Przewodnik turystyczny po HiszpaniiZabytki naturalne i historyczne w Hiszpanii → Ibiza, wakacje na wyspie: gdzie się znajduje i jak się tam dostać, transport, zabytki, co robić na wyspie, wycieczki, hotele

Ibiza, wakacje na wyspie: gdzie się znajduje i jak się tam dostać, transport, zabytki, co robić na wyspie, wycieczki, hotele

Ibiza to najmodniejszy kurort Starego Kontynentu. Europejska młodzież marzy o tym, aby choć raz tu trafić. Jednak, istnieje pewne ryzyko, ponieważ raz tu trafiając, istnieje możliwość, że zostaniesz tutaj na zawsze. Nic dziwnego, z taką ilością morza, słońca i rozrywek, skoncentrowanych w jednym miejscu, nie znajdziesz tego nigdzie indziej na świecie.

W dzisiejszym artykule podzielę się podstawowymi informacjami o wyspie, jak się tam dostać, jakim środkiem transportu poruszać się po wyspie, gdzie się zatrzymać, gdzie odpocząć, co zobaczyć, czym się tu zająć i innymi przydatnymi informacjami dla turystów, którzy chcą spędzić wakacje na tej naprawdę wspaniałej hiszpańskiej wyspie.

Spis treści

Ibiza to raj w Hiszpanii i centrum przyciągania turystów

Ibiza to wyspa, położona w Morzu Śródziemnym, 80 km od wybrzeża Hiszpanii. Jest to trzeci pod względem wielkości wyspa w archipelagu Balearów, będącym autonomicznym regionem Hiszpanii. 

Razem z wyspą-satelitą Formenterą, Ibiza jest obszarem pokrytym uroczymi lasami sosnowymi. Największe miasta na wyspie to Ibiza (w katalońskim: Vila de Ibiza lub po prostu Vila), Santa Eulària des Riu i San Antonio de Portmany.

Ivissa to oficjalna katalońska nazwa, ale w języku hiszpańskim brzmi jako Ibiza, zazwyczaj, używana jest standardowa hiszpańska wariacja. W klasycznym języku angielskim nazwa wyspy, zazwyczaj, jest wymawiana w stylu hiszpańskim.

Ibiza jest częścią administracyjną autonomicznego regionu Balearów, których stolicą jest Palma, położona na wyspie Majorka. Liczba ludności na Ibizie wynosi 143 856 osób (według spisu ludności z 2017 roku), a ogólna powierzchnia terytorium to 571,6 km2.

Ivisa, stolica wyspy

Panoramiczny widok na stolicę wyspy Ibiza

Ibiza jest częścią grupy wysp zachodniego archipelagu Balearów. Archipelag Balearów obejmuje ponad 50 wysp, z których większość jest niezamieszkana. Wyspy te znajdują się około 100 km na południowy zachód od Majorki i około 80 km na wschód od hiszpańskiego wybrzeża (Alicante, Walencja).

Ibizę i Formenterę czasem traktuje się razem jako część archipelagu Balearów, albo osobno, obok Majorki i Minorki. Pod względem administracyjnym, są one częścią Wspólnoty Autonomicznej Wysp Balearów.

Widok na Stare Miasto z morza na Ibizie

Widok na Stare Miasto z morza na Ibizie

Klimat i pogoda na Ibizie: najlepszy czas na wypoczynek na wyspie

Klimat wyspy Ibizy jest śródziemnomorski, z łagodnymi zimami, ale letnimi miesiącami bardziej chłodnymi niż na Majorce.

 • Zimy, zazwyczaj, są łagodne, z średnią temperaturą około 15°C w dzień i 8°C w nocy.
 • Najgorętszym okresem w roku są lipiec i sierpień, kiedy temperatura w popołudniowych godzinach sięga 30°C.
 • Najniższa odnotowana temperatura na Ibizie to 5°C, a najwyższa 37°C.
Widok z Starego Miasta na Ibizie na nowoczesne miasto

Widok ze Starego Miasta Ibiza na nowoczesne miasto, a na niebie ani jednej chmury

Jak dostać się na wyspę Ibizę

Wypoczynek na Ibizie to nie tylko miejsce dla luksusowych imprez i szalonej zabawy w różnorodnych formach. Tutaj znajdą odpoczynek także Ci, którzy pragną spokojniejszego, rodzinnego wypoczynku.

Na wybrzeżu znajduje się wiele kurortów, spełniających potrzeby swoich gości. Malownicze krajobrazy i niezrównana piękność nie pozostawiają obojętnym żadnego podróżnika.

Pomogę zapoznać się z różnymi trasami, prowadzącymi do tego niesamowitego miejsca.

Dojazd promem

Promy na Ibizę są alternatywnym i jednocześnie bardziej malowniczym i ekonomicznym sposobem podróżowania. Najczęściej korzystają z niego podróżujący z własnym lub wynajętym samochodem, a także w przypadku braku dostępnych biletów lotniczych.

Ponieważ można dotrzeć na Ibizę promem nie tylko z Barcelony, ale także z portów w Walencji, Denii, Palmy (Majorka), ten sposób podróżowania jest dość popularny.

Prom na Ibizę

Jednym z promów obsługiwanych przez firmy, przewożące na Ibizę

Z Barcelony na Ibizę promem

Trasa promowa z Barcelony do Ibizy wynosi 594 km, a czas podróży wynosi od 8 do 9 godzin. Usługi przewozu towarowo-pasażerskiego oferują dwie firmy promowe:

 • we wtorek, czwartek i niedzielę obsługę zapewnia firma Balearia; 
 • w środę, piątek i niedzielę usługi oferuje firma Acciona Trasmediterránea. 

 

Wypłynięcia odbywają się w godzinach popołudniowych i wieczornych z portu w Barcelonie, w pobliżu stacji metra „Drassanes”.

Ceny biletów dla pasażerów zaczynają się od 71 euro, a bilety towarowo-pasażerskie od 188 euro. Ten ostatni rodzaj biletu jest najczęściej wybierany przez podróżnych z własnym lub wynajętym samochodem. 

Ponadto, firmy promowe czasem oferują zniżki, sięgające nawet 50%. Zazwyczaj, są to różnego rodzaju promocje reklamowe dostępne na oficjalnych stronach internetowych firm promowych.

Samolotem

Najprostszym i najwygodniejszym sposobem dotarcia na Ibizę jest niewątpliwie samolot, który zabierze Cię w ciągu kilku godzin na upragnione wybrzeża tego niesamowitego wyspy.

Port lotniczy Ibiza

Widok na lotnisko w Ibiza z ulicy

Z Barcelony na Ibizę samolotem

Odległość Barcelona-Ibiza w linii prostej wynosi zaledwie 283 km, a samolot dostarczy Cię na wyspę w ciągu godziny. Masz możliwość skorzystania z usług kilku linii lotniczych: 

 • Iberia;
 • Vueling Airlines;
 • British Airways;
 • Ryanair;
 • AirBerlin i inne.

Samoloty odlatują od godziny 9:00 rano aż do prawie północy. Ceny biletów wahają się od 20 do 120 euro.

Oczywiście, warto zadbać o zakup biletu na Ibizę z wyprzedzeniem, co zwiększa szansę na zakup biletu po najniższej cenie.

Najbardziej optymalną opcją lotu Barcelona-Ibiza są lokalne linie lotnicze:

 • Iberia;
 • Vueling Airlines.

Samoloty odlatują z lotniska w Barcelonie El Prat i przylatują do centrum administracyjnego miasta Ibizy. Możesz zarezerwować bilety przez internet.

Może się przydać: Jak dostać się z lotniska Ibiza do miasta: autobusem wahadłowym, shuttlem, taksówką, wynajem samochodu na lotnisku (ceny, trasy, praktyczne wskazówki) + gdzie wsiąść na prom do wyspy Farmentera

Transport na wyspie Ibiza: jak i czym poruszać się po wyspie

Ibiza ma rozwinięty system transportu publicznego, który łączy wszystkie główne miejscowości na wyspie. Oprócz transportu publicznego istnieje możliwość wynajęcia samochodów, skuterów, rowerów. Ogólnie rzecz biorąc, podróżowanie między kurortami lub atrakcjami nie sprawia problemów. 

Następnie, przedstawię bardziej szczegółowo każdą z możliwych metod poruszania się po wyspie.

Autobusy na Ibizie

Podróż autobusem na wyspie Ibizie jest stosunkowo tania. Autobusy są bardzo punktualne i kursują między głównymi miejscowościami a najpopularniejszymi plażami wyspy:

 • od 7:30 rano do północy (w sezonie letnim);
 • od 7:30 rano do 9:30 wieczorem (zimą).

Rozkład jazdy, który może ulec zmianie w niedziele i święta, można znaleźć na przystankach autobusowych oraz w biurach informacji turystycznej.

Przystanki są oznaczone literą P (parada). Aby wysiąść z autobusu na odpowiednim przystanku, należy poinformować o tym kierowcę za pomocą dzwonka – przyciski znajdują się wewnątrz autobusu przy drzwiach.

Bilet należy zakupić przed wejściem do autobusu. Bilety można wcześniej nabyć w kasach na końcowych przystankach autobusowych. Cena przejazdu wynosi 1,20 euro. Najdroższą i najdłuższą podróż autobusem po wyspie jest trasa z miasta Ibiza do Portinatx, która kosztuje 2 euro.

Na Ibizie znajdują się 3 główne dworce autobusowe: w mieście Ibiza, w San Antonio i w Santa Eulalia. Te dworce są połączone trasami autobusowymi z 99% miejscowości na wyspie. Najbardziej popularnym autobusowym połączeniem wśród turystów jest trasa z stolicy wyspy do miasta San Antonio.

Może być przydatne: z lotniska na Ibizie do centrum miasta można wcześniej zarezerwować transfer autobusowy — Lotnisko Ibiza (IBZ): Podróż w jedną stronę do/z centrum miasta Ibiza od 5.59 euro za osobę 

Mapa miejskich tras autobusowych na Ibizie

Mapa miejskich tras autobusowych na Ibizie

Discobus

Od połowy czerwca do końca września każdej nocy (co godzinę) po wyspie kursuje specjalny bezpłatny nocny klubowy autobus — Discobus. Poniżej znajdziesz informacje na temat tras Discobusa oraz przybliżony harmonogram.

Kierunek

Rozkład jazdy

Ibiza — Sant Antoni

00:30

01:30

02:30

03:30

04:30

05:30

06:30

Sant Antoni — Ibiza

00:00

01:00

02:00

03:00

04:00

05:00

06:00

Porte de Torrent — Saint Antoni

00:30

01:30

02:30

03:30

04:30

05:30

06:30

Saint Antoni — Porte de Torrent 

01:00

02:00

03:00

04:00

05:00

06:00

07:00

Ibiza — Playa d’en Bossa

00:30

01:30

02:30

03:30

04:30

05:30

06:30

Playa d’en Bossa- Ibiza

00:00

01:00

02:00

03:00

04:00

05:00

06:00

Ibiza — Santa Eularia

00:30

01:30

02:30

03:30

04:30

05:30

06:30

Santa Eularia — Ibiza

00:00

01:00

02:00

03:00

04:00

05:00

06:00

Ibiza — Cap Martinet

00:30

01:30

02:30

03:30

04:30

05:30

06:30

Cap Martinet — Ibiza

00:00

01:00

02:00

03:00

04:00

05:00

06:00

Taksówki na wyspie Ibiza

Taksówki na Ibizie nie posiadają liczników, ale mają ustalone stałe taryfy dla różnych tras. Nie jest akceptowane «łapanie» taksówek przez podniesienie ręki — samochód można wezwać telefonicznie lub wziąć na postojach taksówek (znajdują się w centrum miejscowości).

Koszt przejazdu taksówką po mieście jest obliczany według następującego schematu:

 • 4.10 euro — opłata jednorazowa za wezwanie taksówki;
 • plus 0.90 euro za każdy kilometr trasy od 6:00 do 21:00;
 • plus 1.09 euro za każdy kilometr od 21:00 do 6:00, a także w niedziele i święta;
 • jeśli taksówka czeka na Ciebie przez godzinę w ciągu dnia — dopłacasz 16.24 euro;
 • jeśli w nocy — 17.28 euro.

Na przykład, przejazd taksówką do największego klubu na świecie Privilege lub sąsiedniego Amnesia, które znajdują się w połowie trasy Ibiza Town — Sant Antoni, będzie kosztować Cię 10 euro — zarówno z stolicy, jak i z Sant Antoni. Cała trasa Ibiza Town — Sant Antoni (15 km) — 14 euro.

Z lotniska do głównych miejscowości na wyspie obowiązują następujące ceny:

 • do Sant Antoni — 25 euro w ciągu dnia i 28-30 euro w nocy;
 • do miasta Ibiza (Ibiza Town) — 10 euro w ciągu dnia i 13-15 euro w nocy;
 • do Santa Eulalia — 25 euro w ciągu dnia i 28-30 euro w nocy;
 • do Sant Josep — 18 euro w ciągu dnia i 23 euro w nocy;
 • do Sant Miquel — 35 euro w ciągu dnia i 40-42 euro w nocy.

Pamiętaj również, że kupując jednocześnie 4 bilety w kasie klubu, automatycznie otrzymujesz prawo do darmowej przejażdżki taksówką dla swojej grupy do drzwi klubu.

Może się przydać: klikając na ten link i zostawiając zapytanie o transfer, możesz uzyskać oferty od kierowców z lotniska Ibiza z wyprzedzeniem, ze zdjęciami samochodów i cenami, dzięki czemu możesz nie tylko zaoszczędzić pieniądze, ale także znaleźć wygodny transfer.

Wynajem samochodu na Ibizie

Na Ibizie istnieje możliwość wynajęcia samochodu. Aby to zrobić, kierowca musi posiadać:

 • prawo jazdy;
 • kartę kredytową;
 • ubezpieczenie.

Wiek kierowcy musi wynosić powyżej 21 lat, a staż jazdy — co najmniej, 1 rok.

Do wynajęcia dostępne są kilka kategorii samochodów:

 • małe i ekonomiczne samochody: Peugeot, Fiat, Seat;
 • modne kabriolety: Peugeot, Renault, BMW, Mercedes;
 • luksusowe samochody, takie jak Ferrari lub Porsche.

Cena wynajmu zależy od jego trwania. Na przykład, najprostszy samochód w szczycie sezonu kosztuje 35 euro za dzień. Poza sezonem — 27 euro. Wynajmując samochód na tydzień, zazwyczaj, otrzymuje się znaczną zniżkę.

W szczycie sezonu (szczególnie w sierpniu) trudno jest znaleźć dostępny samochód do wynajęcia, ponieważ ich liczba jest ograniczona. Warto zadbać o to wcześniej, rezerwując samochód online z domu.

Na wyspie znajdują się oddziały następujących firm:

 • Atesa;
 • Avis;
 • Europcar;
 • Hertz.

Może się przydać: wcześniej napisałem dwa świetne artykuły — na temat wynajmu samochodów w Hiszpanii, a także szczegółowy artykuł na temat wynajmu samochodów na Ibizie. Jeśli zamierzasz podróżować po Hiszpanii samochodem na własną rękę, radzę poświęcić kilka minut i przeczytać te informacje.

Podziemny parking, Ibiza

Podziemny parking, na którym znajdują się samochody, dostępne do wynajęcia

Na wyspie można również, wynająć skuter lub motocykl. Najtańszy motocykl będzie kosztować od 21 euro za dzień wynajmu, a skuter od 17 euro. Używanie kasków jest obowiązkowe!

Stacje benzynowe są otwarte od 7:00 do 21:00 (z wyjątkiem niedzieli), chociaż w szczycie sezonu wiele z nich działa przez całą dobę. Cena litra paliwa wynosi nieco mniej niż 1 euro. Zazwyczaj, klient samodzielnie tankuje swój pojazd, a następnie dokonuje płatności na podstawie licznika.

W sezonie szczytowym mogą wystąpić problemy z parkowaniem na wyspie. Płatne parkingi w miastach są oznaczone niebieskimi liniami ograniczającymi. Płatność odbywa się za pomocą automatu — otrzymujesz bilet i umieszczasz go na przedniej szybie. Po godzinie 22:00 — parking jest bezpłatny.

Dla tych, którzy planują podróżować po Ibizie na własną rękę: aby znaleźć doskonałą opcję wynajmu samochodu na lotnisku Ibiza (i ogólnie na tej wyspie), z uwzględnieniem relacji «cena/jakość», polecam skorzystać z trzech następujących usług porównywania ofert różnych wypożyczalni samochodów: DiscoverCars, EconomyBooking, AutoEurope.

Wynajem roweru

Na wyspie Ibiza znajduje się kilka malowniczych tras rowerowych. Kilka firm oferuje wynajem rowerów. Ceny są podobne — około 11 euro za dzień (za standardowy rower).

Oto kilka adresów wypożyczalni rowerów:

 • Vespas Torres / Santa Eularia, Sant Jaume 66;
 • Tony Rent / Ibiza Town, c/Navarra 11;
 • Extra Rent/ Ibiza Town, Av. Santa Eulalia.

 

Może się przydać:  aby wypożyczyć dobry rower, skuter lub motocykl na Ibizie z wyprzedzeniem, kliknij tutaj

Transport wodny na Ibizie

Podróżować między nadbrzeżnymi miejscowościami a głównymi plażami wyspy można również, drogą wodną. Transport zapewniają łodzie i motorówki.

Ceny są dość przystępne:

 • z stolicy Ibiza do przedmieścia Talamanca — 2,25 euro (w obie strony);
 • do plaży Playa d’en Bossa — 4,20 euro;
 • z miasta Sant Antoni w jego okolicach — 3 euro; do pobliskich plaż — 4-5 euro.
 • z położonego na wschodnim krańcu wyspy miasta Santa Eulalia do miasteczka Cala Pada na północy — 4,5 euro.

 

Ponadto, zawsze można dołączyć do wycieczek wodnych po plażach i zatoczkach wyspy na jachtach i małych łodziach wycieczkowych, często z DJ-ami, grającymi bezpośrednio na pokładzie.

 • Agregator taksówek i transferów, w którym możesz określić cenę za przejazd, która jest dla Ciebie wygodna: GetTransfer
 • Wynajem samochodu w Hiszpanii: Discovercars, Economybookings oraz AutoEurope
 • Ubezpieczenie turystyczne dla podróżujących do Hiszpanii: Ektatraveling
 • Bilety na prom, autobus, samolot, pociąg w Hiszpanii: 12go
 • Znajdź tanie hotele: Hotellook.pl
 • Agregator wyszukiwania biletów lotniczych: WayAway (+usługa cashback, dla tych, którzy dużo latają — WayAway+)
 • Znajdź przewodnika, wycieczki lub bilety do muzeum: GetYourGuide.pl

Atrakcje na Ibizie: co warto zobaczyć na wyspie

Małe zatoczki kąpiące się w błękicie Morza Śródziemnego, sosnowe lasy, schodzące prawie do samej wody, gorące dni na jachcie, ciche wioski ze swoim wiejskim urokiem, luksusowe plażowe kluby, rajskie życie.

Ibiza to śródziemnomorskie marzenie, miejsce, gdzie możesz poczuć się wolny i cieszyć się atmosferą hippisowską, która przejawia się w lokalnej modzie i na targach, odpoczywać na balijskim łóżku nad morzem i podziwiać zachwycający zachód słońca.

Ibiza wyróżnia się oryginalnością oraz tym, że najbardziej aktywne na świecie życie nocne doskonale współgra tu z zabytkami historycznymi i morskim bogactwem biologicznym, wpisanym na listę światowego dziedzictwa.

Pomnik historyczny Stonehenge

Najnowszą atrakcją na Ibizie jest zachwycający pomnik pod gołym niebem, wznoszący się na skalistym brzegu morskim, 10 minut na południe od plaży Cala Codolar.

Trzynastokątny krąg z bazaltowych kolumn, stworzony przez australijskiego artystę Andrew Rogersa na zlecenie założyciela Cirque du Soleil, Guya Laliberte, został nazwany przez miejscowych mieszkańców «Stonehenge». Wierzchołek największej, dziesięciometrowej kolumny pokryty jest warstwą złota.

Adres: Cala Llentia, 07829 Sant Josep de sa Talaia, Baleary, Hiszpania.

Stonehenge, Ibiza

Pomnik Stonehenge na Ibizie

Umocnienia Starego Miasta

Kolosalne mury obronne Starego Miasta, całkowicie otaczające Dalt Vila, mają ponad 25 metrów wysokości i składają się z siedmiu bastionów. Te fortyfikacje, jasno oświetlone nocą, zostały zbudowane w XVI wieku, aby chronić mieszkańców Ibizy przed atakami północnoafrykańskich piratów i floty tureckiej.

W ciągu godziny można przejść cały dwukilometrowy obwód wałów, przeznaczonych do odpierania ciężkiej artylerii. Podziwiajcie po drodze piękny widok na port i wyspę Formentera.

Może być przydatne: zwiedzanie Starego Miasta na Ibizie z lokalnym mieszkańcem

Adres: Castell d’Eivissa, ul. Bisbe Torres Mayans 14, 07800 Eivissa, Illes Balears, Hiszpania.

Stare Miasto, Ibiza

Widok fortyfikacji Starego miasta na Ibizie

Wyspa Es Vedra

Niedaleko południowo-zachodniego krańca Ibizy wznosi się monumentalny, a jednocześnie wyrafinowany, wyspa Es Vedra — jedno z najbardziej imponujących widoków Balearów. Jest niezwykle piękna i bardzo tajemnicza. 

Trudno znaleźć bardziej enigmatyczne miejsce, dlatego obfituje w liczne lokalne mity i legendy, w których pojawiają się wszelkiego rodzaju postacie — od syren po UFO.

Ponieważ droga wzdłuż południowego wybrzeża Ibizy otoczona jest wysokimi górami, Es Vedra ukazuje się nagle przed twoimi oczami, co wywołuje hipnotyzujący efekt.

Może się przydać: wycieczki z wizytą na wyspie Es Vedra można zobaczyć tutaj

Wyspa Es Vedra, Ibiza

Widok na wyspę Es Vedra

Jaskinie Kan Marsa

Dawno temu jaskinie Kan-Marsa, położone na północy wyspy, były wykorzystywane przez przemytników do przechowywania nielegalnie sprowadzanych towarów. Dziś każdy może tu zejść. Chłód podziemnego świata da ci chwilę wytchnienia od wyczerpującego letniego upału.

Podczas wycieczki po jaskiniach dowiesz się o ich historii, zobaczysz prawdziwe stalaktyty i stalagmity, podziwiasz sztuczny wodospad, stworzony w miejscu dawnego naturalnego. Wisienką na torcie Kan-Marsa jest niezwykłe świetlne show, zawsze wywołujące u odwiedzających zachwyt.

Może się przydać: Puerto de San Miguel: zwiedzanie jaskini Can Marsa z wejściem

Jaskinie Kan Marsa, Ibiza

Widoki wewnątrz jaskiń Kan Marsa na Ibizie

Akwarium Cap-Blanc

Akwarium Cap Blanc często nazywane jest „Jaskinią homarów”, ponieważ znajduje się w dużej naturalnej jaskini, która kiedyś służyła do hodowli homarów eksportowanych na ląd. Wewnątrz jaskini znajduje się podziemne jezioro, podzielone na dwie części. W obydwu częściach zamieszkują stosunkowo duże morskie ryby i zwierzęta, które są zgodne ze sobą i wymagają tych samych warunków utrzymania.

Dla ułatwienia obserwacji nad nimi, nad wodą poprowadzono drewnianą ścieżkę. Oprócz głównego jeziora w jaskini znajdują się dodatkowe zbiorniki dla mniejszych przedstawicieli śródziemnomorskiej fauny. 

Tutaj zobaczysz gąbki morskie, gwiazdy morskie, jaja rekina i wiele małych, kolorowych rybek. Akwarium Cap Blanc często służy jako tymczasowe schronienie dla uratowanych morskich żółwi, zanim zostaną wypuszczone z powrotem na dziką naturę.

Może się przydać: wycieczka łodzią na wyspy Margarity i bilet do akwarium na Ibizie

Akwarium Cap-Blanc na Ibizie

Jedna z sal w akwarium Cap-Blanc na Ibizie

Co robić na wyspie Ibizie

Po lewej i prawej stronie zauważysz szyldy, zapraszające na koktajle w barze, spróbowanie genialnej potrawy rybnej od szefa kuchni w cenie obiadu w McDonald’s lub wstąpienie na występ znanego DJ-a.

Dla tych, którzy już się nacieszyli, wyspa oferuje najpiękniejsze widoki — przyroda Ibizy jest przepiękna! Znajdziesz tu palmy, sosny, kaktusy oraz najbardziej zróżnicowaną florę i faunę wyspy. Tak zróżnicowaną, jak publiczność w lokalnych klubach.

Na Ibizie można się kąpać praktycznie przez cały rok, począwszy od marca, a kończąc na niezbyt gorącym, ale wystarczająco ciepłym listopadzie. To prawdziwy raj: zimą jest tu ciepło i komfortowo, a latem nie tracisz zmysłów z powodu upału, orzeźwiając się lekkim powiewem śródziemnomorskiego wiatru. Ale nie myśl, że rozrywki na Ibizie są jednostronne.

W ciągu dnia możesz:

 • surfować na desce na falach;
 • zanurkować z akwalungiem;
 • połowić ryby na morzu;
 • zadbać o siebie, odwiedzając jeden z lokalnych salonów urody.

Następnie, pięknie wypoczęty, możesz z radością zrobić zakupy pamiątek na lokalnym hipsterskim rynku. Nie trzeba nic kupować, wystarczy po prostu przechadzać się po jego straganach, oglądając różne ciekawe rzeczy. W końcu na ten rynek lubią zaglądać różne sławy, takie jak popularni muzycy rockowi czy nawet gwiazdy Hollywood.

Po intensywnym dniu najlepiej udać się do słynnej Kafe del Mar, usiąść przy stoliku i podziwiać lokalny zachód słońca. Następnie, zebrać siły i udać się do jakiegoś klubu nocnego, gdzie można bawić się do rana w towarzystwie takich samych jak ty.

Kluby na Ibizie

Kluby są głównymi atrakcjami na Ibizie, a ich odwiedzanie to główne zajęcie dla wczasowiczów. Najpopularniejsze style muzyczne to house, techno i trance.

Opłata za wstęp do klubu wynosi od 20 do 30 euro, często oferowane są zniżki dla osób, posiadających ulotki. Ulotki pozwalają zaoszczędzić około 6 euro na wejściówce do klubu i dają prawo do jednego darmowego napoju. Można je zdobyć w kawiarniach, barach i restauracjach (choć nie we wszystkich) po złożeniu zamówienia.

Bilety do klubów warto kupować z wyprzedzeniem — na przykład w ciągu dnia, ponieważ będą znacznie tańsze niż tuż przed wydarzeniem, a dodatkowo nie trzeba stać w ogromnej kolejce.

W barach klubowych średnia cena koktajlu typu wódka z cytryną wynosi, zazwyczaj, od 8 do 10 euro, piwo lub napój bezalkoholowy to koszt od 6 do 8 euro. Jeśli kupujesz bilet poza klubem, koniecznie sprawdź datę i rok podane na nim — na Ibizie nie brakuje oszustów.

Aby bawić się w klubach, nie trzeba jechać na Ibizę w szczycie sezonu — w lipcu i sierpniu. W tym czasie na wyspie są ogromne kolejki do klubów, nieznośne upały i ceny zawyżone do granic przyzwoitości. Można wybrać się na wyspę w czerwcu lub we wrześniu — zabawa jest już (lub nadal) w pełni, ale jest znacznie mniej ludzi.

Może się przydać: tutaj można przeglądać i rezerwować bilety na różne imprezy na Ibizie

Wakacje klubowe na Ibizie

Wakacje klubowe na Ibizie w pełni sezonu

Nurkowanie na Ibizie

Całe wybrzeże wyspy Ibiza jest oznaczone niebieskimi flagami — rodzajem «znaków jakości» przybrzeżnych wód i plaż. To stwarza doskonałe warunki do uprawiania różnych sportów wodnych i plażowych.

Dla doświadczonych nurków, nurkowanie tutaj może wydawać się nieco nudne, ale początkujący nurkowie będą zachwyceni. Wody przybrzeżne są ciepłe (temperatura wody dochodzi do +25°C) i czyste (widoczność może sięgać 40 m), prądy są dość łagodne. 

Linia brzegowa jest wyrzeźbiona licznymi szczelinami, groty i jaskiniami. Na dnie morskim można zobaczyć stada barrakud, duże okonie morskie, morskie węże, kolorowe ryby-papugi, kraby, ośmiornice.

Na wyspie znajduje się kilka miejsc nurkowych z zatopionymi statkami: w miejscu o nazwie Illot Llado niedaleko miasta Ibiza oraz inne przy Cala Mastella.

Na Ibizie jest wiele szkół nurkowania, wszystkie są czynne od maja do października, a ceny są, zazwyczaj, takie same. Na przykład: 

 • pojedyncze nurkowanie na otwartym morzu kosztuje 40 euro, obejmując sprzęt i ubezpieczenie; 
 • nurkowanie nocne kosztuje od 45 do 70 euro, w zależności od miejsca nurkowania; 
 • kurs PADI Open Water na Ibizie można ukończyć w ciągu 5 dni (400 euro); 
 • istnieje także szkoła BSAC.

 

Ponadto, dla zawodowych nurków lokalne szkoły nurkowania oferują szereg dodatkowych kursów: nurkowanie ratunkowe, nurkowanie jaskiniowe, nawigacja pod wodą itp.

Może się przydać: nurkowanie na Ibizie można zarezerwować tutaj

Turyści na łodziach, Ibiza

Turyści na łodziach przed zanurzeniem na niewielką głębokość

Nurkowanie z rurką (Snorkeling)

Najlepsze miejsca do nurkowania z maską i płetwami znajdują się na północno-zachodnim wybrzeżu wyspy — w Es Portitxol i Cala d’Aubarca, gdzie znajdują się strome klify i głębokie wąwozy. 

Ponadto, warto zapoznać się z podwodnym światem Ibizy podczas snorkelingu w Cala Mastella, Cala Moli i Cala Codolar w okolicach miasta Ibiza.

W miejscowych wodach przybrzeżnych można zobaczyć morszczuka, brązowe lub wielobarwne barabule, makrele oraz nawet barrakudę. Większość kurortów posiada sklepyб oferujące maski, fajki do nurkowania i płetwy. Dodatkowo, wszystko, czego potrzebujesz, można wypożyczyć w szkołach nurkowania.

Może się przydać: nurkowanie z rurką na Ibizie można obejrzeć i zarezerwować tutaj

Windsurfing

Windsurfing jest bardzo popularny na Ibizie, chociaż «klubowe» miesiące lipiec i sierpień są najspokojniejsze, pod względem pogody i nie nadają się do uprawiania surfingu. Doświadczonym surferom będzie bardziej interesująco w pozostałych miesiącach roku, kiedy warunki do surfowania na wyspie są zbliżone do idealnych.

Usługi szkół surfingu na całej wyspie kosztują prawie tyle samo: wynajem deski — 15 euro za godzinę, kurs nauki — 20 euro za godzinę.

Zatoka na plaży Cala Conta na Ibizie

Zatoka na plaży Cala Conta na Ibizie

Inne atrakcje na Ibizie

Na wyspie Ibiza bardzo popularny jest sport żeglarski. Co roku w tygodniu przed Wielkanocą odbywa się słynna regata Ruta de Sal, powtarzająca historyczną trasę «solną» między Ibizą a Barceloną.

Sporty konne na Ibizie

Poza wymienionymi wcześniej atrakcjami, na Ibizie popularny jest również, sporty konne

Wycieczki i ciekawe atrakcje na wyspie Ibiza

Jako dodatek do wszystkiego wymienionego w dzisiejszym artykule, sporządziłem listę interesujących rozrywek na Ibizie, które moim zdaniem warto odwiedzić:

Ibiza: wycieczka kajakami do tajemniczych jaskiń — od 60 euro od osoby

Odkryj naturalną i magiczną stronę Ibizy podczas wycieczki na desce z wiosłem. Popłyń na wiosłach do tajemnych morskich jaskiń i niedostępnych «cala», będąc otoczonym najbardziej naturalnymi krajobrazami wyspy.

Baw się dobrze i ciesz się jazdą na desce z wiosłem. Weź deskę surfingową, wiosło i kamizelkę ratunkową na wypadek, gdyby była potrzebna. Skorzystaj z najlepszych marek i wysokiej jakości sprzętu w idealnym stanie i dostosowanego do Twojego poziomu.

Przed wejściem do wody instruktor pokaże Ci wszystko, co musisz zrobić, i udzieli kilku wskazówek, jak czerpać jak najwięcej przyjemności. Następnie, popłyń na wiosłach do najbardziej tajemnych miejsc na wyspie.

Nie zapomnij ubrać swojej najlepszej plażowej kreacji, jeśli chcesz dobrze wyglądać na zdjęciach. Będziesz fotografowany podczas wycieczki, abyś mógł wspominać i dzielić się wrażeniami ze swoją rodziną i przyjaciółmi.

Zobacz więcej aktualnych wycieczek fakultatywnych w Hiszpanii na Getyourguide.pl

Ibiza: rejs statkiem z drewna tekowego — od 80 euro od osoby

Ciesz się wyjątkowym doświadczeniem z rodziną lub przyjaciółmi, podróżując wzdłuż wybrzeża Ibizy na statku dla 30 osób. Skorzystaj z kajaków, podwójnych kajaków i sprzętu do nurkowania.

Odwiedź najbardziej malownicze miejsca w okolicy na jedynym w swoim rodzaju statku z drewna tekowego z Ibizy. Otrzymaj bezpłatny napój chłodzący, owoce lub tapas w barze.

Zwiedź niektóre z najlepszych plaż, takie jak Cala Bassa, Cala Conta, Cala Gracio, Punta Galera i Cala Salada.

Zobacz więcej aktualnych wycieczek fakultatywnych w Hiszpanii na Getyourguide.pl

Ibiza: badanie wyspy podczas jazdy jeepem — od 85 euro od osoby

Odkryj ukryte miejsca na wyspie Ibiza i podziwiaj krajobrazy, do których dotrzesz tylko pieszo podczas tej wycieczki jeepem. Zwiedź zachodnią, wschodnią i północną część wyspy, przemierzając szutrowe drogi i wąskie uliczki. Podróżuj z lokalnym przewodnikiem i rozkoszuj się pysznym obiadem.

Na początku dnia zostaniesz odebrany obok swojego zakwaterowania. Podczas wycieczki zatrzymasz się na różnych punktach widokowych i plażach, gdzie będziesz mógł podziwiać piękne krajobrazy wyspy. Posłuchaj fascynujących historii o Ibizie, opowiadanych przez doświadczonego przewodnika.

Dowiedz się o florze, faunie i historycznych wydarzeniach, otaczających wyspę. Odkryj najpiękniejszą plażę na wyspie. Odpocznij na piaskowym brzegu lub popływaj w błękitnych wodach Morza Śródziemnego. Rozkoszuj się świeżym bagietem na plaży.

Zobacz więcej aktualnych wycieczek fakultatywnych w Hiszpanii na Getyourguide.pl

Santa Eulalia: wycieczka na skuterach wodnych z poszukiwaniem delfinów — od 119 euro od osoby

Odkryj dreszcz emocji podczas ekscytującej przejażdżki na skuterach wodnych w Santa Eulalia.

Podążaj za swoim instruktorem-przewodnikiem na skuterze wodnym i odkryj piękne zatoczki na wschodnim wybrzeżu Ibizy.

Wybierz jeden z 3 różnych wariantów wycieczki o różnej długości:

 • 30 minut;
 • 1 godzina;
 • 2 godziny (wyłącznie dla poszukiwania delfinów).

Możesz wybrać skutery wodne dla 1 lub 2 osób.

Po dotarciu do centrum JetSki zostaniesz powitany przez gospodynię i zaprowadzony na zacieniony taras z widokiem na morze. Posłuchaj instruktażu dotyczącego bezpieczeństwa od instruktorów, zanim z łatwością usiądziesz na skuterze wodnym z pływającej platformy.

Następnie, ruszaj w ekscytującą przygodę na skuterze wodnym.

Ciesz się jazdą na nowych, wysokiej klasy skuterach wodnych Sea-Doo z wodoodporną komorą na telefony i okulary przeciwsłoneczne, a także dowolnym wyposażeniem, które chcesz zabrać ze sobą.

Rzeczy można również, bezpłatnie przechowywać w bezpiecznych szafkach przy wodzie.

Zobacz więcej aktualnych wycieczek fakultatywnych w Hiszpanii na Getyourguide.pl

Parking dla jeepów, które biorą udział w safari jeepowym na Ibizie

Parking dla jeepów, które biorą udział w safari jeepowym na Ibizie

Hotele na Ibizie: główne kurorty na wyspie

Mimo swojej niewielkiej powierzchni, gościnna Ibiza corocznie przyjmuje setki tysięcy turystów. Choć uważa się, że wypoczynek tutaj nie należy do najtańszych, to istnieje możliwość znalezienia budżetowej opcji zakwaterowania. 

Na wyspie dostępne są hostele i apartamenty. Podczas gdy pierwsze są bardziej przeznaczone dla młodzieży, drugie doskonale sprawdzą się dla rodzin z dziećmi.

Ceny za jednoosobowe zakwaterowanie zaczynają się od 20 euro w sezonie niskim i od 30-40 euro w sezonie wysokim. Za miejsce w pokoju wieloosobowym można zapłacić zaledwie 10-15 euro za dobę.

Należy rezerwować budżetowe zakwaterowanie z wyprzedzeniem — zimą lub wczesną wiosną. Kurort jest bardzo popularny, a na początku lata wolne pokoje pozostają głównie w drogich hotelach.

Ogólny poziom usług w hotelach na Ibizie nie odbiega znacząco od tych na kontynentalnej Hiszpanii. Obecność 4 lub 5 gwiazdek świadczy o licznych dodatkowych udogodnieniach. 

Ceny zależą od liczby gwiazdek i lokalizacji — od 40 euro za pokój w hotelu średniej klasy do 1000 euro za pobyt w luksusowym hotelu.

Najważniejsze kurorty na Ibizie:

 • Stolica — Ibiza. Hotele w mieście Ibiza można znaleźć tutaj
 • Portinatx — mała miejscowość kurortowa, idealna dla rodzin, jedno z najpiękniejszych miejsc na Ibizie, główne miejsce wycieczek po wyspie. Hotele w Portinatx znajdziesz tutaj
 • Santa Eulària des Riu — trzeci, pod względem wielkości, kurort na Ibizie, położony 21 km od lotniska, idealne miejsce dla rodzin. Znajduje się tu szeroka piaszczysta plaża w samym centrum miasta, doskonałe hotele i kompleksy apartamentów do wynajęcia. Hotele w Santa Eulària des Riu znajdziesz tutaj
 • Talamanca — uniwersalny kurort, odpowiedni zarówno dla miłośników życia nocnego, jak i tych, którzy pragną odpocząć w ciszy. Sama Talamanca jest bardzo spokojną okolicą, oddalona zaledwie o 5 minut jazdy od stolicy z intensywnymi rozrywkami. Hotele w Talamanca znajdziesz tutaj
 • Playa d’en Bossa znajduje się w południowo-wschodniej części wyspy. Znajduje się tu wiele popularnych klubów, nocnych barów i dyskotek — zarówno na plaży, jak i w stolicy wyspy, do której można dojechać taksówką w 5-10 minut. Hotele w Playa d’en Bossa znajdziesz tutaj
 • Sant Antoni — wygodny «punkt startowy» dla wszystkich wycieczek po wyspie, oddalony o 25 minut jazdy od lotniska. «Przedsezonowe» maj i czerwiec, a także wrzesień i październik są tutaj szczególnie popularne wśród rodzin z dziećmi i par — tych, którzy chcą cieszyć się spacerami, bezpiecznymi, płytkimi wodami zatoki i pięknymi plażami, do których można szybko dotrzeć stąd promem, samochodem lub autobusem. Lipiec i sierpień to czas aktywnego życia nocnego kurortu. Hotele w Sant Antoni znajdziesz tutaj
 • Mały kurort San Miguel — miejsce na drogi, «ekskluzywny» wypoczynek. Hotele w San Miguel znajdziesz tutaj

 

Może się przydać: zobacz wszystkie hotele, wille i apartamenty na wyspie Ibiza pod tym linkiem

Podobał Ci się artykuł? Podziel się nim z przyjaciółmi:
Facebook
Twitter
Pinterest
WhatsApp

PRZYDATNE USŁUGI W JĘZYKU POLSKIM, Z KTÓRYCH REGULARNIE KORZYSTAM PODCZAS MOICH PODRÓŻY

 • Znajdź przewodnika, wycieczki lub bilety do muzeum: GetYourGuide.pl
 • Znajdź tanie hotele: Hotellook.pl
 • Wynajem samochodu w Hiszpanii: Discovercars, Economybookings oraz AutoEurope
 • Ubezpieczenie turystyczne dla podróżujących do Hiszpanii: Ektatraveling
 • Agregator taksówek i transferów, w którym możesz określić cenę za przejazd, która jest dla Ciebie wygodna: GetTransfer
 • Bilety na prom, autobus, samolot, pociąg w Hiszpanii 12go
 • Agregator wyszukiwania biletów lotniczych: WayAway (+usługa cashback, dla tych, którzy dużo latają — WayAway+)

O AUTORZE

Dobrze widzieć Cię na mojej stronie!

Mam nadzieję, że informacje, którymi się tu dzielę, przydadzą się Wam, bo uwielbiam nie tylko podróżować, ale także dzielić się własnymi doświadczeniami i odkryciami.

Wład Rozhkov

marketingowiec, podróżnik

WAKACJE, TURYSTYKA, INFORMACJA