajem samochodu w Hiszpanii: Discovercars, Economybookings oraz AutoEurope
 • Ubezpieczenie turystyczne dla podróżujących do Hiszpanii: Ektatraveling
 • Bilety na prom, autobus, samolot, pociąg w Hiszpanii: 12go
 • Znajdź tanie hotele: Hotellook.pl
 • Agregator wyszukiwania biletów lotniczych: WayAway (+usługa cashback, dla tych, którzy dużo latają — WayAway+)
 • Znajdź przewodnika, wycieczki lub bilety do muzeum: GetYourGuide.pl

Jak dostać się do Casa Batlló za darmo

Niewielu wie, że można zajrzeć do dziedzińca Casa Batlló od tyłu i zobaczyć elementy, które są ukryte przed zwykłymi zwiedzającymi. Co więcej, można to zrobić zupełnie za darmo.

Obejdź Casa Batlló od prawej strony i zobaczysz wejście do sklepu budowlanego. Wejdź do środka i wjedź na drugie piętro. Nie zrażaj się napisem „Only Staff” na drzwiach.

Wyjdź na balkon i znajdziesz się dokładnie naprzeciwko Casa Batlló.

Ciesz się nowymi widokami domu, ukrytymi mozaikami Gaudiego, a zwiedzający muzeum niech patrzą na ciebie z zazdrością, że nie mogą zobaczyć tego wspaniałego widoku, który jest dostępny dla ciebie.

Dwór Casa Batlló

Dziedziniec Casa Batlló

Usługi dodatkowe

Na terenie Casa Batlló znajduje się sklep muzealny, w którym prezentowane są wyroby rękodzielnicze, pamiątki, biżuteria i książki, związane z twórczością Antoniego Gaudíego i Barceloną.

Dla przechowywania bagażu, przedmiotów osobistych i wózków dziecięcych dostępne są przechowalnie. Jeśli, jednak, coś zgubisz, możesz zgłosić się do biura rzeczy znalezionych, gdzie odnalezione przedmioty, przechowywane są przez 30 dni, a następnie przekazywane są na cele charytatywne.

Zezwolenie personelu jest wymagane do odwiedzenia domu z zwierzętami.

Dla osób z ograniczoną sprawnością ruchową i kobiet w ciąży dostępna jest specjalna winda. Dla osób niepełnosprawnych dostępny jest specjalny wózek inwalidzki, dostosowany do rozmiarów windy. Personel jest przeszkolony w obsłudze defibrylatora i udzielaniu pierwszej pomocy medycznej.

Casa Batlló stała się jednym z pierwszych prywatnych muzeów, przystosowanych dla osób z ograniczeniami ruchowymi. Dla niewidomych odwiedzających dostępne są teksty w alfabecie Braille’a, a dla osób z wadami słuchu dostępny jest audiodeskrypcja w formie wydrukowanej w języku hiszpańskim, katalońskim i angielskim.

Wycieczki po Casa Batlló

Barcelona: wstęp do Casa Batlló z audioprzewodnikiem — od 35 euro za osobę

Zanurz się w atmosferę Casa Batlló, która łączy sztuczną inteligencję, rzeczywistość rozszerzoną i uczenie maszynowe. Czekają na Ciebie unikalne spotkanie z jednym z arcydzieł Antoniego Gaudíego — legendarną postacią w świecie architektury i designu.

Podróżuj przez wszechświat Gaudíego, składający się z, na pierwszy rzut oka, niemożliwych przestrzennych projekcji, dźwięku binauralnego, czujników ruchu, przestrzeni immersyjnych, smaków i zapachów.

Barcelona: Doświadczenie „Zimowej Nocy” w Casa Batlló — od 45 euro od osoby

Zanurz się w fascynującym audioprzewodniku, opowiadającym historię w jednym z arcydzieł architektury Antoniego Gaudíego, Casa Batlló, specjalnie oświetlonym na sezon zimowy. Przenieś się w zimową noc, za pomocą niesamowitych materiałów audiowizualnych i dramatycznych dekoracji teatralnych.

«Noc sprzed 100 lat» to fikcyjna historia ludzi, którzy mieszkali w tym domu. Poznaj Fermínę, kobietę, która opiekowała się wnukami pana i pani Batlló. Odkryj świat Gaudíego z innowacyjnej i unikalnej perspektywy.

Barcelona: Casa Batlló z biletem „Pierwszeństwo wejścia” — od 45 euro od osoby

Wyrusz w fascynującą podróż po magii Casa Batlló. Bilety „Pierwszeństwo wejścia” pozwalają na eksplorację tego obiektu z listy światowego dziedzictwa UNESCO bez tłumu, co oznacza, że masz czas, aby cieszyć się magią i zrobić idealne zdjęcia.

Casa Batlló ożywa dzięki audioprzewodnikowi i tablecie z rzeczywistością rozszerzoną, które przenoszą Cię w fascynujące doświadczenie za pomocą sztucznej inteligencji, rzeczywistości rozszerzonej i uczenia maszynowego. Odkryj jedno z arcydzieł Gaudíego, poznając jego historię

Może się przydać: Zobacz wszystkie wycieczki do Casa Ballo online, za pomocą tego linku

Co można zobaczyć w Casa Batlló

Casa Batlló — jedno z najbardziej kontrowersyjnych dzieł Antoniego Gaudíego, znane również, jako «Dom Kości» i «Dom Smoka». Casa Batlló przyciąga uwagę niesamowitą formą i szokującym połączeniem motywów życiowych z ponurą symboliką śmierci.

Fantastyczna konstrukcja wywołuje najbardziej sprzeczne emocje u obserwatorów, od zachwytu po dezaprobatę, ale nikt nie pozostaje obojętny.

Zewnętrzne i wewnętrzne elewacje, pokryte jaskrawą kolorową glazurą, ogromne okna o nieregularnym kształcie, przypominające oczy nadprzyrodzonego stworzenia, balkony w kształcie czaszki, garbaty dach z kolorowymi kafelkami, sprawiają, że przenosimy się do świata baśni i tajemniczych legend.

Ośmiopiętrowa konstrukcja w centrum Barcelony, jedno z głównych źródeł dumy mieszkańców Barcelony, przyciąga codziennie licznych turystów. Casa Batlló jest dostępna do zwiedzania. Oprócz elewacji, wewnętrznego dziedzińca i dachu, można zobaczyć wnętrza i meble, zaprojektowane według pomysłów Gaudíego.

Unikalne cechy architektoniczne

Powierzchnia domu wynosi 4300 metrów kwadratowych, a jego wysokość sięga 32 metrów.

Całkowita liczba pięter i piwnic wynosi 8. Brak prostych linii w konturach fasady i wnętrza jest główną cechą charakterystyczną Casa Batlló.

Uważa się, że legendę o Świętym Jerzym, patronie Katalonii, zainspirowała stworzenie tego architektonicznego arcydzieła. Scena zwycięstwa świętego nad smokiem odzwierciedlona jest w architektonicznym kształcie Casa Batlló.

Badacze zauważają, że falisty dach domu, ozdobiony kafelkami, symbolizuje grzbiet smoka, a wieżyczka zwieńczona krzyżem świętego Jerzego reprezentuje miecz Świętego Jerzego.

Dolne balkony, w kształcie czaszek, to pozostałości po ofiarach smoka. Schody i łuki wewnętrznej przestrzeni przypominają kręgosłup i ogon mitycznej bestii, dzięki czemu Casa Batlló zyskała przydomek „Dom Kości”.

Projekt wnętrza i witraże Casa Batlló
Projekt wnętrza i witraże Casa Batlló

Projekt wnętrza i witraże Casa Batlló

W dekoracyjnych elementach pracowali najlepsi rzemieślnicy, w tym sam Gaudí. Część mebli i dekoracyjnych elementów wnętrza, stworzonych przez architekta dla domu Batlló, jest obecnie wystawiona w Domu-Muzeum Gaudiego w Parku Güell.

Dzielnica, w której znajduje się dom, nazywana jest „dzielnicą niezgody”, ponieważ w czasie rekonstrukcji domu Batlló inne budynki zostały przebudowane. Architekci rywalizowali między sobą o nagrody rządowe Barcelony.

Wszystkie te budynki w stylu modernistycznym tworzą unikalny zespół architektoniczny z domem Batlló, wśród nich: dom Amatller, dom Milà, dom Lleó-Morera, dom Josefa Boneta.

Fasada i jej symbolika

Nawet nie wchodząc do środka budynku i nie widząc jego wnętrza, niemożliwe jest nie podziwiać Casa Batlló. Jego widok jest piękny o każdej porze dnia. 

Jego architektoniczne i artystyczne zdobienie jakby uosabiało żywioł morski. Fasada budynku wyróżnia się swoim kolorem i falistymi formami, rzeźbionymi elementami, przypominającymi kwiaty, kości, maski. 

Dach pokryty jest kafelkami, przypominającymi kolorowe łuski, mieniące się w słońcu. Z dachu wychodzą kolorowe kominy, wykonane w formie zakrzywionych rur z nietypowymi kapturami. 

Nad domem wznosi się wieżyczka z krzyżem św. Jerzego. Dla niektórych jest to rękojeść miecza św. Jerzego, patrona Katalonii, a na powierzchni dachu widziane jest ciało pokonanego smoka. Z powodu tego, powstało wiele legend o domu. Casa Batlló często nazywana jest nawet «Domem Smoka».

Elementy dachu Casa Batlló
Elementy dachu Casa Batlló
Elementy dachu Casa Batlló

Elementy dachu Casa Batlló

Osobną uwagę zasługuje wewnętrzny dziedziniec domu. Aby wnętrza otrzymywały więcej naturalnego światła słonecznego, Gaudí poszerzył pierwotny dziedziniec i wyłożył ściany, wychodzące na niego kafelkami o różnych odcieniach. W ten sposób osiągnął równomierne rozprowadzenie światła dziennego między piętrami. 

W centrum wewnętrznego dziedzińca zachowała się winda, której oryginalna drewniana kabina funkcjonuje do dnia dzisiejszego.

Fasada Casa Batlló
Fasada Casa Batlló
Fasada Casa Batlló

Fasada Casa Batlló

Dekoracja i projektowanie wnętrz

Wnętrze domu zasługuje na osobne uwzględnienie. Antonio Gaudí angażował najlepszych rzemieślników, pracujących z drewnem, kamieniem, szkłem i kowalstwem, aby stworzyć zamierzone wnętrze domu.

Trudno oddać całe wspaniałość i harmonię wykończenia wnętrza domu. Niepowtarzalność elementów w każdym zakątku budynku i jednocześnie idealne dopasowanie do siebie od holu aż po dach.

To taki przypadek, gdy lepiej raz zobaczyć. Kominek w kształcie grzyba, witrażowe okno-trybuna z widokiem na aleję Passeig de Gràcia, dębowe drzwi z witrażowymi wkładkami i wiele innych, co zachwyca na każdym kroku podróży po Domu Batlló.

Strych domu, gdzie wcześniej znajdowały się pomieszczenia gospodarcze, wykonany jest w formie parabolicznych łuków. Coś podobnego można zobaczyć w jeszcze jednym domu zaprojektowanym przez Gaudí — Domu Milà.

Projekt wnętrza Casa Batlló

Projekt wnętrza Casa Batlló

Ciekawostki dotyczące domu Baglio

 • Powierzchnia budynku wynosi łącznie 4300 m², a jego wysokość sięga 32 m, chociaż, zgodnie z pierwotnym projektem dom miał zajmować nie więcej niż 3100 m², a jego wysokość nie miała przekraczać 21 m.
 • Dom Batlló jest częścią unikalnego kompleksu architektonicznego na Paseo de Gracia, w skład którego wchodzą dom Mulieris, dom Amatller, rezydencja Josefiny Bonet, dom Lleó y Morera, wzniesione według projektów znakomitych architektów, współczesnych Gaudiego. Budynki te tworzą tzw. Kwartał Rozdźwięku, wynikający z głębokiego wewnętrznego konfliktu między rywalizującymi mistrzami.
 • Praca nad projektem była przełomowym momentem w twórczości Gaudiego, w wyniku którego dla architekta przestały istnieć klasyczne kanony i fundamentalne zasady.
 • Płytki do mozaik, dachówka, elementy kute z żelaza i inne elementy dekoracyjne Gaudí zamawiał u uznanych mistrzów swojego fachu z różnych regionów Hiszpanii.
 • Dom Batlló został uznany za Pomnik Sztuki Barcelony w 1962 roku, a siedem lat później — za Pomnik Ojczysty. Od 2005 roku dom Batlló jest obiektem dziedzictwa UNESCO w ramach «Dzieł Antoniego Gaudiego».
 • Dom Batlló szczególnie wyraźnie odzwierciedla unikalny talent Gaudiego, w którym łączył się geniusz architektury, wrażliwy na najmniejsze niuanse i kolory malarz, mistrz symboliki i myśliciel inżynieryjny. Każdy element konstrukcji, oprócz wysokiej wartości artystycznej, stanowi ważny element funkcjonalny.
 • Najlepiej udać się na zwiedzanie domu Batlló rano, ponieważ później może utworzyć się imponująca kolejka.
Podobał Ci się artykuł? Podziel się nim z przyjaciółmi:
Facebook
Twitter
Pinterest
WhatsApp

PRZYDATNE USŁUGI W JĘZYKU POLSKIM, Z KTÓRYCH REGULARNIE KORZYSTAM PODCZAS MOICH PODRÓŻY

 • Znajdź przewodnika, wycieczki lub bilety do muzeum: GetYourGuide.pl
 • Znajdź tanie hotele: Hotellook.pl
 • Wynajem samochodu w Hiszpanii: Discovercars, Economybookings oraz AutoEurope
 • Ubezpieczenie turystyczne dla podróżujących do Hiszpanii: Ektatraveling
 • Agregator taksówek i transferów, w którym możesz określić cenę za przejazd, która jest dla Ciebie wygodna: GetTransfer
 • Bilety na prom, autobus, samolot, pociąg w Hiszpanii 12go
 • Agregator wyszukiwania biletów lotniczych: WayAway (+usługa cashback, dla tych, którzy dużo latają — WayAway+)

O AUTORZE

Dobrze widzieć Cię na mojej stronie!

Mam nadzieję, że informacje, którymi się tu dzielę, przydadzą się Wam, bo uwielbiam nie tylko podróżować, ale także dzielić się własnymi doświadczeniami i odkryciami.

Wład Rozhkov

marketingowiec, podróżnik