Przewodnik turystyczny po HiszpaniiDojazd z lotnisk w HispaniiJak dostać się z lotniska Alicante-Elche do miasta: autobusem wahadłowym, taksówką, wynajem samochodu na lotnisku (ceny, trasy, praktyczne wskazówki)

Jak dostać się z lotniska Alicante-Elche do miasta: autobusem wahadłowym, taksówką, wynajem samochodu na lotnisku (ceny, trasy, praktyczne wskazówki)

W tym artykule szczegółowo opiszę różne środki transportu, które można wykorzystać, aby dotrzeć z lotniska Alicante-Elche do centrum miasta Alicante. Znajdziesz tutaj informacje na temat autobusów, taksówek i wynajmu samochodów.

Spis treści

Lotnisko Alicante-Elche

Lotnisko Alicante znajduje się 10 km od miasta o tej samej nazwie w Hiszpanii — popularnego kurortu nad Morzem Śródziemnym. Jest to szóste najbardziej ruchliwe lotnisko w kraju — w 2022 roku obsłużyło 13,2 miliona pasażerów.

Obecnie, lotnisko składa się tylko z jednego nowoczesnego terminala (Terminal N), otwartego w 2011 roku. Terminale 1 i 2, które wcześniej obsługiwały pasażerów, są zamknięte.

Lotnisko Alicante
Lotnisko Alicante

Lotnisko Alicante: strefa odlotów

Lotnisko Alicante
Lotnisko Alicante

Lotnisko Alicante: strefa przylotów

Kod lotniska Alicante-Elche: IATA — ALC; ICAO — LEAL

Lotnisko ma niewiele wad, a najczęściej krytykowane są pracownicy obsługujący tanie linie lotnicze.

Lotnisko jest wystarczająco duże i nowoczesne. Na lotnisku Alicante znajduje się wiele sklepów, kawiarni i restauracji. Ceny są oczywiście wysokie, jak we wszystkich lotniskach (na przykład, cena pewnego burgera Kinga wynosi około 8 euro), dobry sklep wolnocłowy (niezły wybór lokalnego wina, delikatesów, w tym szynki, różnych lokalnych dżemów, a także standardowych czekoladek, alkoholu, m&m’s itp.).

Terminale na lotnisku w Alicante
Terminale na lotnisku w Alicante
Terminale na lotnisku w Alicante
Terminale na lotnisku w Alicante

Hale terminala N na lotnisku Alicante

Jak dojechać z lotniska Alicante do centrum

Aby dotrzeć z lotniska Alicante do centrum miasta, można skorzystać z taksówki za 19-21 euro lub autobusu linii C-6. 

Autobus z lotniska do Alicante kursuje około od 7 rano do 11 wieczorem, a podróż do centrum zajmuje około 30 minut i kosztuje 3,85 euro. Ostatnim przystankiem autobusu w mieście jest okolica hotelu Melia.

Następnie opowiem bardziej szczegółowo o każdym z tych środków transportu.

Mapa lotniska Alicante
Mapa lotniska Alicante

Na schematycznej mapie przedstawiono terminal lotniska Alicante z numerami wyjść na pokład samolotu

 • Agregator taksówek i transferów, w którym możesz określić cenę za przejazd, która jest dla Ciebie wygodna: GetTransfer
 • Wynajem samochodu w Hiszpanii: Discovercars, Economybookings oraz AutoEurope
 • Ubezpieczenie turystyczne dla podróżujących do Hiszpanii: Ektatraveling
 • Bilety na prom, autobus, samolot, pociąg w Hiszpanii: 12go
 • Znajdź tanie hotele: Hotellook.pl
 • Agregator wyszukiwania biletów lotniczych: WayAway (+usługa cashback, dla tych, którzy dużo latają — WayAway+)
 • Znajdź przewodnika, wycieczki lub bilety do muzeum: GetYourGuide.pl

Autobus z lotniska Alicante

Po opuszczeniu strefy przylotów należy podążać za oznaczeniami «autobus» i udać się do przystanków autobusowych. Każdy przystanek autobusowy jest oznakowany, a na tablicy widoczny jest cel podróży: Alicante, Benidorm itp.

Na lotnisku znajduje się również dworzec autobusowy z oznakowanymi platformami odjazdowymi do sąsiednich kurortów.

Lokalizacja lotniska Alicante-Elche na mapie, w stosunku do miast o tej samej nazwie i innych kurortów w prowincji Alicante

Z lotniska Alicante do miasta o tej samej nazwie, kursuje autobus linii C6. Przystanek znajduje się na drugim piętrze terminala.

Na pokładzie działa bezpłatne Wi-Fi. Przystanki nie są ogłaszane — lista i trasa są wyświetlane na tablicy, więc trzeba uważać i nacisnąć przycisk wyjścia na czas.

Autobus lotnisko Alicante
Autobus lotnisko Alicante
Autobus lotnisko Alicante
Autobus lotnisko Alicante

Przystanek autobusowy na lotnisku znajduje się na drugim poziomie terminala

Trasy autobusów z lotniska Alicante do centrum

Autobus linii C6 kursuje do dworca autobusowego, centrum i innych kluczowych miejsc w Alicante. Na przystankach Alfonso El Sabio i Plaza de los Luceros można przesiąść się na tramwaj metra, który, swoją drogą, kursuje do sąsiednich miasteczek, plaż i aż do samego Benidormu.

Ceny i rozkład jazdy autobusów z lotniska Alicante

Standardowa jednorazowa opłata za przejazd autobusem linii C6 wynosi 3,85 euro. Bilet można zakupić u kierowcy.

Płatności zaleca się dokonywać drobnymi monetami, maksymalna banknot, na który wydadzą resztę, to 10 euro. W przeciwnym razie kierowca wyda voucher, który trzeba wymienić na pieniądze w biurze przy ulicy Av. Denia, 155.

Autobus kursuje od godziny 5:00 (pierwszy z miasta) do godziny 24:00 (ostatni z lotniska). Częstotliwość kursowania wynosi co 20 minut.

Autobus lotnisko Alicante
Autobus lotnisko Alicante

Rozkład jazdy autobusów z lotniska Alicante

Taksówka z lotniska Alicante

W przeciwieństwie do autobusów, które kursują tylko w ciągu dnia, można dostać się taksówką z lotniska Alicante do miasta lub hotelu w okolicy, o dowolnej porze dnia lub nocy. Wolny samochód można znaleźć na wyjściu z terminala lub zamówić wcześniej na czas przyjazdu.

W Hiszpanii nadal zdarzają się przypadki oszustw taksówkarzy na szkodę turystów. Lokalne władze prowadzą zdecydowaną walkę z tym zjawiskiem, ale pasażerowie wciąż mają z tym trudności.

Oficjalną służbą taksówkową obsługującą lotnisko Alicante jest Radio Taxi Elche. Samochody tej firmy można rozpoznać po białym kolorze z zielonym pasem biegnącym przez całą długość pojazdu.

Ceny taksówek z lotniska Alicante

Koszt przejazdu taksówką z lotniska Alicante do miasta wynosi średnio 30 euro — w ciągu dnia jest tańsze, a w nocy droższe — 35 euro.

Wstępna rezerwacja taksówki przed przybyciem na lotnisko Alicante-Elche

Jeśli obawiasz się, że cena przejazdu taksówką z lotniska Alicante-Elche może być wysoka, polecam zarezerwować taksówkę z wyprzedzeniem w sprawdzonej przez nas firmie Gettransfer, która oferuje wsparcie online w języku polskim i ustaloną z góry końcową cenę.

Klikając na ten link, zostaniesz przekierowany na ich stronę internetową, gdzie masz dwie opcje do wyboru:

 • Możesz skorzystać z prywatnego transferu po ustalonej, stałej cenie (w sekcji «Przewóz»).
 • Lub możesz podać dane swojej podróży i otrzymywać oferty od prywatnych kierowców z Alicante na swoją skrzynkę e-mail, wraz z kosztem przejazdu i zdjęciami rzeczywistych samochodów (w sekcji «Taxi»).

Niezależnie od wybranej opcji, cały proces będzie przebiegał tak samo jak przy zwykłym transferze z lotniska. Po przylocie kierowca spotka Cię w strefie przylotów (możesz również podać w zgłoszeniu, żeby Cię witał z tabliczką) i zawiezie Cię do hotelu w dowolnym miejscu w Alicante lub do wybranej przez Ciebie miejscowości w pobliżu (Benidorm, Torrevieja, Calpe, Murcia itp.).

Również może się przydać: Sprawdź wszystkie opcje prywatnych transferów z lotniska Alicante-Elche z możliwością wcześniejszej rezerwacji online.

Wynajem samochodów na lotnisku Alicante

W budynku lotniska Alicante oraz kilka kilometrów od niego znajdują się biura kilku firm, oferujących wynajem samochodów, więc możesz zorganizować wynajem zaraz po przylocie.

Druga opcja, bardziej ekonomiczna z punktu widzenia finansowego, tjest wcześniejsza rezerwacja za pomocą porównywarek cen wynajmu samochodów. 

Im wcześniej zarezerwujesz samochód, tym niższa będzie cena wynajmu: różnica może wynosić nawet 30-40%. Jest to spowodowane tym, że większość wypożyczalni oferuje zniżki przy rezerwacji online, aby uniknąć konkurencji na miejscu — w terminalu.

Ponadto, w Alicante, w sezonie trwającym od maja do października, następuje tradycyjny skok w zapotrzebowaniu na wynajem samochodów. Europejscy podróżnicy są tego świadomi i preferują rezerwację najbardziej ekonomicznych opcji nawet kilka miesięcy przed faktyczną datą podróży. Dlatego, tym, którzy rezerwują samochód na miejscu, pozostaje wybór spośród tego, co pozostanie.

Poniżej przedstawiam kilka porad, z własnego doświadczenia, jakie samochody warto wybrać na lotnisku Alicante, uwzględniając Twoje plany na wakacje i styl jazdy.

Cele i trasy

Skrzynia biegów

Pojemność silnika

Komentarz

Krótkie przejazdy po mieście 

automatyczna

1,1-1,6 litra

W mieście wystarczy coupe, sedan lub hatchback z automatyczną skrzynią biegów i niezbyt dużą pojemnością silnika.

Przejazdy po bezdrożach do atrakcji turystycznych

automatyczna, manualna

1,6-2 litra

Aby pokonać podjazdy i zjazdy w trudnym terenie, lepiej wybrać samochód z wysokim prześwitem i niezbyt małą pojemnością silnika.

Przejazdy do innych miast autostradą

automatyczna

2-3 litra

Aby zaoszczędzić na tankowaniu i zapewnić komfort podczas wyprzedzania, lepiej wybrać samochód z silnikiem wysokoprężnym i mocnym

Skrzynia biegów

Pojemność silnika

Komentarz

Cele i trasy: Krótkie przejazdy po mieście 

automatyczna

1,1-1,6 litra

W mieście wystarczy coupe, sedan lub hatchback z automatyczną skrzynią biegów i niezbyt dużą pojemnością silnika.

Cele i trasy: Przejazdy po bezdrożach do atrakcji turystycznych

automatyczna, manualna

1,6-2 litra

Aby pokonać podjazdy i zjazdy w trudnym terenie, lepiej wybrać samochód z wysokim prześwitem i niezbyt małą pojemnością silnika.

Cele i trasy: Przejazdy do innych miast autostradą

automatyczna

2-3 litra

Aby zaoszczędzić na tankowaniu i zapewnić komfort podczas wyprzedzania, lepiej wybrać samochód z silnikiem wysokoprężnym i mocnym

Ceny wynajmu samochodów na lotnisku Alicante

Klasa samochodu

Cena za dzień

Depozyt

Samochody kompaktowe

od 23 euro

od 500 euro

Samochody klasy średniej

od 24 euro

od 500 euro

SUV-y

od 25 euro

od 500 euro

Minivany

od 32 euro

od 500 euro

Samochody luksusowe

od 41 euro

od 500 euro

Kabriolety

od 36 euro

od 500 euro

*Ceny w tabeli są aktualne na wrzesień 2023 r. Aby uzyskać najnowsze ceny, sprawdź dostępne samochody na tej stronie

Aby znaleźć doskonałą ofertę wynajmu samochodu na lotnisku w Alicante i ogólnie w Hiszpanii, z uwzględnieniem stosunku «cena/jakość», polecam skorzystać z trzech następujących usług porównywania ofert różnych wypożyczalni samochodów: DiscoverCars, EconomyBooking, AutoEurope.

Dodatkowo, może się przydać: hotele z własnym parkingiem w Alicante znajdziesz tutaj

Top 5 najlepszych miejsc na wycieczki w okolicach Alicante

 1. Wyspa Tabarca — mała część hiszpańskiego królestwa, z własnymi legendami, historią, interesującą przeszłością i żywym teraźniejszością. Tabarca stała się pierwszą wyspą w Hiszpanii, ogłoszoną rezerwatem morskim — prawdopodobnie dlatego woda tutaj jest tak przejrzysta, a różnorodność morskiego życia jest tak duża.
 2. Miasto Santa Pola — mały, przytulny kurort na Costa Blanca. Tutaj znajduje się twierdza Castillo Fortaleza, park palmowy Palmeral, kaplica Matki Bożej z Loreto, solniska i Park Narodowy Soli.
 3. Guadalest — bajeczne, oczarowujące swoim magicznym wyglądem, muzealne miasto. Drugi najczęściej odwiedzany obiekt w Hiszpanii, obfituje w sosnowe lasy, winnice, plantacje pomarańczy i migdałowe gaje, a pośród skał wznosi się sztucznie zbudowany zamek.
 4. Chulilla — gmina w regionie Los Serranos w Wspólnocie Walenckiej, położona 60 kilometrów od Walencji. Przejdź się po historycznym centrum i ulicach z białymi domami ozdobionymi kwiatami na fasadach. Zwróć uwagę na domy z szerokimi otwartymi tarasami z widokiem na góry i kanion.
 5. Miasto Villena — małe, przytulne miasteczko w Hiszpanii, położone w dolinie rzeki Vinalopo. W mieście działa teatr muzyczny, świątynia Santiago, festiwal «Maurów i Chrześcijan» oraz muzeum poświęcone temu festiwalowi — «Museo del Festero».

 

Może się przydać: zobacz wszystkie wycieczki w Alicante i okolicach pod tym linkiem

Podobał Ci się artykuł? Podziel się nim z przyjaciółmi:
Facebook
Twitter
Pinterest
WhatsApp

PRZYDATNE USŁUGI W JĘZYKU POLSKIM, Z KTÓRYCH REGULARNIE KORZYSTAM PODCZAS MOICH PODRÓŻY

 • Znajdź przewodnika, wycieczki lub bilety do muzeum: GetYourGuide.pl
 • Znajdź tanie hotele: Hotellook.pl
 • Wynajem samochodu w Hiszpanii: Discovercars, Economybookings oraz AutoEurope
 • Ubezpieczenie turystyczne dla podróżujących do Hiszpanii: Ektatraveling
 • Agregator taksówek i transferów, w którym możesz określić cenę za przejazd, która jest dla Ciebie wygodna: GetTransfer
 • Bilety na prom, autobus, samolot, pociąg w Hiszpanii 12go
 • Agregator wyszukiwania biletów lotniczych: WayAway (+usługa cashback, dla tych, którzy dużo latają — WayAway+)

O AUTORZE

Dobrze widzieć Cię na mojej stronie!

Mam nadzieję, że informacje, którymi się tu dzielę, przydadzą się Wam, bo uwielbiam nie tylko podróżować, ale także dzielić się własnymi doświadczeniami i odkryciami.

Wład Rozhkov

marketingowiec, podróżnik