Wyspa Tabarca (Hispania): dlaczego warto ją odwiedzić, jak się tam dostać, co można zobaczyć i zrobić, moje przydatne wskazówki dla tych, którzy chcą odwiedzić wyspę

Artykuł opowiada o malowniczej wyspie Tabarca, jej zabytkach i możliwościach wypoczynku. Opowiem, czym jest dziś sama wyspa i powody, dlaczego warto ją odwiedzić i jakie są jej unikalne cechy. Powiem ci również, jak można tam dotrzeć.

Zarekomenduję kilka wariantów wycieczek na wyspie i główne miejsca do odwiedzenia, takie jak historyczne centrum, fort San José, Jaskinia Cueva de Llop Mari. Opowiem także o plażach, jedzeniu oraz możliwościach nurkowania.

Spis treści

Tabarca - co to za wyspa i dlaczego warto ją odwiedzić

Wyspa Tabarca (Tabarca), o powierzchni zaledwie 0,3 kilometra kwadratowego, znajduje się w zachodniej części Morza Śródziemnego w Walencji, 4,5 kilometra od linii brzegowej, 22 kilometry od Alicante i 8 kilometrów od portu Santa Pola. 

Jest to największa i jedyna zamieszkana wyspa Wspólnoty Walenckiej. Według ostatniego spisu ludności, przeprowadzonego w 2013 roku, na wyspie Tabarca zarejestrowano zaledwie 59 mieszkańców, co czyni ją najmniej zaludnioną w Hiszpanii.

Wyspa Tabarca

Podpływając do wyspy Tabarca, na pewno, od razu zobaczysz wspaniały widok na starożytne budynki i fortyfikacje

Niewielu wie, że oficjalna nazwa wyspy to Isla Plana lub Nowa Tabarca (Nueva Tabarca), jednak wszyscy nazywają ją «Tabarca». Ponadto sama denominacja «wyspa» również, nie jest do końca poprawna, ponieważ z formalnego punktu widzenia Tabarca to mały archipelag, składający się bezpośrednio z:

  1. Wyspy Nowa Tabarca.
  2. Małych wysepek La Galera, La Cantera i La Nao.
  3. A także kilku raf, z których największe to rafa Negre, Cap del Moro, Sabata i Roig.
Wyspa Tabarca
Wyspa Tabarca
Wyspa Tabarca

Na tle takich widoków i krajobrazów — grzech nie zrobić sobie zdjęcia

Jeśli trochę zmęczyłeś się zatłoczonym Alicante, chociaż jest to mało prawdopodobne, i chciałbyś trochę się odizolować, to wyspa Tabarca jest idealnym miejscem. Przynajmniej, kiedy miałam okazję odwiedzić to miejsce, czerpałam z tego przyjemność.

 

Trochę historii o wyspie Tabarca.

Jeśli wpiszesz w wyszukiwarkę słowo «Tabarca», znajdziesz informacje o porcie w Tunezji. Port jest starożytny, założony jeszcze przez Fenicjan, ale to nie ta Tabarca. Chociaż, ma bezpośredni związek z wyspą, o której teraz opowiadam.

Wiele lat temu na wyspie żyli piraci, napadający na przepływające obok statki. W tamtych czasach wyspę nazywano wyspą Świętego Pawła, a czasem Wyspą Płaską. Tak korsarze i żyli, chociaż sama wyspa przechodziła na przemian pod panowanie Hiszpanii i Algierii.

Gdzieś około 1740 roku wyspę opanował jakiś tam tunezyjski władca, ale jego wojska zostali stamtąd zwycięsko wyparci przez wojska Karola III. Po tym wydarzeniu, Karol III zatroszczył się o bezpieczeństwo swoich ziem i zlecił inżynierowi wojskowemu Fernando Mendesowi zbudowanie na wyspie cytadeli.

Aby było komu mieszkać i walczyć — na wyspie osiedlono byłych jeńców, których wojska Karola III uwolniły spod panowania piratów. Było łącznie 69 rodzin, głównie pochodzenia genueńskiego, zajmowali się rybołówstwem i służyli w garnizonie twierdzy.

W 1770 roku wyspę nazwano Nową Tabarcą, ale potem przedrostek «nowa» zaginął, a wyspa pozostała po prostu Tabarcą. W czasie wojny z Napoleonem wyspa była używana jako więzienie dla francuskich jeńców.

Lokalizacja wyspy Tabarca na mapie

  • Agregator taksówek i transferów, w którym możesz określić cenę za przejazd, która jest dla Ciebie wygodna: GetTransfer
  • Wynajem samochodu w Hiszpanii: Discovercars, Economybookings oraz AutoEurope
  • Ubezpieczenie turystyczne dla podróżujących do Hiszpanii: Ektatraveling
  • Bilety na prom, autobus, samolot, pociąg w Hiszpanii: 12go
  • Znajdź tanie hotele: Hotellook.pl
  • Agregator wyszukiwania biletów lotniczych: WayAway (+usługa cashback, dla tych, którzy dużo latają — WayAway+)
  • Znajdź przewodnika, wycieczki lub bilety do muzeum: GetYourGuide.pl

Jak dostać się na wyspę Tabarca

Na Tabarkę można dostać się promem turystycznym lub katamaranem, który wypływa z Alicante, Benidorma i Santa Pola. Wszystkie rejsy odbywają się według rozkładu jazdy.

Na przykład, aby dostać się na wyspę z Alicante, musisz podejść do portu w Alicante, gdzie na nabrzeżu stoi szary budynek (kasa), a obok czerwone katamarany czekają na turystów.

Aby kupić bilet, musisz podejść do kasy na nabrzeżu. Wypłynięcie na wyspę odbywa się codziennie, z wyjątkiem środy, o 11:30. Powrót jest możliwy o 16:30.

Bilet w obie strony kosztuje 20 euro. Dzieci do 4 roku życia podróżują za darmo. Podróż trwa około 50 minut.

Transport wodny na wyspie Tabarca

Takie małe statki przewożą pasażerów z Alicante, Benidormu i Santa Pola

Wycieczki na wyspę Tabarca

Dla tych, którzy nie chcą samodzielnie dotrzeć na wyspę, mogę polecić wycieczki z transferem na wyspę lub rejs wodny, aby podróż na wyspę była jeszcze bardziej interesująca. Dla miłośników podwodnego świata dostępne jest nurkowanie, które często jest częścią programów wycieczek na wyspę Tabarca.

Z Alicante: wycieczka tam i z powrotem na wyspę Tabarca — od 22 euro od osoby

Ciesz się podróżą na wyspę Tabarca na pokładzie łodzi, wypływającej z portu w Alicante. Podczas podróży podziwiaj piękny podwodny świat z kolorowymi rybkami przez szklane dno, nie wychodząc z łodzi.

Spędź wolny czas na wyspie Tabarca, jednej z najbardziej znanych wysp Costa Blanca. W wolnym czasie możesz zwiedzić uliczki wioski, zobaczyć słynny latarnię morską na Tabarce lub, po prostu, odpocząć na plaży.

Elastyczny dzień powrotu pozwala zdecydować, czy skorzystać z biletu tam i z powrotem tego samego dnia, czy wrócić w innym dniu.

Z Santa Pola: nurkowanie na wyspie Tabarca — od 44 euro od osoby

Odkryj życie morskie, wyruszając na nurkowanie z maską i fajką na wyspie Tabarca. Spędź dzień z rodziną, przyjaciółmi lub partnerem na morzu. Badaj i obserwuj ryby i inne morskie stworzenia, otaczające Cię.

Opuść Santa Polę i wyrusz na łodzi do Tabarki. Po dotarciu na miejsce odwiedź najlepsze podwodne miejsca na wyspie, zatoki, plaże i porty. Przed zanurzeniem się w wodzie zostanie ci pokazany sprzęt do snorkelingu.

Alicante: 6-godzinny rejs katamaranem na wyspę Tabarca — od 72 euro od osoby

Niech wiatr poniesie Cię z portu w Alicante wzdłuż wybrzeża Costa Blanca lub „Białego Wybrzeża” na wyspę Tabarca. Pływaj, odpoczywaj i opalaj się, podziwiając panoramiczny widok na morze z pokładu katamaranu. Wypij orzeźwiający napój i skorzystaj z przerwy na nurkowanie.

Odkryj pierwszy morski rezerwat w Hiszpanii na tym katamaranie. Nurkuj z maską i fajką w krystalicznie czystej wodzie i ciesz się domowym obiadem na pokładzie, po dotarciu na wyspę Tabarca.

Wyrusz z powrotem do Alicante i podziwiaj piękne krajobrazy Costa Blanca w drodze. Spójrz z łodzi na plażę Carabassi z jej białym piaskiem lub na przylądek Santa Pola z jego latarnią morską.

Może się przydać: Zobacz wszystkie wycieczki na wyspę Tabarca pod tym linkiem

Co zobaczyć na wyspie Tabarka

Największym atutem Tabarki jest, oczywiście, morze: czyste, głębokie, intensywnie ultramarynowe. Istnieją jednak, również, zabytki, dzięki którym 27 sierpnia 1964 roku cała wyspa została uznana za kompleks historyczno-architektoniczny.

Historyczne centrum

Tabarka to jedyna zamieszkana wyspa w społeczności Walencji i marzenie wielu wczasowiczów z «Wielkiej Ziemi», Alicante lub Santa Pola, skąd codziennie odpływają łodzie na wyspę.

Do XVIII wieku wyspa była pod panowaniem piratów i przemytników, którzy napadali na pobliskie osady, rabując biednych mieszkańców, i nie wpuszczali na Tabarkę żadnego nieznajomego statku. 

Jednak, w 1766 roku po długich walkach i okrutnych bitwach wyspa ostatecznie przeszła pod panowanie Królestwa Hiszpanii. W tym czasie na małej wyspie osiedlili się włoscy marynarze. Do dziś na Tabarce żyją rodziny z podwójnymi nazwiskami — włosko-hiszpańskimi.

Po przyłączeniu wyspy do Hiszpanii Karol III wydał dekret o budowie muru obronnego, wieży San José oraz kościołów Świętego Piotra i Pawła — to właśnie te budowle są pierwszym, co widzą turyści zbliżając się do wyspy łodziami i katamaranami i są częścią Starego Miasta Tabarca.

Mury obronne

Znajdujący się na głównej części wyspy mur obronny powtarza jej konfigurację. Materiałem, używanym do budowy fortyfikacji, był kamień.

Obecnie, istnieją poszczególne fragmenty muru, które zostały zrekonstruowane zgodnie z specjalnym planem odbudowy Tabarki, przyjętym w drugiej połowie XX wieku. Mur posiada kilka bram, wszystkie w stylu barokowym.

  • Brama Puerta de la Trancada lub San Gabriel znajduje się na zachodzie i prowadzi do starego kamieniołomu, gdzie kiedyś wydobywano kamień do budowy różnych obiektów miasta. Na wyspie pierwotnie planowano zbudować wieżę strażniczą i stocznię, ale te obiekty nigdy nie zostały wzniesione. W pobliżu tych bram znaleziono groby i warstwę kulturową z epoki romańskiej.
  • Brama Puerta de Tierra, de Alicante lub de San Miguel to najmniejsza brama, prowadząca do małej zatoki, gdzie znajdował się port.
  • Brama Puerta de Levante lub de San Rafael — znajduje się w wschodniej części fortyfikacji.
Mur obronny na wyspie Tabarka
Mur obronny na wyspie Tabarka

Mur obronny na wyspie Tabarka

Forteca San José

Wieża zaczęła być budowana w XIV i XV wieku i była kilkakrotnie przebudowywana w kolejnych stuleciach. Budynek, który istnieje dzisiaj, jest wieżą o kształcie piramidy z kwadratowym fundamentem.

Obok niej średniowieczni strategowie planowali wykopanie fosy obronnej, co, jednak, nigdy nie zostało zrealizowane. Wejściowe bramy do wieży są uniesione nad ziemią. Do nich prowadzi krótka klatka schodowa.

Wewnątrz obwodu znajduje się wewnętrzny dziedziniec. Fasady wieży były gładkie, bez ozdób — surowe życie na wyspie nie skłaniało architektów do stosowania sztuki zdobniczej. Ponadto, w XIX wieku wieża była wykorzystywana jako państwowe więzienie.

Twierdza San Jose na wyspie Tabarka
Twierdza San Jose na wyspie Tabarka
Twierdza San Jose na wyspie Tabarka

Twierdza San Jose na wyspie Tabarka

Jaskinia Cueva de Llop Mari

Znajduje się na osi południkowej wyspy, pod murami. Posiada dwa sąsiednie otwory z wyjściem na morze. Dostępna dla łodzi o niewielkim zanurzeniu, możliwe jest przemieszczanie się w głąb jaskini na około sto metrów.

Zgodnie z ludową legendą, jaskinia była kryjówką strasznego morskiego potwora, o gładkim, błyszczącym ciele, paszczy, usianej dużą ilością ostrych, różnej wielkości i kształtu zębów.

Owa bestia polowała na wyspiarzy nocą. A kiedy wyje, te dźwięki są słyszalne na kontynencie. Jednakże, bardziej prawdopodobne jest, że te legendy to przekształcone historie o rzeczywistych mniszkach morskich (lub fokach grenlandzkich), których kolonie istniały wcześniej w wodach Alicante.

Ostatnie egzemplarze tych zwierząt zostały zarejestrowane na Tabarce pod koniec XIX wieku. Obecnie, ten gatunek jest jednym z najrzadszych na planecie i jest zagrożony wyginięciem.

Kościół Iglesia de San Pedro y San Pablo

W 1769 roku na wyspie istniała już niewielka kaplica. Na jej podstawie w 1770 roku zbudowano kościół Świętych Apostołów Piotra i Pawła.

Budynek, który dzisiaj ukazuje się turystom, składa się z jednej nawy i kilku bocznych kaplic. Do kościoła przylega dom księdza.

Kościół Iglesia de San Pedro y San Pablo na wyspie Tabarca
Kościół Iglesia de San Pedro y San Pablo na wyspie Tabarca

Kościół Iglesia de San Pedro y San Pablo na wyspie Tabarca

Dom gubernatora

Na wyspie nigdy nie był budowany pałac ani zamek dla jego seniora — był po prostu Dom Rządcy Tabarki, dwupiętrowy budynek z czterospadowym dachem, wychodzący jedną ze stron na główny plac. Obecnie, Dom Rządcy służy jako hotel dla turystów.

Latarnia morska

Została zbudowana w 1854 roku według projektu Agustína Elcoro Berocíbara. Latarnia morska była budowana jako duży budynek, który służył, między innymi, jako szkoła do szkolenia personelu, obsługującego urządzenia nawigacyjne. 

Dwupiętrowy budynek ma kształt sześcianu. Pod względem stylu architektonicznego należy do neoklasycyzmu. W 1971 roku obok starego budynku zbudowano nową latarnię morską z żelazobetonu, która została zniszczona w 1998 roku w celu odnowienia poprzedniej.

Latarnia morska na wyspie Tabarca

Latarnia morska na wyspie Tabarca

Co jeszcze można robić na wyspie Tabarca?

  1. Poznaj dialekt tabarchino. Chodzi tutaj o dialekt liguryjskiego języka, który jest powszechny na Sardynii. Chociaż, w rzeczywistości, na Nowej Tabarce już nikt nie mówi w tym języku (pozostały tylko nazwiska), możesz nauczyć się kilku słów: àncua — kotwica, borca — statek. Co ciekawe, na Tabarce aktywnie używany jest język walencki, to właśnie on wyparł rodzimy dialekt genueńczyków, którzy osiedlili się na wyspie.
  1. Popłyń łodzią rybacką na wyspie Tabarca. Jeśli masz szczęście i znajdziesz rozmownego mieszkańca, możesz odbyć krótką morską podróż wokół wyspy. Prawie wszyscy mieszkańcy wyspy mają własne środki pływające, aby utrzymywać kontakt z lądem.
  2. Zostań na noc na wyspie Tabarca. Chociażby po prostu po to, aby podziwiać zachód słońca, a dla tych, którzy nie lenią się wstać wcześnie — także wschód słońca. Wybór hoteli na Tabarce jest dość szeroki, więc z łatwością znajdziesz miejsce na nocleg.

 

W ciągu dnia Tabarca jest bardzo ruchliwym miejscem turystycznym, ale po odpłynięciu ostatnich łodzi staje się zupełnie inna, zamieniając się w spokojny, cichy i beztroski zakątek, stworzony po to, aby cieszyć się jednością z naturą i podziwiać jej piękno.

Wyspa Tabarca
Wyspa Tabarca
Wyspa Tabarca

Mimo że w ciągu dnia Tabarca jest bardzo ruchliwym miejscem turystycznym, można znaleźć bardzo ciche i szalenie piękne uliczki w miejscowym miasteczku po odpłynięciu ostatnich łodzi

  1. Plaże i aktywny wypoczynek. Woda wokół wyspy jest niezwykle przejrzysta, co przyciąga miłośników nurkowania. Jednakże, aby nurkować z akwalungiem, trzeba uzyskać specjalną licencję. Natomiast, maski i płetwy są dozwolone.

 

Piaszczysta plaża z prysznicami i przebieralniami znajduje się w części mieszkalnej Tabarki. Można też kąpać się w małych zatoczkach, rozsianych wokół całej wyspy, ale należy pamiętać, że południowe wybrzeże jest pokryte ostrymi kamieniami.

Plaże na wyspie Tabarca

Dla turystów proponowane są nurkowanie i snorkelling na wyspie

  1. Doświadczenie kulinarne. Tabarca uważana jest za jedno z najlepszych miejsc do podróży kulinarnej na Costa Blanca. Nawet mieszkańcy Alicante często przyjeżdżają tutaj specjalnie, aby skosztować słynnych lokalnych dań z ryżu i owoców morza.

 

Koniecznie spróbuj perły lokalnej kuchni — caldero tabarquino w jednej z restauracji z wspaniałymi widokami na morze. To danie podawane jest w dwóch etapach: najpierw, podają rybę z ziemniakami i sosem alioli, a następnie ryż, do którego stopniowo dodaje się pozostały sos.

Poniżej przedstawiam kilka dobrych restauracji, w których można w pełni doświadczyć smaku lokalnej kuchni:

Amparín (Playa Central, Tabarca, tel. +34 965970734). Jedna z najlepszych restauracji nadmorskich, z tarasu której rozciąga się piękny widok na Morze Śródziemne. Spróbuj dań z owoców morza, tutaj kucharze — potomkowie rybaków, są wybitnymi kucharzami.

Gloria II (Calle de Bernadro Ruso, 19, Tabarca, tel. +34 965970584). Alicante to kraina paelli, dlatego nie dziwi, że na wyspie jest wiele restauracji, specjalizujących się w przygotowywaniu dań z ryżu. Gloria II to najlepsza restauracja, w której można zamówić paellę z owocami morza lub rybę, pieczoną na grillu.

Jedzenie na wyspie Tabarca

Lokalni naprawdę znają się na owocach morza, ich smak jest boski

4 przydatne wskazówki, dotyczące zwiedzania wyspy Tabarka

  1. Jeśli wybierasz się na Tabarkę latem, w samym środku sezonu, zarezerwuj miejsce w restauracji z wyprzedzeniem.
  2. Weź ze sobą maskę i fajkę! Nawet jeśli nie lubisz badać morskich głębin, zapewniamy cię, że na Tabarce, na pewno, będziesz chciał spróbować. Jeśli jednak, zapomnisz, to nie ma problemu: w lokalnych sklepach oferują maski i fajki na każdy gust, ale po nieco zawyżonej cenie.
  3. Nie zapomnij zabrać klapków i obuwia do pływania (klapki do chodzenia po rafach, buty do wody, buty do nurkowania itp.): dno morskie na Tabarce jest kamieniste i występują na nim jeżowce morskie.
  4. Jeśli ty lub twoje dzieci, cierpicie na chorobę morską, lepiej podjąć odpowiednie środki z wyprzedzeniem: na łodziach płynących na Tabarkę często jest dość duże kołysanie.
Podobał Ci się artykuł? Podziel się nim z przyjaciółmi:
Facebook
Twitter
Pinterest
WhatsApp

PRZYDATNE USŁUGI W JĘZYKU POLSKIM, Z KTÓRYCH REGULARNIE KORZYSTAM PODCZAS MOICH PODRÓŻY

  • Znajdź przewodnika, wycieczki lub bilety do muzeum: GetYourGuide.pl
  • Znajdź tanie hotele: Hotellook.pl
  • Wynajem samochodu w Hiszpanii: Discovercars, Economybookings oraz AutoEurope
  • Ubezpieczenie turystyczne dla podróżujących do Hiszpanii: Ektatraveling
  • Agregator taksówek i transferów, w którym możesz określić cenę za przejazd, która jest dla Ciebie wygodna: GetTransfer
  • Bilety na prom, autobus, samolot, pociąg w Hiszpanii 12go
  • Agregator wyszukiwania biletów lotniczych: WayAway (+usługa cashback, dla tych, którzy dużo latają — WayAway+)

O AUTORZE

Dobrze widzieć Cię na mojej stronie!

Mam nadzieję, że informacje, którymi się tu dzielę, przydadzą się Wam, bo uwielbiam nie tylko podróżować, ale także dzielić się własnymi doświadczeniami i odkryciami.

Wład Rozhkov

marketingowiec, podróżnik