Przewodnik turystyczny po HiszpaniiPrzydatne informacje dla osób, planujących podróż do Hiszpanii → Wynajem samochodu na Majorce: gdzie wynająć samochód, ceny wynajmu samochodów, сo jest potrzebne do wypożyczenia samochodu, ubezpieczenie, częste pytania

Wynajem samochodu na Majorce: gdzie wynająć samochód, ceny wynajmu samochodów, сo jest potrzebne do wypożyczenia samochodu, ubezpieczenie, częste pytania

Majorka to największa z wysp archipelagu Balearów, idealna do wypoczynku na plaży, wspinaczki, nurkowania, windsurfingu i po prostu do cieszenia się naturą. Tu panuje łagodny i ciepły klimat, imponujące pod względem rozmiarów i piękna góry, gęste lasy i żyzne doliny. 

Ponadto, Majorka jest prawdopodobnie jedną z najbardziej demokratycznych wysp Balearów. Tutaj można równie łatwo spotkać członka rodziny królewskiej, znaną aktorkę lub kolegę ze szkoły, którego nie widziałeś od 10 lat.

Co z transportem na wyspie, jak się poruszać? Z transportem publicznym jasne — zapłacisz, siadasz, jedziesz. A co z wynajmem samochodu? Czy warto wynająć auto na Majorce, jakie są pułapki, jakie są niuanse tego usług? 

Jest wiele pytań, które nurtują przed wynajmem samochodu i dzisiaj postaram się odpowiedzieć na najważniejsze z nich.

Spis treści

Czy warto wypożyczyć auto na Majorce

Wieczne pytanie turysty: „Wynająć czy nie wynająć samochodu?” leży na czysto filozoficznym poziomie ogólnej koncepcji Twojego wypoczynku.

Jeśli wybierasz totalny relaks na plaży dla ciała, możliwość odprężenia się i nie myślenia o szukaniu parkingu i wyborze tras, jeśli wolisz nie zastanawiać się nad kontrolą spożycia piwa, wina czy szampana, to pytanie samo w sobie znika.

Jeśli jednak, chcesz dowiedzieć się, dlaczego Majorka, jak magnes, przyciąga miliony turystów z różnych kontynentów i odkryć 100% skarbów tej rajskiej wyspy, niedostępnych dla “turystów bez auta”, a przewodnik z samochodem na kilka dni wydaje Ci się «nadmiernym luksusem», odpowiedź również, jest jednoznaczna – „wynająć!”.

Aby Twoja podróż samochodem była przyjemna, odważę się podać kilka przydatnych wskazówek i opowiedzieć o podstawowych niuansach wynajmu samochodu, a także zapoznać z cechami jazdy na Majorce.

Katedra Palma na Majorce

Katedra Palma na Majorce

Gdzie wypożyczyć samochód na Majorce

Podobnie jak większość innych kurortów w Hiszpanii, struktura wypożyczalni samochodów na Majorce składa się z kilku rodzajów, począwszy od międzynarodowych gigantów takich jak Avis i Hertz, aż po stoiska «No Name» przy hotelach, oferujące 3-4 samochody w swojej flocie.

Każdy segment ma swoje zalety i wady, a co ważniejsze, Twoje doświadczenie lub opinia turystów na forum dotycząca wynajmu samochodu w firmie «X» na Wyspach Kanaryjskich może się różnić od jakości obsługi tej samej firmy o takiej samej nazwie na Majorce.

Dlatego, proponuję zapoznać się z recenzją usług wypożyczalni samochodów właśnie na Majorce.

Może się przydać: w Hiszpanii, w tym na Majorce, podczas wszystkich trzech naszych podróży, wynajmowaliśmy samochód w DiscoverCars. Aby upewnić się, że znalezione ceny i warunki są najbardziej odpowiednie, sprawdzaliśmy je ponownie na EconomyBookings i AutoEurope.

W zasadzie, jest to standardowa lista portali wynajmu samochodów, która pozwoliła nam znaleźć pojazd do wynajęcia, praktycznie we wszystkich krajach, w których mieliśmy taką potrzebę.

Znane firmy wynajmu samochodów

Rozpoczynając od segmentu znanych światowych marek wypożyczalni samochodów. Oczywiście na Majorce dostępne są wszystkie znane marki:

 • Avis;
 • Budget;
 • Europcar;
 • SIXT;
 • Hertz itp.

Te sprawdzone przez lata firmy, które zyskały uznanie za wysoką jakość usług i samochody w dobrym stanie, mają na Majorce tylko 2 minusy:

 1. po pierwsze — najwyższe ceny za wynajem samochodu na wyspie (czasami nawet o 2 razy wyższe) oraz jeszcze wyższe opłaty za dodatkowe usługi;
 2. po drugie — większość tych firm ma biura tylko na lotnisku Son San Juan.
Biura dużych firm wynajmujących samochody na lotnisku Palma de Mallorca (Son San Juan)

Biura dużych firm wynajmujących samochody na lotnisku Palma de Mallorca (Son San Juan)

Narodowe firmy wynajmu samochodów

 • Centauro; 
 • Record go; 
 • Goldcar;
 • OK Rent a Car; 
 • CICAR. 

 

Ta grupa wypożyczalni ma znacznie niższe ceny niż poprzednia, ale głównie ma biura na lotniskach i jest słabo obecna nawet w głównych kurortach wyspy.

Dodatkowo, ze względu na dużą rotację pracowników w tych firmach oraz oddalenie kierownictwa, często można spotkać skargi dotyczące pracy personelu oraz nawet oszustwa przy zwrocie wynajętego samochodu.

Lokalne firmy wynajmu samochodów

 • ROIG;
 • Rent a Car Vanrell; 
 • Сlick; 
 • Hiper. 

 

Wypożyczalnie samochodów z tej grupy mają wszystkie zalety lokalnych operatorów — największy zasięg na wyspie, umowy z hotelami dotyczące dostawy i odbioru w recepcji, szeroki wybór modeli i najbardziej przystępną cenę.

Jednakże, głównym minusem są ogromne kolejki podczas odbioru na lotnisku oraz opóźnienia w dostawie w wyznaczonym czasie.

Mogę z pełnym przekonaniem stwierdzić, że jeśli wykluczyć oferty dużych międzynarodowych firm pod względem cenowym, lokalne firmy oferują optymalne połączenie ceny i jakości.

Mini biuro wypożyczalni samochodów na Majorce

Mini biuro wypożyczalni samochodów na Majorce

Lokalne małe firmy wynajmujące samochody

Nie ma sensu wymieniać nazw, ponieważ istnieje wiele takich firm na całej wyspie. Główną zaletą tych wypożyczalni samochodów jest niska cena i łatwy dostęp z hotelu.

Wynajem samochodu w małych kioskach w strefach turystycznych to «rosyjska ruletka»; niektóre z nich oferują niskie ceny i akceptowalną obsługę, ale często można napotkać problemy techniczne z samochodem w trakcie podróży, ponieważ większość samochodów jest dość zużyta; albo zmierzyć się z otwartym oszustwem przy oddawaniu samochodu lub zwrocie kaucji, a czasem nawet z banalnymi oszustwami dotyczącymi warunków wynajmu.

Jeśli jesteś ryzykantem, możesz spróbować szczęścia z takimi firmami, ale zdecydowanie zalecam nie psuć sobie wakacji nieprzyjemnymi sporami lub marnowaniem czasu obok zepsutego na drodze samochodu.

Ile kosztuje wynajem samochodu na Majorce

Wynajem samochodu na Majorce jest ogólnie tani w porównaniu z wynajmem nawet na tych samych hiszpańskich kurortach kontynentalnych, nie wspominając o wynajmie we sąsiedniej Francji czy we Włoszech.

Na przykład, w czerwcu wynajem samochodu typu Audi 1 lub Opel Corsa może kosztować około 22 euro za 1 dzień z ubezpieczeniem OD lub 35 euro z pełnym ubezpieczeniem. Oczywiście, w lipcu i sierpniu koszt wynajmu będzie znacznie wyższy, a w kwietniu i listopadzie niższy od tych cen, co jest całkowicie zrozumiałe ze względu na sezonowe zapotrzebowanie.

Jednakże, w sieci często można zobaczyć cenę 2-3 euro za dzień na stronach agregatorów i 9-12 euro na stronach dość renomowanych firm. Czy takie ceny istnieją i jeśli tak, to jaka jest wtedy haczyk.

Zrzut ekranu ofert wynajmu samochodów za 1 euro

Zrzut ekranu super ofert firm wynajmu samochodów za 1 euro

Jeśli nie weźmiemy pod uwagę szczerej «niewiarygodności» reklam z ceną jednego euro, gdzie w małym druczku dalej napisane jest, że jest to cena za rok wynajmu lub ukryte są inne haczyki, to naprawdę można nawet latem wynająć samochód na Majorce za 12-15 euro.

Pytanie brzmi — czy warto? W 99% przypadków niska cena oznacza wynajem na bardzo ryzykownych warunkach, z dużym prawdopodobieństwem, że podczas zwrotu będziesz musiał «dopłacić».

Czym zarabia wypożyczalnia samochodów przy super niskich cenach? Przede wszystkim, na chciwości klienta.

Rynek wynajmu samochodów jest dość konkurencyjny i jednocześnie nieunikalny, co oznacza, że wiele firm wynajmuje te same lub podobne marki samochodów.

Dlatego, jeśli ktoś oferuje ceny znacznie niższe od rynkowych, to na pewno jest «kruczek».

Średnie ceny wynajmu samochodów na Majorce w 2024 r. według portalu DiscoverCars

Średnie ceny wynajmu samochodów na Majorce w 2024 r. według portalu DiscoverCars

Dlatego, jako punkt odniesienia bierzemy aktualne ceny z witryn firm, gdzie już wielokrotnie wynajmowaliśmy pojazdy:

 1. System rezerwacji samochodów online: AutoEurope, które jednocześnie wyszukuje auta i porównuje ceny w kilku lokalnych firmach wynajmu;
 2. Duże międzynarodowe usługi rezerwacji samochodów online na całym świecie: DiscoverCars i EconomyBookings (aby jak najbardziej obiektywnie oszacować koszt wynajmu auta na Majorce na wymagane daty, przy określonych warunkach).

I nawet w takim przypadku musimy zrozumieć, że teraz te ceny są aktualne, a pojutrze mogą się zmienić. Dlatego, jeśli na razie wszystko nam odpowiada, staramy się ustalić bieżącą cenę, rezerwując pojazd przez internet (na szczęście, nie wszystkie firmy wymagają teraz wpłacenia pełnej przedpłaty — można zapłacić od razu 20%, a resztę po przyjeździe na Majorkę).

W takim przypadku, cena wynajmu już się nie zmieni podczas naszej nadchodzącej podróży.

Ryzyka związane z wynajmem samochodu na Majorce

Co może zrobić rentacar, aby znacznie obniżyć koszty wynajmu?

 • Wyraźnie zawyżone opłaty za każdy incydent.
 • Stworzenie warunków, które sprawią, że turysta naruszy jakiś punkt umowy, co pozwoli uniknąć zwrotu depozytu.
 • Na koniec wynajmu naliczenie dodatkowej, nieoczekiwanej opłaty.

 

Najczęstsze «pułapki» podczas wynajmu samochodu w niskiej cenie:

 • Ograniczone do minimum obowiązkowe ubezpieczenie i pełna odpowiedzialność za samochód. Bez względu na to, co się stanie z pojazdem, pokrywasz koszty naprawy, nawet jeśli uszkodzenie nie jest z Twojej winy!

Ograniczone ubezpieczenie dotyczy tylko 3 osób i nie obejmuje wynajętego pojazdu. Wypożyczalnia może naliczyć nie tylko koszty naprawy według «specjalnych kosmicznych stawek», ale także pobierać opłatę za «niepokój», czyli za działania pracownika, związane z organizacją naprawy oraz naliczać «utrata zysku», czyli czas, gdy samochód był w naprawie i nie był wynajmowany.

Co więcej, jeśli dojdzie do jakichkolwiek sporów z policją, firma może naliczyć opłatę za «wsparcie prawne i postępowanie sądowe».

 • Administrowanie mandatem. Otrzymanie mandatu w Hiszpanii jest dość proste, a za nieprawidłowe parkowanie jeszcze prostsze. W przypadku standardowej stawki opłacasz tylko sam mandat przy zwrocie pojazdu, podczas gdy w taryfie super ekonomicznej, zazwyczaj, istnieje dodatkowy punkt, który nakłada opłatę za koszty administracyjne, związane z uregulowaniem twojego mandatu. Wynosi to około 30-40 euro.
 • Ograniczenie kilometrów. W twojej umowie określony jest maksymalny limit kilometrów, które możesz przejechać w ramach umowy; każdy kilometr powyżej tego limitu będzie dodatkowo płatny, w przybliżeniu 15-20 centów za kilometr.
 • Zwrot z pustym bakiem. Podczas odbioru pojazdu płacisz za pełny bak paliwa, oczywiście po cenie najdroższej stacji benzynowej, a zwracasz go pusty. Praktycznie niemożliwe jest dokładne oszacowanie ostatniego tankowania i zwrot pojazdu z «suchym» bakiem. Musisz więc albo stale dolewać «po trochu», tracąc czas przy każdym tankowaniu, albo być gotowy oddać 5-10 litrów paliwa wypożyczalni samochodów, albo narażać się na ryzyko pchania pojazdu z pustym bakiem.
Wąska droga, prowadząca do latarni morskiej na przylądku Formentor, Majorka

Wąska droga, prowadząca do latarni morskiej na przylądku Formentor

 • Agregator taksówek i transferów, w którym możesz określić cenę za przejazd, która jest dla Ciebie wygodna: GetTransfer
 • Wynajem samochodu w Hiszpanii: Discovercars, Economybookings oraz AutoEurope
 • Ubezpieczenie turystyczne dla podróżujących do Hiszpanii: Ektatraveling
 • Bilety na prom, autobus, samolot, pociąg w Hiszpanii: 12go
 • Znajdź tanie hotele: Hotellook.pl
 • Agregator wyszukiwania biletów lotniczych: WayAway (+usługa cashback, dla tych, którzy dużo latają — WayAway+)
 • Znajdź przewodnika, wycieczki lub bilety do muzeum: GetYourGuide.pl

Czy kierowca z doświadczeniem potrzebuje ubezpieczenia samochodu na Majorce

Bez wątpienia — TAK! Kiedyś twierdziłem, że doświadczony kierowca nie potrzebuje ubezpieczenia na Majorce, ale po tym, jak ja, mający 10-letni staż jazdy, zapłaciłem za drobne uszkodzenia do 600 euro przy oddawaniu samochodu z podstawowym ubezpieczeniem, zmieniłem zdanie.

Podróżowanie po Majorce samochodem jest dość bezpieczną rozrywką. Drogi tutaj są dobre, kierowcy w większości są uprzejmi, poważne wypadki zdarzają się bardzo rzadko, ale jak to mówią, są pewne niuanse.

Jeśli nie wykupisz pełnego ubezpieczenia, wypożyczalnia pobierze od Ciebie depozyt, który zazwyczaj wynosi od 800 do 1200 euro, co jest maksymalną kwotą, jaką kierowca płaci za uszkodzenia ubezpieczonego samochodu, a jednocześnie jest to «pierwsza kwota», od której rozpoczyna się opłacanie wszelkich uszkodzeń.

Innymi słowy, jeśli kierowca rozbije samochód «na złom», zapłaci maksymalnie 1200 euro, ale nawet przy szkodzie poniżej 1200 euro naprawa będzie najpierw pokrywana ze środków z depozytu.

Uszkodzenia samochodu na Majorce

Zarysowania i uszkodzenia lakieru to główne problemy samochodów na Majorce

Większość uszkodzeń wynajętych samochodów to drobne rysy i wgniecenia, często nie spowodowane przez kierowców, ale naprawa takich rys zaczyna się od 200 do 600 euro za element nadwozia. 

W rezultacie, mimo posiadania ubezpieczenia, wielu kierowców podczas oddawania pojazdu bez pełnego ubezpieczenia dopłaca od 200 do nawet 800 euro.

Przydatna wskazówka: z Discovercars możesz uzyskać pełne ubezpieczenie (z udziałem własnym) i zabezpieczyć się przed wszystkimi kłopotami na drodze, do 3000 euro. Wewnątrz karty samochodu radzę pozostawić dodatkową opcję «Pełna Ochrona» ustawioną «domyślnie». Tak, koszt samochodu wzrośnie o 6,36 euro dziennie (cena takiego ubezpieczenia na tym portalu jest taka sama dla wszystkich klas samochodów).

Pełne ubezpieczenie na Discovercars

Warunki pełnego ubezpieczenia na Discovercars

Powody, dla których nawet doświadczony kierowca może uszkodzić wynajęty samochód

 1. Cechy ruchu na wyspie. Ulice są wąskie, pasy ruchu dostosowane do uliczek, a jest także wiele ostrych zakrętów lub nietypowych przeszkód (np. drzewo na jezdni). Dlatego, nie dziwi, że nawet doświadczony kierowca może mieć trudności, unikając kolizji z innym samochodem lub nie oszacować promienia skrętu wypożyczonego pojazdu.
 2. Cechy parkowania na Majorce. Hiszpanie często parkują «na słuch», a wyjeżdżając z parkingu, odsuwają sąsiadów zderzakiem. Uszkodzone zderzaki nikogo nie dziwią, a pozostawiając swój samochód na parkingu, łatwo można zauważyć po powrocie ślady lokalnego parkowania.
 3. Górskie drogi. Na Majorce osuwiska są bardzo rzadkie, a kamienie często spadają na drogę. Powodem są dzikie kozy. Na wyspie jest wiele dzikich kóz, które nie boją się turystów i samochodów i skaczą po górach obok dróg. Mały kamyczek spod kopyta takiej kozy łatwo może rozbic szybę lub wgnieść karoserię samochodu.
 4. Przestępczość. Tak, niestety, jak we wszystkich kurortach, są tacy, którzy chcą się wzbogacić kosztem innych ludzi i jeśli przypadkowo zostawiłeś coś wartościowego w salonie lub oszuści myśleli, że masz coś cennego w samochodzie, mogą spróbować otworzyć drzwi lub wybić szybę, aby dostać się do samochodu. 
 5. Banalne wandalizm. Sytuacja pod względem wandalizmu jest daleka od Paryża, ale w niektórych strefach turystycznych kręcą się dość mocno podpity jednostki, które mogą zaszkodzić twojemu samochodowi, pisząc imię ukochanej dziewczyny lub nazwę swojego miasta.

Dlatego, szczerze polecam zapłacić nieco więcej za wynajem samochodu, aby zapewnić sobie beztroski wypoczynek bez obaw o stan pojazdu i uniknąć ewentualnych strat finansowych przy jego zwrocie.

Kozy na dachu samochodu, Majorka

Kozy weszły na dach jednego z zaparkowanych przy drodze samochodów

Najczęstsze pytania dotyczące wynajmu samochodu na Majorce

W tym miejscu chcę szybko przejść i odpowiedzieć na często zadawane pytania dotyczące wynajmu samochodu na Majorce. Postaram się udzielić krótkich i rzeczowych odpowiedzi.

Od jakiego wieku można wynająć samochód

Kierowca musi mieć ukończone 21 lat i co najmniej 1 rok doświadczenia. W niektórych wypożyczalniach samochodów kierowca poniżej 25 lat może być zobowiązany do dodatkowego opłacenia ubezpieczenia «dla młodego kierowcy» w wysokości 10-15 euro za dzień.

Czym jest polityka paliwowa

 • Tryb „Pełny-Pusty”: Odbierasz samochód z pełnym bakiem, za który płacisz dodatkowo w stosunku do opłaty za wynajem, oddajesz go z pustym. Możesz go również, oddać z częściowo pustym, ale nie otrzymasz zwrotu pieniędzy.
 • Tryb „Równy”: Odbierasz samochód z ilością paliwa pozostawioną przez poprzedniego najemcę od 0 do 4/4, musisz go zwrócić z taką samą ilością lub większą. W przeciwnym razie musisz dopłacić za tankowanie.
 • Tryb „Pełny-Pełny”: Odbierasz samochód z pełnym bakiem i zwracasz go również, z pełnym. Jeśli nie zdążysz zatankować, zostaną pobrane opłaty za ilość zużytego paliwa + w niektórych wypożyczalniach dodatkowo opłata za tankowanie w wysokości 10-15 Euro. Wybierz tę opcję — jest optymalna.
Poziom paliwa w zbiorniku w umowie najmu samochodu

Poziom paliwa w zbiorniku w umowie najmu samochodu

Czy można zamówić konkretny model samochodu

Zazwyczaj, nie. Wszystkie firmy w swoich cennikach i na swoich stronach internetowych podają markę i model jako przykład, reprezentatywny dla wybranego przez Ciebie klasy, który najprawdopodobniej otrzymasz, ale bez gwarancji co do marki, koloru czy roku produkcji.

Wyjątkiem są samochody ekskluzywne lub specyficzne, takie jak „Mustang” czy Fiat 500 Cabriolet.

Jakie dokumenty są potrzebne do odbioru samochodu

Dowód osobisty, ważne prawo jazdy, karta kredytowa na nazwisko kierowcy. Jeśli karta należy do innej osoby, konieczne będzie zawarcie umowy na właściciela karty, a głównego kierowcę należy wpisać jako «drugiego kierowcę». Właściciel karty musi mieć uprawnienia w każdym przypadku. 

Jeśli posiadasz tylko kartę debetową, większość wypożyczalni na Majorce udostępni Ci samochód, ale pobierze kaucję z karty, która zostanie zwrócona dopiero po miesiącu!

Praktyczne wskazówki dotyczące wynajmu samochodu na Majorce

Aby podsumować powyższe, sporządziłem krótką listę zaleceń dotyczących wynajmu samochodu na Majorce:

 1. Wybieraj samochody w sprawdzonych firmach z lokalnymi lub międzynarodowymi rekomendacjami. Unikaj małych firm w kurortowych miejscach, nawet jeśli oferują niższe ceny i łatwiejsze warunki wynajmu.
 2. Rezerwuj samochód z wyprzedzeniem, zwłaszcza jeśli przyjeżdżasz w gorącym sezonie. Na miejscu może zabraknąć wolnych samochodów, a ceny będą wyższe.
 3. Nie zostawiaj dokumentów i wartościowych przedmiotów w samochodzie.
 4. Wypożyczenie fotelika dziecięcego kosztuje 6-8 euro dziennie, dlatego jeśli planujesz wynająć samochód na dłużej, może być opłacalne zabrać fotelik z domu. Przewóz fotelika samochodowego w samolocie jest bezpłatny i nie wlicza się w limit bagażu!
 5. Przy odbiorze samochodu bez pełnego ubezpieczenia dokładnie obejrzyj go ze wszystkich stron. Wszelkie uszkodzenia zanotuj w umowie i pokaż pracownikowi wypożyczalni.
 6. Podczas zwrotu samochodu upewnij się, że pracownik wypożyczalni podpisał w rubryce odbioru z podaniem czasu i informacją o stanie samochodu oraz poziomie paliwa. Zachowaj kopię umowy przez 3 miesiące.
 7. Najlepiej wybierz pełne ubezpieczenie bez udziału własnego i kaucji. Wtedy wystarczy po prostu oddać klucze bez oglądania samochodu.
 8. Wynajmij samochód i ciesz się swobodą i niezależnością podczas pobytu na Majorce!
Parking przy jaskini Arta, Majorka

Parking przy wejściu do jaskiń Arta na Majorce

Podobał Ci się artykuł? Podziel się nim z przyjaciółmi:
Facebook
Twitter
Pinterest
WhatsApp

PRZYDATNE USŁUGI W JĘZYKU POLSKIM, Z KTÓRYCH REGULARNIE KORZYSTAM PODCZAS MOICH PODRÓŻY

 • Znajdź przewodnika, wycieczki lub bilety do muzeum: GetYourGuide.pl
 • Znajdź tanie hotele: Hotellook.pl
 • Wynajem samochodu w Hiszpanii: Discovercars, Economybookings oraz AutoEurope
 • Ubezpieczenie turystyczne dla podróżujących do Hiszpanii: Ektatraveling
 • Agregator taksówek i transferów, w którym możesz określić cenę za przejazd, która jest dla Ciebie wygodna: GetTransfer
 • Bilety na prom, autobus, samolot, pociąg w Hiszpanii 12go
 • Agregator wyszukiwania biletów lotniczych: WayAway (+usługa cashback, dla tych, którzy dużo latają — WayAway+)

O AUTORZE

Dobrze widzieć Cię na mojej stronie!

Mam nadzieję, że informacje, którymi się tu dzielę, przydadzą się Wam, bo uwielbiam nie tylko podróżować, ale także dzielić się własnymi doświadczeniami i odkryciami.

Wład Rozhkov

marketingowiec, podróżnik

WAKACJE, TURYSTYKA, INFORMACJA