Przewodnik turystyczny po HiszpaniiZabytki naturalne i historyczne w HiszpaniiPark Güell (Barcelona): co to za miejsce, czy warto go odwiedzić, godziny otwarcia i ceny biletów wstępu, jak zwiedzać, samodzielnie i w ramach zorganizowanej wycieczki, co tam można zobaczyć

Park Güell (Barcelona): co to za miejsce, czy warto go odwiedzić, godziny otwarcia i ceny biletów wstępu, jak zwiedzać, samodzielnie i w ramach zorganizowanej wycieczki, co tam można zobaczyć

Samochód w podróży to nie tylko środek transportu, ale także luksus wolności: możesz jechać, dokąd chcesz, niezależnie od rozkładu autobusów i pociągów. Dlatego, przygotowałem informacje na temat wynajmu samochodu w Hiszpanii.

W tym artykule szczegółowo opowiem wszystko, co wiem, na podstawie własnego doświadczenia, na temat: ile kosztuje wynajem samochodu w Hiszpanii, gdzie najlepiej go wynająć, jakie dokumenty będą potrzebne i co trzeba wiedzieć o prowadzeniu samochodu w tym kraju.

Spis treści

Park Güell - co to za miejsce i czy warto go odwiedzić?

Park Güell to jedno z tych architektonicznych arcydzieł, powstanie których zawdzięczamy całemu szeregowi przypadków i zbiegów okoliczności. Gdyby kataloński hrabia Eusebi Güell nie zobaczył wystawy rękawiczek, zaprojektowanej przez Antoniego Gaudiego na międzynarodowej wystawie w Paryżu, nie doszłoby do jego wieloletniej przyjaźni z architektem.

Gdyby nie ta przyjaźń, hrabia nie miałby pomysłu na stworzenie obok Barcelony ogrodu-miasta, który miał stać się nowym modelem miejskiego życia. Gdyby nie znaleziono nabywców na działki w parku, dzisiaj, zamiast przestrzeni publicznej, byłby osiedle mieszkaniowe Park Güell, a Barcelona straciłaby jedną z jej głównych atrakcji.

Co więc stanowi Park Güell i dlaczego cieszy się taką popularnością wśród turystów?

Powierzchnia działki, na której znajduje się Park Güell, wynosi około 17 hektarów. Rzeźba tego pagórkowatego terenu w dużej mierze wpłynęła na planowanie przestrzeni, ponieważ Gaudí bardzo troszczył się o naturalny krajobraz i starał się zachować każde drzewo, które wyrosło tutaj przed rozpoczęciem budowy.

Zróżnicowanie wysokości pozwoliło stworzyć efektywny zespół z nietypowymi tarasami, schodami, balustradami i ogrodzeniami. Aby podlewać liczne rośliny, Gaudí stworzył cały system akweduktów, których kolumny stylizowane są na masywne pnie drzew.

Park Güell został zaprojektowany w 1900 roku, wtedy też rozpoczęto sprzedaż działek na jego terenie, ponieważ początkowo Güell planował stworzyć osiedle, w którym ludzie będą żyć w harmonii z naturą.

Jednakże, bardzo szybko stało się jasne, że te plany nie miały szans się zrealizować. Działki nie cieszyły się popularnością, ponieważ trudno było się tam dostać, z powodu słabo rozwiniętej infrastruktury transportowej.

Ponadto, Güell chciał osobiście zatwierdzać projekt każdego domu, co było bardzo trudne do spełnienia. W 1922 roku spadkobiercy hrabiego, który zmarł w 1918 roku, podjęli decyzję o sprzedaży Parku Güell.

Barcelona tylko skorzystała z tej decyzji — teren został wykupiony przez miejską administrację, a obecnie jest to jedno z najbardziej popularnych wśród turystów miejsc publicznych, zespół którego został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Główne wejście do parku znajduje się obok dwóch oryginalnych budynków: domu stróża i poczekalni dla gości. Kolumny i paraboliczne łuki wewnątrz oraz wyrafinowana dekoracja na zewnątrz — wszystkie te charakterystyczne cechy architektury Gaudiego są obecne tutaj.

Następnie masywne schody prowadzą zwiedzających do Świątyni Doryckiej, na dachu której znajduje się punkt widokowy z tzw. «nieskończoną ławą», której oparcie jest bogato zdobione mozaiką.

Wejście do Parku Güell

Wejście do Parku Güell

Zamiast 62 zaplanowanych prywatnych rezydencji, zbudowano tylko trzy:

 1. Jedna z nich, pierwotnie przeznaczona do demonstracji dla kupujących, później stała się rezydencją hrabiego Güell — obecnie mieści się tam szkoła miejska.
 2. Druga należy do potomków znanego katalońskiego prawnika.
 3. Trzecia, zbudowana według projektu Ceska Berengera, stała się własnością samego Gaudiego. Obecnie mieści się tam muzeum architekta.

Ogólnie Park Güell nie przypomina żadnego z europejskich parków, ponieważ Gaudí zbudował go w unikalnym «katalońskim» stylu. Dlatego, każdy turysta, odwiedzający Barcelonę, pragnie odwiedzić Park Güell, do którego bilety można kupić online lub w kasach.

Dlaczego warto odwiedzić Park Güell

I mimo to, dlaczego warto odwiedzić ten park? Podam kilka głównych powodów:

 • Park Güell to ikoniczna atrakcja Barcelony i jedno z najbardziej popularnych miejsc wśród turystów;
 • Obszar parku to ogromna zielona przestrzeń: jedno z najprzyjemniejszych miejsc do spacerów, również z dziećmi (zawiera plac zabaw);
 • Na terenie parku można odwiedzić muzeum, poświęcone życiu i twórczości Gaudiego — w tym budynku mieszkał sam słynny architekt;
 • To pomnik światowego dziedzictwa UNESCO, a także jedno z dzieł największego architekta Antoniego Gaudiego, który zaprojektował takie miejsca jak Sagrada Familia, Casa Batlló;
 • Takiego miejsca nie znajdziesz nigdzie indziej.
Fontanna na głównej klatce schodowej w Parku Güell

Fontanna na głównej klatce schodowej w Parku Güell

 • Agregator taksówek i transferów, w którym możesz określić cenę za przejazd, która jest dla Ciebie wygodna: GetTransfer
 • Wynajem samochodu w Hiszpanii: Discovercars, Economybookings oraz AutoEurope
 • Ubezpieczenie turystyczne dla podróżujących do Hiszpanii: Ektatraveling
 • Bilety na prom, autobus, samolot, pociąg w Hiszpanii: 12go
 • Znajdź tanie hotele: Hotellook.pl
 • Agregator wyszukiwania biletów lotniczych: WayAway (+usługa cashback, dla tych, którzy dużo latają — WayAway+)
 • Znajdź przewodnika, wycieczki lub bilety do muzeum: GetYourGuide.pl

Gdzie znajduje się Park Güell i jak się tam dostać z centrum Barcelony

Park Güell znajduje się przy ulicy d’Olot. Na jego teren prowadzą trzy główne wejścia: 

 • główne — od ulicy de Larrard / d’Olot; 
 • drugie — od strony del Carmel, núm. 23 (tam znajduje się również, parking dla autokarów turystycznych);
 • trzecie — od Passatge de Sant Josep de la Muntanya.

Autobusy (zwykłe miejskie trasy w Barcelonie) docierają do przystanku Travessera de Dalt (linii nr. H6, D40, 32), a następnie wejście przez Passatge de Sant Josep de la Muntanya.

Autobusy nr. 24 i 92 kursują do przystanku Carretera del Carmel-Park Güell przy drugim wejściu.

Ponadto, istnieją specjalne turystyczne autobusy po Barcelonie (Bus Turístico, Barcelona City Tour), które zatrzymują się na Travessera de Dalt, 10 minut spacerem od głównego wejścia.

Autobusy:

 • Autobusy: nr. H6, 32 i D40, przystanek Travessera de Dalt (pieszo do parku 10 minut).
 • Turystyczny autobus Bus Turístico: Park Güell (niebieska linia).
 • Turystyczny autobus Barcelona City Tour: Park Güell (zielona linia).
 • Ze stacji metra Alfons X (linia L4) kursuje specjalny autobus transferowy Bus Güell, który zawiezie Cię bezpośrednio do Parku Güell (przejazd autobusem jest bezpłatny przy posiadaniu biletu wstępu do parku).

 

Metro: przystanek Lesseps oraz Vallcarca (Linia L3).

Od metra do Parku Güell jest około 15 minut pieszo. Należy dojechać do stacji Lesseps (lub do Vallcarca) zieloną linią (L3), a następnie wejść przez Passatge de Sant Josep de la Muntanya, gdzie znajdują się schody ruchome.

Położenie Parku Güell na mapie

Ceny biletów i godziny otwarcia Parku Güell

Godziny otwarcia.

Park jest otwarty przez cały rok, ale godziny otwarcia zależą od pory roku:

 • Od 1 stycznia do 15 lutego: od 8:30 do 18:15.
 • Od 16 lutego do 30 marca: od 8:30 do 19:00.
 • Od 31 marca do 28 kwietnia: od 8:00 do 20:30.
 • Od 29 kwietnia do 25 sierpnia: od 8:00 do 21:30.
 • Od 26 sierpnia do 26 października: od 8:00 do 20:30.
 • Od 27 października do 31 grudnia: od 8:00 do 18:15.

 

Ceny biletów.

Dla odwiedzających park dostępne są różne rodzaje biletów. Strefa płatna — Monumental: to główne wejście, taras i mozaiki.

 • Pełny bilet dla dorosłych — 10 euro.
 • Dzieci w wieku 7-12 lat — 7 euro.
 • Dzieci do lat 6 — bezpłatnie.
 • Emeryci, osoby niepełnosprawne i osoby towarzyszące — 7 euro.

 

Aby odwiedzić Muzeum Domu Gaudiego, należy zakupić oddzielne bilety, których cena wynosi 7,50 euro.

Może się przydać: Sprawdź bilety do parku Guell online, za pomocą tego linku

Park Güell za darmo

Dla turystów płatna jest tylko trasa Monumental i tylko w określonych godzinach.

Oznacza to, że reszta terenu Parku Güell jest dostępna bezpłatnie, a zwiedzenie Monumental jest możliwe wcześnie rano (do godziny 8 rano — przed oficjalnym otwarciem) lub wieczorem (po 18:15, ale szybko robi się ciemno).

Atrakcje i mozaiki można również, podziwiać z zewnątrz — zawsze bezpłatnej części parku.

Cały Park Güell mogą bezpłatnie odwiedzić w dowolnym czasie:

 • Posiadacze karty Targeta Rosa.
 • Dzieci do lat 6.
 • Osoby niepełnosprawne.

Wycieczki do Parku Güell

Jeśli chcesz poznać historię parku, zobaczyć wszystkie ważne miejsca i niczego nie przegapić, mogę polecić kilka dobrych wycieczek do Parku Güell, w których oferowany jest przewodnik:

Barcelona: wycieczka z przewodnikiem po Parku Güell z wejściem bez kolejki — od 25 euro od osoby

Wybierz się na pieszą wycieczkę z przewodnikiem do Parku Güell — zabytkowego ogrodowego kompleksu na wzgórzu El Carmel. Dowiesz się o jednym z najbardziej znaczących dzieł Antoniego Gaudiego i docenisz to arcydzieło z czasów modernizmu.

Wycieczka rozpocznie się na wzgórzu El Carmel, gdzie znajduje się publiczny park, zaprojektowany przez Gaudiego ponad wiek temu. Przy wejściu powita cię statua jaszczurki (El Drac) z kolorową mozaiką, charakterystyczną dla stylu Gaudiego.

Przewodnik zwróci szczególną uwagę na architektoniczne cechy parku w stylu modernistycznym. Posłuchaj, jak historyczne metody budowy wpłynęły na ruch modernizmu w Barcelonie, podziwiając rzeźby i projekt parku.

Barcelona: bilet bez kolejki do Parku Güell i wycieczka z przewodnikiem — od 24 euro od osoby

Obejrzyj niezwykłe widoki Barcelony, odwiedzając Park Güell z lokalnym przewodnikiem i odkrywając ten unikalny teren z modernistyczną architekturą i kolorowymi ceramicznymi płytkami.

Spotkaj się z przewodnikiem przed głównym wejściem do Parku Güell. Pomijając kolejkę po bilety, odkryj ten wspaniały park, zaprojektowany przez Antoniego Gaudiego ponad 100 lat temu. Zobacz wspaniałe mosty, wiadukty i strefę monumentalną.

Barcelona: wycieczka po Parku Güell z wejściem bez kolejki — od 25 euro od osoby

Na szczęście istnieje sposób, aby uniknąć długich kolejek i uzyskać priorytetowy dostęp do atrakcji, rezerwując wycieczkę bez kolejki! Dzięki tym wycieczkom możesz ominąć długie kolejki i przejść prosto do atrakcji, oszczędzając czas i energię.

Odkryj urokliwy Park Güell podczas wycieczki bez kolejki z doświadczonym przewodnikiem. Ten kultowy park jest jedną z głównych atrakcji Barcelony i przyciąga odwiedzających z całego świata. Pominięcie często długich kolejek pozwoli Ci dowiedzieć się o historii i projekcie tego pięknego parku z doświadczonym przewodnikiem.

Barcelona: spacer po Parku Güell z wejściem bez kolejki — od 27 euro od osoby

Zarejestruj się na wycieczkę w biurze Gaudí Experience na ulicy Larrard. Spotkaj się z przewodnikiem i udaj się do Parku Güell.

Odkryj jedno z najważniejszych dzieł Antoniego Gaudiego. Ciesz się spacerem po słynnym parku, z którego roztacza się wspaniały widok na Barcelonę.

Obiekt wpisany na listę dziedzictwa UNESCO w 1984 roku, dowiedz się, jak zmieniał się pierwotny projekt Gaudiego, aby stworzyć obecny park publiczny.

Przejdź z przewodnikiem przez strefę monumentalną i zobacz, jak Gaudí stworzył naturalistyczny i organiczny styl, osiągając idealne połączenie architektury i natury.

Może się przydać: Sprawdź wszystkie wycieczki po Parku Güell online pod tym linkiem

Co zobaczyć w Parku Güell

Główne wejście do parku — najbardziej znany «widok pocztówkowy» — oznaczone jest dwoma «piernikowymi domkami» z wymyślną dekoracją.

Dalej — taras paradny i fontanny, Sala Stu Kolumn i, wreszcie, górny taras nad salą — kompozycyjne centrum zespołu parkowego, gdzie znajduje się długa, zakrzywiona ławka w kształcie morskiego węża.

Od głównego placu odchodzą alejki spacerowe, nazwane «Gniazda ptaków» — ze względu na podobieństwo kamiennej dekoracji, stworzonej przez Gaudiego, wystającej na zboczach wzgórza. Unikalne ozdoby parku — rzeźbione detale, dekoracje z ceramicznych płytek i szkła, mozaika.

Do głównych atrakcji Parku Güell należy Dom-Muzeum Gaudiego, znajdujący się w rezydencji, gdzie mieszkał architekt.

Obecnie Park Güell w Barcelonie jest wpisany na listę UNESCO (obiekty dziedzictwa kulturowego — «Dzieła Gaudiego») i jest pomnikiem o znaczeniu narodowym.

Do sierpnia 2020 roku zakończyły się prace restauracyjne na Placu Natury i ławkach, w sali wystawowej Hypostyle, na wiadukcie Baix i Font Sarva, który wcześniej był niedostępny.

Domki w stylu "piernikowym" przy wejściu do Parku Güell

Przy wejściu do Parku Güell witają nas dwa słynne «piernikowe» domki, wyłożone kruszonką ceramiczną «trencadis”

Wejście i pawilony

Park Güell zachwyca wyobraźnię od pierwszego spojrzenia. Przy wejściu z ozdobnymi bramami z kutego metalu znajdują się dwa bajeczne pawilony-domek, wyłożone mozaiką w stylu trencadis i ozdobione wieloma elementami dekoracyjnymi.

Zgodnie z zamysłem architekta, prawy miał służyć jako biuro administracyjne, a lewy miał być miejscem zamieszkania strażnika.

Obecnie w pawilonie administracji znajduje się sklep z pamiątkami, a drugi pawilon zachowany jest jako wzorzec. Warto zwrócić uwagę na każdy element dekoracji pawilonów — błyszczące na słońcu dachy z ozdobnymi wieżyczkami, wykończone kafelkami ceramicznymi, wykończenie elewacji, kominy w kształcie grzybów, ogromne okna w ozdobnych ramach, eleganckie balkoniki, medaliony.

Pawilony w Parku Güell
Pawilony w Parku Güell

«Piernikowe» pawilony w Parku Güell

Paradne schody

Bezpośrednio przy wejściu do parku gości witają szerokie schody paradne, prowadzące do centralnej części kompozycji.

 • Dolna część schodów ozdobiona jest kwietnikiem z fontanną i rzeźbą ulubionej postaci z mitologii, jaką był Salamandra Gaudiego — wyłożoną mozaiką.
 • Na środkowym poziomie znajduje się medalion z flagą Katalonii i głową węża. Schody prowadzą do centralnej części zespołu architektonicznego — Sali Stu Kolumn.
Schody paradne przy wejściu do Parku Güell
Schody paradne przy wejściu do Parku Güell
Schody paradne przy wejściu do Parku Güell

Schody paradne przy wejściu do Parku Güell

Sala Sto Kolumn

Sala Stu Kolumn, która miała być miejscem spotkań mieszkańców miasta-ogrodu, stanowi rozległy taras, na którym umieszczono 86 masywnych, sześciometrowych kolumn doryckich, podtrzymujących sufit o fantazyjnym kształcie.

 • W sufit wkomponowany jest cztery żyrandole z wizerunkiem słońca, wykonane z jasnej, szkliwionej mozaiki, które miały pełnić funkcje oświetleniowe.
 • Sala Stu Kolumn często jest wykorzystywana jako scena koncertowa, dzięki doskonałej akustyce.
Sala Stu Kolumn, Park Güell
Sala Stu Kolumn, Park Güell
Sala Stu Kolumn, Park Güell

Sala Stu Kolumn

Górny taras

Nad Salą Stu Kolumn znajduje się górny taras, który miał stać się targowiskiem miasteczka. Gaudiemu nie udało się zrealizować swojej wizji, i zamiast rynku na płaskim dachu sali znajduje się duży deptak z ogromną krętą kamienną ławą, na której można dostrzec zarysy morskiego węża.

Kamienna ławka w kształcie morskiego węża
Kamienna ławka w kształcie morskiego węża

Kamienna ławka w kształcie morskiego węża

Ptasie gniazda

Od głównego tarasu odchodzi wiele, wyłożonych kamieniem, spacerowych alejek, które stanowią jednolity system komunikacji między wszystkimi częściami parku.

 • Chodniki ciągnące się wzdłuż zboczy wzgórza i układające się w wspólny malowniczy wzór Gaudí nazwał «ptasie gniazda».
 • Chodniki prowadzą do zacisznych zakątków parku, ozdobionych bujną roślinnością, sztucznymi groty, altanami, fontannami.
Ptasie gniazda w parku Güell
Ptasie gniazda w parku Güell

Ptasie gniazda w parku Güell

Dom-Muzeum Gaudi (Casa Museu Gaudí)

Na ostatnim etapie budowy miasteczka Gaudí wykupił działkę, na której wybudowano rezydencję, służącą jako wzorzec, i zamieszkał tam z ojcem i siostrzenicą.

Pod koniec życia architekt został zmuszony do przeprowadzki bliżej świątyni Sagrada Familia, nad którą nadal pracował. W czerwcu 1926 roku genialny architekt zginął pod kołami tramwaju. W 1963 roku dawnej rezydencji Gaudi nadano status Domu-Muzeum architekta.

Dom-Muzeum Gaudi to niewielka różowa rezydencja z wielopoziomowym dachem i wieżyczką, zbudowana według projektu ucznia i przyjaciela architekta, Francesca Berengera-Mestresa.

 • Na parterze budynku znajdują się meble, zaprojektowane przez Gaudiego, wykupione od zamożnych mieszkańców miasta. 
 • Na drugim piętrze odtworzono wnętrza mieszkalne, w których mieszkał mistrz i jego mała rodzina. Warsztat z modelami i szkicami projektów, kilka pokoi i sypialnia Gaudiego zachowały się prawie w oryginalnym stanie. Architekt mieszkał w ascetycznym otoczeniu i wyraźnie nie przywiązywał wagi do osobistego komfortu. Osobiste przedmioty architekta wystawione dla zwiedzających świadczą o jego całkowitym poświęceniu twórczości.
 • Na trzecim piętrze znajduje się biblioteka, w której przechowywanych jest ponad 30 000 książek, dokumentów, osobistych zapisków i szkiców Gaudiego.
 • Dom znajduje się w przepięknym ogrodzie, gdzie prezentowana jest osobna ekspozycja figur i krat z kutego metalu, stworzonych według projektów Gaudiego.

 

Ważne: Jak już wcześniej wspominałem w artykule — aby zwiedzić Dom-Muzeum Gaudi, trzeba zakupić osobny bilet.

Muzeum Domu Gaudiego w Parku Güell
Muzeum Domu Gaudiego w Parku Güell

Muzeum Domu Gaudiego w Parku Güell

Ciekawostki Parku Güell

Park Güell jest zaszczytem Barcelony i całej Katalonii. Nie da się zwiedzić wszystkich zakątków parku i zrozumieć wszystkich detali kompozycji w ciągu kilku godzin.

Dla odwiedzających, zachwyconych arcydziełem Gaudiego, chętnie powracających tu wielokrotnie, aby zagłębić się w każdy symbol, stworzony przez genialnego architekta i artystę. Warto zauważyć, że wszystkie elementy parku pełnią nie tylko funkcję dekoracyjną, ale także użytkową.

 • W kolumnach Sali znajduje się złożony system kanalizacji deszczowej, który zapewnia parkowi wodę. 
 • Kamienna ławka w kształcie węża na górnej tarasie cechuje się wygodą. Podczas jej tworzenia Gaudí sadzał robotników w niezastygłą glinę, nadając siedzisku naturalny kształt ludzkiego ciała. W dolnej części ławki ukryte są rury kanalizacji deszczowej, wyprowadzone w kolumny Sali. 
 • Architektowi udało się zachować naturalny rzeźbiony relief wzgórza. Każda nierówność została wykorzystana jako dodatkowa dekoracja architektonicznego zespołu. W ten sposób na terenie parku powstały dwupoziomowe kolumny, malownicze kamiennego galerie, jaskinie i groty.
 • Należy zwrócić szczególną uwagę na wykończenie elewacji, kolumn, sufitu sali, oraz ławki-węża, w której zastosowano technikę mozaiki łamanej lub “trencadis”. Do ozdoby Gaudí używał odłamki ceramicznej płytki, kolorowego szkła i glinianej ceramiki, małych kamieni, odpadów budowlanych, które wygodnie wykończały faliste powierzchnie. 
 • W konstrukcjach parku nie ma ani jednej prostej linii ani kąta, wszystko utrzymane jest w naturalnych formach — falach, zakrętach, owalach i zaokrągleniach.
Smocza jaszczurka pokryta mozaiką, Park Güell

Fascynujący smoczy jaszczur pokryty mozaiką

Podobał Ci się artykuł? Podziel się nim z przyjaciółmi:
Facebook
Twitter
Pinterest
WhatsApp

PRZYDATNE USŁUGI W JĘZYKU POLSKIM, Z KTÓRYCH REGULARNIE KORZYSTAM PODCZAS MOICH PODRÓŻY

 • Znajdź przewodnika, wycieczki lub bilety do muzeum: GetYourGuide.pl
 • Znajdź tanie hotele: Hotellook.pl
 • Wynajem samochodu w Hiszpanii: Discovercars, Economybookings oraz AutoEurope
 • Ubezpieczenie turystyczne dla podróżujących do Hiszpanii: Ektatraveling
 • Agregator taksówek i transferów, w którym możesz określić cenę za przejazd, która jest dla Ciebie wygodna: GetTransfer
 • Bilety na prom, autobus, samolot, pociąg w Hiszpanii 12go
 • Agregator wyszukiwania biletów lotniczych: WayAway (+usługa cashback, dla tych, którzy dużo latają — WayAway+)

O AUTORZE

Dobrze widzieć Cię na mojej stronie!

Mam nadzieję, że informacje, którymi się tu dzielę, przydadzą się Wam, bo uwielbiam nie tylko podróżować, ale także dzielić się własnymi doświadczeniami i odkryciami.

Wład Rozhkov

marketingowiec, podróżnik