Przewodnik turystyczny po HiszpaniiZabytki naturalne i historyczne w Hiszpanii → Miasto Sztuki i Nauki Walencja: godziny otwarcia i ceny biletów, gdzie się znajduje i jak się tam dostać, jakie są muzea i co można tu zobaczyć, wycieczki

Miasto Sztuki i Nauki Walencja: godziny otwarcia i ceny biletów, gdzie się znajduje i jak się tam dostać, jakie są muzea i co można tu zobaczyć, wycieczki

Miasto Sztuki i Nauki to nowoczesny kompleks architektoniczny w Walencji, gdzie znajdują się instytucje naukowo-oświatowe, takie jak muzeum nauki, oceanarium i planetarium. Został zbudowany w 1998 roku na terenie dawnej rzeki Turii.

Jest to popularne miejskie miejsce do wypoczynku, turystyki i spacerów ze względu na niezwykły futurystyczny design budynków.

W niniejszym artykule opowiem gdzie znajduje się Miasto Sztuki i Nauki, jak się tam dostać, gdzie i jak zakupić bilety lub wycieczki, co można zobaczyć oraz inne przydatne informacje dla turystów.

Spis treści

Miasto nauki i sztuki w Walencji: co to za miejsce i czy warto je odwiedzić

Miasto Nauki i Sztuki (Ciudad de las Artes y las Ciencias) w Walencji to największy kompleks architektoniczny i kulturalny w Hiszpanii.

Składa się z 7 imponujących budowli usytuowanych w wyschniętym korycie dawnego rzecznego kanału Turia:

 1. Hemisfèric (L’Hemisfèric) — kino 3D typu IMAX i planetarium.
 2. Muzeum Nauki imienia Księcia Filipa (El Museu de les Ciències Príncipe Felipe) — muzeum nauki stosowanej i techniki.
 3. Umbracle (L’Umbracle) — ogród botaniczny.
 4. Oceanografic — park oceanograficzny.
 5. Pałac Sztuki Królowej Zofii (El Palau de les Arts Reina Sofía) — pałac koncertowy.
 6. Àgora — centrum do organizacji wydarzeń sportowych i kulturalnych.
 7. Wiszący most El Puente de l’Assaut de l’Or.

 

Wybitni architekci Santiago Calatrava i Félix Candela, oraz doświadczeni inżynierowie Alberto Domingo i Carlos Lazaro stworzyli projekt kompleksu w sposób godny i niepowtarzalny.

To jedno z największych i najbardziej imponujących zabytków Walencji.

Panorama Miasta Sztuki i Nauki w Walencji

Panoramiczny widok na budynki Miasta Sztuki i Nauki

 1. W 1998 roku po raz pierwszy otwarto dla publiczności „Hemisfèric”, kino z półkulistym ekranem do wyświetlania filmów w standardach IMAX i 3D, a także projekcji astronomicznych. Owiany delikatnymi ramami kopuła przypomina szeroko otwarte ludzkie oko.
 2. Eksponaty Muzeum Nauki im. Księcia Filipa są dostosowane dla dzieci i nastolatków, tutaj można dotykać wystawionych przedmiotów, kręcić pokrętła i przeprowadzać eksperymenty. 
 3. Oceanograficzne Centrum — największe w Europie akwarium, w jego pawilonach przedstawione są wszystkie ekosystemy światowego oceanu: od tropików po Arktykę i Antarktykę.
 4. Pałac Sztuki Królowej Zofii — ogromna muszla, która mieści w sobie teatr: 4 sceny wyposażone są w nowoczesną technikę multimedialną, doskonała akustyka pozwala na organizację oper i koncertów muzyki klasycznej. 
 5. „Umbracle” — oranżeria i przestrzenie wystawowe z roślinami, kwiatami i krzewami. Centralna aleja zdobiona jest nowoczesnymi rzeźbami i prowadzi do Ogrodu Astronomii z gnomonami i modelami Układu Słonecznego.
 6. Ostatnio oddano do użytku Agorę, wielofunkcyjną przestrzeń do organizacji kongresów, koncertów, zawodów sportowych, pokazów mody i innych dużych wydarzeń.

 

Ciudad de las Artes y las Ciencias to naprawdę imponujący kompleks w hiszpańskiej Walencji, znany daleko poza granicami miasta i Hiszpanii.

Muzeum Nauki Księcia Filipa, Walencja

Muzeum Nauki Księcia Filipa

Tysiące turystów odwiedza go rocznie, aby osobiście zapoznać się z mieszkańcami oceanarium i w jaskrawych kolorach poznać budowę naszej planety oraz jej miejsce w kosmicznej przestrzeni w budynku planetarium.

Ponadto, można uczestniczyć w imponujących spektaklach teatralnych w Pałacu Sztuk oraz podziwiać bogaty świat roślin w szklarni.

Miasto nauki i sztuki zawiera w sobie kwintesencję kultury i nauki naszego życia, co podnosi je do rangi unikalnych budowli na Ziemi.

L'Hemisfèric i Pałac Sztuki Królowej Zofii, Walencja

Widok na budynki L’Hemisfèric i Pałac Sztuki Królowej Zofii

Jak dostać się do Miasta Sztuki i Nauki

Atrakcja znajduje się na południowym zachodzie Walencji, w dzielnicy Quatre Carreres. Dojazd do Miasta Sztuki i Nauki możliwy jest środkami transportu publicznego, taksówką lub w ramach zorganizowanej wycieczki.

 1. Autobusem: W pobliżu Miasta Sztuki i Nauki zatrzymują się autobusy o numerach linii 13, 14, 15, 19, 35, 40, 95.

  Aby dotrzeć do Oceanarium lub Planetarium Walencji z innych miast Hiszpanii, można dojechać autobusem do dworca autobusowego, a następnie przesiąść się na linię nr. 95.
 2. Metrem: Do kompleksu architektonicznego można dojechać metrem (linie nr. 3 i nr. 5). Najbliższy przystanek to Alameda, 20 minut pieszo stamtąd.
 3. Taksówką: Z centrum miasta do kompleksu architektonicznego można dojechać taksówką za 10-15 euro, z lotniska Walencja za 30-35 euro.
 4. Samochodem: Osoby poruszające się po mieście samochodem mogą zostawić swój pojazd na obszernej parkingu na terenie kompleksu. Mówiąc o wynajmie samochodów, mam obszerny artykuł na temat tej usługi w Hiszpanii, polecam poświęcić kilka minut i zapoznać się z nim.

Adres: Avenida del Professor Lopez Pinero, 7, Walencja

Lokalizacja Miasta Sztuki i Nauki w Walencji na mapie

Wycieczki do Miasta Sztuki i Nauki to najłatwiejszy i najbardziej pouczający sposób na zwiedzenie tego miejsca

Najłatwiejszą i najwygodniejszą opcją jest zamówienie wycieczki grupowej lub indywidualnej. Istnieją różne rodzaje wycieczek: całodniowych, z wizytą w oceanarium lub bez, ze spacerem po historycznej części miasta, półdniowe. 

Oczywiście jest to droższa opcja, ale niewątpliwymi zaletami są towarzyszenie przewodnika i zorganizowany transfer. Poniżej przedstawiam listę kilku zorganizowanych wycieczek:

Podczas wizyty w Walencji poznaj jedną z najpopularniejszych atrakcji miejskich, a następnie delektuj się wykwintnym i oryginalnym doświadczeniem kulinarnym.

Ta 4-godzinna wycieczka rozpoczyna się od zwiedzania Miasta Sztuki i Nauki, kompleksu budynków, składającego się z opery, muzeum, kina, planetarium i wiele innych.

Wycieczka zapewnia bogate doświadczenie architektoniczne i kulturowe i będzie podzielona na grupę do 12 osób, co czyni ją jak najbardziej reprezentatywną. Po zwiedzaniu udasz się na dach, aby podziwiać panoramiczny widok na Walencję.

Tam będziesz mógł skosztować nagradzanych win i lokalnych tapas, podziwiając zachwycający panoramiczny widok na miasto Walencję oraz kompleks Miasta Sztuki i Nauki.

Po zakończeniu wycieczki kierowca może zawieźć Cię do następnego miejsca w mieście, które chciałbyś odwiedzić. Jeśli potrzebujesz pomocy w wyborze najlepszego miejsca do odwiedzenia, nasi przewodnicy chętnie pomogą.

Zobacz więcej aktualnych wycieczek fakultatywnych w Hiszpanii na Getyourguide.pl

Wybierz się w podróż do przyszłości w niesamowitym kompleksie „Miasto Sztuki i Nauki” w Walencji, gdzie możesz zwiedzić eksponaty poświęcone nauce i kulturze w 5 różnych strefach. 

Podziwiaj planetarium Hemisfèric, zbudowane w kształcie gigantycznego oka i ozdobione półprzezroczystymi szklanymi panelami na chodniku.

Zobacz rośliny pnące się na zadbanej alei Umbracle, podziwiaj teatr operowy oraz centrum kulturalne Pałacu Sztuki Królowej Zofii. Dowiedz się więcej o wielofunkcyjnym Agora i odwiedź interaktywne muzeum nauki księcia Filipa. 

Odkryj tajemnice oceanów w największym europejskim akwarium, zaglądając do Muzeum Oceanograficznego.

Zobacz więcej aktualnych wycieczek fakultatywnych w Hiszpanii na Getyourguide.pl

Ciesz się niezapomnianymi wrażeniami podczas przejażdżki rowerowej po różnorodnych krajobrazach i charakterystycznych zabytkach Walencji.

 • Rozpocznij swoją podróż w zachwycającym Mieście Sztuki i Nauki, gdzie futurystyczna architektura współgra z kulturalnym pięknem.
 • Następnie, przejedź się po malowniczych plażach El Saler, czując słońce na skórze i wiatr we włosach.
 • Wreszcie dotrzesz do naturalnego piękna — Jeziora Albufera, dużego słodkowodnego jeziora, otoczonego polami ryżowymi i bagieniami. Tutaj mieszkają różnorodne ptaki, w tym flamingi.
 • Odkryj urokliwe wioski i rozkoszuj się zachwycającymi widokami.
 • W ramach wycieczki istnieje również, możliwość zatrzymania się na obiad w malowniczej restauracji.

Zobacz więcej aktualnych wycieczek fakultatywnych w Hiszpanii na Getyourguide.pl

Ceny biletów do Miasta Sztuki i Nauki

Najwygodniej jest kupić kompleksowy bilet po korzystnej cenie od razu na planetarium, muzeum nauki i oceanarium, jeśli masz cały dzień na wycieczkę. Jednak, każde z tych miejsc można odwiedzić również, osobno.

Bilety do oceanarium w Walencji:

 • Dla dorosłych — 31,30 euro.
 • Dla dzieci — 23,30 euro.
 • Seanse w kinie 4D — 3 euro dla wszystkich.

Bilety do planetarium (Hemisfèric):

 • Dla dorosłych — 8 euro.
 • Dla dzieci — 6,20 euro.

Bilety do Muzeum Nauki:

 • Dla dorosłych — 8 euro.
 • Dla dzieci — 6,20 euro.

Ceny biletów kombinowanych:

 • Oceanarium i Muzeum Nauki — dla dorosłych 32,80 euro, dla dzieci — 24,60 euro;
 • Oceanarium i Planetarium — dla dorosłych 32,80 euro, dla dzieci — 24,60 euro;
 • Planetarium i Muzeum Nauki — dla dorosłych 12 euro, dla dzieci — 24,60 euro;
 • Oceanarium, Muzeum Nauki i Planetarium — dla dorosłych 38,60 euro, dla dzieci — 29,10 euro.

Dzieci w wieku od 4 do 12 lat są uprawnione do korzystania z biletu dziecięcego na wszystkie atrakcje, dzieci do lat 3 włącznie — wstęp darmowy. Dostępne są zniżki dla grup po wcześniejszej rezerwacji.

Może być przydatne: zobacz bilety do Miasta Sztuki i Nauki pod tym linkiem

Mapa schematyczna miasta Sztuki i Nauki w Walencji

Mapa schematyczna miasta Sztuki i Nauki w Walencji

Godziny otwarcia Miasta Sztuki i Nauki

 • W okresie od 7 stycznia do 17 marca (niski sezon) — od 10:00 do 18:00 (poniedziałek — czwartek), od 10:00 do 19:00 (piątek — niedziela);
 • W okresie od 18 marca do 30 czerwca; od 19 września do 12 października; od 5 do 11 grudnia (średni sezon) — od 10:00 do 19:00 (codziennie);
 • W okresie od 1 lipca do 18 września (wysoki sezon) — od 10:00 do 21:00 (codziennie).
 • Agregator taksówek i transferów, w którym możesz określić cenę za przejazd, która jest dla Ciebie wygodna: GetTransfer
 • Wynajem samochodu w Hiszpanii: Discovercars, Economybookings oraz AutoEurope
 • Ubezpieczenie turystyczne dla podróżujących do Hiszpanii: Ektatraveling
 • Bilety na prom, autobus, samolot, pociąg w Hiszpanii: 12go
 • Znajdź tanie hotele: Hotellook.pl
 • Agregator wyszukiwania biletów lotniczych: WayAway (+usługa cashback, dla tych, którzy dużo latają — WayAway+)
 • Znajdź przewodnika, wycieczki lub bilety do muzeum: GetYourGuide.pl

Co warto zobaczyć podczas wizyty w Mieście Sztuki i Nauki w Walencji - Kompleks budynków

Miasto Nauki i Sztuki składa się z 6 budynków w awangardowym stylu oraz imponującego mostu. Jego wygląd przypomina majestatyczne budowle z przyszłości i natychmiastowo budzi zaufanie, potwierdzając autorytet.

Ważne: przy wejściu do Miasta Nauki i Sztuki znajduje się specjalna tablica z szczegółową mapą kompleksu, zawierającą niezbędne informacje do orientacji.

Podczas jednego dnia w Mieście Sztuki i Nauki można odwiedzić oceanarium, planetarium i muzeum nauki, a także opcjonalnie 4D-kino. To idealna opcja na cały dzień. Ekspozycje w oceanarium i planetarium są dość obszerne, zaleca się poświęcić na zwiedzanie każdego z nich 2-3 godziny.

Wszystkie budynki na terenie Miasta są otoczone sztucznymi basenami z niebieską wodą.

Można tu po prostu przyjść na spacer, puścić łódki na wodzie, zjeść przekąskę w kawiarni, popłynąć łódką, pojeździć na rowerze lub odpocząć na ławce w parku.

Ważne: wszystkie dodatkowe atrakcje na terenie kompleksu architektonicznego są płatne.

Mapa z lokalizacją budynków w Mieście Sztuki i Nauki

Planetarium i kino L’Hemisfèric

To budowla w kształcie oka lub półkuli przyciąga uwagę swoją powierzchnią wynoszącą 13 000 metrów kwadratowych.

Budynek znajduje się obok basenu, którego wodna gładź odzwierciedla się w niezwykły sposób.

Wewnątrz znajduje się planetarium z nowoczesną technologią cyfrową i projektorami, na których zobaczysz elektroniczne obrazy kosmicznych ciał niebieskich.

W L’Hemisfèric znajduje się także:

 • kino, prezentujące filmy na ogromnym ekranie o długości 900 metrów w formacie IMAX;
 • Laserium — miejsce do pokazywania laserowych show.
L’Hemisfèric, Walencja

Budynek planetarium i kina L’Hemisfèric

Muzeum Nauki imienia Księcia Filipa

Muzeum Nauki Księcia Filipa (El Museu de les Ciències Príncipe Felipe) poświęcone jest nauce, technologii i środowisku.

Zajmujące powierzchnię około 30 000 metrów kwadratowych, muzeum mieści się na trzech piętrach budynku, prezentując wystawy i eksponaty zarówno stałe, jak i tymczasowe.

Większość prezentacji w muzeum nauki i techniki w Walencji odbywa się w interaktywnym formacie, zarówno w salach, jak i na otwartych i zamkniętych tarasach, które służą do organizacji licznych seminariów i konferencji.

Na terenie muzeum odbywają się także różnorodne kulturalne wydarzenia miejskie.

Godziny otwarcia Muzeum Nauki Księcia Filipa: przez cały rok, od czerwca do września (w sezonie wysokim): od 10:00 do 21:00.

Muzeum Księcia Filipa (El Museu de les Ciències Príncipe Felipe), Walencja
Muzeum Księcia Filipa (El Museu de les Ciències Príncipe Felipe), Walencja

Budynek Muzeum Księcia Filipa (El Museu de les Ciències Príncipe Felipe)

Oranżeria i ogród botaniczny L’Umbracle

To jest ogród utworzony z roślinności tropikalnej, otoczony przez 119 szklanych arkadowych sklepień.

Niesamowity kompleks ogrodowo-parkowy w kształcie przestronnej oranżerii stanowi punkt widokowy, z którego doskonale widać miasto naukowe.

Obszar ten obejmuje 17500 metrów kwadratowych.

Oranżeria i ogród botaniczny L’Umbracle w Walencji
Oranżeria i ogród botaniczny L’Umbracle w Walencji

Widok z zewnątrz i wewnątrz oranżerii i ogrodu botanicznego L’Umbracle

Park Oceanograficzny Oceanogràfic

Królestwo morskich mieszkańców z różnych zakątków naszej planety zachwyca bogactwem gatunków i form.

Największy oceanarium w Europie podzielony jest na 9 stref, które reprezentują wszystkie światowe ekosystemy, zamieszkane przez charakterystyczne dla nich gatunki:

 • Morze Śródziemne;
 • Bagienne tereny;
 • Morza tropikalne;
 • Morza umiarkowane;
 • Oceany;
 • Arktyka;
 • Antarktyka;
 • Delfinarium;
 • Wyspy.
Oceanogràfic, Valencia

Oceanogràfic jest największym oceanarium w Europie

W akwariach prezentowanych jest ponad 45 000 zwierząt lądowych i morskich.

Organizowane są pokazy karmienia zwierząt oraz pokazy delfinów. Na terenie oceanarium znajdują się kilka kawiarni i restauracji. 4D kino można odwiedzić za dodatkową opłatą.

Park pełni nie tylko funkcje rozrywkowe, ale także badawcze.

Oceanarium w Walencji jest czynne przez cały rok:

 • od czerwca do sierpnia (w sezonie wysokim): od 10:00 do 00:00;
 • w pozostałych miesiącach — według skróconego harmonogramu.

Pałac Sztuki Królowej Zofii

Pałac Sztuki Królowej Zofii (El Palau de les Arts Reina Sofía) jest uważany za bardzo piękny wewnątrz i awangardowy na zewnątrz, posiadający duży salę koncertową.

W czterech salach odbywają się opery, przedstawienia teatralne, koncerty klasyczne i kameralne.

Piąta sala wystawowa prezentuje eksponaty, związane z sztuką muzyczną i wykonawczą.

Pałac Sztuki Królowej Zofii
Pałac Sztuki Królowej Zofii
Pałac Sztuki Królowej Zofii

Pałac Sztuki Królowej Zofii ma kształt hełmu średniowiecznego hiszpańskiego wojownika

Budynek Agora

Najpoważniejszy z wyglądu jest budynek Àgora, w kształcie zęba piły, ogromny pawilon o wysokości 80 metrów i powierzchni 5000 metrów kwadratowych, który jest przeznaczony do organizowania koncertów, turniejów tenisowych i pokazów mody.

Ten metalowy budynek, pokryty mozaiką, zgodnie z zamysłem jego twórców powinien przypominać splecione ludzkie dłonie.

Budynek Agory, Walencja

Agora — według założeń budowla powinna przypominać splecenie ludzkich rąk

Most El Puente de l'Assaut de l’Or

Niesamowity wiszący most El Puente de l’Assut de l’Or uzupełnia i podkreśla ogólny wygląd Miasta Sztuki i Nauki.

Przypominający ptaka, unoszącego się w niebie, sięga 180 metrów długości i 125 metrów wysokości. Jest najwyższym punktem kompleksu naukowego.

Most El Puente de l'Assaut de l’Or w Mieście Sztuki i Nauki w Walencji

Najwyższym punktem kompleksu jest Most El Puente de l’Assaut de l’Or

Podobał Ci się artykuł? Podziel się nim z przyjaciółmi:
Facebook
Twitter
Pinterest
WhatsApp

PRZYDATNE USŁUGI W JĘZYKU POLSKIM, Z KTÓRYCH REGULARNIE KORZYSTAM PODCZAS MOICH PODRÓŻY

 • Znajdź przewodnika, wycieczki lub bilety do muzeum: GetYourGuide.pl
 • Znajdź tanie hotele: Hotellook.pl
 • Wynajem samochodu w Hiszpanii: Discovercars, Economybookings oraz AutoEurope
 • Ubezpieczenie turystyczne dla podróżujących do Hiszpanii: Ektatraveling
 • Agregator taksówek i transferów, w którym możesz określić cenę za przejazd, która jest dla Ciebie wygodna: GetTransfer
 • Bilety na prom, autobus, samolot, pociąg w Hiszpanii 12go
 • Agregator wyszukiwania biletów lotniczych: WayAway (+usługa cashback, dla tych, którzy dużo latają — WayAway+)

O AUTORZE

Dobrze widzieć Cię na mojej stronie!

Mam nadzieję, że informacje, którymi się tu dzielę, przydadzą się Wam, bo uwielbiam nie tylko podróżować, ale także dzielić się własnymi doświadczeniami i odkryciami.

Wład Rozhkov

marketingowiec, podróżnik

WAKACJE, TURYSTYKA, INFORMACJA