Ścieżka Króla Hiszpania (Caminito del Rey): jak dotrzeć z Malagi i Sewilli, bilety wstępu (ile kosztują i gdzie kupić), godziny otwarcia, opis trasy, nasze wrażenia ze zwiedzania

W tym artykule opiszę szczegółowo, czym jest Caminito del Rey (Ścieżka Króla) w Hiszpanii: co można zobaczyć podczas spaceru tą trasą, czy chodzenie po szlaku jest naprawdę przerażające i dlaczego spacer po Caminito jest tak popularny.

Osobno skupię się na ważnym pytaniu, jak i czym dostać się na Ścieżka Króla z Malagi i Sewilli. Ponadto, jak znaleźć wejście na Caminito, jak kupić bilety i ile one kosztują.

Spis treści

Co to jest Caminito del Rey (Ścieżka Króla albo Droga Króla)?

Ścieżka Króla w Hiszpanii El Caminito del Rey, położona w wąwozie El Chorro (Andaluzja), to unikalne miejsce dla miłośników mocnych wrażeń.

Na początku XXI wieku wiele osób, poszukujących przygód straciło życie w tym ekstremalnym zakątku. Jednak, z czasem, ścieżka została uporządkowana i obecnie, według rankingu czasopisma Lonely Planet, jest jedną z najlepszych atrakcji na świecie. 

Jeśli jesteś w pobliżu miasta Malaga, skorzystaj z okazji, aby przyjechać tutaj na wycieczkę. Przygotować się do takiej podróży pomoże przydatne porady w tym artykule.

Caminito del Rey, uważana za jedną z najbardziej ekstremalnych górskich ścieżek na świecie, biegnie nad przepaścią niedaleko andaluzyjskiej wioski Alora. 

Malownicza trasa prowadzi od wąwozu rzeki Guadalhorce do tamy zbudowanej w El Chorro. 

Lokalizacje Caminito del Rey na mapie

Królewska ścieżka została zbudowana dla pracowników lokalnej elektrowni wodnej w latach 1901-1905, a swoją współczesną nazwę otrzymała w 1921 roku po odwiedzeniu jej przez króla Alfonsa XIII.

Do roku 1920 droga była używana w celach komunikacyjnych — skracała czas dojazdu do pracy. Większość trasy prowadzi przez most, zbudowany w środku jednej ze ścian kanionu. 

Jego wysokość od poziomu rwącej rzeki na dnie kanionu wynosi około 100 metrów. Budowniczowie elektrowni wodnej ryzykowali życiem i napinali nerwy każdego dnia. Na początku lat 2000, po śmierci czterech turystów, postanowiono zmodernizować starzejącą się infrastrukturę i zwiększyć bezpieczeństwo.

Przejście przez Caminito del Rey

Przejście przez wąwóz El Chorro wzdłuż Caminito del Rey

To obszar, uważany jest za jedno z najlepszych miejsc w Europie do uprawiania wspinaczki górskiej. Oprócz samego przejścia po ścieżce, popularne jest tutaj również, kempingowanie i jazda na górskich rowerach.

Skały Caminito del Rey
Skały Caminito del Rey

Zachwycający widok na strome zbocza Caminito del Rey

Dlaczego wycieczki po Caminito del Rey są tak popularne?

Najważniejsze, co przyciąga większość turystów na tę ścieżkę, to poczucie niebezpieczeństwa i chęć doświadczenia intensywnych emocji. 

I Droga Króla spełnia wszystkie te oczekiwania. Już od pierwszych kroków po wąskiej ścieżce zapominasz, że jest bezpiecznie — patrząc w przepaść, trudno uwierzyć w takie twierdzenia organizatorów. 

Dlatego, niezwykły wyrzut adrenaliny jest gwarantowany, nawet dla najbardziej opanowanych osób.

Most w wąwozie El Chorro

Zachwycający widok na strome zbocza Caminito del Rey

Bilety wstępu do Caminito del Rey

Rezerwacja wycieczki jest zalecana na kilka tygodni wcześniej (bilety na stronie internetowej rozchodzą się błyskawicznie). Planując podróż, należy wziąć pod uwagę, że czasami droga jest zamykana z powodu złych warunków pogodowych (pieniądze za bilety są zwracane). 

W górach często występują osuwiska, dlatego liczba odwiedzających w ciągu dnia jest ograniczona do 400 osób. Z tego samego powodu turystom jest zabronione zdejmowanie ochronnych kasków.

Ile kosztują bilety do Caminito del Rey i gdzie można je kupić?

Bilety na Caminito del Rey kosztują 10 euro. 

Jednak, można również, zapłacić 11,5 euro, w cenie którego zawarty jest autobus, który zawiezie, bezpośrednio do atrakcji. 

Dodatkowa opłata za wycieczkę z przewodnikiem to kolejne 8 euro. 

Bilety można zakupić zarówno na oficjalnej stronie internetowej, jak i na stronach sprzedaży wycieczek. Wcześniejszy zakup online to optymalna opcja, ponieważ jest wielu chętnych, którzy pragną poczuć dreszczyk emocji.

 • Agregator taksówek i transferów, w którym możesz określić cenę za przejazd, która jest dla Ciebie wygodna: GetTransfer
 • Wynajem samochodu w Hiszpanii: Discovercars, Economybookings oraz AutoEurope
 • Ubezpieczenie turystyczne dla podróżujących do Hiszpanii: Ektatraveling
 • Bilety na prom, autobus, samolot, pociąg w Hiszpanii: 12go
 • Znajdź tanie hotele: Hotellook.pl
 • Agregator wyszukiwania biletów lotniczych: WayAway (+usługa cashback, dla tych, którzy dużo latają — WayAway+)
 • Znajdź przewodnika, wycieczki lub bilety do muzeum: GetYourGuide.pl

Wizyta w Caminito del Rey

Ponieważ Caminito del Rey znajduje się 60 km od Malagi, większość podróżnych przyjeżdża z tego miasta do południowego punktu Alora. Można również, przyjechać z Sewilli, ale to zajmuje więcej czasu.

Z Sewilli podróż zajmie 2 godziny 30 minut i będzie kosztować 20 euro. Z Malagi — 50 minut za 7 euro.

Stacja El Chorro-Caminito del Rey w Alora

Stacja El Chorro-Caminito del Rey w Alora

Tak więc, dotarłeś do El Chorro. Wychodzisz z peronu i widzisz drogę. Musisz przejść dosłownie minutę w prawo — tam jest przystanek autobusowy.

Jeśli już zapłaciłeś za przejazd przy zakupie biletu, po prostu pokaż go kierowcy. Jeśli nie, zapłacisz na miejscu. Autobusy kursują około co pół godziny. Po malowniczej drodze zabierają turystów do początku trasy. 

Tam znajduje się restauracja, za którą znajduje się potrzebny tunel. Ale nie spieszyć się do niego! W odległości dwóch minut spacerem znajduje się malownicze zbiornik wodny.

Początek szlaku Caminito del Rey
Początek szlaku Caminito del Rey

Malownicze jezioro na początku ścieżki i obok niej zabytkowy most z pięknymi widokami

Sam Caminito del Rey ma tylko około 3 km długości. Ale, razem z drogą do wejścia i drogą z wyjścia wynosi, prawie, 8 km przez piękne miejsca. Więc, zostawiamy restaurację po lewej stronie i wchodzimy do tunelu.

Następnie, skręcamy w prawo na ścieżkę. Trudno się zgubić, ścieżka jest dobrze wydeptana, a w niektórych miejscach są nawet znaki.

Początek szlaku Caminito del Rey
Początek szlaku Caminito del Rey

Tunel przed wejściem na ścieżkę i znaki, przy wyjściu z tunelu

Bilety kupiliśmy z wyprzedzeniem czasowym. Ostatecznie przyszliśmy znacznie wcześniej, ale zostaliśmy wpuszczeni z pierwszą grupą wchodzących. 

Przy wejściu znajdują się kasy. Jeśli nie wszystko jest wyprzedane, można kupić bilety bezpośrednio w nich, ale ja bym nie ryzykował: przyjechać z innego miasta, przejść około 2 km do wejścia i dowiedzieć się, że nie ma biletów, byłoby przykre. A na pociągi trzeba długo czekać. Chyba to bardziej pasuje tym, którzy są samochodem.

Tuż obok — ostatnia możliwość kupienia czegoś na drogę. Caminito to krótka trasa, więc nie ma żadnych straganów ani sklepów w drodze.

Początek szlaku Caminito del Rey
Początek szlaku Caminito del Rey
Początek szlaku Caminito del Rey

Początek Drogi Króla: na kasie można kupić coś na drogę lub skorzystać z bezpłatnych toalet

Godziny otwarcia Caminito del Rey

Camino del Rey jest otwarty do spacerów codziennie, z wyjątkiem poniedziałków, hiszpańskich świąt państwowych i dni prewencyjnych. 

Ponieważ, szlak może pomieścić określoną liczbę osób, wpuścić do środka grupy z odstępem półgodzinnym. 

Czas wizyty będzie podany na bilecie.

Kilka zasad i przydatnych wskazówek, dotyczących przejścia Ścieżka Króla

Spacer Ścieżką Króla to ekstremalna i, dość długa, wycieczka (trasa jest przewidziana na około 4 godziny), dlatego należy się odpowiednio przygotować:

 1. Osobom o słabych nerwach lub częstych zawrotach głowy nie zaleca się udziału w wycieczce. 
 2. Dzieci są dopuszczone od 8 roku życia i, oczywiście, muszą być pod opieką dorosłych. 
 3. Na wycieczkę należy założyć wygodne buty: tenisówki, trampki (kategorycznie nie zaleca się noszenia klapków, sandałów ani butów na obcasach). W razie potrzeby można kupić buty na wejściu. 
 4. Trasa rozpoczyna się i kończy w różnych punktach, między którymi kursuje autobus.
 5. Toalety znajdują się tylko przed punktem kontrolnym i na wyjściu. Natomiast, w trakcie trasy będzie strefa wypoczynku z ławkami, gdzie można odpocząć i coś przekąsić. 
 6. Jeśli zapomnisz wziąć wydrukowanego potwierdzenia, podaj administratorowi nazwisko osoby, na którą został wykupiony bilet, lub numer rezerwacji. 
 7. Jeśli prędkość wiatru przekracza 35 km/h, administracja zamyka ścieżkę.
Wizyta w Caminito del Rey

Spacer po Ścieżce Króla

Opis trasy Caminito del Rey

Długość trasy Caminito del Rey wynosi około 3 kilometrów: 

 • część trasy prowadzi przez dolinę Valle del Hoyo z bujną roślinnością; 
 • krótki odcinek trzeba przejść przez ciemny tunel; 
 • najbardziej ekscytującą częścią atrakcji jest wiszący most.
Schemat trasy Caminito del Rey

Schemat trasy Caminito del Rey

Podczas podróży z jednego punktu do drugiego natrafisz na punkty widokowe, z których można podziwiać okolicę. Niektóre z nich mają szklane podłogi, więc serce zamarza, gdy spojrzeć w dół. 

Nawet mając świadomość, że ta konstrukcja jest wystarczająco wytrzymała, widok przepaści pod stopami może wywoływać lekkie niepokój.

Widokowa platforma w wąwozie El Chorro

Widokowa platforma w wąwozie El Chorro z szklaną podłogą

Bezpieczeństwo szlaku jest teraz na wysokim poziomie. Jednak, podczas wiatru wiszący most się kołysze, co czasami może być przerażające. W takich momentach lepiej nie patrzeć w dół w przepaść, a powoli iść naprzód, trzymając się poręczy. 

Dzisiaj szlak jest wyposażony w poręcze i barierki na całej długości trasy. Chodzenie po drewnianym wiszącym moście jest całkiem komfortowe, chociaż trochę przerażające.

Nowa trasa Caminito del Rey

Nowa trasa Caminito del Rey, poprowadzona nad starą

Natomiast, malowniczy krajobraz wapiennych skał robi wrażenie, a widoki na wąwóz z lotu ptaka wzbudzają uczucie zachwytu i drżenia. 

I koniecznie zrób zdjęcia — takich pejzaży nie znajdziesz nigdzie indziej na świecie.

Porady dotyczące organizacji podróży do Caminito del Rey

 1. Trasa jest liniowa, a nie okrężna, będziesz poruszać się nią w jednym kierunku, z północy (od miejscowości Ardales) na południe (w stronę miejscowości Alora). 
 2. Aby dotrzeć do początku trasy lub powrócić do swojego środka transportu po jej przejściu, będziesz musiał poruszać się przez teren o urozmaiconej topografii. 
 3. Między punktem początkowym a końcowym można poruszać się pieszo, ale, znacznie łatwiej, skorzystać z autobusu, kursującego między północnym wejściem (Ardales) a południowym wejściem (Alora). 
 4. Czas podróży autobusem między stacjami wynosi 20-25 minut, w zależności od natężenia ruchu. Godziny pracy: od 08:30 do 16:30. 
 5. Czas oczekiwania na wejście wynosi od 15 do 30 minut w miarę formowania grup. 
 6. Jeśli przyjeżdżasz do jednej z miejscowości samochodem, weź pod uwagę, że będziesz musiał do niego wrócić. Innymi słowy, jeśli początkowo parkujesz w Alora, musisz dotrzeć do północnego wejścia (Ardales), do początku trasy. Jeśli parkujesz w Ardales, po przejściu trasy (Alora) musisz wrócić tam samochodem. Możesz skorzystać z autobusu. 
 7. Jeśli przyjechałeś pociągiem (stacja El Chorro-Caminito del Rey), musisz dotrzeć do punktu początkowego (Ardales) pieszo lub autobusem.
 8. Czas przejścia trasy wynosi 3-4 godziny, w zależności od kondycji fizycznej.

Co zobaczysz na Caminito del Rey

Przechadzając się po ścieżce, będziesz mógł podziwiać ogromne pionowe skały, głębokie wąwozy i błękitną rzekę Guadalhorce, która szaleje na dole. 

Najbardziej malowniczym i ekscytującym fragmentem Caminito del Rey, moim zdaniem, jest most między dwoma ścianami kanionu. Z jednej strony z niego widać kanion, którym biegnie ścieżka, a z drugiej stronie — El Chorro i jezioro.

Skały Caminito del Rey
Rzeka Guadalhorce w wąwozie El Chorro

Wielkie pionowe skały Caminito del Rey, które zapierają dech w piersiach i widok na rzekę Guadalhorce w wąwozie El Chorro

Pod chmurami unoszą się drapieżne ptaki. Jeśli będziecie mieć szczęście, zobaczycie także kozice górskie, które swobodnie poruszają się po pionowych skałach. 

Poczucie smutku wywołuje tablica pamiątkowa, umieszczona na jednej z urwisk. Tabliczka z fotografiami poświęcona jest odważnym ludziom, którzy próbowali pokonać Śmiercionośną Drogę przed jej odnowieniem i spadli w przepaść.

Tablica pamiątkowa na Caminito del Rey

Tablica pamiątkowa na Caminito del Rey

Jak dotrzeć do Caminito del Rey?

Ścieżka Króla znajduje się piętnaście kilometrów od kurortu Malaga, w okolicach miast Ardales i Alora, w wiosce El Chorro, położonej na skraju wąwozu.

Pociągiem: W wiosce El Chorro znajduje się stacja kolejowa El Chorro — Caminito del Rey, na którą przyjeżdża pociąg z Malagi. Pociąg jest korzystny, jeśli podróżujesz w grupie lub z rodziną.

Z Malagi codziennie odjeżdżają dwa pociągi z lokalnej stacji Maria Zambrano do El Chorro: o 10:05 do Rondy i o 16:48 do Sevilla Santa Justa. Podróż zajmuje czterdzieści minut, a bilet kosztuje sześć euro. Powrót z El Chorro do Malagi możliwy jest trzema pociągami: o 9:33, 15:03 i 18:03 według czasu hiszpańskiego.

Rozkład jazdy pociągów z dworca w Maladze

Rozkład jazdy pociągów z dworca kolejowego w Maladze

Samochodem: Można dojechać z Malagi wynajętym samochodem, trasa prowadzi przez miasto Alora i przez Ardales, przez ostatnie należy jechać do El Chorro szybciej w czasie, ważne jest tylko nie przegapić gwałtownego skrętu na niego.

Przed tobą będą się otwierać niesamowicie piękne krajobrazy: zbiornik wodny «Guadalhorce» z jasno-turkusową wodą, piękne lasy, góry, a potem zbiornik wodny El Chorro i częściowo Caminito.

Autobusem: Ścieżka jest liniowa, zaczyna się po jednej stronie i kończy po drugiej. Miejscowy autobus kursuje co pół godziny od wejścia do wyjścia, bilet na niego kosztuje 1,5 euro.

Autobus z El Chorro jeździ na stację kolejową. Autobus z Ardales prowadzi do atrakcji «El Sillon del Rey» — «Tron Króla» — kamiennego stołu i krzesła.

Podobał Ci się artykuł? Podziel się nim z przyjaciółmi:
Facebook
Twitter
Pinterest
WhatsApp

PRZYDATNE USŁUGI W JĘZYKU POLSKIM, Z KTÓRYCH REGULARNIE KORZYSTAM PODCZAS MOICH PODRÓŻY

 • Znajdź przewodnika, wycieczki lub bilety do muzeum: GetYourGuide.pl
 • Znajdź tanie hotele: Hotellook.pl
 • Wynajem samochodu w Hiszpanii: Discovercars, Economybookings oraz AutoEurope
 • Ubezpieczenie turystyczne dla podróżujących do Hiszpanii: Ektatraveling
 • Agregator taksówek i transferów, w którym możesz określić cenę za przejazd, która jest dla Ciebie wygodna: GetTransfer
 • Bilety na prom, autobus, samolot, pociąg w Hiszpanii 12go
 • Agregator wyszukiwania biletów lotniczych: WayAway (+usługa cashback, dla tych, którzy dużo latają — WayAway+)

O AUTORZE

Dobrze widzieć Cię na mojej stronie!

Mam nadzieję, że informacje, którymi się tu dzielę, przydadzą się Wam, bo uwielbiam nie tylko podróżować, ale także dzielić się własnymi doświadczeniami i odkryciami.

Wład Rozhkov

marketingowiec, podróżnik