Przewodnik turystyczny po HiszpaniiZabytki naturalne i historyczne w Hiszpanii → Jaskinie na Majorce: które jaskinie warto odwiedzić, gdzie znajdują się jaskinie, wycieczki, bilety, godziny otwarcia, porady dla turystów

Jaskinie na Majorce: które jaskinie warto odwiedzić, gdzie znajdują się jaskinie, wycieczki, bilety, godziny otwarcia, porady dla turystów

Jaskinie na Majorce zostały stworzone przez naturę miliony lat temu. Ich podziemny świat jest tak wyjątkowy, że stały się jedną z najbardziej popularnych atrakcji wyspy. Dowiedz się, które jaskinie na Majorce warto odwiedzić i czego możesz się spodziewać w środku: Jaskinia Smoka, Jaskinia Hams, Jaskinia Arta.

W tym artykule przedstawię trzy najpopularniejsze jaskinie na Majorce, jak je zwiedzić, ceny biletów i godziny otwarcia, co czeka Cię w środku podczas wycieczki, oraz udzielę przydatnych wskazówek dla tych, którzy planują ich odwiedzenie.

Spis treści

Jaskinie na Majorce: czy warto je odwiedzić

Na Majorce znajduje się kilka jaskiń otwartych dla turystów. Z pięknym oświetleniem i programem muzycznym. Byłem w trzech z nich — w Drach (Jaskinie Smoka — Caves del Drach), Arta (Cuevas de Arta) i Hams (Jaskinie Haczyków — Cuevas dels Hams). Dzisiaj omówię te konkretne jaskinie.

Oprócz wymienionych wcześniej, istnieją także inne mniejsze jaskinie — Cuevas de Genova (Jaskinie Genui) znajdujące się na przedmieściach Palmy de Mallorca (Carrer del Barranc, 45, 07015 Palma). Zwiedzający zauważają bliską lokalizację względem stolicy wyspy oraz niską cenę biletu: 10 euro dla dorosłych, 6 euro dla dzieci (3-12 lat).

Stalaktyty i stalagmity w jaskini Smoczej

Stalaktyty i stalagmity w jaskini Smoczej

Każda jaskinia na Majorce jest interesująca w swoim własnym sposób. Jeśli kiedykolwiek wrócę na Majorkę, z pewnością odwiedzę nową jaskinię, aby ponownie doświadczyć tego niesamowitego podziemnego świata.

Co do pytania, którą z trzech jaskiń — Drach, Arta czy Hams — wybrać, nie mogę odpowiedzieć. Są one różne. Szczerze polecam odwiedzić zarówno jedne, jak i drugie.

Haczyki wędkarskie do jaskini Hams

Haczyki wędkarskie do jaskini Hams

Wycieczki po jaskiniach na Majorce to najłatwiejszy i najwygodniejszy sposób na ich zwiedzenie

Najbardziej wygodnym sposobem zwiedzania jaskiń na Majorce jest, moim zdaniem, wynajęcie samochodu i samodzielna wycieczka do dowolnej, którą tylko sobie życzą. Jednak, jeśli wolisz zorganizowane wycieczki z przewodnikami, opowieściami oraz usługą transferu, to także istnieje taka możliwość.

Przygotowałem listę bardzo interesujących wycieczek na Majorce z wizytą w jaskiniach:

 

Odkryj naturalne cuda i piękno jaskiń Drach w Manacor. Przewodnik opowie o historii i formowaniu jaskiń, po czym zatrzymacie się, aby poznać przemysł wydobycia pereł w Manacor.

 • Po przejeździe udacie się do jaskiń, powstałych miliony lat temu pod wpływem wód Morza Śródziemnego.
 • Jaskinie Drach składają się z czterech oddzielnych gigantycznych jaskiń, pełnych imponujących stalagmitów i stalaktytów. Najbardziej fascynującą atrakcją jaskiń jest podziemne jezioro o długości 177 m, znane jako Jezioro Martel.
 • Podczas pobytu w jaskiniach będziesz mógł podziwiać świetlne show, zsynchronizowane z melodią niewielkiej orkiestry. 
 • Zakończ wizytę zatrzymując się na wystawie poświęconej wydobyciu pereł w Manacor.
 • Następnie, zakończ swoją całodniową wycieczkę, odwiedzając piękną Porto Cristo na wschodnim wybrzeżu wyspy.

Może się przydać: zobacz wszystkie wycieczki do jaskiń Majorki pod tym linkiem

 

Odkryj niezrównaną piękno jaskiń Drach w trakcie tej wycieczki, podczas której będziesz miał ponad 2 godziny na podziwianie geologicznych cudów. Zanuć unikalne doznania, pływając drewnianą łodzią po mistycznych wodach jeziora Martel. Dzięki swojej ekskluzywnej wejściówce ominiesz kolejki i natychmiast znajdziesz się w jaskiniach.

Ciesz się niepowtarzalnym doświadczeniem, które obejmuje zachwycające formacje jaskiń Drach i kończy się koncertem na żywo w urokliwym otoczeniu jeziora Martel z przejażdżką łodzią, a będziesz miał wystarczająco dużo czasu, aby delektować się otwartą przestrzenią jaskiń.

 • Zostaniesz odebrany nowoczesnym, klimatyzowanym autobusem z zapewnionymi miejscami w towarzystwie doświadczonego lokalnego przewodnika, który będzie ci towarzyszył przez całą podróż. 
 • Po przybyciu twoje wcześniej zarezerwowane bilety eliminują oczekiwanie w kolejce i pozwalają natychmiast wejść do jaskiń.
 • Następnie, nie spiesz się, aby zwiedzić okolicę jaskini, odpocząć w ogrodzie, przekąsić w barze lub odwiedzić pobliską wystawę pereł z Majorki. 
 • Twój przewodnik udzieli wskazówek i pomocy, zanim zawiezie cię z powrotem do Palmy. 

Może się przydać: zobacz wszystkie wycieczki do jaskiń Majorki pod tym linkiem

 

Przygotuj się na niezapomnianą podróż do serca cudów natury Majorki z wycieczką po Jaskiniach Hamsa.

Perłą tego wycieczki jest Niebieska Jaskinia, gdzie nowoczesna technologia LED przemienia podziemne królestwo w fascynujące widowisko koloru i światła.

W miarę jak zanurzasz się głębiej w podziemny świat, Klasyczna Jaskinia przywita Cię swoimi charakterystycznymi formacjami, nadając Jaskiniom Hamsa ich niepowtarzalny urok. 

Kręte stalaktyty i stalagmity przeniosą Cię w inne czasy, które pozostawały ukryte przez około 10 milionów lat. Historia i tajemnica tych jaskiń urzekną Twoją wyobraźnię.

Po uroczej eksploracji jaskiń będziesz miał czas na relaks i korzystanie z udogodnień na terenie. Odwiedź sklep z pamiątkami i kup unikalne upominki lub skosztuj pysznego jedzenia w niedawno otwartym barze z burgerami. To idealny sposób na zakończenie podziemnej przygody, powracając na powierzchnię.

Po zakończeniu wycieczki komfortowy autobus zawiezie Cię z powrotem do kurortu.

Może się przydać: zobacz wszystkie wycieczki do jaskiń Majorki pod tym linkiem

 

Wsiądź na pokład komfortowego autobusu z klimatyzacją i wyrusz w ekscytującą podróż do słynnych jaskiń Hams. Usiądź wygodnie i zrelaksuj się, twój doświadczony przewodnik zabawi cię pasjonującymi opowieściami o historii, geologii i legendach, otaczających to naturalne cudowne miejsce.

Podróżując przez malownicze krajobrazy, zobaczysz zachwycającą wiejską okolicę Majorki, zapowiadającą nadchodzące przygody. Po przybyciu do jaskiń Hams znajdziesz wejście do podziemnego królestwa, które fascynuje odkrywców od pokoleń.

Wycieczka zabierze cię głęboko w serce jaskiń, odsłaniając ukryte skarby i formacje geologiczne, na rozwinięcie których potrzebowało miliony lat.

Jeśli wybierzesz opcję całodniową, obejmującą wizytę w jaskinie Hams i Dinosaurland, będziesz miał również okazję poznać fascynujący świat dinozaurów niedaleko jaskiń.

Może się przydać: zobacz wszystkie wycieczki do jaskiń Majorki pod tym linkiem

Porady dotyczące zwiedzania jaskiń na Majorce

 • W jaskiniach Majorki jest dużo odwiedzających. W sezonie wysokim (od maja do września) może zabraknąć biletów w kasach na najbliższe seanse lub nawet na cały dzień. Bilety do Jaskiń Smoka i Jaskiń Arta można kupić online. Jaskinie Arta są mniej uczęszczane, bilety są dostępne w kasach. Mniej odwiedzających jest na pierwszych i ostatnich seansach.
 • Wejście do środka jest możliwe tylko z grupą o określonej w biletach porze.
 • Temperatura wewnątrz jaskiń wynosi +17… 21°C. Nie trzeba ubierać się zbyt ciepło.
 • W jaskiniach zabronione jest robienie zdjęć z lampą błyskową i statywem, zbaczać z wyznaczonej trasy, dotykać formacji. Porządku pilnują pracownicy.

Jaskinie Smoka (Cuevas del Drach)

Jaskinie Smoka to najbardziej znane jaskinie na Majorce. Ich powstanie datuje się na okres górnego miocenu (między 11 a 5 milionów lat temu). Badania jaskiń przeprowadził pod koniec XIX wieku francuski speleolog Martel. Odkrył wewnątrz ogromne jezioro, które obecnie nosi jego imię.

Jaskinie Smoka znajdują się w Porto Cristo, gdzie można dojechać autobusem lub samochodem. Przystanek jest przy wejściu, a także dostępny jest duży darmowy parking. Przyjechaliśmy w dzień roboczy w połowie października i zakupiliśmy bilety w kasie na najbliższy seans o godzinie 12:00.

Lokalizacja jaskini Smoka na mapie

Cena biletu i godziny otwarcia jaskiń Smoka

Ceny biletów:

 • 16 euro dla dorosłych;
 • 9 euro dla dzieci (3-12 lat);
 • dzieci do 2 lat wchodzą za darmo.

Zalecam wcześniejszą rezerwację biletów online, aby uniknąć długich kolejek i mieć pewność, że wejdziesz do jaskini. W cenie biletu jest już wliczony transfer.

Sesje zwiedzania w jaskiniach Smoka:

Od 1 listopada do 10 marca:

 • 10:30;
 • 12:00;
 • 14:00;
 • 15:30.

Od 11 marca do 31 października:

 • 10:00;
 • 11:00;
 • 12:00;
 • 14:00;
 • 15:00;
 • 16:00;
 • 17:00.
Kasa biletowa przy Jaskini Smoka

Kasa biletowa przed wejściem do Jaskiń Smoka

 • Agregator taksówek i transferów, w którym możesz określić cenę za przejazd, która jest dla Ciebie wygodna: GetTransfer
 • Wynajem samochodu w Hiszpanii: Discovercars, Economybookings oraz AutoEurope
 • Ubezpieczenie turystyczne dla podróżujących do Hiszpanii: Ektatraveling
 • Bilety na prom, autobus, samolot, pociąg w Hiszpanii: 12go
 • Znajdź tanie hotele: Hotellook.pl
 • Agregator wyszukiwania biletów lotniczych: WayAway (+usługa cashback, dla tych, którzy dużo latają — WayAway+)
 • Znajdź przewodnika, wycieczki lub bilety do muzeum: GetYourGuide.pl

Jak przebiega wycieczka po jaskiniach Smoka na Majorce

Wycieczka po jaskini Smoka trwa około godziny. Otrzymaliśmy bezpłatny ulotkę i zapoznaliśmy się z informacjami przed rozpoczęciem zwiedzania. Wewnątrz jaskini nie było żadnych komentarzy.

Trasa o długości 1200 metrów rozpoczyna się od jaskini Ludwika Salvatora. Podążaliśmy jeden za drugim, fotografując wszystko, co napotkaliśmy. Po drodze mijaliśmy podziemne jeziora, malownicze kompozycje ze stalaktytów i stalagmitów, przypominające zęby smoka, kolumny, zamek w ruinach, draperie.

Wycieczka po jaskiniach Smoka na Majorce

Specjalnie przygotowanymi ścieżkami przechodzą grupy wycieczkowe

Na końcu trasy weszliśmy do przestronnego amfiteatru przed jeziorem Martel. Jezioro o długości 117 metrów, szerokości 30 metrów i głębokości 14 metrów jest jednym z największych podziemnych jezior na świecie. Znajdują się tutaj ławki, a odbywa się koncert.

Podczas koncertu gaśnie światło, a z głębi jeziora wypływają 3 łodzie z ognikami. Na jednej z nich grają muzycy, wykonując muzykę klasyczną, dwie inne pełnią rolę oświetlenia. Fotografowanie jest zabronione. Rozbrzmiewają trzy krótkie utwory, a muzycy odpływają. W czasie koncertu nie ma całkowitej ciszy z powodu małych odwiedzających.

Wycieczka kończy się przejażdżką łodziami po jeziorze Martel. Można również, przejść wzdłuż niego po drewnianym pomostu. Iluminację tego miejsca stworzył kataloński «czarodziej światła» Carles Buigas. Opuszczając Jaskinie Smoka, byliśmy pod silnym wrażeniem.

Może się przydać: zobacz wszystkie wycieczki do Jaskiń Smoka na Majorce pod tym linkiem

Podziemne jezioro w jaskini Smoka

Podziemne jezioro w jaskini Smoka

Jaskinie Hams (Cuevas dels Hams)

Jaskinie Hams są również zlokalizowane w Porto Cristo i konkurują z Jaskiniami Smoka. Nazwę te jaskinie otrzymały dzięki formacjom, przypominającym drzewa, podobnym do wędek rybackich („hams” po katalońsku oznacza „haczyk”).

Jaskinie Hams mają ponad 10 milionów lat. Zostały odkryte w 1905 roku przez majorkańskiego speleologa Pedro Caldenteya, który szukał onyksu. Później zainstalował elektryczność do oświetlenia jaskiń.

Lokalizacja Jaskiń Amso na mapie

Cena biletu i godziny otwarcia jaskiń Hams

Ceny biletów:

 • 9 euro dla dorosłych; 
 • 9,5 euro dla dzieci (5-12 lat); 
 • dzieci do 5 lat wchodzą za darmo.

Bilet obejmuje audioprzewodnik i zwiedzanie ogrodu botanicznego.

Godziny otwarcia: od 10:00 do 16:00-17:00 w zależności od pory roku. Sesje co pół godziny.

Może się przydać: bilet do jaskiń Ams można zarezerwować online pod tym linkiem

Morze weneckie w jaskiniach Hamas

Jezioro, zwane Morzem Weneckim, w jaskiniach Hams

Jak wygląda wycieczka po jaskiniach Hams

Długość wycieczki wynosi około godziny, a trasa liczy 850 metrów. Rozpoczyna się od obejrzenia 10-minutowego filmu o historii jaskiń, z tłumaczeniem przez słuchawki.

Następnie, odwiedzający przechodzą przez kilka groty, podziwiając stalaktyty i stalagmity pod kolorowym oświetleniem. Wycieczka jest komentowana z głośników w kilku językach. Drugi film o pochodzeniu wszechświata jest wyświetlany bezpośrednio na ścianach jaskini i trwa około 5 minut.

W podziemnym jeziorze o nazwie «Weneckie Morze» odbywa się muzyczny spektakl «Magiczny Mozart». Muzyka jest podkreślana show świetlnym.

Może się przydać: zobacz wszystkie wycieczki do jaskiń Hams na Majorce pod tym linkiem

Światło i muzyka w jaskiniach Hams

Światło i muzyka w jaskiniach Hams

Jaskinie Artà (Cuevas de Artà)

Jaskinie Arta znajdują się na wybrzeżu w gminie Capdepera, otoczone przez góry, wznoszące się na 150 metrów nad poziomem morza. Odwiedzane od niepamiętnych czasów, jest bardzo prawdopodobne, że pierwsi mieszkańcy wyspy mieli o nich wiedzę. Po raz pierwszy jaskinie zostały naniesione na mapę w 1876 roku przez francuskiego geologa Eduarda Martela, który odkrył Jaskinie Smoka.

Jaskinie Arta nie cieszą się taką popularnością jak dwie poprzednie, dlatego istnieje większa szansa na dołączenie do najbliższej wycieczki i znalezienie się w grupie z mniejszą liczbą odwiedzających.

Lokalizacja jaskiń Arta na mapie

Jaskinie Arta wydają się stworzone dla gigantów. Nie zdziwię się, jeśli początkowo istniało na to dokumentalne potwierdzenie. Przewodnicy twierdzą, że poważne badania nad naturą tych jaskiń nie zostały przeprowadzone, a wręcz przetrwała legenda, że przed pierwszymi wycieczkami z Arty zostało wydobyte wiele dużych kości i wyrzucone do morza.

Sklepienia jaskiń są ogromne, naturalne łuki sięgają 40 metrów wysokości. Do naturalnego wejścia prowadzi wysokie schody. Obecnie jest to wyjście z jaskiń, a wejście znajduje się na dole. Jeśli Drach to sieć jaskiń i pewien labirynt, to Arta to raczej jedna duża jaskinia z kilkoma salami. Pomimo tego, że sama jaskinia wygląda ogromnie, zwiedzanie jej jest bardziej kameralne.

Cena biletu i godziny otwarcia jaskiń Arta

Ceny biletów:

 • 15 euro — dorosły;
 • 7 euro — dziecko (7-12 lat);
 • dzieci do lat 7 — bezpłatnie.

 

Godziny otwarcia jaskiń Arta:

 • kwiecień-maj od 10:00 do 18:00;
 • lipiec-wrzesień od 10:00 do 19:00;
 • listopad-marzec od 10:00 do 17:00.

 

Wejście do jaskiń co pół godziny.

Jak wygląda wycieczka do jaskiń Arta

Zwiedzanie jaskiń trwa 35-40 minut. Po pokonaniu kamiennych schodów i przejściu przez tunel, odwiedzający trafają do pomieszczenia, znanego jako Lobby. Z jego wysokiego łukowego dachu zwisają kapryśne stalaktyty różnych kształtów, a wysokie stalagmity elegancko wyłaniają się z podłogi.

W «Sali 1000 kolumn» znajduje się największy stalaktyt o nazwie «Królowa kolumn» o wysokości 22 metrów. Jaskinie «Piekło» i «Czyściec» są odpowiednio oświetlone zgodnie z ich nazwami. W «Piekle» odbywa się show świetlno-muzyczne. Największa jaskinia «Raj» ma 54 metry wysokości i przypomina statek.

Gigantyczny stalaktyt w jaskiniach Arta

Gigantyczny stalaktyt w jaskiniach Arta

W jaskiniach Arta nie ma podziemnych jezior ani koncertów. Po wyjściu na zewnątrz rozciąga się widok na morze, niebo i góry. W dobry dzień można się wykąpać na pięknej plaży.

Przewodnik prowadzi grupę, liczącą od 15 do 20 osób (lub 40, jeśli przyjechał duży autokar). W różnych językach podaje nazwy stalaktytów i stalagmitów. Ich wzory są filigranowe i jednocześnie wzniosłe. Nie wiem, czy był tutaj Gaudí, ale patrząc na tę naturalną gotykę, rozumiesz, skąd mógł się wziąć pomysł na Sagrada Família.

W Sali Flagów dwa stalaktyty przypominają flagi, a w Sali Kolumnowej stoi Królowa kolumn — wysokość tego stalagmitu wynosi 22 metry. W Sali Organy na ścianie wydaje się, jakby wyryty był prawdziwy instrument. W jaskini jest wiele takich wymyślnych kształtów. A niektóre stalaktyty nawet śpiewają same: gdy przewodnik z mocą je potrąci.

W jaskini Arta nie ma muzyki na żywo, chociaż, ścisłe mówiąc, nie wiem, czy kwartet nie występował z fonogramem w jaskini Drach. Jednakże, po 40-minutowej wycieczce w Arta odwiedzający zostaną zaproszeni na koncert światła i dźwięku w naturalnym otoczeniu.

Może się przydać: zobacz wszystkie wycieczki do jaskiń Arta na Majorce pod tym linkiem

Piekło w jaskiniach Arty

Piekło w jaskiniach Arty

Podobał Ci się artykuł? Podziel się nim z przyjaciółmi:
Facebook
Twitter
Pinterest
WhatsApp

PRZYDATNE USŁUGI W JĘZYKU POLSKIM, Z KTÓRYCH REGULARNIE KORZYSTAM PODCZAS MOICH PODRÓŻY

 • Znajdź przewodnika, wycieczki lub bilety do muzeum: GetYourGuide.pl
 • Znajdź tanie hotele: Hotellook.pl
 • Wynajem samochodu w Hiszpanii: Discovercars, Economybookings oraz AutoEurope
 • Ubezpieczenie turystyczne dla podróżujących do Hiszpanii: Ektatraveling
 • Agregator taksówek i transferów, w którym możesz określić cenę za przejazd, która jest dla Ciebie wygodna: GetTransfer
 • Bilety na prom, autobus, samolot, pociąg w Hiszpanii 12go
 • Agregator wyszukiwania biletów lotniczych: WayAway (+usługa cashback, dla tych, którzy dużo latają — WayAway+)

O AUTORZE

Dobrze widzieć Cię na mojej stronie!

Mam nadzieję, że informacje, którymi się tu dzielę, przydadzą się Wam, bo uwielbiam nie tylko podróżować, ale także dzielić się własnymi doświadczeniami i odkryciami.

Wład Rozhkov

marketingowiec, podróżnik