Przewodnik turystyczny po HiszpaniiPrzydatne informacje dla osób, planujących podróż do Hiszpanii → Wynajem samochodów Ibiza: gdzie wynająć, ceny, сo jest potrzebne do wypożyczenia samochodu, ubezpieczenie, przepisy ruchu drogowego, parkingi samochodowe

Wynajem samochodów Ibiza: gdzie wynająć, ceny, сo jest potrzebne do wypożyczenia samochodu, ubezpieczenie, przepisy ruchu drogowego, parkingi

Wypoczynek na Ibizie nie będzie kompletny bez zbadania całej wyspy: jej miast i wiosek, plaż i ukrytych zakątków niezwykłej urody. Wynajem samochodu na Ibizie to niezbędny element udanego wypoczynku. Od jazdy wzdłuż dzikich wybrzeży po rejs przez urocze wioski, wyspa Ibiza oferuje wiele ekscytujących widoków, które po prostu czekają, aby zostały odkryte.

Gdzie wynająć samochód na Ibizie? Ile kosztuje wynajem samochodu na Ibizie? Co jest potrzebne do wypożyczenia samochodu? Jakie są pułapki, związane z wynajmem samochodu? Czy warto wykupić ubezpieczenie przy wynajmie samochodu? Na te i inne pytania odpowiem w dzisiejszym artykule.

Spis treści

Czy warto wynająć samochód na Ibizie

Jeśli planujesz podróż w poszukiwaniu niezapomnianych emocji, koniecznie odwiedź jedną z najbardziej znanych wysp współczesności — Ibizę. Znajdziesz tutaj ogromną liczbę klubów nocnych i wspaniale urządzonych plaż. 

W tym zakątku świata nudzie nie ma szans! Luksusowy wypoczynek w hotelach światowej klasy, atmosferycznych lokalnych barach, luksusowych restauracjach — to wszystko na najwyższym poziomie.

Najlepiej zwiedzać Ibizę samochodem, wynajętym na miejscu — dzięki temu poczujesz pełną swobodę i nie będziesz zależny od harmonogramu transferów hotelowych.

Ibiza nocą

Nocne ulice starego miasta na Ibizie

Podczas gdy głośne kluby i malownicze plaże z pewnością przyciągają uwagę, Ibiza dumna jest swoją ukrytą stroną, która często umyka uwadze turystów. Wynajmując samochód, możesz wybrać się poza utartą ścieżką turystyczną i odkryć mało znane klejnoty wyspy.

Odkryj ustronne kawiarnie w malowniczych miasteczkach na wzgórzach, odwiedź tradycyjne targi z lokalnymi przysmakami lub przejedź krętymi drogami, prowadzącymi do magicznych krajobrazów naturalnych. Dzięki możliwości odkrycia tych ukrytych skarbów, będziesz mógł całkowicie zanurzyć się w autentycznej podróży po wyspie.

Więc nie wahaj się – wynajmij samochód i wyrusz w magiczną podróż po zachwycających krajobrazach i urokliwej ciszy Ibizy.

Może się przydać: Wynajem samochodu w Hiszpanii: jakie są sposoby, ceny, ubezpieczenie, zasady lokalnych firm, zasady ruchu drogowego, plusy, minusy i porady

Ruch drogowy na Ibizie

Ruch drogowy na ulicach Ibizy

Gdzie wynająć samochód na Ibizie

Wynajem samochodów na wyspie Ibiza jest bardzo popularny, podobnie jak na większości wysp Balearów i w całej Hiszpanii. Istnieje wiele firm wynajmu samochodów w kraju, zarówno dużych, znanych marek (Avis, Budget, Europcar, Firefly, Hertz, Sixt), jak i mniejszych, działających tylko w tym regionie.

Najwygodniej wynająć samochód na lotnisku Ibiza po przylocie, gdzie jest największy wybór. Jednak, można to zrobić także w każdym bardziej turystycznym mieście i miejscowości w całej Hiszpanii.

Jeśli masz krótkie wakacje na wyspie Ibiza, najlepiej jest przeczytać opinie z wyprzedzeniem i wynająć samochód przez internet, na przykład na DiscoverCars, Economybookings lub Autoeurope. Strony te prezentują sprawdzone i godne zaufania wypożyczalnie samochodów o światowej renomie, działające zgodnie z lokalnymi przepisami i na podstawie przejrzystych umów.

Jako alternatywę można wcześniej znaleźć adresy firm wynajmu samochodów na Ibizie i udać się do ich biura. Ceny w lokalnych firmach mogą być niższe, ale ogólnie usługa może być gorsza, a reklamacji ostatecznie może być więcej, zwłaszcza jeśli coś stanie się z samochodem.

Koniecznie przeczytaj wcześniej opinie o firmie oraz warunki umowy na miejscu, a także to, co obejmuje ubezpieczenie (pełne ubezpieczenie, z/ bez udziału własnego). Dokładnie sprawdź samochód pod kątem uszkodzeń i je udokumentuj.

Wypożyczalnie samochodów na lotnisku w Ibiza

Wypożyczalnie samochodów na lotnisku w Ibiza

Potrzebne dokumenty do wynajęcia samochodu na Ibizie

Polityka wynajmu samochodów na Ibizie, zasadniczo odpowiada powszechnie obowiązującym standardom, stosowanym na całym świecie. Aby wynająć samochód na Ibizie, należy spełnić następujące warunki: 

 • Wiek, co najmniej, 21 lat (25 lat dla określonych samochodów premium lub luksusowych);
 • Ważne prawo jazdy;
 • Karta kredytowa, zazwyczaj preferowana do płatności i depozytu, chociaż niektóre agencje mogą akceptować karty debetowe.

 

Ponadto, zaleca się dokładne zapoznanie się z warunkami wynajmu, w tym z ubezpieczeniem, polityką dotyczącą paliwa, ograniczeniami kilometrów oraz ewentualnymi dodatkowymi opłatami.

Większość firm, wynajmujących samochody na Ibizie, działa zgodnie z polityką pełnego tankowania. Oznacza to, że otrzymujesz samochód z pełnym bakiem paliwa i oczekuje się, że zwrócisz go również, z pełnym bakiem. Przestrzeganie tej polityki jest niezwykle ważne, ponieważ niezatankowany bak może skutkować znacznymi opłatami serwisowymi.

Na koniec, przed rozpoczęciem swojej przygody na Ibizie, poświęć czas, aby dokładnie obejrzeć samochód, pod kątem istniejących uszkodzeń i natychmiast zgłosić je firmie wynajmującej, aby uniknąć ewentualnych sporów przy zwrocie.

Ubezpieczenie, depozyt, udział własny przy wynajmie samochodu na Ibizie

W cenę wynajmu, zazwyczaj, obejmuje ograniczone ubezpieczenie z udziałem własnym (od 300 euro do 500 euro).  Za ubezpieczenie z rozszerzonym lub obniżonym udziałem własnym trzeba dodatkowo zapłacić.

Rodzaje ubezpieczeń na Ibizie:

 • TPL (Odpowiedzialność wobec osób trzecich) — ogranicza odpowiedzialność kierowcy za szkody materialne, wyrządzone osobom trzecim.
 • CDW (Odpowiedzialność za uszkodzenia wskutek kolizji) — w przypadku uszkodzeń wynajętemu samochodowi.
 • TP (Ochrona przed kradzieżą) — w przypadku kradzieży wynajętego samochodu.
 • PAI (Ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków) — określa wysokość odszkodowania w przypadku fizycznego uszczerbku na zdrowiu kierowcy i/lub pasażerów.
 • EP (Rozszerzona ochrona) — ogranicza odpowiedzialność kierowcy wobec roszczeń osób trzecich w przypadku wyrządzenia znacznej szkody (materialnej i/lub zdrowotnej oraz życiu).

 

Wyrażenie „ogranicza odpowiedzialność” oznacza, że Państwa odpowiedzialność finansowa w tych przypadkach jest częściowo zniesiona (ubezpieczenie z udziałem własnym) lub całkowicie (bez udziału własnego).

Wąskie uliczki, Ibiza

Wąskie uliczki stolicy wyspy, miasta Ibiza

 • Agregator taksówek i transferów, w którym możesz określić cenę za przejazd, która jest dla Ciebie wygodna: GetTransfer
 • Wynajem samochodu w Hiszpanii: Discovercars, Economybookings oraz AutoEurope
 • Ubezpieczenie turystyczne dla podróżujących do Hiszpanii: Ektatraveling
 • Bilety na prom, autobus, samolot, pociąg w Hiszpanii: 12go
 • Znajdź tanie hotele: Hotellook.pl
 • Agregator wyszukiwania biletów lotniczych: WayAway (+usługa cashback, dla tych, którzy dużo latają — WayAway+)
 • Znajdź przewodnika, wycieczki lub bilety do muzeum: GetYourGuide.pl

Czy warto wykupić pełne ubezpieczenie samochodu podczas wynajmu na Ibizie?

Bez wątpienia — TAK! Kiedyś twierdziłem, że doświadczonemu kierowcy nie jest potrzebne ubezpieczenie na Ibizie, ale po tym, jak ja, mający 10-letnie doświadczenie w prowadzeniu, zapłaciłem za drobne szkody do 600 euro przy oddawaniu samochodu z podstawowym ubezpieczeniem, zmieniłem zdanie.

Podróżowanie po Ibizie samochodem to dość bezpieczna rozrywka. Drogi są tu dobre, kierowcy w większości są uprzejmi, poważne wypadki zdarzają się bardzo rzadko, ale jak mówią, diabeł tkwi w szczegółach.

Jeśli nie wykupisz pełnego ubezpieczenia, wypożyczalnia samochodów pobierze od ciebie depozyt, który zazwyczaj, wynosi od 800 do 1200 euro, co odpowiada średniej wartości udziału własnego. To maksymalna kwota, jaką kierowca płaci za uszkodzenie ubezpieczonego pojazdu, jednocześnie jest to „pierwsza kwota”, od której rozpoczyna się opłacanie wszelkich uszkodzeń.

Inaczej mówiąc, jeśli kierowca rozbije samochód „na złom”, zapłaci maksymalnie 1200 euro, ale nawet w przypadku szkód poniżej 1200 euro naprawa będzie najpierw opłacana ze środków z depozytu.

Drobiazgi na karoserii samochodu, Ibiza

Zarysowania na karoserii samochodu są najczęstszym uszkodzeniem

Większość uszkodzeń wynajętych samochodów to drobne rysy i wgniecenia, często nie spowodowane przez kierowców, ale naprawa takich rys kosztuje od 200 do 600 euro za część nadwozia. 

W rezultacie, mimo posiadania ubezpieczenia, wielu kierowców musi dopłacić od 200 do nawet 800 euro przy oddawaniu samochodu bez pełnego ubezpieczenia.

Przydatna wskazówka: z Discovercars możesz uzyskać pełne ubezpieczenie (z udziałem własnym) i zabezpieczyć się przed wszystkimi kłopotami na drodze, do 3000 euro. Wewnątrz karty samochodu radzę pozostawić dodatkową opcję «Pełna Ochrona» ustawioną «domyślnie». Tak, koszt samochodu wzrośnie o 6,36 euro dziennie (cena takiego ubezpieczenia na tym portalu jest taka sama dla wszystkich klas samochodów).

Pełna ochrona na Discovercars

Warunki pełnej ochrony na Discovercars

Ile kosztuje wynajem samochodu na Ibizie

Ceny wynajmu samochodów różnych klas się różnią. Można uniknąć nadmiernych wydatków, rezerwując transport kilka miesięcy przed planowaną datą: optymalny czas to 45-60 dni przed przyjazdem. 

Należy również, wcześniej ustalić potrzebę dodatkowego wyposażenia, takiego jak fotelików dziecięcych czy nawigacji (te usługi nie są wliczone w cenę wynajmu). Jeśli tego nie zrobisz, istnieje duże ryzyko, że nie będą one dostępne.

Koszt wynajmu samochodu jest bardzo uzależniony od pory roku, posiadania pełnego ubezpieczenia i różnych dodatkowych usług. Ogólnie rzecz biorąc, ceny są niskie w porównaniu do europejskich standardów.

Średnie ceny w sezonie wysokim (czerwiec-wrzesień):

Kategoria

Na 3 dni

Na 7 dni

Mini

81 Euro

189 Euro

Ekonomiczny

105 Euro

245 Euro

Standard

264 Euro

616 Euro

Luksusowy samochód

681 Euro

1589 Euro

Uniwersalny

660 Euro

1540 Euro

SUV

600 Euro

2100 Euro

Furgonetka

300 Euro

700 Euro

Wybór samochodu to również, istotne pytanie. Wszystko zależy od celów wynajmu, preferencji i dostępnych opcji.

Najpopularniejsze samochody na Ibizie

Lista najpopularniejszych samochodów rezerwowanych na portalu DiscoverCars

Średnia cena wynajmu samochodu na Ibizie

Średnie ceny wynajmu samochodów w poszczególnych miesiącach na Ibizie w 2024 roku, według danych portalu DiscoverCars

Dlatego, jako punkt odniesienia obecnie korzystamy z aktualnych cen z witryn firm, gdzie już wielokrotnie wynajmowaliśmy samochody:

 1. System rezerwacji online samochodów: AutoEurope, który jednocześnie wyszukuje samochody i porównuje ceny w kilku lokalnych wypożyczalniach;
 2. Duże międzynarodowe serwisy rezerwacji samochodów online na całym świecie: DiscoverCars i EconomyBookings (aby jak najbardziej obiektywnie oszacować koszty wynajmu samochodu na Ibizie na wybrane daty i warunki).

Nawet w takiej sytuacji należy zdawać sobie sprawę, że obecne ceny są aktualne, ale mogą się zmienić pojutrze. Dlatego, jeśli obecnie wszystko nam odpowiada, staramy się ustalić obecną cenę, rezerwując samochód przez internet (szczęście, nie wszystkie firmy obecnie wymagają pełnej przedpłaty — można zapłacić od razu 20%, a resztę po przyjeździe na Ibizie).

W takim przypadku cena wynajmu na nadchodzącą podróż nie zmieni się.

Ceny benzyny na Ibizie

Można zatankować samochód na wyspie benzyną o numerach 95 i 98, a także olejem napędowym. Istnieje wiele stacji benzynowych, z których wszystkie oferują przekąski, herbatę, kawę, a także schłodzone soki i wodę.

Nawet tak prozaiczna czynność jak tankowanie samochodu na tym hiszpańskim kurorcie może sprawić przyjemność — każda minuta spędzona na wakacjach jest korzystna dla ciała i duszy.

Średnie ceny na stacjach benzynowych na Ibizie:

 • Benzyna AI-95 — 1,31 euro.
 • Benzyna AI-98 — 1,44 euro.
 • Olej napędowy — 1,15 euro.

System mandatów za naruszenia przepisów ruchu drogowego na Ibizie

Policja na Ibizie ściśle monitoruje przestrzeganie przepisów ruchu drogowego przez wszystkich uczestników. Wspomagają ich w tym kamery monitoringu, rejestrujące każde naruszenie. Grzywny są dość wysokie, dlatego lepiej zachować ostrożność na drogach.

Popularne wykroczenia i wysokość kar:

Potencjalne naruszenie

Kara

Przekroczenie dopuszczalnej dawki alkoholu we krwi

500 Euro

Rozmowy telefoniczne bez użycia zestawu słuchawkowego bezprzewodowego

200 Euro

Nieprzypięty pas bezpieczeństwa

200 Euro

Dopuszcza się przewożenie dzieci do 3 lat w samochodzie bez specjalnego fotelika

200 Euro

Mimo wszystkich pokus, lepiej powstrzymać się od spożywania mocnych napojów alkoholowych przed wejściem za kierownicę.

Dla kierowców o różnym doświadczeniu istnieje różnica w ograniczeniach: jeśli prowadzisz pojazd od mniej niż 2 lat, maksymalna zawartość alkoholu we krwi nie powinna przekraczać 0,3 promila, a jeśli jesteś za kierownicą dłużej, limit wynosi 0,5 promila.

Każde przekroczenie dopuszczalnej ilości alkoholu we krwi, nawet najmniejsze, surowo karane jest przez lokalną policję wysokimi mandatami.

Szybki tryb na drogach Ibizy

Na drogach wyspy znajduje się wiele kamer monitoringu, dlatego podczas jazdy należy powstrzymać się od ryzykownej jazdy. Niestosownego kierowcę mogą zatrzymać dopiero po kilku kilometrach. Funkcjonariusze policji drogowej przedstawią dokumentację potwierdzającą naruszenie i nałożą mandat.

Kary za przekroczenie dozwolonej prędkości są wysokie, mogą wynosić nawet 500 euro.

Zachowaj więc następujące ograniczenia prędkości:

 • W obszarach zabudowanych prędkość nie powinna przekraczać 50 km/h;
 • Poza obszarami zabudowanymi należy poruszać się nie szybciej niż 100 km/h;
 • Na autostradach można rozpędzać się do 130 km/h;
 • Na autostradach istnieje ograniczenie minimalnej prędkości od 60 km/h.

Jak i gdzie parkować na Ibizie

Ibiza ma wystarczającą liczbę miejsc parkingowych. Można znaleźć zarówno bezpłatne, jak i płatne: ceny różnią się, w zależności od pory dnia.

Istnieją miejsca, na których można parkować tylko za pomocą specjalnych biletów (zawsze dostępne w kioskach z tytoniem). Popularne są również, podziemne parkingi, gdzie miejsca są nieco droższe, ale zawsze dostępne: na wjeździe znajduje się szlaban i kontroler, któremu trzeba okazać zezwolenie na parkowanie lub je opłacić.

Strefy parkingowe w miejscowościach są oznaczone niebieskimi liniami. Naruszenia przepisów dotyczących parkowania są wysoce niepożądane, ponieważ istnieje duże ryzyko, że holownik zabierze samochód, zostawiony w nieodpowiednim miejscu, a jego odzyskanie będzie wiązało się z dużymi kosztami za usługi.

W Hiszpanii parkowanie jest zabronione w następujących przypadkach:

 • Gdy istnieje znak «nie parkować».
 • Gdy przy krawężniku namalowane są jedna lub dwie żółte linie.
 • Naprzeciwko napisu «VADO».
 • Jeśli obszar parkowania płatnego jest oznaczony niebieską linią.

Można zatrzymać się na kilka minut nawet w nieodpowiednim miejscu pod warunkiem, że jest włączony sygnał awaryjny.

Bardzo surowo karane jest parkowanie na miejscach, przeznaczonych dla osób niepełnosprawnych – nawet do 200 euro.

Może się przydać: Hotele z własnym parkingiem na Ibizie

Parking przy drodze na Ibizie

Samochody, zaparkowane na specjalnym obszarze (niebieskie linie na drodze)

Podobał Ci się artykuł? Podziel się nim z przyjaciółmi:
Facebook
Twitter
Pinterest
WhatsApp

PRZYDATNE USŁUGI W JĘZYKU POLSKIM, Z KTÓRYCH REGULARNIE KORZYSTAM PODCZAS MOICH PODRÓŻY

 • Znajdź przewodnika, wycieczki lub bilety do muzeum: GetYourGuide.pl
 • Znajdź tanie hotele: Hotellook.pl
 • Wynajem samochodu w Hiszpanii: Discovercars, Economybookings oraz AutoEurope
 • Ubezpieczenie turystyczne dla podróżujących do Hiszpanii: Ektatraveling
 • Agregator taksówek i transferów, w którym możesz określić cenę za przejazd, która jest dla Ciebie wygodna: GetTransfer
 • Bilety na prom, autobus, samolot, pociąg w Hiszpanii 12go
 • Agregator wyszukiwania biletów lotniczych: WayAway (+usługa cashback, dla tych, którzy dużo latają — WayAway+)

O AUTORZE

Dobrze widzieć Cię na mojej stronie!

Mam nadzieję, że informacje, którymi się tu dzielę, przydadzą się Wam, bo uwielbiam nie tylko podróżować, ale także dzielić się własnymi doświadczeniami i odkryciami.

Wład Rozhkov

marketingowiec, podróżnik

WAKACJE, TURYSTYKA, INFORMACJA