Przewodnik turystyczny po HiszpaniiZabytki naturalne i historyczne w Hiszpanii → Park Montjuïc w Barcelonie i kolejka linowa: gdzie się znajduje i jak się tam dostać, wycieczki i bilety, co można zobaczyć podczas wizyty

Park Montjuïc w Barcelonie i kolejka linowa: gdzie się znajduje i jak się tam dostać, wycieczki i bilety, co można zobaczyć podczas wizyty

Park Montjuïc (Parc de Montjuic) to bujny zielony ogród, otoczony siecią krętych ścieżek, mijających interesujące budynki, pomniki, fontanny i rośliny. Rozciągnięty na zboczach tej samej góry, park słynie z różnorodności miejsc artystycznych, kulturalnych, sportowych i turystycznych.

W tym artykule opowiem ci, jak dotrzeć do parku, jakie interesujące miejsca się w nim znajdują i jakie wycieczki można kupić, aby odwiedzić park i inne atrakcje.

Spis treści

Park Montjuïc: historia, położenie i atrakcje

Góra Montjuïc znajduje się na południowy zachód od Starego Portu (Port Vell) i wznosi się nad Barceloną na wysokość 170 metrów. Z jej szczytu rozciągają się zapierające dech w piersiach panoramiczne widoki na miasto i Morze Śródziemne, z których można cieszyć się z punktów widokowych. 

Najlepiej tutaj dotrzeć kolejką linową z jednej z dwóch stacji — u podnóża Montjuïc lub u Starego Portu.

Park Montjuïc w Barcelonie

Plac w parku Montjuïc z fontanną w roli głównej

Na terenie parku wielokrotnie odbywały się znaczące wydarzenia. Na przykład, w 1929 roku odbyła się tutaj Międzynarodowa Wystawa, która przyczyniła się do rozwoju parku. Później, w 1992 roku, odbyły się tutaj Letnie Igrzyska Olimpijskie, a przed nimi przeprowadzono kolejną dużą rekonstrukcję strefy parkowej.

W średniowiecznych łacińskich i katalońskich dokumentach Montjuïc wspomniana jest jako «Żydowska Góra». Według innej wersji nazwa góry wiąże się z łacińskim zwrotem «Mons Jovicus», co tłumaczy się jako «wzgórze Jowisza».

Park Montjuïc w Barcelonie

Widok z parku robi wrażenie

Jak dotrzeć do parku Montjuïc

Gdy przychodzi do wyjaśnienia, jak dotrzeć do Montjuïc, prawie zawsze trzeba wspomnieć o Placu Hiszpańskim (Plaça d’Espanya), na którym w 1929 roku znajdował się wjazd na Wystawę Światową. Powód jest prosty — to właśnie w tym miejscu zaczyna się góra.

Mapa położenia parku Montjuïc w Barcelonie

Transport publiczny

Jeśli chcesz dostać się na plac publicznym transportem, najlepiej skorzystać z metra do stacji Espanya (linie L1 i L3). Aby dostać się bezpośrednio do parku, musisz iść w górę od placu między dwoma weneckimi wieżami.

Trasa autobusowa nr. 150 zaczyna się na Placu Hiszpańskim (przystanek Museu Nacional) i prowadzi na szczyt góry, przez główne atrakcje parku Montjuïc. Na szczyt góry kursują także autobusy: nr. 50, 55, 61, 193.

Pociąg (Funicular de Montjuic). Zaczyna się od stacji metra Paral-Lel i jedzie w górę do stacji Parc de Montjuic. W ciągu kilku minut pociąg zabiera 400 pasażerów na wysokość 76 metrów. Pociągi odjeżdżają regularnie, co 10 minut. 

Pociąg do parku Montjuïc

Pociąg (Funicular de Montjuic)

 • Agregator taksówek i transferów, w którym możesz określić cenę za przejazd, która jest dla Ciebie wygodna: GetTransfer
 • Wynajem samochodu w Hiszpanii: Discovercars, Economybookings oraz AutoEurope
 • Ubezpieczenie turystyczne dla podróżujących do Hiszpanii: Ektatraveling
 • Bilety na prom, autobus, samolot, pociąg w Hiszpanii: 12go
 • Znajdź tanie hotele: Hotellook.pl
 • Agregator wyszukiwania biletów lotniczych: WayAway (+usługa cashback, dla tych, którzy dużo latają — WayAway+)
 • Znajdź przewodnika, wycieczki lub bilety do muzeum: GetYourGuide.pl

Kolejka linowa do parku

Sama w sobie podróż na Montjuïc może być interesującym sposobem spędzenia czasu, jeśli skorzystasz z kolejki linowej. Aby dotrzeć do stacji kolejki linowej u podnóża Montjuïc (Teleferic de Montjuic), można to zrobić następująco: 

 • na stacji metra „Parallel” (linie L2 i L3) przejdź na kolej linową; 
 • a następnie przesiądź się na kolejkę linową, dojeżdżając nią do stacji Castell, która znajduje się na szczycie wzgórza, bezpośrednio przy zamku Montjuïc.
Kolejka linowa do parku Montjuïc

Kolejką linową łatwo dotrzeć do parku

Inna gałąź kolejki linowej prowadzi od wieży San Sebastián (Transbordador Aeri del Port) w okolicy Starego Portu. Dojazd do wieży możliwy jest autobusem (nr. 39, V15) lub pieszo (14 minut spacerem) od stacji metra Barceloneta (linia L4).

Bilet na kolej linową można zakupić na stronie internetowej lub bezpośrednio na stacji.

Mapa ruchu funikulera na wzgórze Montjuïc i rozkład jazdy

Wycieczki po parku Montjuïc

Rozpoczynając od dzielnicy Gotyckiej, serca Barcelony, przejdziesz wzdłuż wybrzeża Starego Portu. Wchodząc w górę, zanurzysz się w świat natury i magiczne widoki na miasto i wybrzeże.

Przechodząc przez różne parki, których jest bardzo wiele, dotrzesz na plac hotelu Miramar i na stację kolejki linowej, zbudowanej specjalnie dla Wystawy Światowej EXPO 1929. Zatrzymaj się tutaj, aby podziwiać widoki i zrobić kilka zdjęć.

Spotkaj się z przewodnikiem w punkcie wyjścia, aby wziąć rower elektryczny i rozpocząć wycieczkę pod Łukiem Triumfalnym, jednym z najbardziej charakterystycznych zabytków miasta. Przejażdżka przez Park Ciutadella, zieloną oazę w centrum miasta, ozdobioną słynną monumentalną Kaskadą, zainspirowaną Fontanną di Trevi.

W towarzystwie doświadczonego przewodnika dotrzyj do portu Vell w Barcelonie — historycznego portu miasta. Zobacz jachty kołyszące się na wodzie i przejdź obok błyszczącego centrum rozrywki Maremagnum oraz pomnika Kolumba, aby dotrzeć do ogrodów Miramar.

Następnie przejedź obok Fundacji Joana Miró, aby odnaleźć ogrody Joana Brossy, położone między kolejami linowymi a zamkiem Montjuïc.

Ciesz się spacerową wycieczką po Starym Mieście Barcelony i odwiedź słynny rynek Boqueria, uważany za jeden z najlepszych na świecie dzięki swojemu modernistycznemu designowi i bogactwu oferowanych produktów.

Wsiądź do kolejki linowej na Montjuïc i przygotuj się, aby zobaczyć Barcelonę z lotu ptaka. Rozkoszuj się zachwycającymi widokami z kolejki linowej Montjuïc.

Może się przydać: wszystkie wycieczki po Barcelonie można zobaczyć pod tym linkiem

Atrakcje Parku Montjuïc

W parku znajdują się ścieżki spacerowe, punkty widokowe, ogrody botaniczne (o łącznej powierzchni 300 hektarów) oraz wiele obiektów kulturalnych: muzea, galerie sztuki, teatry.

Na Montjuïc znajdują się jedne z najczęściej odwiedzanych atrakcji Barcelony, takie jak: Hiszpańska Wioska (Poble Espanyol), Pałac Narodowy (Palau Nacional), «Magiczny Fontanna», zamek z XVII wieku (Castell de Montjuic) oraz wiele obiektów sportowych i kulturalnych.

Atrakcje Parku Montjuïc

Było bardzo interesująco oglądać budynki na całym obszarze parku, które wpisują się w tematykę nie tylko parku, ale także całego miasta

Wieża telewizyjna na wzgórzu Montjuïc

Wieża telewizyjna na szczycie wzgórza Montjuïc, znana również, jako Wieża Calatravy lub Wieża Telefónica, znajduje się w dzielnicy Sants-Montjuïc. Zbudowana w 1992 roku według projektu Santiago Calatrava, wieża telewizyjna została wykonana w stylu neo-futurystycznym i ma wysokość 136 metrów. 

Jej otwarcie zostało specjalnie zaplanowane na początek letnich igrzysk olimpijskich w Barcelonie w 1992 roku.

Większość wieży telewizyjnej Montjuïc jest wykonana ze stali nierdzewnej, a jej dolna część jest wykończona mozaiką z kawałków dachówki, zwanych trencadis. Wygląd masywnej metalowej konstrukcji symbolizuje sportowca z ogniem olimpijskim. Według innej wersji forma wieży symbolizuje strzałę w cięciwie łuku.

Wieża telewizyjna w parku Montjuïc

Widok na wieżę telewizyjną, wygląda futurystycznie

Cmentarz Montjuïc

Od XIX wieku na wzgórzu Montjuïc istnieje cmentarz zaprojektowany przez architekta Leandro Albareda. Konieczność budowy nowego nekropolu na Montjuïc, a dokładniej rozbudowa istniejącego, wynikała z rozwoju obszaru miejskiego i wzrostu liczby ludności lokalnej.

Cmentarz Montjuïc

Jeśli ktoś lubi gotyk, może tu wejść i poczuć ponury nastrój tego miejsca

Data otwarcia cmentarza to 17 marca 1883 roku, a pierwsze pochówki odbyły się już po dwóch dniach. Łącznie pochowano tu ponad 1 milion ludzi, na obszarze o powierzchni 56 hektarów. 

Większość grobów to kolumbaria (wielopoziomowe betonowe magazyny na urny z prochami zmarłych). Znajdują się tu również, różne rzeźby, gotyckie pomniki, grobowce i pomniki, które może zobaczyć każdy chętny, w tym w ramach wycieczki.

Park Olimpijski w Barcelonie

Park Olimpijski (Anella Olímpica de Montjuic in Catalan) to kompleks obiektów sportowych na wzgórzu Montjuïc, zarówno nowo zbudowanych, jak i starszych, odrestaurowanych specjalnie na Igrzyska Olimpijskie w Barcelonie w 1992 roku.

Park Olimpijski Montjuïc

Tutaj znajduje się wiele detali, związanych z Igrzyskami Olimpijskimi

Gigantyczne olimpijskie pierścień obejmuje szereg obiektów sportowych, takich jak stadion im. Lluísa Companysa, Pałac Sant Jordi, Baseny Bernata Picornella. Po zakończeniu igrzysk część obiektów zaczęła być wykorzystywana nie tylko do przeprowadzania zawodów sportowych, ale także do organizacji wydarzeń kulturalnych.

Obecnie jest to wspaniałe miejsce na relaks i spacery. Znajduje się tu kino plenerowe, taras słoneczny, pokoje do masażu, kawiarnie.

Forteca Montjuïc

Zamek na wzgórzu Montjuïc (Castell de Montjuïc) to jedno z najważniejszych historycznych budowli Barcelony. Pierwotnie na tym miejscu stała wieża strażnicza, niestety nie zachowana do naszych czasów. 

Obecny zamek został zbudowany w 1640 roku podczas powstania Katalończyków przeciwko Habsburgom. W XX wieku zamek stał się muzeum wojskowym.

Twierdza Montjuïc
Twierdza Montjuïc
Twierdza Montjuïc

Zamek bezpośrednio przenosi turystów w średniowiecze

Ogrody botaniczne Mossen Costa i Llobera

Obok parku olimpijskiego znajduje się jeszcze jedno interesujące miejsce — Ogrody Botaniczne w Barcelonie (Jardins de Mossèn Costa i Llobera). Kiedyś na tym miejscu były po prostu opuszczone zbocza, ale w latach 70. lokalne władze urządziły tutaj ogród, nazwany na cześć katalońskiego poety — Miquela Costy Llobery. 

Nowy ogród stał się unikalnym miejscem, gdzie tradycyjna flora śródziemnomorska łączy się z egzotycznymi roślinami, sprowadzonymi z tak odległych zakątków planety jak Australia, Chile i Wyspy Kanaryjskie.

Dzięki starannej planowaniu i korzystnemu położeniu z ogrodu roztacza się zachwycający widok na miasto i przyległe obszary.

Kaktusy w parku Montjuïc

Tu można zobaczyć nawet takie kaktusy

Pałac Narodowy w Barcelonie

Jedną z najbardziej imponujących atrakcji parku Montjuïc jest bez wątpienia Pałac Narodowy (Palau Nacional). Ogromny budynek o neoklasycystycznych formach architektonicznych został zbudowany w latach 20. XX wieku specjalnie na Międzynarodową Wystawę z 1929 roku.

Od 1934 roku w Pałacu Narodowym mieści się Narodowe Muzeum Sztuki Katalonii (MNAC), które gromadzi obszerną kolekcję obrazów, rzeźb i innych dzieł sztuki.

Pałac Narodowy w Barcelonie, Park Montjuïc
Pałac Narodowy w Barcelonie, Park Montjuïc
Pałac Narodowy w Barcelonie, Park Montjuïc

Bardzo okazała budowla od razu przyciąga wzrok

Hiszpańska wioska Poble Espanyol

15 minut spacerem od MNAC znajduje się wyjątkowe muzeum parkowe. Czterech zainspirowanych XX-wiecznych architektów odwiedziło 1600 hiszpańskich osad i stworzyło naturalnej wielkości repliki 117 budynków, ulic i placów z różnych regionów Hiszpanii w jednym miejscu — Muzeum Wsi Hiszpańskiej. Jest ono również znane jako «Miasto Rzemieślników». Jeśli jesteś w Manjuïc, jest to miejsce, które musisz zobaczyć.

Przytulne uliczki, warsztaty, tradycyjne smaczne restauracje. To najlepsze miejsce na zakup oryginalnych pamiątek wysokiej jakości, których nie znajdziesz w żadnym innym miejscu turystycznym. Designerska zastawa stołowa, dmuchane szkło, oliwa z oliwek z różnymi przyprawami (cały sklep!), organiczne mydła aromatyczne, biżuteria, drewniane i skórzane arcydzieła. Wszystko jest tak piękne, że aż chce się to wynieść na wózkach.

Może się przydać: zobacz wycieczki z wizytą w hiszpańskiej wiosce Poble Espanyol pod tym linkiem

Hiszpańska wioska Poble Espanyol
Hiszpańska wioska Poble Espanyol
Hiszpańska wioska Poble Espanyol

Ta wioska jest bardzo uspokajająca, tutaj jest cicho i spokojnie

A po odkrywaniu różnorodności kulturowej Katalonii i aktywnych zakupach można coś przekąsić w jednej z kawiarni. Czarna paella i sangria są po prostu boskie!

A jeśli znajdziesz się w tym cudownym miejscu wieczorem, radzę zjeść kolację w Teatrze Flamenco. Bilet można kupić online na tej stronie.

Kuchnia w wiosce Poble Espanyol

Oto ta sama czarna paella

Muzea i teatry

Park stał się domem dla wielu muzeów, w tym:

 • Narodowe Muzeum Sztuki Katalonii;
 • Fundacja Joana Miró (Fundació Miró);
 • Muzeum Etnograficzne w Barcelonie (Museu Etnològic i de Cultures del Món);
 • Narodowe Muzeum Sztuki Katalonii (MNAC);
 • Muzeum Wojskowe w Zamku Montjuïc;
 • Olimpijskie Muzeum Sportu im. Samarancha.

 

Na wzgórzu Montjuïc znajduje się również, kompleks teatralny La Ciutat del Teatre oraz Teatr Grecki w Ogrodach Amargos (Teatre Grec).

Punkty widokowe na Montjuïc

Na Montjuïc znajduje się wiele punktów widokowych. Znajdują się one w różnych miejscach i na różnych wysokościach, co pozwala podziwiać z każdego z tych punktów widokowych unikalny widok na różne części miasta. Bez wątpienia najpiękniejsze widoki otwierają się na linię brzegową Barcelony.

Najlepsze widoki otwierają się z następujących punktów widokowych

 • „Balkon Burmistrza”;
 • punkt widokowy przy hotelu Miramar;
 • punkt widokowy twierdzy Montjuïc.
Widokowa platforma na wzgórzu Montjuïc

Platforma widokowa na Barcelonę przy współrzędnych 41° 22′ 15.40″ N, 2° 10′ 12.65″ E

Podobał Ci się artykuł? Podziel się nim z przyjaciółmi:
Facebook
Twitter
Pinterest
WhatsApp

PRZYDATNE USŁUGI W JĘZYKU POLSKIM, Z KTÓRYCH REGULARNIE KORZYSTAM PODCZAS MOICH PODRÓŻY

 • Znajdź przewodnika, wycieczki lub bilety do muzeum: GetYourGuide.pl
 • Znajdź tanie hotele: Hotellook.pl
 • Wynajem samochodu w Hiszpanii: Discovercars, Economybookings oraz AutoEurope
 • Ubezpieczenie turystyczne dla podróżujących do Hiszpanii: Ektatraveling
 • Agregator taksówek i transferów, w którym możesz określić cenę za przejazd, która jest dla Ciebie wygodna: GetTransfer
 • Bilety na prom, autobus, samolot, pociąg w Hiszpanii 12go
 • Agregator wyszukiwania biletów lotniczych: WayAway (+usługa cashback, dla tych, którzy dużo latają — WayAway+)

O AUTORZE

Dobrze widzieć Cię na mojej stronie!

Mam nadzieję, że informacje, którymi się tu dzielę, przydadzą się Wam, bo uwielbiam nie tylko podróżować, ale także dzielić się własnymi doświadczeniami i odkryciami.

Wład Rozhkov

marketingowiec, podróżnik

WAKACJE, TURYSTYKA, INFORMACJA