Przewodnik turystyczny po HiszpaniiPrzydatne informacje dla osób, planujących podróż do Hiszpanii → Wynajem samochodu na Gran Canarii: gdzie wynająć samochód, ceny wynajmu samochodów, сo jest potrzebne do wypożyczenia samochodu, ubezpieczenie, trasy samochodowe

Wynajem samochodu na Gran Canarii: gdzie wynająć samochód, ceny wynajmu samochodów, сo jest potrzebne do wypożyczenia samochodu, ubezpieczenie, trasy samochodowe

Wynajem samochodów na wyspie Gran Canaria jest bardzo popularny, podobnie jak na niemal wszystkich Wyspach Kanaryjskich i w całej Hiszpanii. Na wyspie jest wiele pięknych miejsc, których niemożliwe jest zobaczyć korzystając tylko z transportu publicznego, dlatego wynajem samochodów na Gran Canarii cieszy się ogromną popularnością wśród turystów.

W dzisiejszym artykule opowiem o usłudze wynajmu samochodów na Gran Canarii, o wszystkich «ukrytych haczykach», o tym gdzie i jak wynająć, o cenach, warunkach i innych przydatnych informacjach dla turystów-kierowców.

Spis treści

Czy warto wynająć samochód na Gran Canarii

Gran Canaria jest trzecią co do wielkości wyspą archipelagu Wysp Kanaryjskich i zdecydowanie nie jest ostatnia w kolejce najczęściej odwiedzanych. Wraz z Teneryfą, Gran Canaria jest odwiedzana przez setki tysięcy turystów każdego roku. 

Podobnie jak na Teneryfie, klimat Gran Canarii pozwala na wypoczynek na wyspie przez cały rok, nie ma tutaj wyraźnie zaznaczonego «niskiego» sezonu. Dlatego, nie bez powodu Wyspy Kanaryjskie nazywane są «wyspami wiecznej wiosny».

W przeciwieństwie do Teneryfy, Gran Canaria jest bardziej łagodną wyspą z dużą liczbą rozległych plaż piaskowych, dlatego uważana jest za «raj» dla każdego miłośnika plażowania. Pomimo tego, pod względem ilości naturalnych atrakcji Gran Canaria nie ustępuje Teneryfie i innym wyspom archipelagu Kanaryjskiego.

Mimo rozwiniętej infrastruktury turystycznej, podróżowanie po wyspie środkami transportu publicznego nie jest zbyt wygodne. Liczba połączeń autobusowych jest ograniczona, a rozkład jazdy nie wyróżnia się obfitością tras. Najpopularniejszym środkiem transportu na wyspie jest samochód.

Drogi Gran Canarii

Widok z samochodu podczas podróży po Gran Canarii

Lokalni mieszkańcy na Gran Canarii, zazwyczaj, posiadają własny samochód, a turyści często wynajmują samochód zaraz po przylocie. Posiadanie samochodu pod ręką zapewnia niezależność podczas zwiedzania Gran Canarii.

Korzyściami wynajmu samochodu na Gran Canarii są:

 • stosunkowo niskie ceny wynajmu;
 • łatwość załatwiania formalności;
 • duży wybór samochodów;
 • darmowe drogi;
 • tańsze paliwo, w porównaniu do Półwyspu Iberyjskiego;
 • dobrej jakości autostrady;
 • różnorodne trasy samochodowe.

 

Wynajem samochodu na Gran Canarii to nie luksus, ale konieczność, jeśli planujesz dużo podróżować i zwiedzać główne atrakcje wyspy.

Do podróżowania wzdłuż wybrzeża wystarczy wynająć samochód z automatyczną skrzynią biegów, ale jeśli chcesz aktywnie poznawać dziką przyrodę, na przykład w Parku Dunas de Maspalomas lub Parku Wulkanicznym Bandama, lepiej zatroszczyć się o wynajęcie bardziej terenowego samochodu, najlepiej z manualną skrzynią biegów.

Jeśli planujesz odwiedzić sąsiednią wyspę, między wyspami archipelagu Kanaryjskiego kursują promy, które przewożą pasażerów wraz z samochodami. Jednakże, ten szczegół należy koniecznie omówić w wypożyczalni samochodów.

Ogólnie można powiedzieć, że wynajem samochodu na Gran Canarii to idealny sposób na aktywne zwiedzanie wyspy.

Playa del Ingles, Gran Canaria

Playa del Ingles to popularne miejsce turystyczne z wieloma barami, kawiarniami i hotelami różnej klasy

Gdzie wynająć samochód na Gran Canarii

Można wynająć samochód na Gran Canarii zarówno od razu po przylocie na lotnisku, jak i na kurortach na wyspie. Największy wybór pojazdów znajduje się jednak, w punkcie wynajmu na lotnisku (ponad 150 jednostek). 

W stolicy wyspy — Las Palmas również, istnieje kilka biur wynajmu, ale flota pojazdów tam jest ograniczona do 35-40 samochodów. Podobna sytuacja występuje w innych punktach wynajmu na wyspie.

Samochód można zarezerwować również, z wyprzedzeniem, jeszcze przed przybyciem na wyspę, korzystając z specjalistycznych serwisów. W takim przypadku, można uniknąć kolejek do formalności, a czas na załatwienie sprawy zostanie skrócony. Oferty wypożyczalni samochodów na Gran Canarii można porównać na stronach internetowych:

Dla tych, którzy planują podróżować po Gran Canarii na własną rękę: aby znaleźć doskonałą opcję wynajmu samochodu na lotnisku na lotnisku Gran Canaria i ogólnie na wyspie Gran Canaria, z uwzględnieniem relacji «cena/jakość», polecam skorzystać z trzech następujących usług porównywania ofert różnych wypożyczalni samochodów: DiscoverCars, EconomyBooking, AutoEurope.

Punkty wynajmu samochodów na wyspie można znaleźć praktycznie na każdym większym kurorcie. Na przykład, w Las Palmas dostępne są biura Orlando i Avis; w Bahia Feliz — Orlando; w Meloneras — Orlando i Avis; w Playa de Ingles — Orlando, Europcar, Keddy.

Parking przy Parku Narodowym Dunas de Maspalomas, Gran Canaria

Parking przy Parku Narodowym Dunas de Maspalomas

 • Agregator taksówek i transferów, w którym możesz określić cenę za przejazd, która jest dla Ciebie wygodna: GetTransfer
 • Wynajem samochodu w Hiszpanii: Discovercars, Economybookings oraz AutoEurope
 • Ubezpieczenie turystyczne dla podróżujących do Hiszpanii: Ektatraveling
 • Bilety na prom, autobus, samolot, pociąg w Hiszpanii: 12go
 • Znajdź tanie hotele: Hotellook.pl
 • Agregator wyszukiwania biletów lotniczych: WayAway (+usługa cashback, dla tych, którzy dużo latają — WayAway+)
 • Znajdź przewodnika, wycieczki lub bilety do muzeum: GetYourGuide.pl

Wynajem samochodu na Gran Canarii na lotnisku

Na lotnisku w Las Palmas znajduje się nie tylko największa flota wynajmowanych samochodów, ale także najtańsze wypożyczenia, rozpoczynające się od 15-17 euro/dzień. Tutaj działa 13 biur, w tym znane firmy wynajmu samochodów takie jak: 

 • InterRent; 
 • Thrift; 
 • Hertz; 
 • Avis; 
 • Enterprise i inne.

 

Rezerwacja samochodu w tych firmach jest najbardziej niezawodnym sposobem uniknięcia problemów podczas korzystania i zwrotu pojazdu (w przeciwieństwie do lokalnych, mniej znanych firm).

Same biura wypożyczalni znajdują się albo w terminalu przylotów, albo w bezpośrednim sąsiedztwie lotniska, skąd kursują darmowe busy. Planując wynajem samochodu na lotnisku Las Palmas, zwróć uwagę na podstawowe warunki wynajmu:

 • warunki dotyczące paliwa (płatność z góry lub zwrot z pełnym bakiem);
 • warunki dotyczące przebiegu (ograniczony lub nieograniczony); 
 • dostępność specjalnych ofert itp.

 

W ogólności w wypożyczalni na lotnisku można wybrać samochód według własnych preferencji: 

 • małe samochody; 
 • średnie; 
 • duże; 
 • kombi; 
 • samochody klasy premium; 
 • vany; 
 • samochody terenowe; 
 • z manualną lub automatyczną skrzynią biegów; 
 • z klimatyzacją lub bez.

 

Należy zauważyć, że opcje takie jak nawigacja, foteliki dziecięce itp., zazwyczaj, są oferowane za dodatkową opłatą, jeśli nie obowiązują specjalne oferty.

Wynajem samochodu na lotnisku w Gran Canarii zastąpi transfer do hotelu, bez względu na to, na jakim kurorcie się zatrzymasz. Odległości między lotniskiem a kurortami na wyspie są niewielkie, a drogi są dobrze oznakowane, dlatego nawet jeśli jesteś na wyspie po raz pierwszy, trudno się zgubić. Więcej informacji na temat popularnych tras samochodowych na Gran Canarii poniżej.

Port lotniczy na Gran Canarii

Główna budowla lotniska na Gran Canarii

Wynajem samochodu online z wyprzedzeniem

Dlaczego lepiej jest zarezerwować usługi wynajmu samochodów z wyprzedzeniem:

 • Możliwość wyboru najlepszego wariantu pod względem ceny/jakości;
 • Usługi online często oferują różne zniżki i promocje, dzięki którym można znacznie zaoszczędzić. Rezerwacja samochodu na miejscu prawie zawsze będzie droższa;
 • Brak wcześniejszej rezerwacji pojazdu w wypożyczalni może skutkować brakiem dostępnych samochodów odpowiedniej klasy po przylocie (szczególnie w sezonie), co zmusi do wyboru spośród pozostałych, ale po wyższej cenie.

Może się przydać: W Hiszpanii, w tym na Gran Canarii, W Hiszpanii, w tym na Gran Canarii, podczas wszystkich naszych podróży wynajmowaliśmy samochód za pośrednictwem DiscoverCars.com

Aby upewnić się, że znalezione ceny i warunki są najbardziej odpowiednie, sprawdzaliśmy je ponownie na: EconomyBookings.com i AutoEurope.com

To standardowa lista portali do wynajmu samochodów, która pozwoliła nam znaleźć samochód do wynajęcia praktycznie we wszystkich krajach, w których mieliśmy taką potrzebę.

Instrukcje krok po kroku, jak zarezerwować samochód na Gran Canarii z wyprzedzeniem za pośrednictwem internetowego serwisu DiscoverCars

 1. Przejdź do strony wyszukiwania online wynajmu samochodów w Hiszpanii na DiscoverCars.
 2. Wypełniamy podstawowe parametry wyszukiwania: miejsce odbioru i zwrotu samochodu oraz interesujące daty. Zaznaczamy pole wiek (wynajem samochodu jest, zazwyczaj, dostępny dla kierowców w wieku od 21 do 65 lat).
Początkowa forma wyszukiwania samochodu w Hiszpanii na stronie DiscoverCars

Początkowa forma wyszukiwania samochodu w Hiszpanii na stronie DiscoverCars

    3. Przechodzimy do strony wyszukiwania. Tutaj znajdują się wszystkie dostępne opcje wynajmu samochodów na wybrane daty. W zestawieniu wymienione są miejsca, w których można zarezerwować samochód (lotniska, biura w centrach turystycznych). Po wybraniu odpowiedniego, zostaniesz przeniesiony bezpośrednio na stronę z ofertami, które będą posortowane według ceny.

Strona z ofertami posortowanymi według ceny

Strona z ofertami posortowanymi według ceny

    4. Aby lepiej poznać informacje dotyczące ofert, zaleca się otwarcie okna «Szczegóły rezerwacji». Tutaj znajdziesz dodatkowe, ale istotne informacje — niezbędne dokumenty do wynajęcia, jakie karty kredytowe są akceptowane do płatności, kwotę depozytu i udziału własnego, dostępne opcje ubezpieczenia.

Strona “Szczegóły rezerwacji”

Strona “Szczegóły rezerwacji”

    5. Po zapoznaniu się z informacjami i wybraniu odpowiedniej opcji, przejdź do sekcji rezerwacji na tej samej stronie («Szczegóły rezerwacji»). Tutaj wystarczy podać podstawowe dane osobowe, takie jak: nazwisko, imię, adres e-mail, numer telefonu.

Sekcja rezerwacji na stronie "Szczegóły rezerwacji"

Sekcja rezerwacji na stronie «Szczegóły rezerwacji»

    6. Po potwierdzeniu danych zostaniesz przekierowany na stronę płatności. Płatność dokonuje się kartą kredytową. Zazwyczaj, dostępne są opcje pełnej lub częściowej (zaliczkowej) płatności. Po dokonaniu płatności na podany adres e-mail zostanie wysłany bon, który po wydrukowaniu umożliwi Ci odebranie samochodu wypożyczonego po przylocie.

Wynajęty Opel, Gran Canaria

Wypożyczony przeze mnie Opel podczas wakacji na Gran Canarii

Ile kosztuje wynajem samochodu na Gran Canarii

Ceny wynajmu samochodów na wyspie są niskie w porównaniu nawet z Hiszpanią kontynentalną. Głównym powodem tego stanu rzeczy jest to, że tutaj przemieszczanie się odbywa się głównie samochodami. 

Istnieje transport publiczny, ale jego rozkład nie zawsze jest wygodny. Ogólnie koszt usługi zaczyna się od 15-20 euro za dobę. W «szczytowym» sezonie ceny mogą być o 20-30% wyższe.

Najlepszym sposobem na zarezerwowanie samochodu w stałej cenie i uniknięcie podwyżek cen w okresie wakacji jest skorzystanie z serwisów online i zarezerwowanie usługi z wyprzedzeniem. Można zaoszczędzić, rezerwując wcześniej (najpóźniej 2-4 tygodnie przed datą przylotu).

Należy również, pamiętać, że dodatkowo trzeba będzie zapłacić za opcje nieobjęte podstawową taryfą, takie jak nawigacja, fotelik dziecięcy/booster, łańcuchy (przydatne podczas podróży na wulkan), drugi kierowca w umowie. Samochód bez limitu kilometrów będzie kosztować więcej niż z limitem.

Średnie ceny wynajmu samochodów na Gran Canarii

Średnie ceny wynajmu samochodów na Gran Canarii w 2024 r. według portalu DiscoverCars

Maj jest najbardziej ekonomicznym miesiącem na wynajem samochodu na Gran Canarii, gdzie średnia cena wynosi 11,78 euro dziennie. Jest to o 33% taniej niż średnia roczna cena i o 57% taniej niż w grudniu (średnio 27,16 euro).

Te informacje mogą pomóc Ci określić okres o najmniejszym popycie. Należy jednak, pamiętać, że cena wynajmu samochodu zależy od modelu, okresu wynajmu i liczby dni do rozpoczęcia wynajmu.

Najpopularniejsze samochody na Gran Canarii

Lista najpopularniejszych modeli samochodów podczas rezerwacji na portalu DiscoverCars

Dlatego, jako punkt odniesienia bierzemy aktualne ceny z witryn firm, gdzie już wielokrotnie wynajmowaliśmy pojazdy:

 1. System rezerwacji samochodów online: AutoEurope, które jednocześnie wyszukuje auta i porównuje ceny w kilku lokalnych firmach wynajmu;
 2. Duże międzynarodowe usługi rezerwacji samochodów online na całym świecie: DiscoverCars i EconomyBookings (aby jak najbardziej obiektywnie oszacować koszt wynajmu auta  na Gran Canarii na wymagane daty, przy określonych warunkach).

I nawet w takim przypadku musimy zrozumieć, że teraz te ceny są aktualne, a pojutrze mogą się zmienić. Dlatego, jeśli na razie wszystko nam odpowiada, staramy się ustalić bieżącą cenę, rezerwując pojazd przez internet (na szczęście, nie wszystkie firmy wymagają teraz wpłacenia pełnej przedpłaty — można zapłacić od razu 20%, a resztę po przyjeździe na Gran Canarii).

W takim przypadku, cena wynajmu już się nie zmieni podczas naszej nadchodzącej podróży.

Potrzebne dokumenty do wynajęcia samochodu na Gran Canarii

Aby wynająć samochód na Gran Canarii, należy mieć przy sobie:

 • paszport;
 • prawo jazdy;
 • bankowa karta kredytowa do opłacenia samego wynajmu.

 

W zależności od warunków wynajmu, na karcie może być blokowany depozyt na wypadek nieprzewidzianych okoliczności (wypadków lub mandatów). Zazwyczaj, blokada depozytu nie jest wymagana przy zakupie pełnego ubezpieczenia.

Ogólnie poruszanie się po Gran Canarii jest dość łatwe i bezpieczne (brak serpentyn, jak na Teneryfie), dlatego ryzyko poważnych wypadków sprowadza się do zera, ale należy przestrzegać przepisów ruchu drogowego, ponieważ mandaty na Wyspach Kanaryjskich są dość wysokie.

Wiejskie drogi na Gran Canarii

Droga w jednej z wiosek na Gran Canarii

Krótko o depozycie, udziale własnym i ubezpieczeniu

Wcześniej wspomniałem o tym w artykule o wynajmie samochodów w Hiszpanii, teraz krótko wyjaśnię, czym to jest i do czego służy.

 • Jeśli opłata za wynajem samochodu nie jest wysoka, to depozyt, zazwyczaj, jest dość duży. Ta kwota zostanie zablokowana na karcie jako zabezpieczenie na wypadek uszkodzenia samochodu. Można tego uniknąć, zawierając pełne ubezpieczenie;
 • Standardowe ubezpieczenie pokrywa Twoje wydatki w przypadku kolizji, ale tylko powyżej kwoty udziału własnego. Musisz opłacić udział własny. Kwota udziału własnego w przypadku wypadku jest określona w umowie, zwróć na to uwagę.
 • Pełne ubezpieczenie, zazwyczaj, obejmuje zarówno udział własny, jak i depozyt, a także pokrywa uszkodzenia szyb, luster, opon, kół itp. (szczegółowe warunki są określone w umowie). Pełne ubezpieczenie NIE obejmuje naruszeń przepisów drogowych (nałożone mandaty)! Koszt pełnego ubezpieczenia jest dzienny i zależy od liczby dni wynajmu.

Przydatna wskazówka: z Discovercars możesz uzyskać pełne ubezpieczenie (z udziałem własnym) i zabezpieczyć się przed wszystkimi kłopotami na drodze, do 3000 euro. Wewnątrz karty samochodu radzę pozostawić dodatkową opcję «Pełna Ochrona» ustawioną «domyślnie». Tak, koszt samochodu wzrośnie o 6,36 euro dziennie (cena takiego ubezpieczenia na tym portalu jest taka sama dla wszystkich klas samochodów).

Pełne ubezpieczenie na Discovercars

Warunki pełnego ubezpieczenia na Discovercars

Trasy samochodowe po Gran Canarii

Gran Canaria obfituje w naturalne atrakcje i centra rozrywki, które warto odwiedzić, podróżując samochodem.

Wysoka liczba interesujących miejsc na wyspie przyciąga turystów przez cały rok, jednak większość zorganizowanych wycieczek oferuje jedynie standardowe trasy, podczas gdy posiadanie samochodu pozwala odkryć nowe zakątki wyspy.

Poniżej przedstawiam przykłady tras i odległości z lotniska w Las Palmas do kurortów na Gran Canarii, a także do głównych atrakcji wyspy:

Skąd

Dokąd

Odległość

Trasa

Port lotniczy Las Palmas

Maspalomas

32 km

Trasa № GC-1

Port lotniczy Las Palmas

Plaża w Playa del Inglés.

30 km

Trasa № GC-1

Port lotniczy Las Palmas

Melonera

38 km

Trasa № GC-1

Port lotniczy Las Palmas

Bay Felis

26 km

Trasa № GC-1

Port lotniczy Las Palmas

San Augustine

26,5 km

Trasa № GC-1

Port lotniczy Las Palmas

Portoryko

48,5 km

Trasa № GC-1

Port lotniczy Las Palmas

Puerto Mogán

53 km

Trasa № GC-1

Port lotniczy Las Palmas

Park Narodowy Maspalomas Dunes

32 km

Trasa № GC-1

Port lotniczy Las Palmas

Ogród Botaniczny Viera i Clavijo

22 km

Trasa № GC-1

Port lotniczy Las Palmas

Kaldera de Bandama

24 km

Trasa № GC-1

Odległości między głównymi obiektami na Gran Canarii są niewielkie, większość atrakcji turystycznych znajduje się na południowym krańcu wyspy i są połączone jedną drogą. 

Północna strona wyspy uważana jest za bardziej wietrzną, dlatego wybrzeże tam lepiej nadaje się dla miłośników surfingu niż do kąpieli.

Trasa № GC-1 na Gran Canarii

Trasa № GC-1 na Gran Canarii

Podobał Ci się artykuł? Podziel się nim z przyjaciółmi:
Facebook
Twitter
Pinterest
WhatsApp

PRZYDATNE USŁUGI W JĘZYKU POLSKIM, Z KTÓRYCH REGULARNIE KORZYSTAM PODCZAS MOICH PODRÓŻY

 • Znajdź przewodnika, wycieczki lub bilety do muzeum: GetYourGuide.pl
 • Znajdź tanie hotele: Hotellook.pl
 • Wynajem samochodu w Hiszpanii: Discovercars, Economybookings oraz AutoEurope
 • Ubezpieczenie turystyczne dla podróżujących do Hiszpanii: Ektatraveling
 • Agregator taksówek i transferów, w którym możesz określić cenę za przejazd, która jest dla Ciebie wygodna: GetTransfer
 • Bilety na prom, autobus, samolot, pociąg w Hiszpanii 12go
 • Agregator wyszukiwania biletów lotniczych: WayAway (+usługa cashback, dla tych, którzy dużo latają — WayAway+)

O AUTORZE

Dobrze widzieć Cię na mojej stronie!

Mam nadzieję, że informacje, którymi się tu dzielę, przydadzą się Wam, bo uwielbiam nie tylko podróżować, ale także dzielić się własnymi doświadczeniami i odkryciami.

Wład Rozhkov

marketingowiec, podróżnik

WAKACJE, TURYSTYKA, INFORMACJA