Przewodnik turystyczny po HiszpaniiPrzydatne informacje dla osób, planujących podróż do Hiszpanii → Jak zwiedzić stadion stadion Santiago Bernabeu w Madrycie: jak tam dotrzeć, jak wygląda wycieczka po stadionie i co można zobaczyć podczas zwiedzania, hotele i lokale w pobliżu

Jak zwiedzić stadion stadion Santiago Bernabeu w Madrycie: jak tam dotrzeć, jak wygląda wycieczka po stadionie i co można zobaczyć podczas zwiedzania, hotele i lokale w pobliżu

Kiedyś istniało boisko piłkarskie w dzielnicy Chamartín w Madrycie, mogące pomieścić 25 tysięcy widzów. Wtedy prezesem klubu «Real» był pan Santiago Bernabéu. Postanowił, że klub potrzebuje prawdziwego stadionu, najlepszego w Europie. Udało mu się zrealizować swój zamiar. Bernabéu osobiście położył symboliczny kamień w fundamenty obiektu sportowego.

Stadion Santiago Bernabéu, zbudowany w 1947 roku, stał się legendarnym polem walki, na którym Real Madryt przyjmuje swoich rywali. Arena symbolizuje chlubną historię klubu i jest domem dla ponad 81 000 oddanych kibiców.

Miłośnikom piłki nożnej codziennie udostępniana jest możliwość odwiedzenia stadionu, przejścia ścieżkami swoich idoli, odwiedzenia szatni i usiedzenia na ławce rezerwowych. Klub «Real» ma stuletnią historię — szczegółowo odzwierciedloną w słynnej Sali Trofeów. 

O tym, a także i o tym, jak odwiedzić stadion w ramach wycieczki oraz o innych przydatnych informacjach związanych ze zwiedzaniem Santiago Bernabéu, opowiem  w tym artykule.

Spis treści

Stadion Santiago Bernabéu w Madrycie - co to jest dzisiaj

Stadion Santiago Bernabéu, zbudowany w 1947 roku, stał się legendarnym polem walki, na którym Real Madryt przyjmuje swoich rywali. Arena symbolizuje chlubną historię klubu i jest domem dla ponad 81 000 oddanych kibiców.

Budowa Santiago Bernabéu trwała trzy lata. Prace budowlane rozpoczęły się w 1944 roku i zakończyły w 1947 roku. Stadion początkowo miał tylko dwa otwarte poziomy, mieszczące do 75 000 widzów. Pierwszy prezes klubu Real Madryt dążył do zwiększenia pojemności areny do 125 000 miejsc. 

Po zakończeniu prac budowlanych stadion otrzymał imię swojego poprzednika. Później został nazwany na cześć prezydenta klubu.

Santiago Bernabéu ma typową strukturę w kształcie misy z czterema różnymi kategoriami miejsc. Obejmują one:

 • Miejsca Premium lub Superior — po bokach pola, naprzeciwko siebie;
 • Cat 1 — umieszczone na górnych poziomach nad miejscami premium;
 • Cat 2 — po obu stronach areny za bramkami;
 • Cat 3 — najtańsze miejsca, umieszczone na górnych poziomach nad Cat 2.

 

Santiago Bernabéu jest drugim, pod względem wielkości stadionem w Hiszpanii. Przez wiele lat odbywały się tu duże wydarzenia piłkarskie, w tym finały Ligi Mistrzów UEFA z rekordową frekwencją ponad 125 000 osób podczas, meczu między Realem a Milanem w 1956 roku.

Schemat stadionu Santiago Bernabéu

Schemat stadionu Santiago Bernabéu

 • Agregator taksówek i transferów, w którym możesz określić cenę za przejazd, która jest dla Ciebie wygodna: GetTransfer
 • Wynajem samochodu w Hiszpanii: Discovercars, Economybookings oraz AutoEurope
 • Ubezpieczenie turystyczne dla podróżujących do Hiszpanii: Ektatraveling
 • Bilety na prom, autobus, samolot, pociąg w Hiszpanii: 12go
 • Znajdź tanie hotele: Hotellook.pl
 • Agregator wyszukiwania biletów lotniczych: WayAway (+usługa cashback, dla tych, którzy dużo latają — WayAway+)
 • Znajdź przewodnika, wycieczki lub bilety do muzeum: GetYourGuide.pl

Jak dostać się do stadionu Santiago Bernabéu w Madrycie

Stadion ma doskonałe położenie, z punktu widzenia odwiedzających. Znajduje się w centralnej części Madrytu, niedaleko centrum miasta. Aby dostać się na stadion, miasto oferuje wiele różnych środków transportu publicznego.

 

Santiago Bernabéu znajduje się niedaleko dzielnicy biznesowej i centrum miasta. Dlatego, nigdy nie napotkasz żadnych trudności i bez problemu dotrzesz do celu.

 

 • Metrem — linia metra numer 10 — to najlepsza opcja dla tych, którzy chcą uniknąć korków i zatłoczonych dróg, zwłaszcza w dniu meczu. Stacja metra Santiago Bernabéu jest najbliższa do areny. Wystarczy kilka minut, i jesteś na stadionie. Stacje Columbia i Tetuna również, znajdują się niedaleko od Santiago Bernabéu, ale będziesz potrzebować trochę więcej czasu na spacer do areny.
 • Autobusem — w pobliżu stadionu kursują dwie linie autobusowe, z przystankami niedaleko. Skorzystaj z autobusów nr. 14 i 27.
 • Tramwajem — Plaza de Lima — przystanek tramwajowy, znajdujący się w bezpośrednim sąsiedztwie stadionu. Możesz wsiąść na tramwaj, który odjeżdża ze stacji metra Callao.

 

Położenie Santiago Bernabéu na mapie

Jeśli zdecydujesz się pojechać na stadion samochodem, po prostu wprowadź te współrzędne w mapy: 40.45306°N 3.68835°W

Adres stadionu Santiago Bernabéu: Av. de Concha Espina, 1, Madryt, Hiszpania

Warto również, wziąć pod uwagę, że znalezienie parkingu w pobliżu Santiago Bernabéu może być trudne. Zwłaszcza, gdy w stolicy Hiszpanii zbliża się wielki mecz. Przybliżona opłata za parking wynosi 10 euro.

Może się przydać: W tym artykule opowiadałem o wynajmie samochodu w Hiszpanii

Stadion Santiago Bernabéu

Stadion Santiago Bernabéu

Wycieczki do stadionu Santiago Bernabeu

Madryt: bilet wstępu na zwiedzanie Bernabeu — od 25 euro od osoby

Zanurz się w historię drużyny piłkarskiej «Real Madryt» w muzeum stadionu «Bernabéu». Zwiedź ekskluzywne strefy i dowiedz się wszystkiego o legendarnych graczach i piłkarskiej chwale drużyny «Real Madryt».

Rozpocznij swoją przygodę od panoramicznego widoku na stadion, który da ci wyobrażenie o ogromnym znaczeniu klubu. Podczas zwiedzania stadionu poznaj różne puchary wygrane przez «Real» w jego długiej historii.

Obejrzyj wideo o legendarnych meczach i spójrz na niektóre zestawy piłkarskich strojów, buty i sprzęt, którymi drużyna korzystała przez wiele lat. Ponadto, będziesz mieć możliwość zobaczenia ogromnej ilości klubowych gadżetów.

Madryt: Zwiedzanie stadionu Bernabeu — od 46 euro od osoby

Odwiedź domowy stadion klubu piłkarskiego «Real Madryt» i przejdź śladami graczy, trenerów i legendarnych drużyn. Ożyw ponad stuletnią historię klubu. Poczuj ekscytację przedmeczowego napięcia i blask dawnej chwały.

Podziwiaj panoramiczny widok na stadion. Wejdź do sali trofeów i zrób zdjęcie imponującej kolekcji najbardziej utytułowanego klubu piłkarskiego na świecie.

«Real Madryt» to najbardziej znany klub piłkarski na świecie, i będziesz miał również, okazję wejść do Sali Trofeów. Zapoznaj się z historią, która ukształtowała jedną z najlepszych drużyn piłkarskich na świecie.

Madryt: Prywatna wycieczka po stadionie Bernabeu i muzeum Realu Madryt — od 116 euro od osoby.

Od 1947 roku stadionem «Realu» jest stadion «Santiago Bernabéu», jeden z największych i najlepszych stadionów piłkarskich, który w 2007 roku został sklasyfikowany przez UEFA, jako stadion elitarnej klasy.

Muzeum klubu, znajdujące się na stadionie Santiago Bernabéu, zawiera salę trofeów oraz eksponaty reprezentujące Real Madryt.

Podczas tej wycieczki zobaczysz najważniejsze pomieszczenia stadionu i będziesz mógł podziwiać panoramiczny widok na boisko. W sali wystawowej znajdują się liczne krajowe i międzynarodowe tytuły oraz trofea, zdobyte przez klub w ciągu jego 110-letniej historii.

 

Oprócz tego, można zobaczyć obrazy historycznych meczów, stroje i buty historycznych piłkarzy, zdjęcia graczy, którzy grali w pierwszym składzie, oraz inne przedmioty, niektóre z nich podarowane przez kibiców, związane z historią klubu.

Ponadto, podczas tej wycieczki będziesz mógł podziwiać panoramiczny widok na stadion. Przejdziesz wzdłuż boiska, gdzie białe legendy grają już od ponad 60 lat.

Może być przydatne: Wszystkie wycieczki na stadion Santiago Bernabeu można znaleźć pod tym linkiem

Co można zobaczyć podczas wizyty na Stadionie Santiago Bernabeu

Real Madryt ma bogatą historię i wiele do pokazania i zaoferowania swoim fanom. Stadion oferuje różnorodne programy wycieczek dla każdego w rozsądnej cenie. Lokalne muzeum to jedyne miejsce, gdzie zgromadzona jest sławna historia klubu z XX i XXI wieku.

 

Wycieczka po stadionie: Ogólna wycieczka po Stadionie Santiago Bernabeu to doskonała okazja, aby dowiedzieć się więcej o kultowej arenie. Program obejmuje zwiedzanie niektórych kluczowych miejsc dla drużyny, w tym:

 

 • pomieszczenia klubowe;
 • szatnie;
 • tunel dla zawodników;
 • boisko;
 • autobus Real Madryt i wiele więcej.

 

Wycieczki są dostępne od poniedziałku do soboty. Godziny otwarcia to od 10:00 do 19:00. Należy zauważyć, że wszystkie wycieczki po stadionie są niedostępne 5 godzin przed meczem.

 

Muzeum: Wizyta w muzeum Realu Madryt jest częścią programu wycieczki. W muzeum przechowywana jest sławna historia drużyny. Tutaj możesz usłyszeć historie zwycięstw i zobaczyć niektóre z ikonicznych trofeów własnymi oczami.

 

Sklep dla fanów: Znajdujący się bezpośrednio w budynku stadionu, sklep dla fanów drużyny to twoje wejście do świata Realu Madryt i wszystkiego, co z nim związane. Tutaj, na trzech piętrach oficjalnego sklepu Realu Madryt o powierzchni 1500 m², znajdziesz wszystko, czego potrzebujesz, począwszy od sprzętu sportowego i treningowego, aż po stroje Bale’a i Sergio Ramosa. To nie jest zwykły sklep. To miejsce, które łączy miłośników sportu, fanów klubu i maniaków technologii.

Jak wygląda wycieczka po stadionie Santiago Bernabeu

Zwiedzanie stadionu rozpoczyna się od najwyższego poziomu. Zwiedzających podwożą panoramicznym windą. Stąd widać wszystko: zarówno ogromne boisko, jak i cały stadion. Łatwo sobie wyobrazić, co się dzieje, gdy trybuny wypełniają się widzami — jak to ludzkie morze się wzburza, jakie tam kipią emocje.

Taras widokowy na stadionie Santiago Bernabéu
Taras widokowy na stadionie Santiago Bernabéu

Wejście i widok z tarasu widokowego na stadionie Santiago Bernabéu

Po spacerze po trybunach można zajrzeć do innych zakamarków stadionu — do prezydenckiej loży VIP i przylegającego do niej balkonu. Oczywiście, z tych miejsc roztacza się najlepszy widok na boisko — jednakże, gra jest powielana dla widzów na dużych ekranach (gdzie powtarzane są najbardziej emocjonujące momenty meczów).

W dni meczowe na miejscach przywilejowanych zasiadają najwyżsi urzędnicy państwowi, politycy, aktorzy, znani sportowcy i inne osobistości VIP. Podczas wycieczek w tych skórzanym fotelach mogą zasiąść wszyscy chętni.

Trybuny stadionu Santiago Bernabéu

Trybuny stadionu Santiago Bernabéu

Z loży jest wyjście do «świętego związku» — szatni sportowców. 

Fani zawsze marzą, aby tam wejść, ale zazwyczaj, szatnia gospodarzy jest zamknięta. Zamiast tego, można swobodnie zwiedzić szatnię dla gości — jest ona identyczna jak szatnia «Realu». Można zobaczyć tablicę, na której rywale opracowują strategie meczów, oraz odwiedzić prysznice z jacuzzi i basenem.

Szatnia klubu piłkarskiego Real Madryt

Szatnia klubu piłkarskiego Real Madryt

Wychodzą z szatni przez tunel, który widział wielu sławnych graczy. Wśród nich byli Butragueño i Raúl, Hugo Sánchez i «naddźwiękowy» Paco Gento — rekordzista, pod względem ilości, Pucharów Mistrzów. Sześć zwycięstw na jego koncie!

Był tutaj także, sam honorowy prezydent klubu «Real» — Alfredo Di Stefano. W tym tunelu znajduje się metalowa bariera — jednak, pomimo niej, niektórzy gracze potrafią zademonstrować swoją nieugiętą postawę przed samym meczem. Kiedy Juanito lub Camacho przygotowują się do wyjścia na boisko, napięcie rośnie, a emocje się nasilają.

Dalej droga zwiedzających prowadzi na boisko. Idą tą samą drogą, którą każdej niedzieli biegali tutaj Beckham, Casillas i Ronaldo.

Znajdując się na boisku, można w pełni poczuć emocje piłkarzy — zwłaszcza, gości tej areny. Trybuny huczą, stadion bucze, napięcie dosłownie unosi się w naelektryzowanym powietrzu. Jorge Valdano kiedyś nazwał to uczucie «strachem scenicznym». Być może miał rację.

Tutaj można odpocząć — usiąść na trybunie lub w strefie sędziowskiej. Strefa techniczna stadionu Santiago Bernabéu obejmuje kilka ławek — na każdej z nich jest 22 miejsca. W tej strefie można odpocząć komfortowo — ergonomiczne siedzenia są wyposażone w podgrzewanie. Można zrobić sobie zdjęcie i nawet dotknąć trawy słynnego boiska (jego wymiary to 106×70 m). Wyjście na boisko jest zabronione — dozwolone jest tylko sędziom i graczom.

Tunel, którym przechodzą zawodnicy i sędziowie na boisko
Boisko stadionu Santiago Bernabéu

Tunel, przez który wychodzą zawodnicy na boisko oraz samo boisko stadionu Santiago Bernabéu

Jeśli przejdziesz wzdłuż północy trybuny, dotrzesz do Sali Trofeów. Całą historię słynnego klubu można łatwo prześledzić po tych pucharach — i ich nie brakuje! Dwadzieścia dziewięć Pucharów Ligi; dziewięć europejskich Pucharów i trzy międzykontynentalne; Superpuchar Europy 2002 r., tytuł «Najlepsza drużyna XX wieku» — zdobyty przez madrycki «Real» w 2000 r. od FIFA.

Dla odwiedzających jest cała ściana z fotografiami piłkarzy, którzy grali w barwach «Realu» od dnia założenia klubu (od 1902 r.). W specjalnym miejscu znajdują się zdjęcia dzisiejszej drużyny. Są one w naturalnej wielkości. Wszyscy chętni mogą stanąć obok piłkarskich supergwiazd i zrobić sobie z nimi zdjęcie.

Na ścianach muzeum umieszczone są tabliczki w dwóch językach (hiszpańskim i angielskim). Opisują one zwycięstwa, historyczne informacje i nietypowe przypadki z życia klubu.

Sala trofeów i muzeum drużyny Real Madryt na stadionie Santiago Bernabéu
Sala trofeów i muzeum drużyny Real Madryt na stadionie Santiago Bernabéu
Sala trofeów i muzeum drużyny Real Madryt na stadionie Santiago Bernabéu
Sala trofeów i muzeum drużyny Real Madryt na stadionie Santiago Bernabéu
Sala trofeów i muzeum drużyny Real Madryt na stadionie Santiago Bernabéu

Sala trofeów i muzeum drużyny Real Madryt na stadionie Santiago Bernabéu

W tym samym muzeum prezentowany jest znany zespół koszykarzy Real Madryt – ośmiokrotny mistrz Europy. Tutaj można zobaczyć zdjęcia współczesnego składu drużyny oraz kroniki jej osiągnięć.

Oddzielna ekspozycja poświęcona jest Fernando Martinowi – wybitnemu zawodnikowi, który zginął w wypadku samochodowym w 1989 roku. Był pierwszym Hiszpanem, który trafił do NBA.

Zwiedzanie kończy się w oficjalnym sklepie drużyny. Tutaj sprzedawane są różnorodne atrybuty klubu, prezenty – począwszy od długopisów i ołówków – aż po płaszcz torreadora, ozdobiony herbem Realu. To najpopularniejsza pamiątka ze stadionu Santiago Bernabéu.

Oficjalny sklep drużyny Real Madryt

Oficjalny sklep drużyny Real Madryt

Hotele w pobliżu stadionu Santiago Bernabeu

Podróż do Madrytu zawsze jest niezapomnianym wydarzeniem, czy przyjeżdżasz tu, by obejrzeć mecz, czy zwiedzić główne atrakcje miasta. Upewnij się, że masz miejsce na nocleg.

Aby zaoszczędzić czas na wybór hotelu, sporządziłem listę całkiem niezłych i dostępnych dla każdego budżetu:

Najtańsze:

 • Hostal Falfes – położony obok stacji metra Estrecho. Goście mają do dyspozycji przytulne pokoje z jednym lub dwoma łóżkami oraz wspólnymi łazienkami. Spacer do stadionu przez malownicze okolice zajmie około 10 minut.
 • Village Residencial Don Quijote – hotel nazwany na cześć znanego bohatera, stworzonego przez Miguela de Cervantesa. Stacja metra Alvarado jest bardzo blisko. Pałac Kongresów Madrytu znajduje się 900 metrów od hotelu. Nie zajmie ci wiele czasu, aby dotrzeć na arenę.
 • Far Home Bernabéu – typowy europejski hostel z łóżkami w jednym pokoju wieloosobowym, chociaż bardzo czysty i schludny. Hotel znajduje się w doskonałej lokalizacji w dzielnicy Tetuán, gdzie znajduje się Santiago Bernabéu.

 

Najlepsze:

 • AC Hotel Aitana, a Marriott Lifestyle Hotel – położony zaledwie 250 metrów od Santiago Bernabéu, jest częścią prestiżowego madryckiego Paseo de la Castellana. Jeśli nie jesteś na meczu i masz wolny czas, możesz odwiedzić Pałac Kongresów, który znajduje się naprzeciwko hotelu. Odbywają się tutaj różne imprezy rozrywkowe.
 • H10 Tribeca – niedaleko od areny, chociaż hotel znajduje się w samym centrum dzielnicy biznesowej Madrytu. Goście mają do dyspozycji stylowe pokoje ze wszystkimi nowoczesnymi udogodnieniami, które mogą być potrzebne do komfortowego pobytu. Ponadto, jest to niedaleko od międzynarodowego lotniska Madryt.
 • NYX Madrid – z tego hotelu możesz dotrzeć do stadionu klubu Real Madryt w zaledwie 10 minut. Szybki internet Wi-Fi i doskonałe połączenia 3G, aby twoje urządzenia pozostały w kontakcie.

 

Może być przydatny: Wszystkie hotele w pobliżu stadionu Santiago Bernabéu

Gdzie zjeść coś pysznego w pobliżu stadionu Santiago Bernabéu

Hiszpańska stolica słynie z swoich restauracji i kawiarni, w których podawane są dania lokalnej autentycznej kuchni. Jednocześnie, łatwo znaleźć miejsca, oferujące dania kuchni kontynentalnej i śródziemnomorskiej.

Przygotowałem listę dobrych kawiarni i restauracji w pobliżu stadionu, gdzie można wybrać wina i dania mięsne, rybne oraz z owoców morza, według własnego gustu.

Bary, puby i kawiarnie:

 • The Irish Rover – bar wnosi autentyczną atmosferę Irlandii w serce hiszpańskiej stolicy. Tradycyjny irlandzki pub zachwyci Cię wyborem klasycznego piwa. Spróbuj lokalnych stoutów i IPA przed meczem.
 • Iciar Café – eleganckie i czyste miejsce, gdzie można coś przekąsić po długim dniu zwiedzania miasta. W menu znajdziesz hamburgery, kanapki i zimne napoje, które idealnie pasują do przekąsek.
 • Café-Bar Quintá – klasyczna hiszpańska kawiarnia z przystępnymi cenami i szybką kuchnią. Pamiętaj, że porcje tutaj są ogromne! Śmiało możesz podzielić się kanapką z towarzyszem i najeść do syta.

 

Restauracje:

 • Cervecería José Luis (Habana) – przytulna restauracja, która sprawi, że poczujesz się jak w domu. Przyjemny wystrój jest świetnym uzupełnieniem rozszerzonego menu z doskonałymi daniami.

 

Restaurante José Luis (Becquer) – luksusowa restauracja, oferująca dania tradycyjnej kuchni hiszpańskiej. Nie przegap okazji, przed podaniem dania głównego, spróbować lokalnych przekąsek przy lampce hiszpańskiego wina

Podobał Ci się artykuł? Podziel się nim z przyjaciółmi:
Facebook
Twitter
Pinterest
WhatsApp

PRZYDATNE USŁUGI W JĘZYKU POLSKIM, Z KTÓRYCH REGULARNIE KORZYSTAM PODCZAS MOICH PODRÓŻY

 • Znajdź przewodnika, wycieczki lub bilety do muzeum: GetYourGuide.pl
 • Znajdź tanie hotele: Hotellook.pl
 • Wynajem samochodu w Hiszpanii: Discovercars, Economybookings oraz AutoEurope
 • Ubezpieczenie turystyczne dla podróżujących do Hiszpanii: Ektatraveling
 • Agregator taksówek i transferów, w którym możesz określić cenę za przejazd, która jest dla Ciebie wygodna: GetTransfer
 • Bilety na prom, autobus, samolot, pociąg w Hiszpanii 12go
 • Agregator wyszukiwania biletów lotniczych: WayAway (+usługa cashback, dla tych, którzy dużo latają — WayAway+)

O AUTORZE

Dobrze widzieć Cię na mojej stronie!

Mam nadzieję, że informacje, którymi się tu dzielę, przydadzą się Wam, bo uwielbiam nie tylko podróżować, ale także dzielić się własnymi doświadczeniami i odkryciami.

Wład Rozhkov

marketingowiec, podróżnik